Sitcoms Online - Main Page / Message Boards - Main Page / News Blog / Photo Galleries / DVD Reviews / Buy TV Shows on DVD and Blu-ray

View Today's Active Threads / View New Posts / Mark All Boards Read / Chit Chat Board


Sitcoms Online Message Boards - Forums  

Go Back   Sitcoms Online Message Boards - Forums > General Sitcoms News and Discussion

Notices

SitcomsOnline.com News Blog Headlines Twitter Facebook Instagram RSS

Lifetime's Winter Ripped from the Headlines; PIX11 Holiday Lineup
Showtime Gets Vanessa Bayer Comedy Pilot; Jeopardy! Sees Who's the GOAT on ABC Primetime
Viacom's Comedy Central Renews The Office & Parks and Recreation; E! Gets New Jason Kennedy Series
Sitcom Stars on Talk Shows; This Week in Sitcoms (Week of November 18, 2019)
SitcomsOnline Digest: One Day at a Time Season Premiere Date Set; Brooklyn Nine-Nine Renewed
Fri-Yay: Disney+ Launches; NBC Orders 8th Season of Brooklyn Nine-Nine
Antenna TV's Classic Christmas Collection and Christmas Through the Years; TBS Orders a Fifth Season of Full Frontal with Samantha Bee


New on DVD/Blu-ray (September/October/November)

My Three Sons - The Fourth Season - Volume One Modern Family - The Complete Tenth Season Life with Lucy - The Complete Series Step by Step - The Complete Fifth Season The Big Bang Theory - The Twelfth and Final Season

09/03 - Bob's Burgers - The Complete 9th Season
09/03 - Fresh Off the Boat - The Complete Fifth Season
09/03 - The Goldbergs - The Complete Sixth Season
09/03 - Single Parents - The Complete Season One
09/03 - Young Sheldon - The Complete Second Season
09/04 - What We Do in the Shadows - The Complete First Season
09/10 - American Dad! - Volume 14
09/10 - The Jetsons - The Complete Original Series (Blu-ray) (WBShop.com)
09/11 - My Three Sons - The Fourth Season - Volume One
09/11 - My Three Sons - The Fourth Season - Volume Two
09/17 - Friends - The Complete Series (25th Anniversary)
09/17 - Modern Family - The Complete Tenth Season
09/19 - Angel from Hell - The DVD Edition
09/19 - The Guest Book - Season 1
10/08 - Leave it to Beaver - The Complete Series
10/08 - Life with Lucy - The Complete Series
10/15 - Mom - The Complete Sixth Season
10/16 - Our Miss Brooks - Season 1 - Volume 1
10/16 - Our Miss Brooks - Season 1 - Volume 2
11/05 - The Fonz and the Happy Days Gang - The Complete Animated Series
11/05 - Laverne & Shirley in the Army (Animated Series) - The DVD Edition
11/05 - Letterkenny - Seasons 1 & 2
11/05 - Step by Step - The Complete Fifth Season (WBShop.com)
11/12 - The Big Bang Theory - The Twelfth and Final Season (Blu-ray)
11/12 - The Big Bang Theory - The Complete Series (Blu-ray Limited Edition)
11/19 - The King of Queens - The Complete Series (Mill Creek)
11/19 - The Kominsky Method - The Complete First Season (Blu-ray)
More TV DVD Releases / DVD Reviews Archive / SitcomsOnline Digest


Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04-05-2019, 04:24 AM   #151
MA
Elvis Fonzie Dye
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 57,864
Default

West Virginia Sun, Apr 4, 1999
from TV Guide-West Virginia edition

WSAZ 3-NBC Charleston
5:00 America's Store
6:30 Music & the Spoken Word
7:00 Hour of Power
8:00 Today (interview with Diane Lane)
9:00 Infomercial
9:30 Songs of Zion
10:00 Kenneth Copeland
10:30 Rod Parsley
11:00 Meet the Press
noon BellSouth Classic golf
3:30 NBA: New York-Indiana (second time in 6 days!), followed by Houston-Seattle at 6
8:30 Movie "Batman Forever"
11:00 News
11:35 ER
12:35 Walker, Texas Ranger
1:35 VIP
2:35 Extra!
3:35 America's Jewelry Store

WOAY 4-ABC Oak Hill
6:00 US Farm Report
6:30 Rev. H. Richard Hall Revivals
7:00 Forum
7:30 Good News Hour
8:00 Boy Meets World
8:30 Coach
9:00 Songs of Zion
9:30 Miracle Deliverance Revivals
10:00 More Than a Game
10:30 Evangelistic Outreach
11:00 Rev. Jack Long
11:30 This Week
12:30 Walt Disney World Happy Easter Parade (hosts Caroline Rhea and D.L. Hughley; Britney Spears and Collin Raye perform)
1:30 Puzzle Club Easter Adventure
2:00 TBA
3:00 The Tradition senior golf
6:00 Xena: Warrior Princess
7:00 Movie "The Little Rascals"
9:00 20/20
10:00 The Practice
11:00 News
11:30 Jack Van Impe
mid. Viper
1:00 Wild Things

WCMH 4-NBC Columbus
5:00 Wall Street Journal Report
5:30 Living Better with Carrie Wiatt
6:00 Rebecca's Garden
6:30 B. Smith with Style
7:00 News
8:00 Today
9:00 News
10:30 Meet the Press
11:30 US Olympic Gold
noon BellSouth Classic golf
3:30 NBA doubleheader
8:30 Movie "Batman Forever"
11:00 News
11:35 Extra!
12:35 George Michael Sports Machine
1:05 Dateline NBC
2:05 Motown Live
3:05 Baywatch
4:00 Quick Witz
4:30 This Morning's Business

WDTV 5-CBS Weston
6:00 Critter Gitters
6:30 Popular Mechanics for Kids
7:00 Executive Forum
7:30 Haven
8:00 Wings of Faith
9:00 CBS News Sunday Morning
10:30 Face the Nation
11:00 Infomercials
noon Easter is...
12:30 Three Days
1:00 American Ski Classic & Legends Downhill skiing
2:00 Infomercials
4:00 Tomba Tour Championship skiing
5:00 Superstars
6:00 Infomercial
6:30 CBS Evening News
7:00 60 Minutes
8:00 Touched by an Angel
9:00 Movie "The Secret Path"
11:00 News
11:30 Party of Five
12:30 Walker, Texas Ranger
1:30 Extra!
2:30 CBS News Up to the Minute

WVVA 6-NBC Bluefield
6:00 Wall Street Journal Report
6:30 Our Gift to You
7:00 Christian Viewpoint
7:30 What Does the Bible Plainly Say?
8:00 Today
9:00 In Focus
9:30 Day of Discovery
10:00 In Touch
11:00 Meet the Press
noon BellSouth Classic golf
3:30 NBA doubleheader
8:30 Movie "Batman Forever"
11:00 News
11:30 Extra!
12:30 Infomercials

WSYX 6-ABC Columbus
5:05 Game Warden Wildlife Journal
5:35 US Farm Report
6:00 Hour of Power
7:00 Coral Ridge
8:00 First Edition/First Community
8:30 Columbus Cooks
9:00 Better Homes & Gardens
9:30 This Old House
10:00 Bob Vila's Home Again
10:30 This Week
11:30 Newsmakers
noon Infomercial
12:30 Walt Disney World Happy Easter Parade
1:30 Infomercial
2:00 Winter Celebrity Sports Invitational
3:00 The Tradition senior golf
6:00 News
6:30 ABC World News Saturday
7:00 Movie "The Little Rascals"
9:00 20/20
10:00 The Practice
11:00 News
11:35/12:05 Cheers
12:35 NYPD Blue
1:35 Highlander: The Raven
2:35 America's Dumbest Criminals
3:05 ABC World News Now

WCHS 8-ABC Charleston
5:00/5:30 Married...with Children
6:00 This Old House
6:30 Your New Home
7:00 Coral Ridge
8:00 New Life Today
8:30 Day of Discovery
9:00 Henry Mahan
9:30 Infomercial
10:00 In Touch
11:00 Feed the Children
11:30 This Week
12:30 Walt Disney World Happy Easter Parade
1:30 Easter at the University of Notre Dame
2:30 Infomercial
3:00 The Tradition senior golf
6:00 News
6:30 ABC World News Sunday
7:00 Movie "The Little Rascals"
9:00 20/20
10:00 The Practice
11:00 News
11:30 Pensacola: Wings of Gold
12:30 NYPD Blue
1:30 Viper
2:30 Siskel & Ebert
3:00 ABC World News Now

WVPB (PBS): WSWP 9-Beckley, WPBY-33 Charleston/Huntington and 57 Parkersburg/Marrietta
5:00 Cycles of Life
6:00 Growing Old
7:00 Skills in the Workplace
8:00 Sesame Street
9:00 Barney & Friends
9:30 Teletubbies
10:00 Noddy
10:30 Wishbone
11:00 Zoboomafoo
11:30 Arthur
noon Storytime
12:30 Charlie Horse Music Pizza
1:00 Firing Line (Hong Kong's last British governor Chris Patten discusses the now-Chinese territory)
1:30 To the Contrary
2:00 Tony Brown's Journal (best-case and worst-case scenarios of the Y2K glitch)
2:30 Religion & Ethics NewsWeekly
3:00 America Sews with Sue Hausmann
3:30 Sewing with Nancy Classics
4:00 Sewing Connection
4:30 Watercolor Workshop
5:00 Joy of Painting
5:30 Michelangelo's Madonna & Son
6:00 Body of Christ: In the Art of Europe and New Spain (how Jesus has been portrayed in sculpture)
7:00 Natural World
8:00 Nature "Grand Canyon"
9:00 Masterpiece Theatre "Reckless" (pt 2)
11:00 People's Century: 1900-1999 "A New World" (end of WWII and start of Cold War)
mid. Nature
1:00 Masterpiece Theatre
3:00 Nature
4:00 Masterpiece Theatre

WBNS 10-CBS Columbus
5:30 Martha Stewart Living
6:00 News
8:30 Capitol Agenda
9:00 CBS News Sunday Morning
10:30 Jack Hanna's Animal Adventures
11:00 Face the Nation
11:30 Health Source
noon Walker, Texas Ranger
1:00 Movie "Stephen King's 'It'" (pt 1)
3:00 NightMan
4:00 Tomba Tour Championship skiing
5:00 Superstars
6:00 CBS Evening News
6:30 News
7:00 60 Minutes
8:00 Touched by an Angel
9:00 Movie "The Secret Path"
11:00 News
11:35 Wall to Wall Sports
12:05 Jeopardy!
12:35 Siskel & Ebert
1:05 Inside Edition Weekend
1:35 Untouchables
2:35 Infomercials

WVAH 11-Fox/UPN Charleston
5:00 Infomercials
6:30 Regional News Conference
7:00 War Planets
7:30 New Voltron
8:00 Party of Five
9:00 Fox News Sunday
10:00 Infomercials
11:00 Mortal Kombat: Conquest
noon Infomercials
1:00 Family Circle Cup women's tennis
3:00 NHL: regional coverage of NY Rangers-New Jersey and Detroit-Dallas
6:00 Star Trek: Deep Space Nine
7:00 World's Funniest!
8:00 Simpsons
8:30 Futurama
9:00 X-Files
10:00 News
11:00 X-Files
mid. Star Trek: Voyager
1:00 Poltergeist
2:00 Infomercial
2:30 The Crow: Stairway to Heaven
3:30 Dilbert
4:00 Seven Days

WBOY 12-NBC Clarksburg
5:00 Headline News
5:30 Rebecca's Garden
6:00 This Old House
6:30 Infomercial
7:00 In Search of the Lord's Way
7:30 Evangelistic Outreach
8:00 Amazing Grace Bible Class
8:30 What Does the Bible Plainly Say?
9:00 R.G. Hardy
9:30 Day of Discovery
10:00 Calvary Temple
10:30 Siskel & Ebert
11:00 Meet the Press
noon BellSouth Classic golf
3:30 NBA doubleheader
8:30 Movie "Batman Forever"
11:00 News
11:30 Seinfeld
mid. NYPD Blue
1:00 Dateline NBC
2:00 Meet the Press
3:00 Infomercials
4:00 Headline News

WOWK 13-CBS Huntington
5:00 ANC News
7:00 Nick News
7:30 Search (Church of Christ program)
8:00 Evangelistic Outreach
8:30 Lower Lighthouse
9:00 CBS News Sunday Morning
10:30 Face the Nation
11:00 Birdz
11:30 Mythic Warriors
noon Infomercials
1:00 TBA
2:30 Infomercial
3:00 Kids Say the Darndest Things
3:30 Candid Camera
4:00 Tomba Tour Championship skiing
5:00 Superstars
6:00 News
6:30 CBS Evening News
7:00 60 Minutes
8:00 Touched by an Angel
9:00 Movie "The Secret Path"
11:00 News
11:30/mid. Coach
12:30 Infomercials
1:30 Golf 2000
2:00 CBS News Up to the Minute
4:00 ANC News

WTAP 15-NBC Parkersburg
6:00 Wall Street Journal Report
6:30 Your New House
7:00 Today's Homeowner
7:30 In Search of the Lord's Way
8:00 Today
9:00 Meet the Press
10:00 Martha Stewart Living
10:30 Better Homes & Gardens
11:00 This Week in Motor Sports
11:30 Raceline
noon BellSouth Classic golf
3:30 NBA doubleheader
8:30 Movie "Batman Forever"
11:00 News
11:35 Seinfeld
12:05 Siskel & Ebert
12:35 Infomercials

WOUB 20-PBS Athens
7:55 Jack Horkheimer: StarGazer
8:00 Mister Rogers' Neighborhood
8:30 Whole Child: A Caregiver's Guide
9:00 Arthur
9:30 Wishbone
10:00 Barney & Friends
10:30 Wimzie's House
11:00 HealthWeek
11:30 Right on the Money
noon To the Contrary
12:30 Computer Chronicles
1:00 Motorweek
1:30 European Journal
2:00 Travels in Europe
2:30 Trailside
3:00 Anyplace Wild
3:30 Wild Ohio
4:00 Nature
5:00 Nova "Fastest Planes in the Sky" (first aired in 1991)
6:00 Fresco (artist Mark Balma paints a 1904 sq ft mural on wet plaster at Minneapolis' University of St. Thomas)
7:00 Antiques Roadshow (from Rochester, NY)
8:00 Nature "Grand Canyon"
9:00 Masterpiece Theatre "Reckless" (pt 2)
11:00 Mystery! "The Wench is Dead" (pt 1, Inspector Morse)
mid. Jack Horkheimer: StarGazer

WHCP (WB): 30 Portsmouth, 53 Charleston/Huntington
5:00 Infomercials
6:00 Animal Rescue
6:30 This Old House
7:00 Horizons
7:30 Awakening Hour
8:00 New Day
8:30 Calvin Evans
9:00 Infomercials
11:00 WWF Wrestling
noon Movie: TBA
2:00 Movie "Hidden in Silence"
4:00 Animal Rescue
4:30 Malibu, Ca.
5:00 Conan
6:00 Honey, I Shrunk the Kids: The Series
7:00 7th Heaven
8:00 Sister, Sister
8:30 Smart Guy
9:00 Zoe, Duncan, Jack & Jane
9:30 Unhappily Ever After (rerun of season premiere)
10:00 Acapulco HEAT
11:00 Comedy Showcase
mid. Infomercials

WPBO 42-PBS Portsmouth
5:00 Fresco
6:00 All Aboard
6:30 Ancestors
7:00 Charlie Horse Music Pizza
7:30 Zoboomafoo
8:00 Noddy
8:30 Big Comfy Couch
9:00 Sesame Street
10:00 Zoom
10:30 In the Know
11:00 In the Wild
noon Himalayas
1:00 Trailside
1:30 Anyplace Wild
2:00 Antiques Roadshow
3:00 Firing Line
3:30 HealthWeek
4:00 Nature
5:00 Tony Brown's Journal
5:30 Frontiers of Medicine
6:00 Mystery! "The Wench is Dead" (pt 1)
7:00 Survival (lions)
8:00 Nature "Grand Canyon"
9:00 Masterpiece Theatre "Reckless" (pt 2)
11:00/11:30 One Foot in the Grave
mid. American Cinema
1:00 American Experience
2:00 Nature
3:00 By the Numbers
3:30 Something Ventured
4:00 It's Strictly Business

WYMT 57-CBS Hazard
7:00 Church of Christ Church Service
7:30 Hour of Decision
8:30 Biblical Viewpoint
9:00 Time for Praise
10:00 Baptist Church Service
10:30 Real Estate Classifieds
11:00 Gateway Gospel
noon Classifieds
12:30 Easter is...
1:00 Infomercial
1:30 Gene Autry: America's Cowboy
2:30 Cumberland Highlanders
3:00 Entertainers
4:00 Tomba Tour Championship skiing
5:00 Superstars
6:00 News
6:30 CBS Evening News
7:00 60 Minutes
8:00 Touched by an Angel
9:00 Movie "The Secret Path"
11:00 News
11:35 Classifieds
12:05 Access Hollywood
1:05 NightMan
2:05 Infomercials

WVSX 59-Fox Beckley
5:00 Infomercials
6:00 Outdoorsman
6:30 Carroll Roberson
7:00 Coral Ridge
8:00 Breakthrough
9:00 Fox News Sunday
10:00 Entertainment Tonight
11:00 VIP
noon Earth: Final Conflict
1:00 Family Circle Cup women's tennis
3:00 NHL: regional coverage (see ch 11 for teams)
6:00 NightMan
7:00 World's Funniest!
8:00 Simpsons
8:30 Futurama
9:00/10:00 X-Files (Fox at 9, syndied at 10)
11:00 Walker, Texas Ranger
mid. Seinfeld
12:30 American Athlete
1:00 NYPD Blue
2:00 Baywatch
3:00 Infomercials

KET (PBS): WKPI 22-Pikeville, WKAS 25-Ashland, WKHA 35-Hazard, WKMR 38-Morehead
8:00 Sesame Street
9:00 Barney & Friends
9:30 Teletubbies
10:00 Noddy
10:30 Wishbone
11:00 Zoboomafoo
11:30 Arthur
noon Bottom Line
12:30 Comment on Kentucky
1:00 Living Literature
2:00/2:30 Voices in Democracy
3:00 Tony Brown's Journal (same topic as WVPB)
3:30 To the Contrary
4:00 Trailside
4:30 Kentucky Afield
5:00 This Old House
5:30 Yankee Workshop
6:00 Victory Garden
6:30 Cucina Amore
7:00 Lawrence Welk (Easter songs)
8:00 Nature "Grand Canyon"
9:00 Masterpiece Theatre "Reckless" (pt 2)
11:00 This is America with Dennis Wholey

WB100+ (WB/Cable): WVWB Clarksburg/Weston, WBPB Parkersburg
5:00 Infomercials
6:00/6:30 Bloopy's Buddies
7:00 Princess Gwenevere
7:30 Lionhearts
8:00 Captain Simian
8:30 Street Sharks
9:00 Beast Wars
9:30 War Planets
10:00 Voltron: The Next Dimension
10:30 Secrets of the Animal Kingdom
11:00 Homer's Workshop
11:30 B. Smith with Style
noon Acapulco HEAT
1:00 Conan
2:00 New Adventures of Robin Hood
3:00 Movie "The Stupids"
5:00/6:00 ER
7:00 7th Heaven
8:00 Sister, Sister
8:30 Smart Guy
9:00 Zoe, Duncan, Jack & Jane
9:30 Unhappily Ever After
10:00/10:30 Friends
11:00 Hard Rock Live (Freddy Johnson performs)
mid. Entertainers
1:00 Hawkeye
2:00 Infomercials
__________________
I love all three boys from Home Improvement.

And many other guys too.

Netflix, please add Home Improvement

Goodnight, sweet prince. Harry Anderson 1952-2018

Errrrrrruuuuuuuuahhh?? - Tim Allen
MA is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2019, 11:06 AM   #152
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,788
Default

Retro: Spokane, WA - Wednesday, February 20, 1985
Channels:
2—KREM (CBS)
4—KXLY (ABC)
6—KHQ (NBC)
7—KSPS (PBS)
22—KSKN (Independent)
28—KAYU (Independent)

Wednesday, February 20, 1985

MORNING

5 am
4—Jim Bakker

5:30
6—Dawn

6:00
2—Bugs Bunny and Friends
4—Here’s Lucy
6—Morning Stretch
28—Jim Bakker

6:25
2—Tom and Jerry

6:30
4—ABC News This Morning
(Steve Bell, Kathleen Sullivan)
6—NBC News at Sunrise
(Connie Chung)
7—A.M. Weather

6:45
7—A.M. Weather

7:00
2—CBS Morning News
(Bill Kurtis, Phyllis George)
4—Good Morning America
(David Hartman, Joan Lunden)
6—Today
Scheduled: crime victims and their rights (Part 3 of 5); comics of the ’80s (Part 1 of 3). (Bryant Gumbel, Jane Pauley)
7—Lilias, Yoga and You
28—Woody Woodpecker and Friends

7:30
7—Sesame Street
28—Super Friends

8:00
28—Heathcliff

8:30
7—Mister Rogers’ Neighborhood
28—The Adventures of Fat Albert and the Cosby Kids

9:00
2—The $25,000 Pyramid
4—Donahue
Scheduled topic: single men in their 80s.
6—Time Machine
7—Sesame Street
28—The 700 Club
Scheduled topic: abortion. (Pat Robertson)

9:30
2—Press Your Luck
6—Sale of the Century

10:00
2—The Price Is Right
4—Trivia Trap
6—Wheel of Fortune
7—The Electric Company

10:30
4—Family Feud
6—Scrabble
7—3-2-1 Contact
28—Jimmy Swaggart

11:00
2—The Young and the Restless
4—Ryan’s Hope
6—Super Password
7—Slim Goodbody’s Body Buddies
22—BizNet News
28—Richard Roberts

11:30
4—All in the Family
6—Search for Tomorrow
7—The New Tech Times

AFTERNOON

12 pm
2—Body Language
4—All My Children
6—Days of Our Lives
7—James A. Michener’s U.S.A.
22—The Merv Griffin Show
28—Perry Mason

12:30
2—As the World Turns

1:00
4—One Life to Live
6—Another World
7—MOVIE: “Little Lord Fauntleroy”
(1936) Freddie Bartholomew, Mickey Rooney. An American orphan discovers he is heir to a British title.
22—Family
28—Bonanza

1:30
2—Capitol

2:00
2—Guiding Light
4—General Hospital
6—Santa Barbara
22—The Wild Wild West
28—20-Minute Workout

2:30
28—Star Blazers

3:00
2—The Sally Jessy Raphael Show
4—Crazy Carlita
A spirited 13-year-old girl tries to save her southern Texas school from closing by helping her mother win a seat on the school board.
6—Hour Magazine
Scheduled: Diahann Carroll (“Dynasty”); compatibility test; Bobby Vinton at home; medical miracles; fashions for royalty; recipe contest semifinals. (Gary Collins)
7—WonderWorks
22—Popeye
28—Inspector Gadget

3:30
2—The Rockford Files
4—Little House on the Prairie
22—The Perils of Penelope Pitstop
28—Scooby-Doo

4:00
6—The Bob Newhart Show
7—Sesame Street
22—The Beverly Hillbillies
28—He-Man and the Masters of the Universe

4:30
2—Three’s Company
4—KXLY NewsFour at 4:30
6—Jeopardy!
22—Mork & Mindy
28—Voltron: Defender of the Universe

5:00
2—KREM 2 News at 5
(Bev Carr, Dennis May)
4—KXLY NewsFour at Five
(Dick Hoover, Donna Kelly)
6—Q-6 Nightly News
(Randy Shaw, Anali Torrado)
7—Mister Rogers’ Neighborhood
22—College Basketball
28—My Three Sons

5:30
7—3-2-1 Contact
28—Leave It to Beaver

EVENING
6:00
2—CBS Evening News with Dan Rather
4—World News Tonight with Peter Jennings
6—NBC Nightly News with Tom Brokaw
7—Doctor Who
“Resurrection of the Daleks.” Davros, the scientist-creator of the Daleks, plots to exterminate his machine monsters and re-create a more powerful force. (Part 3 of four)
28—Diff’rent Strokes

6:30
2—Entertainment Tonight
Featured: Kurt Russell (“The Mean Season”). (Robb Weller, Mary Hart)
4—Let’s Make a Deal
6—Wheel of Fortune
7—Nightly Business Report

7:00
2—The Love Boat
“Best Ex-Friends; All the Congressman’s Women; Three Faces of Love.” Isaac is taken with the new barmaid (Eugenia Wright); a movie makeup man tests his fiancé’s fidelity; a congressman’s plans to marry his campaign manager (Phyllis Davis) upset his daughter (Tori Spelling). Gibson: Sam Groom.
4—The People’s Court
6—M*A*S*H
7—Mark Russell
The popular satirist offers his latest comic views on politics and current events.
22—Dallas
28—Diff’rent Strokes

7:30
4—WKRP in Cincinnati
6—PM Magazine
7—Great Performances
“Live from Lincoln Center: Andre Watts in Recital.” In a solo performance at Avery Fisher Hall, Andre Watts plays the works of Scarlatti, Beethoven, Chopin, Gershwin, Debussy and Ravel.
28—The B.J./Lobo Show

8:00
2—Charles in Charge
“Charles’ Spring Break.” A reservation glitch crams Charles, a coed group of his friends and a tourist (Rodney Kageyama) into one motel room. Charles: Scott Baio. Buddy: Willie Aames. Douglas: Jonathan Ward.
4—The Fall Guy
“Spring Break.” During spring break, Colt (Lee Majors) protects a computer hacker from thugs who want an incriminating computer disc in his possession. Jody: Heather Thomas. Caslin: Ken Olandt. Poplin: Mills Watson. Prof. Brewster: Frank Aletter.
6—Highway to Heaven
Jonathan’s friend Scotty, a quadriplegic, wonders if his relationship with a woman can succeed. Scotty is played by James Troesh, who co-wrote the script with his wife Theresa. Jonathan: Michael Landon. Mark: Victor French.
22—Starsky & Hutch
28—MOVIE: “The Legacy of Maggie Walsh”
(British-American, 1979) Katharine Ross, Sam Elliott. Architects Margaret Walsh and Pete Danner travel to England on a mysterious assignment, only to find lots of murders and a devil with designs on Margaret.

8:30
2—E/R
“All Tied Up.” Drug thieves (William Zabka, John Mengatti) terrorize the ER; Sheinfeld’s advice costs Sheridan her life’s savings; Julie angers Maria by going out with Fred (Bruce A. Young). Sheinfeld: Elliott Gould. Sheridan: Mary McDonnell.

9:00
2—The CBS Wednesday Night Movies: “Murder with Mirrors”
(TV, 1985) Helen Hayes, Bette Davis. Amateur sleuth Miss Marple investigates murder at an elderly friend’s ancestral home, an ancient castle that now serves as a rehabilitation center for juvenile delinquents. Based on an Agatha Christie novel.
4—Dynasty
“The Collapse.” Suspecting someone’s out to destroy her marriage, Krystle (Linda Evans) visits Lady Ashley; Claudia (Pamela Bellwood) succumbs to Adam’s influence; Alexis (Joan Collins) lashes out at Jeff for marrying Nicole; Dominique (Diahann Carroll) fears Brady may join forces with Alexis. Lady Ashley: Ali MacGraw. Blake: John Forsythe.
6—The Facts of Life
“Gone with the Wind.” Conclusion. The girls’ Florida vacation winds down with Jo being hassled by a rock star, and , to the surprise of everyone, Blair falling in love with a penniless building manager (Mark Tymchyshyn). Flyman: Michael Damian. Jo: Nancy McKeon. Tootie: Kim Fields. Morgan: David Wallace.
22—Hawaii Five-O

9:30
6—Sara
“Helen Steps Out.” Sara and Roz (Geena Davis, Alfre Woodard) try to lure Helen (Ronnie Claire Edwards) out of her shell—and apartment—and into activities where she can meet men. Henry: Raleigh Bond. Marty: Bill Maher.
7—More Than the Music

10:00
4—Hotel
“Anniversary.” A father and son (Howard Duff, Dean Butler) share the trait of putting business before family, which causes problems as relatives gather for a 35th wedding-anniversary celebration. Victoria: Anne Baxter. Peter: James Brolin. Nell: Barbara Rush. Joanna: Shanna Reed.
6—St. Elsewhere
“Time Heals.” Conclusion. Liver specialist Daniel Auschlander arrives in 1945, encountering antisemitism and meeting his wife-to-be (Devon Ericson); Ehrlichlike intern Craig falters during his first solo surgery under mentor David Domedion (Jackie Cooper). Father Joseph McCabe: Edward Herrmann.
7—The MacNeil/Lehrer NewsHour
(Robert MacNeil, Jim Lehrer)
22—Barnaby Jones
28—Independent Network News

10:30
28—Alfred Hitchcock Presents

LATE NIGHT

11:00
2—KREM 2 News at 11
(Bev Carr, Dennis May)
4—KXLY NewsFour at Eleven
(Dick Hoover, Donna Kelly)
6—Q-6 News at 11
(Randy Shaw, Anali Torrado)
7—Mark Russell
22—Off the Air
28—The Twilight Zone

11:30
2—Magnum, P.I.
4—Nightline
(Ted Koppel)
6—The Tonight Show Starring Johnny Carson
Scheduled: actor Tom Hulce (“Amadeus”), singer Catte Adams.
7—Off the Air
28—The Millionaire

12 am
4—Eye On Hollywood
28—The 700 Club
(Pat Robertson)

12:30
4—The Love Connection
6—Late Night with David Letterman
Scheduled: Judge Reinhold; Robert Urich (“Turk 182!”); Rocky Dellutri (new product demonstration).

12:40
2—The CBS Late Movie: “The Girls in the Office”
(TV, 1979) Susan Saint James, Barbara Eden. Four young women working a new Texas department store pursue love and success on their own terms. (Repeat)

1:00
4—Off the Air

1:30
6—Off the Air
28—Off the Air

2:00
2—CBS News Nightwatch
AMackII is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2019, 11:10 AM   #153
MA
Elvis Fonzie Dye
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 57,864
Default

West Virginia Mon, Apr 5, 1999
from TV Guide, West Virginia edition

WSAZ 3-NBC Charleston
5:00 NBC News at Sunrise
5:30 News
7:00 Today (segment on travel tips for the millennium)
9:00 Leeza
10:00 Sunset Beach
11:00 Roseanne Show
noon News
12:30 Extra!
1:00 Days of Our Lives
2:00 Another World
3:00 Rosie O'Donnell
4:00 Oprah Winfrey
5:00 News
5:30 Inside Edition
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Wheel of Fortune
7:30 Jeopardy!
8:00 Suddenly Susan
8:30 Caroline in the City
9:00 Law & Order
10:00 Dateline NBC (report on Rhonda Lewan, who became Mrs. Pennsylvania 1998, and was later asked to relinquish the crown)
11:00 News
11:35 Tonight Show (guest Dennis Franz)
12:35 Late Night with David Letterman (guests Robin Williams and Rebecca Stamos)
1:35 Later
2:05 Tonight Show
3:00 America's Jewelry Store

WOAY 4-ABC Oak Hill
5:30 This Morning's Business
6:00 ABC World News This Morning
6:45 News
7:00 Good Morning America
9:00 Montel Williams
10:00 People's Court
11:00 The View
noon News
12:30 Port Charles
1:00 All My Children
2:00 One Life to Live
3:00 General Hospital
4:00 Montel Williams (paternity tests)
5:00 Home Improvement
5:30 Andy Griffith (bw)
6:00 News
6:30 ABC World News Tonight
7:00 Match Game
7:30 Real TV
8:00 20/20
9:00 The Century "Memphis Dreams" (pt 4)
11:00 News
11:35 ABC News Nightline
12:05 Politically Incorrect (guest Alfred Molina)
12:35 Infomercials

WCMH 4-NBC Columbus
5:00 NBC News at Sunrise
5:30 News
7:00 Today
9:00 Leeza
10:00 Roseanne Show
11:00 Jenny Jones
noon News
1:00 Sunset Beach
2:00 Another World
3:00 Days of Our Lives
4:00 Montel Williams (as ch 4)
5:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Extra!
7:30 Access Hollywood
8:00 Suddenly Susan
8:30 Caroline in the City
9:00 Law & Order
10:00 Dateline NBC
11:00 News
11:35 Tonight Show
12:35 Late Night with Conan O'Brien
1:35 Later
2:05 Tonight Show
3:05 Sunset Beach
4:00 Extra!
4:30 This Morning's Business

WDTV 5-CBS/ABC Weston
5:00 CBS Morning News
6:30 News
7:00 This Morning
9:00 Ricki Lake
10:00 People's Court
11:00 Price is Right
noon News
12:30 Young & the Restless
1:30 Bold & the Beautiful
2:00 As the World Turns
3:00 Guiding Light
4:00 Rosie O'Donnell
5:00 Extra!
5:30 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Home Improvement
7:30 The Nanny
8:00 Cosby
8:30 King of Queens
9:00 Everybody Loves Raymond
9:30 Becker
10:00 48 Hours "Whose Baby is It?" (1991 look at surrogate parenting)
11:00 News
11:35 Late Show with David Letterman (guests Drew Barrymore and Scott Wolf)
12:35 Late Late Show
1:35 Infomercial
2:05 CBS News Up to the Minute

WVVA 6-NBC Bluefield
5:00 NBC News at Sunrise
6:00 News
7:00 Today
9:00 Leeza
10:00 700 Club
11:00 Martha Stewart Living
11:30 Access Hollywood
noon Sunset Beach
1:00 Days of Our Lives
2:00 Another World
3:00 Rosie O'Donnell
4:00 Oprah Winfrey
5:00 News
5:30 Extra!
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Wheel of Fortune
7:30 Jeopardy!
8:00 Suddenly Susan
8:30 Caroline in the City
9:00 Law & Order
10:00 Dateline NBC
11:00 News
11:35 Tonight Show
12:35 Late Night with Conan O'Brien
1:35 Later
2:05 Home Shopping

WSYX 6-ABC Columbus
5:00 ABC World News This Morning
5:30 Ag Day
6:00 News
7:00 Good Morning America
9:00 Jerry Springer
10:00 Sally Jessy Raphael
11:00 The View
noon News
12:30 Port Charles
1:00 All My Children
2:00 One Life to Live
3:00 General Hospital
4:00 Rosie O'Donnell
5:00 News
5:30 Judge Judy
6:00 News
6:30 ABC World News Tonight
7:00 Hollywood Squares
7:30 Entertainment Tonight
8:00 20/20
9:00 The Century "Memphis Dreams" (pt 4)
11:00 News
11:35 Seinfeld
12:05 ABC News Nightline
12:35 Politically Incorrect
1:05 News
1:35 Hard Copy
2:05 Howie Mandel (guest Sarah Jessica Parker)
3:05 ABC World News Now

WCHS 8-ABC Charleston
5:00 ABC World News This Morning
5:30 Good Morning West Virginia
7:00 Good Morning America
9:00 Regis & Kathie Lee
10:00 Maury
11:00 The View
noon News
12:30 Port Charles
1:00 All My Children
2:00 One Life to Live
3:00 General Hospital
4:00 Sally Jessy Raphael
5:00/5:30 Judge Judy
6:00 News
6:30 ABC World News Tonight
7:00 Hollywood Squares
7:30 Entertainment Tonight
8:00 20/20
9:00 The Century "Memphis Dreams" (pt 4)
11:00 News
11:35 ABC News Nightline
12:05 Politically Incorrect
12:35 Access Hollywood
1:05 Mad About You
1:35 Hard Copy
2:05 Dating Game
2:35 Newlywed Game
3:05 ABC World News Now

WVPB (PBS): WSWP 9-Beckley, WPBY 33-Charleston, LP 57 Parkersburg/Marietta
5:00 Masterpiece Theatre "Reckless" (pt 2) cont'd
6:00 Bloomberg Morning News
6:30 Body Electric
7:00 Arthur
7:30 Zoboomafoo
8:00 Barney & Friends
8:30 Teletubbies
9:00 Big Comfy Couch
9:30 Destinos: An Introduction to Spanish
10:00 Literary Visions
10:30 Puzzle Place
11:00 Noddy
11:30 Sesame Street
12:30 Imagination Station
1:00 Instructional Programs
2:00 Theodore Tugboat
2:30 Imagination Station
3:00 Mister Rogers' Neighborhood
3:30 Reading Rainbow
4:00 Arthur
4:30 Wishbone
5:00 Kratts' Creatures
5:30 Bill Nye the Science Guy
6:00 Real Science
6:30 Nightly Business Report
7:00 NewsHour with Jim Lehrer
8:00 Antiques Roadshow (Houston)
9:00 American Experience (a look at John Wesley Powell's 1869 expedition down the Colorado River)
10:00 Letter Without Words (home movies showing a German Jewish family coping with the Nazis' rise)
11:00 Charlie Rose
mid. NewsHour with Jim Lehrer
1:00 American Experience
2:00 Letter Without Words
3:00 Antiques Roadshow
4:00 American Experience

WBNS 10-CBS Columbus
5:00 News
7:00 This Morning/News
8:00 This Morning
9:00 Regis & Kathie Lee
10:00 Martha Stewart Living
11:00 Price is Right
noon News
12:30 Young & the Restless
1:30 Bold & the Beautiful
2:00 As the World Turns
3:00 Guiding Light
4:00 Oprah Winfrey
5:00 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Jeopardy!
7:30 Wheel of Fortune
8:00 Cosby
8:30 King of Queens
9:00 Everybody Loves Raymond
9:30 Becker
10:00 48 Hours "Whose Baby is It?"
11:00 News
11:35 Late Show with David Letterman
12:35 Married...with Children
1:05 Maury
2:05 Late Late Show
3:05 Inside Edition
3:35 CBS News Up to the Minute

WVAH 11-Fox/UPN Charleston
5:00 Shepherd's Chapel Bible Study
6:00 Awakening Hour
6:30 Beast Wars
7:00/7:30 Magic School Bus
8:00 Wacky World of Tex Avery
8:30 Doug
9:00 Forgive or Forget
10:00 Judge Mills Lane
10:30 Judge Joe Brown
11:00 People's Court
noon Ricki Lake
1:00 Jenny Jones
2:00 Pokemon
2:30 Hercules
3:00 Spider-Man
3:30 Young Hercules
4:00 Power Rangers Lost Galaxy
4:30 Mystic Knights of Tir Na Nog
5:00 Jerry Springer
6:00/6:30 Simpsons
7:00/7:30 Friends
8:00 Melrose Place
9:00 Ally McBeal
10:00 News
11:00 Real TV
11:30 Cops
mid. Jerry Springer (infidelity)
1:00 Love Connection
1:30 Change of Heart
2:00 Living Single
2:30 Sister, Sister
3:00 Roseanne
3:30 Poltergeist
4:30 Grace Under Fire

WBOY 12-NBC/ABC Clarksburg
5:00 Headline News
5:30 NBC News at Sunrise
6:25 News
7:00 Today
9:00 Regis & Kathie Lee
10:00 Leeza
11:00 700 Club
noon News
12:30 Mad About You
1:00 Days of Our Lives
2:00 Another World
3:00 Sunset Beach
4:00 Donny & Marie
5:00 Hard Copy
5:30 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Seinfeld
7:30 Frasier
8:00 Suddenly Susan
8:30 Caroline in the City
9:00 Law & Order
10:00 Dateline NBC
11:00 News
11:35 Tonight Show
12:35 Late Night with Conan O'Brien
1:35 Later
2:05 Tonight Show
3:05 Sunset Beach
4:00 Headline News

WOWK 13-CBS Huntington
5:00 CBS Morning News
5:30 News
7:00 This Morning/News
8:00 This Morning
9:00 Home Improvement
9:30 The Nanny
10:00 Donny & Marie
11:00 Price is Right
noon News
12:30 Young & the Restless
1:30 Bold & the Beautiful
2:00 As the World Turns
3:00 Guiding Light
4:00 Montel Williams (as ch 4)
5:00 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Seinfeld
7:30 Frasier
8:00 Cosby
8:30 King of Queens
9:00 Everybody Loves Raymond
9:30 Becker
10:00 48 Hours "Whose Baby is It?"
11:00 News
11:35 Late Show with David Letterman
12:35 Late Late Show
1:35 ANC News
2:05 Howie Mandel (as ch 6)
3:05 CBS News Up to the Minute
4:00 ANC News

WTAP 15-NBC Parkersburg
5:00 This Morning's Business
5:30 NBC News at Sunrise
6:00 News
7:00 Today
9:00 Regis & Kathie Lee
10:00 Leeza
11:00 Sunset Beach
noon News
12:30 Martha Stewart Living
1:00 Days of Our Lives
2:00 Another World
3:00/3:30 Judge Judy
4:00 Oprah Winfrey
5:00 Home Improvement
5:30 Seinfeld
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Wheel of Fortune
7:30 Jeopardy!
8:00 Suddenly Susan
8:30 Caroline in the City
9:00 Law & Order
10:00 Dateline NBC
11:00 News
11:35 Tonight Show
12:35 Late Night with Conan O'Brien
1:35 Later
2:05 Infomercials

WOUB 20-PBS Athens
5:55 Jack Horkheimer: StarGazer
6:00 Sesame Street
7:00 Teletubbies
7:30 Barney & Friends
8:00 Mister Rogers' Neighborhood
8:30 Arthur
9:00 Instructional Programs
11:30 Reading Rainbow
noon Wishbone
12:30 Instructional Programs
3:00 GED
3:30 Barney & Friends
4:00 Sesame Street
5:00 Zoom
5:30 Zooboomafoo
6:00 Bill Nye the Science Guy
6:30 Newswatch
7:00 NewsHour with Jim Lehrer
8:00 Antiques Roadshow
9:00 American Experience
10:00 Letter Without Words
11:00 Charlie Rose
mid. Jack Horkheimer: StarGazer

WHCP (WB): 30 Portsmouth, 53 Charleston/Huntington
5:00 Infomercials
6:00 This Morning's Business
6:30 Mummies Alive
7:00 Jumanji
7:30 RoboCop
8:00 Tiny Toon Adventures
8:30 Animaniacs
9:00 Shepherd's Chapel Bible Study
10:00 Infomercials
11:00 LAPD: Life on the Beat
11:30 First Business
noon ANC News
12:30 Infomercials
2:30 Bloopy's Buddies
3:00 Pinky & the Brain
3:30 Histeria!
4:00 New Batman-Superman Adventures
5:00 Full House
5:30 Mama's Family
6:00 In the Heat of the Night
7:00/7:30 NewsRadio
8:00 7th Heaven
9:00 Rescue 77
10:00 Stargate SG-1
11:00 Mama's Family
11:30 LAPD: Life on the Beat
mid. Infomercials

WPBO 42-PBS Portsmouth
5:00 Speaking with Confidence
5:30 A Writer's Exchange
6:00 Bloomberg Business News
6:30 Wimzie's House
7:00 Puzzle Place
7:30 Zoboomafoo
8:00 Barney & Friends
8:30 Teletubbies
9:00 Instructional Programs
3:00 Mister Rogers' Neighborhood
3:30 Reading Rainbow
4:00 Arthur
4:30 Wishbone
5:00 Zoom
5:30 Bill Nye the Science Guy
6:00 NewsHour with Jim Lehrer
7:00 Travels in Europe
7:30 Are You Being Served?
8:00 Antiques Roadshow
9:00 American Experience
10:00 Letter Without Words
11:00 Are You Being Served?
11:30 Charlie Rose
12:30 American Vacations
1:00 Antiques Roadshow
2:00 American Experience
3:00 Sociological Imagination
3:30 Business Ethics
4:00 Taking the Lead

WYMT 57-CBS Hazard
5:00 CBS News Up to the Minute
6:00 News
7:00 This Morning/News
8:00 This Morning
9:00 Inside Edition
9:30 Amen
10:00 Donny & Marie
11:00 Price is Right
noon News
12:30 Young & the Restless
1:30 Bold & the Beautiful
2:00 As the World Turns
3:00 Guiding Light
4:00 Oprah Winfrey
5:00 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Issues & Answers
7:30 Access Hollywood
8:00 Cosby
8:30 King of Queens
9:00 Everybody Loves Raymond
9:30 Becker
10:00 48 Hours "Whose Baby is It?"
11:00 News
11:35 Late Show with David Letterman
12:35 Highlander: The Raven
1:35 Infomercials

WVSX 59-Fox Beckley
5:00 Shepherd's Chapel Bible Study
6:00 Infomercials
7:00/7:30 Magic School Bus
8:00 Sally Jessy Raphael
9:00 Regis & Kathie Lee
10:00 Howie Mandel
11:00 Donny & Marie
noon Maury
1:00 Jerry Springer
2:00 Judge Joe Brown
2:30 Infomercial
3:00 Spider-Man
3:30 Young Hercules
4:00 Power Rangers Lost Galaxy
4:30 Mystic Knights of Tir Na Nog
5:00 Ricki Lake
6:00 Entertainment Tonight
6:30 Hard Copy
7:00/7:30 Judge Judy
8:00 Melrose Place
9:00 Ally McBeal
10:00 Jerry Springer
11:00 Simpsons
11:30 Seinfeld
mid. Mad About You
12:30 Cops
1:00 Married...with Children
1:30 Infomercials

KET (PBS): WKPI 22-Pikeville, WKAS 25-Ashland, WKHA 35-Hazard, WKMR 38-Morehead
7:00 Sesame Street
8:00 Barney & Friends
8:30 Arthur
9:00 Learn to Read
9:30 Math Basics
10:00 Body Electric
10:30 Kitchen Sessions
11:00 For Your Home
11:30 Theodore Tugboat
noon Teletubbies
12:30 Barney & Friends
1:00 Child Development
2:00/2:30 Sociological Imagination
3:00 Barney & Friends
3:30 Mister Rogers' Neighborhood
4:00 Sesame Street
5:00 Reading Rainbow
5:30 Bill Nye the Science Guy
6:00 Learn to Read
6:30 Nightly Business Report
7:00 NewsHour with Jim Lehrer
8:00 Kentucky Tonight
9:00 American Experience
10:00 Letter Without Words
11:00 News
11:30 Computer Chronicles

WB100+ (WB/Cable): WVWB Clarksburg/Weston, WBPB Parkersburg
5:00 Infomercials
6:00 Mummies Alive
6:30 Beast Wars
7:00 Tiny Toon Adventures
7:30 Animaniacs
8:00 The Mask
8:30 Pocket Dragon Adventures
9:00 Quincy
10:00 Knight Rider
11:00 Wiseguy
noon Jenny Jones (reformed nerds)
1:00 Major Dad
1:30 My Secret Identity
2:00 Beast Wars
2:30 Jumanji
3:00 Pinky & the Brain
3:30 Histeria!
4:00 New Batman-Superman Adventures
5:00 Jenny Jones
6:00 Love Connection
6:30 Change of Heart
7:00/7:30 Friends
8:00 7th Heaven
9:00 Rescue 77
10:00 Rosie O'Donnell
11:00 Love Connection
11:30 Change of Heart
mid. Booker
1:00 Kojak
2:00 Infomercials
MA is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2019, 11:10 AM   #154
MA
Elvis Fonzie Dye
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 57,864
Default

West Virginia Mon, Apr 5, 1999
from TV Guide, West Virginia edition

WSAZ 3-NBC Charleston
5:00 NBC News at Sunrise
5:30 News
7:00 Today (segment on travel tips for the millennium)
9:00 Leeza
10:00 Sunset Beach
11:00 Roseanne Show
noon News
12:30 Extra!
1:00 Days of Our Lives
2:00 Another World
3:00 Rosie O'Donnell
4:00 Oprah Winfrey
5:00 News
5:30 Inside Edition
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Wheel of Fortune
7:30 Jeopardy!
8:00 Suddenly Susan
8:30 Caroline in the City
9:00 Law & Order
10:00 Dateline NBC (report on Rhonda Lewan, who became Mrs. Pennsylvania 1998, and was later asked to relinquish the crown)
11:00 News
11:35 Tonight Show (guest Dennis Franz)
12:35 Late Night with David Letterman (guests Robin Williams and Rebecca Stamos)
1:35 Later
2:05 Tonight Show
3:00 America's Jewelry Store

WOAY 4-ABC Oak Hill
5:30 This Morning's Business
6:00 ABC World News This Morning
6:45 News
7:00 Good Morning America
9:00 Montel Williams
10:00 People's Court
11:00 The View
noon News
12:30 Port Charles
1:00 All My Children
2:00 One Life to Live
3:00 General Hospital
4:00 Montel Williams (paternity tests)
5:00 Home Improvement
5:30 Andy Griffith (bw)
6:00 News
6:30 ABC World News Tonight
7:00 Match Game
7:30 Real TV
8:00 20/20
9:00 The Century "Memphis Dreams" (pt 4)
11:00 News
11:35 ABC News Nightline
12:05 Politically Incorrect (guest Alfred Molina)
12:35 Infomercials

WCMH 4-NBC Columbus
5:00 NBC News at Sunrise
5:30 News
7:00 Today
9:00 Leeza
10:00 Roseanne Show
11:00 Jenny Jones
noon News
1:00 Sunset Beach
2:00 Another World
3:00 Days of Our Lives
4:00 Montel Williams (as ch 4)
5:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Extra!
7:30 Access Hollywood
8:00 Suddenly Susan
8:30 Caroline in the City
9:00 Law & Order
10:00 Dateline NBC
11:00 News
11:35 Tonight Show
12:35 Late Night with Conan O'Brien
1:35 Later
2:05 Tonight Show
3:05 Sunset Beach
4:00 Extra!
4:30 This Morning's Business

WDTV 5-CBS/ABC Weston
5:00 CBS Morning News
6:30 News
7:00 This Morning
9:00 Ricki Lake
10:00 People's Court
11:00 Price is Right
noon News
12:30 Young & the Restless
1:30 Bold & the Beautiful
2:00 As the World Turns
3:00 Guiding Light
4:00 Rosie O'Donnell
5:00 Extra!
5:30 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Home Improvement
7:30 The Nanny
8:00 Cosby
8:30 King of Queens
9:00 Everybody Loves Raymond
9:30 Becker
10:00 48 Hours "Whose Baby is It?" (1991 look at surrogate parenting)
11:00 News
11:35 Late Show with David Letterman (guests Drew Barrymore and Scott Wolf)
12:35 Late Late Show
1:35 Infomercial
2:05 CBS News Up to the Minute

WVVA 6-NBC Bluefield
5:00 NBC News at Sunrise
6:00 News
7:00 Today
9:00 Leeza
10:00 700 Club
11:00 Martha Stewart Living
11:30 Access Hollywood
noon Sunset Beach
1:00 Days of Our Lives
2:00 Another World
3:00 Rosie O'Donnell
4:00 Oprah Winfrey
5:00 News
5:30 Extra!
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Wheel of Fortune
7:30 Jeopardy!
8:00 Suddenly Susan
8:30 Caroline in the City
9:00 Law & Order
10:00 Dateline NBC
11:00 News
11:35 Tonight Show
12:35 Late Night with Conan O'Brien
1:35 Later
2:05 Home Shopping

WSYX 6-ABC Columbus
5:00 ABC World News This Morning
5:30 Ag Day
6:00 News
7:00 Good Morning America
9:00 Jerry Springer
10:00 Sally Jessy Raphael
11:00 The View
noon News
12:30 Port Charles
1:00 All My Children
2:00 One Life to Live
3:00 General Hospital
4:00 Rosie O'Donnell
5:00 News
5:30 Judge Judy
6:00 News
6:30 ABC World News Tonight
7:00 Hollywood Squares
7:30 Entertainment Tonight
8:00 20/20
9:00 The Century "Memphis Dreams" (pt 4)
11:00 News
11:35 Seinfeld
12:05 ABC News Nightline
12:35 Politically Incorrect
1:05 News
1:35 Hard Copy
2:05 Howie Mandel (guest Sarah Jessica Parker)
3:05 ABC World News Now

WCHS 8-ABC Charleston
5:00 ABC World News This Morning
5:30 Good Morning West Virginia
7:00 Good Morning America
9:00 Regis & Kathie Lee
10:00 Maury
11:00 The View
noon News
12:30 Port Charles
1:00 All My Children
2:00 One Life to Live
3:00 General Hospital
4:00 Sally Jessy Raphael
5:00/5:30 Judge Judy
6:00 News
6:30 ABC World News Tonight
7:00 Hollywood Squares
7:30 Entertainment Tonight
8:00 20/20
9:00 The Century "Memphis Dreams" (pt 4)
11:00 News
11:35 ABC News Nightline
12:05 Politically Incorrect
12:35 Access Hollywood
1:05 Mad About You
1:35 Hard Copy
2:05 Dating Game
2:35 Newlywed Game
3:05 ABC World News Now

WVPB (PBS): WSWP 9-Beckley, WPBY 33-Charleston, LP 57 Parkersburg/Marietta
5:00 Masterpiece Theatre "Reckless" (pt 2) cont'd
6:00 Bloomberg Morning News
6:30 Body Electric
7:00 Arthur
7:30 Zoboomafoo
8:00 Barney & Friends
8:30 Teletubbies
9:00 Big Comfy Couch
9:30 Destinos: An Introduction to Spanish
10:00 Literary Visions
10:30 Puzzle Place
11:00 Noddy
11:30 Sesame Street
12:30 Imagination Station
1:00 Instructional Programs
2:00 Theodore Tugboat
2:30 Imagination Station
3:00 Mister Rogers' Neighborhood
3:30 Reading Rainbow
4:00 Arthur
4:30 Wishbone
5:00 Kratts' Creatures
5:30 Bill Nye the Science Guy
6:00 Real Science
6:30 Nightly Business Report
7:00 NewsHour with Jim Lehrer
8:00 Antiques Roadshow (Houston)
9:00 American Experience (a look at John Wesley Powell's 1869 expedition down the Colorado River)
10:00 Letter Without Words (home movies showing a German Jewish family coping with the Nazis' rise)
11:00 Charlie Rose
mid. NewsHour with Jim Lehrer
1:00 American Experience
2:00 Letter Without Words
3:00 Antiques Roadshow
4:00 American Experience

WBNS 10-CBS Columbus
5:00 News
7:00 This Morning/News
8:00 This Morning
9:00 Regis & Kathie Lee
10:00 Martha Stewart Living
11:00 Price is Right
noon News
12:30 Young & the Restless
1:30 Bold & the Beautiful
2:00 As the World Turns
3:00 Guiding Light
4:00 Oprah Winfrey
5:00 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Jeopardy!
7:30 Wheel of Fortune
8:00 Cosby
8:30 King of Queens
9:00 Everybody Loves Raymond
9:30 Becker
10:00 48 Hours "Whose Baby is It?"
11:00 News
11:35 Late Show with David Letterman
12:35 Married...with Children
1:05 Maury
2:05 Late Late Show
3:05 Inside Edition
3:35 CBS News Up to the Minute

WVAH 11-Fox/UPN Charleston
5:00 Shepherd's Chapel Bible Study
6:00 Awakening Hour
6:30 Beast Wars
7:00/7:30 Magic School Bus
8:00 Wacky World of Tex Avery
8:30 Doug
9:00 Forgive or Forget
10:00 Judge Mills Lane
10:30 Judge Joe Brown
11:00 People's Court
noon Ricki Lake
1:00 Jenny Jones
2:00 Pokemon
2:30 Hercules
3:00 Spider-Man
3:30 Young Hercules
4:00 Power Rangers Lost Galaxy
4:30 Mystic Knights of Tir Na Nog
5:00 Jerry Springer
6:00/6:30 Simpsons
7:00/7:30 Friends
8:00 Melrose Place
9:00 Ally McBeal
10:00 News
11:00 Real TV
11:30 Cops
mid. Jerry Springer (infidelity)
1:00 Love Connection
1:30 Change of Heart
2:00 Living Single
2:30 Sister, Sister
3:00 Roseanne
3:30 Poltergeist
4:30 Grace Under Fire

WBOY 12-NBC/ABC Clarksburg
5:00 Headline News
5:30 NBC News at Sunrise
6:25 News
7:00 Today
9:00 Regis & Kathie Lee
10:00 Leeza
11:00 700 Club
noon News
12:30 Mad About You
1:00 Days of Our Lives
2:00 Another World
3:00 Sunset Beach
4:00 Donny & Marie
5:00 Hard Copy
5:30 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Seinfeld
7:30 Frasier
8:00 Suddenly Susan
8:30 Caroline in the City
9:00 Law & Order
10:00 Dateline NBC
11:00 News
11:35 Tonight Show
12:35 Late Night with Conan O'Brien
1:35 Later
2:05 Tonight Show
3:05 Sunset Beach
4:00 Headline News

WOWK 13-CBS Huntington
5:00 CBS Morning News
5:30 News
7:00 This Morning/News
8:00 This Morning
9:00 Home Improvement
9:30 The Nanny
10:00 Donny & Marie
11:00 Price is Right
noon News
12:30 Young & the Restless
1:30 Bold & the Beautiful
2:00 As the World Turns
3:00 Guiding Light
4:00 Montel Williams (as ch 4)
5:00 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Seinfeld
7:30 Frasier
8:00 Cosby
8:30 King of Queens
9:00 Everybody Loves Raymond
9:30 Becker
10:00 48 Hours "Whose Baby is It?"
11:00 News
11:35 Late Show with David Letterman
12:35 Late Late Show
1:35 ANC News
2:05 Howie Mandel (as ch 6)
3:05 CBS News Up to the Minute
4:00 ANC News

WTAP 15-NBC Parkersburg
5:00 This Morning's Business
5:30 NBC News at Sunrise
6:00 News
7:00 Today
9:00 Regis & Kathie Lee
10:00 Leeza
11:00 Sunset Beach
noon News
12:30 Martha Stewart Living
1:00 Days of Our Lives
2:00 Another World
3:00/3:30 Judge Judy
4:00 Oprah Winfrey
5:00 Home Improvement
5:30 Seinfeld
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Wheel of Fortune
7:30 Jeopardy!
8:00 Suddenly Susan
8:30 Caroline in the City
9:00 Law & Order
10:00 Dateline NBC
11:00 News
11:35 Tonight Show
12:35 Late Night with Conan O'Brien
1:35 Later
2:05 Infomercials

WOUB 20-PBS Athens
5:55 Jack Horkheimer: StarGazer
6:00 Sesame Street
7:00 Teletubbies
7:30 Barney & Friends
8:00 Mister Rogers' Neighborhood
8:30 Arthur
9:00 Instructional Programs
11:30 Reading Rainbow
noon Wishbone
12:30 Instructional Programs
3:00 GED
3:30 Barney & Friends
4:00 Sesame Street
5:00 Zoom
5:30 Zooboomafoo
6:00 Bill Nye the Science Guy
6:30 Newswatch
7:00 NewsHour with Jim Lehrer
8:00 Antiques Roadshow
9:00 American Experience
10:00 Letter Without Words
11:00 Charlie Rose
mid. Jack Horkheimer: StarGazer

WHCP (WB): 30 Portsmouth, 53 Charleston/Huntington
5:00 Infomercials
6:00 This Morning's Business
6:30 Mummies Alive
7:00 Jumanji
7:30 RoboCop
8:00 Tiny Toon Adventures
8:30 Animaniacs
9:00 Shepherd's Chapel Bible Study
10:00 Infomercials
11:00 LAPD: Life on the Beat
11:30 First Business
noon ANC News
12:30 Infomercials
2:30 Bloopy's Buddies
3:00 Pinky & the Brain
3:30 Histeria!
4:00 New Batman-Superman Adventures
5:00 Full House
5:30 Mama's Family
6:00 In the Heat of the Night
7:00/7:30 NewsRadio
8:00 7th Heaven
9:00 Rescue 77
10:00 Stargate SG-1
11:00 Mama's Family
11:30 LAPD: Life on the Beat
mid. Infomercials

WPBO 42-PBS Portsmouth
5:00 Speaking with Confidence
5:30 A Writer's Exchange
6:00 Bloomberg Business News
6:30 Wimzie's House
7:00 Puzzle Place
7:30 Zoboomafoo
8:00 Barney & Friends
8:30 Teletubbies
9:00 Instructional Programs
3:00 Mister Rogers' Neighborhood
3:30 Reading Rainbow
4:00 Arthur
4:30 Wishbone
5:00 Zoom
5:30 Bill Nye the Science Guy
6:00 NewsHour with Jim Lehrer
7:00 Travels in Europe
7:30 Are You Being Served?
8:00 Antiques Roadshow
9:00 American Experience
10:00 Letter Without Words
11:00 Are You Being Served?
11:30 Charlie Rose
12:30 American Vacations
1:00 Antiques Roadshow
2:00 American Experience
3:00 Sociological Imagination
3:30 Business Ethics
4:00 Taking the Lead

WYMT 57-CBS Hazard
5:00 CBS News Up to the Minute
6:00 News
7:00 This Morning/News
8:00 This Morning
9:00 Inside Edition
9:30 Amen
10:00 Donny & Marie
11:00 Price is Right
noon News
12:30 Young & the Restless
1:30 Bold & the Beautiful
2:00 As the World Turns
3:00 Guiding Light
4:00 Oprah Winfrey
5:00 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Issues & Answers
7:30 Access Hollywood
8:00 Cosby
8:30 King of Queens
9:00 Everybody Loves Raymond
9:30 Becker
10:00 48 Hours "Whose Baby is It?"
11:00 News
11:35 Late Show with David Letterman
12:35 Highlander: The Raven
1:35 Infomercials

WVSX 59-Fox Beckley
5:00 Shepherd's Chapel Bible Study
6:00 Infomercials
7:00/7:30 Magic School Bus
8:00 Sally Jessy Raphael
9:00 Regis & Kathie Lee
10:00 Howie Mandel
11:00 Donny & Marie
noon Maury
1:00 Jerry Springer
2:00 Judge Joe Brown
2:30 Infomercial
3:00 Spider-Man
3:30 Young Hercules
4:00 Power Rangers Lost Galaxy
4:30 Mystic Knights of Tir Na Nog
5:00 Ricki Lake
6:00 Entertainment Tonight
6:30 Hard Copy
7:00/7:30 Judge Judy
8:00 Melrose Place
9:00 Ally McBeal
10:00 Jerry Springer
11:00 Simpsons
11:30 Seinfeld
mid. Mad About You
12:30 Cops
1:00 Married...with Children
1:30 Infomercials

KET (PBS): WKPI 22-Pikeville, WKAS 25-Ashland, WKHA 35-Hazard, WKMR 38-Morehead
7:00 Sesame Street
8:00 Barney & Friends
8:30 Arthur
9:00 Learn to Read
9:30 Math Basics
10:00 Body Electric
10:30 Kitchen Sessions
11:00 For Your Home
11:30 Theodore Tugboat
noon Teletubbies
12:30 Barney & Friends
1:00 Child Development
2:00/2:30 Sociological Imagination
3:00 Barney & Friends
3:30 Mister Rogers' Neighborhood
4:00 Sesame Street
5:00 Reading Rainbow
5:30 Bill Nye the Science Guy
6:00 Learn to Read
6:30 Nightly Business Report
7:00 NewsHour with Jim Lehrer
8:00 Kentucky Tonight
9:00 American Experience
10:00 Letter Without Words
11:00 News
11:30 Computer Chronicles

WB100+ (WB/Cable): WVWB Clarksburg/Weston, WBPB Parkersburg
5:00 Infomercials
6:00 Mummies Alive
6:30 Beast Wars
7:00 Tiny Toon Adventures
7:30 Animaniacs
8:00 The Mask
8:30 Pocket Dragon Adventures
9:00 Quincy
10:00 Knight Rider
11:00 Wiseguy
noon Jenny Jones (reformed nerds)
1:00 Major Dad
1:30 My Secret Identity
2:00 Beast Wars
2:30 Jumanji
3:00 Pinky & the Brain
3:30 Histeria!
4:00 New Batman-Superman Adventures
5:00 Jenny Jones
6:00 Love Connection
6:30 Change of Heart
7:00/7:30 Friends
8:00 7th Heaven
9:00 Rescue 77
10:00 Rosie O'Donnell
11:00 Love Connection
11:30 Change of Heart
mid. Booker
1:00 Kojak
2:00 Infomercials
MA is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2019, 06:02 PM   #155
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,788
Default

Missouri Sat, Apr 15, 1972
from TV Guide-Missouri edition

KTEW 2-NBC Tulsa
7:00 Dr. Dolittle
7:30 Deputy Dawg
8:00 Woody Woodpecker
8:30 Pink Panther
9:00 Jetsons
9:30 Barrier Reef
10:00 Take a Giant Step "Celebrations" (guest Phyllis Newman)
11:00 Mr. Wizard "Living Animal Friends"
11:30 Bugaloos
noon Learn & Live
12:30 Decorating with Becky (decorating an old chair)
1:00 Baseball Pre-Game
1:15 Baseball: Los Angeles-Cincinnati (or Pittsburgh-NY Mets)
4:00 Outdoors
4:30 Dinah Shore Winners Circle Championship golf
5:30 NBC Nightly News
6:00 News
6:30 What Would You Say?
7:00 Emergency!
8:00 Movie "The Harness"
10:00 News
10:30 Movie "Apache Drums" (bw)
mid. Movie "Price of Fear" (bw)

KYTV 3-NBC Springfield
6:00 Travel Campus
6:30 Children's Gospel Hour
7:00 Dr. Dolittle
7:30 Deputy Dawg
8:00 Woody Woodpecker
8:30 Pink Panther
9:00 Jetsons
9:30 Barrier Reef
10:00 Take a Giant Step "Celebrations"
11:00 Mr. Wizard "Living Animal Fossils"
11:30 Bugaloos
noon Children's Hour
1:00 Baseball Pre-Game
1:15 Baseball: Los Angeles-Cincinnati (or Pittsburgh-NY Mets)
4:00 Outdoors
4:30 TBA
5:00 That (Good Ole) Nashville Music (guests Bill Anderson, Jan Howard, and Henson Cargill)
5:30 NBC Nightly News
6:00 News
6:30 Porter Wagoner
7:00 Emergency!
8:00 Movie "The Harness"
10:00 News
10:30 Springfield Jaycees Auction

KFSA 5-CBS/NBC/ABC Fort Smith
6:30 Extension Forum
7:00 Bugs Bunny
7:30 Scooby-Doo, Where are You?
8:00 Harlem Globetrotters
8:30 Help! It's the Hair Bear Bunch!
9:00 Pebbles & Bamm-Bamm
9:30 Archie's TV Funnies
10:00 Sabrina the Teenage Witch
10:30 Josie & the Pussycats
11:00 Mr. Wizard "Living Animals Fossils"
11:30 You are There (November 12, 1892: Robert Koch probes the causes of immunity)
noon Lloyd Bridges' Water World
12:30 Joe Norcross
1:00 Baseball Pre-Game
1:15 Baseball: Los Angeles-Cincinnati (or Pittsburgh-NY Mets)
4:00 ABC Wide World of Sports (US-China pingpong/World Figure 8 Stock Car Championship)
5:30 NBC Nightly News
6:00 News
6:30 Lawrence Welk (vacation mood music)
7:30 Dialogue '72
8:00 Movie "The Harness"
10:00 FBI "Bitter Harbor"
11:00 Movie "Tarantula"

KOTV 6-CBS Tulsa
7:00 Bugs Bunny
7:30 Scooby-Doo, Where are You?
8:00 Harlem Globetrotters
8:30 Help! It's the Hair Bear Bunch!
9:00 Pebbles & Bamm-Bamm
9:30 Archie's TV Funnies
10:00 Sabrina the Teenage Witch
10:30 Josie & the Pussycats
11:00 How Do You Know?
11:30 You are There
noon CBS Children's Film Festival "A Ghost of a Chance" (1968/UK)
1:00 Dance Party
2:00 Wrestling
3:00 CBS Golf Classic: first of a 2-part best-ball match-play championship between the teams of Bobby Nichols/George Archer and Miller Barber/Gene Littler
4:30 That (Good Ole) Nashville Music
5:00 Wilburn Brothers
5:30 Porter Wagoner
6:00 News
6:30 Play It Again, Charlie Brown
7:00 The Cat in the Hat
7:30 Mary Tyler Moore (guest star Michael Constantine)
8:00 Dick Van Dyke (guest star Steve Lawrence)
8:30 Arnie (guest star Ronnie Schell)
9:00 Mission: Impossible
10:00 News
10:30 Hee Haw
11:30 Suspense Theatre
12:30 Movie "Western Union" (bw)

KOAM 7-NBC Pittsburg
7:00 Dr. Dolittle
7:30 Deputy Dawg
8:00 Woody Woodpecker
8:30 Pink Panther
9:00 Jetsons
9:30 Barrier Reef
10:00 Take a Giant Step "Celebrations"
11:00 Mr. Wizard "Living Animal Fossils"
11:30 Bugaloos
noon Fun Club
12:30 Bill Anderson (guest Jim Lunsford)
1:00 Baseball Pre-Game
1:15 Baseball: Los Angeles-Cincinnati (or Pittsburgh-NY Mets)
4:00 Wrestling
5:00 That (Good Ole) Nashville Music (guests Tom T. Hall, Arlene Harden, Waylon Jennings, and Stringbean)
5:30 Porter Wagoner (guests Wendy Bagwell, and the Sunliters)
6:00 Sportsman's Friend
6:30 Hee Haw (guests Conway Twitty and Loretta Lynn)
7:30 Adam-12
8:00 Movie "The Harness"
10:00 News
10:30 Movie "Silent Night, Lonely Night"

KTUL 8-ABC Tulsa
7:00 Boyd's Eye View
7:30 Road Runner
8:00 Funky Phantom
8:30 Jackson 5ive
9:00 Bewitched
9:30 Lidsville
10:00 Curiosity Shop (thinking/instincts)
11:00 Jonny Quest
11:30 Generation Rap
noon American Bandstand (guests Bobby Vinton, and the Five Man Electrical Band)
1:00 College All-Star Basketball Classic (live from Las Vegas, seniors from East and West who competed in post-season tourneys and all-star games play, with KU's Ted Owens (West) and UNC's Dean Smith (East) coaching)
3:00 Inside Sports
3:30 Celebrity Bowling
4:00 ABC Wide World of Sports
5:30 News
6:00 Lawrence Welk (vacation mood music)
7:00 Bewitched
7:30 Movie "Two on a Bench"
9:30 Sixth Sense
10:00 News
10:30 Movie "Ride the Tiger"
mid. Movie "The Three Stooges in Orbit" (bw)

KOAM 8-NBC Columbia
7:00 Dr. Dolittle
7:30 Deputy Dawg
8:00 Woody Woodpecker
8:30 Pink Panther
9:00 Jetsons
9:30 Barrier Reef
10:00 Take a Giant Step
11:00 Mr. Wizard "Living Animal Fossils"
11:30 Bugaloos
noon College
12:15 Soil Conservation (bw)
12:30 Across the Fence
1:00 Baseball Pre-Game
1:15 Baseball: Los Angeles-Cincinnati (or Pittsburgh-NY Mets)
4:00 TBA
4:30 Dinah Shore Winners Circle Championship golf
5:30 NBC Nightly News
6:00 Missouri Forum (bw)
6:30 Stan Gun
7:00 Emergency!
8:00 Movie "The Harness"
10:00 News (bw)
10:15 Movie "Man About Town" (bw)
11:40 Wrestling
12:40 News (bw)

KOLR 10-CBS Springfield
6:30 Saturday Seminar
7:00 Bugs Bunny
7:30 Scooby-Doo, Where are You?
8:00 Harlem Globetrotters
8:30 Help! It's the Hair Bear Bunch!
9:00 Pebbles & Bamm-Bamm
9:30 Archie's TV Funnies
10:00 Sabrina the Teenage Witch
10:30 Josie & the Pussycats
11:00 Monkees
11:30 You are There
noon CBS Children's Film Festival "A Ghost of a Chance"
1:00 One Night Stand
1:30 Experiment in Communications
2:00 Lee Trevino (guests Jimmy Dean and Robert Stack)
2:30 Gene Williams
3:00 CBS Golf Classic
4:30 Bill Anderson (guest Billy "Crash" Craddock)
5:00 Baptist Hour
5:30 CBS Evening News
6:00 Hee Haw
7:00 Name of the Game
8:30 Arnie
9:00 Mission: Impossible
10:00 News
10:30 Movie "Anna and the King of Siam" (bw)

KOED 11-PBS Tulsa
No scheduled programs

KODE 12-ABC Joplin
7:00 Will the Real Jerry Lewis Please Sit Down!
7:30 Road Runner
8:00 Funky Phantom
8:30 Jackson 5ive
9:00 Bewitched
9:30 Lidsville
10:00 Curiosity Shop
11:00 Jonny Quest
11:30 Lancelot Link, Secret Chimp
noon Teen Hop
1:00 Klassroom Kwiz
1:30 American Bandstand
2:30 Reluctant Dragon & Mr. Toad
3:00 Here Come the Double Deckers
3:30 Christian Science
4:00 ABC Wide World of Sports
5:30 News
6:00 Virginian
7:30 Movie "Two on a Bench"
9:30 Sixth Sense
10:00 News
10:25 Sports
10:30 Movie "Diabolique" (bw)
12:20 ABC News

KCRG 13-Jefferson City/KMOS 6-Sedalia (CBS)
7:00 Bugs Bunny
7:30 Scooby-Doo, Where are You?
8:00 Harlem Globetrotters
8:30 Help! It's the Hair Bear Bunch!
9:00 Pebbles & Bamm-Bamm
9:30 Archie's TV Funnies
10:00 Sabrina the Teenage Witch
10:30 Josie & the Pussycats
11:00 Monkees
11:30 You are There
noon CBS Children's Film Festival "A Ghost of a Chance"
1:00 ABA Playoff: teams TBA
3:00 CBS Golf Classic
4:30 Bill Anderson (guest Loretta Lynn)
5:00 Death Valley Days
5:30 CBS Evening News
6:00 Lawrence Welk
7:00 All in the Family
7:30 Mary Tyler Moore
8:00 Dick Van Dyke
8:30 Arnie
9:00 Mission: Impossible
10:00 News
10:15 Movie "Pillow of Death" (bw)
11:45 News (bw)

KUHI 16-CBS Joplin
6:55 Meditation
7:00 Bugs Bunny
7:30 Scooby-Doo, Where are You?
8:00 Harlem Globetrotters
8:30 Help! It's the Hair Bear Bunch!
9:00 Pebbles & Bamm-Bamm
9:30 Archie's TV Funnies
10:00 Sabrina the Teenage Witch
10:30 Josie & the Pussycats
11:30 You are There
noon CBS Children's Film Festival "A Ghost of a Chance"
1:00 ABA Playoff: teams TBA
3:00 CBS Golf Classic
4:30 KUHI Reports
5:00 Untamed World
5:30 CBS Evening News
6:00 News
6:30 Lassie
7:00 Movie "Trial Run" (bw)
9:00 Mission: Impossible
10:00 Movie "The Movie Maker" (bw)

KCBJ 17-ABC Columbia
7:00 Will the Real Jerry Lewis Please Sit Down!
7:30 Road Runner
8:00 Funky Phantom
8:30 Jackson 5ive
9:00 Bewitched
9:30 Lidsville
10:00 Curiosity Shop
11:00 Jonny Quest
11:30 Lancelot Link, Secret Chimp
noon American Bandstand
1:00 Reluctant Dragon & Mr. Toad
1:30 Music Place
2:00 Lester Family
2:30 TBA
4:00 ABC Wide World of Sports
5:30 Gospel Singing Jubilee
6:30 Kitty Wells
7:00 Bewitched
7:30 Movie "Two on a Bench"
9:30 Sixth Sense
10:00 ABC News
10:15 Movie: TBA

KMTC 27-ABC Springfield
7:00 Will the Real Jerry Lewis Please Sit Down!
7:30 Road Runner
8:00 Funky Phantom
8:30 Jackson 5ive
9:00 Bewitched
9:30 Lidsville
10:00 Curiosity Shop
11:00 Jonny Quest
11:30 Lancelot Link, Secret Chimp
noon American Bandstand
1:00 College All-Star Basketball Classic
3:00 TBA
4:00 ABC Wide World of Sports
5:30 Rodeo USA
6:00 Untouchables
7:00 Bewitched
7:30 Movie "Two on a Bench"
9:30 Sixth Sense
10:00 ABC News
10:15 Movie "The Quiet Man" (bw)

KGTO 36-NBC/ABC/CBS Fayetteville
1pm Baseball Pre-Game
1:15 Baseball: Los Angeles-Cincinnati (or Pittsburgh-NY Mets)
4:00 Dave Sturm
5:00 Monkees
5:30 CBS Evening News
6:00 TBA
6:30 Safari to Adventure
7:00 Tour-a-Rama
7:30 Mary Tyler Moore
8:00 Dick Van Dyke
8:30 Arnie
9:00 Mission: Impossible

KFPW 40-ABC/CBS/NBC Fort Smith
7:55 Coffee with the Parson
8:00 Funky Phantom
8:30 Jackson 5ive
9:00 Bewitched
9:30 Lidsville
10:00 Curiosity Shop
11:00 Monkees
11:30 Lancelot Link, Secret Chimp
noon American Bandstand
1:00 Old Settlers' Report
2:00 American Angler
2:30 Marshal Dillon (bw/Gunsmoke)
3:00 CBS Golf Classic
4:30 TBA
5:00 Moments of Inspiration
5:30 CBS Evening News
6:00 News
6:30 Hee Haw (same guests as ch 7)
7:30 Mary Tyler Moore
8:00 Dick Van Dyke
8:30 Arnie
9:00 Mission: Impossible
10:00 News
10:30 Movie "Hudson's Bay" (bw)
AMackII is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2019, 06:04 PM   #156
MA
Elvis Fonzie Dye
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 57,864
Default

Central Virginia Sat, Apr 5, 1997
from TV Guide-Central Virginia edition
Overnight listings in EST, the time change happened that night

WFMY 2-CBS Greensboro
5:00 Movie cont'd
5:30 Infomercial
6:00 Beakman's World
6:30 Cryptkeeper's Haunted House
7:00 Good Morning Show
10:00 Ghostwriter
10:30 Bailey Kipper's POV
11:00 Dream Big
11:30 Infomercial
noon Movie "How to Murder a Millionaire"
2:00 NASCAR Coca-Cola 300
5:00 Sports Show: a 12-round heavyweight bout from Atlantic City between David Tua (26-0/22 KO) and Oleg Maskaev (20-1/16 KO))
6:00 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Wheel of Fortune
7:30 Jeopardy!
8:00 Dr. Quinn, Medicine Woman
9:00 Promised Land
10:00 Walker, Texas Ranger
11:00 News
11:35/12:05 Tales from the Crypt
12:35 FX: The Series
1:35 Infomercial
2:05 News
2:40 Best of the Good Morning Show
2:55 News
3:30 FX: The Series

WOAY 4-ABC Oak Hill
6:30 Gladiators 2000
7:00 Nick News
7:30 New Adventures of Captain Planet
8:00 Jungle Cubs
8:30 Brand Spanking New Doug
9:30 Mighty Ducks
10:00 Bugs Bunny & Tweety
11:00 Bone Chillers
11:30 Gargoyles: The Goliath Chronicles
noon New Adventures of Winnie the Pooh
12:30 ABC Weekend Special
1:00 Bowling: Flagship Open
2:30 The Tradition senior golf
4:30 ABC Wide World of Sports (Santa Anita Derby horse race/Harlem Globetrotters highlights/IBF jr-heavyweight champ Vuyani Bungu (31-2/18 KO) takes on the man he defeated for the strap, Kennedy McKinney (32-1/17 KO) in a 12-round bout live from South Africa)
6:00 News
6:30 ABC World News Saturday
7:00 Family Matters
7:30 America's Dumbest Criminals
8:00 Movie "The Sandlot"
10:00 World of Discovery "Earthquakes: The Terrifying Truth" (hosted by Martin Sheen)
11:00 News
11:30/mid. Tales from the Crypt
12:30 Extra!
1:30 Bob Vila's Home Again

WRAL 5-CBS Raleigh
6:00 News
9:00 The Mask
9:30 Project Geeker
10:00 Brain Game
10:30 Bailey Kipper's POV
11:00 Cryptkeeper's Haunted House
11:30 Teenage Mutant Ninja Turtles
noon Ace Ventura
12:30 Sparks
1:00 In the Heat of the Night
2:00 NASCAR Coca-Cola 300
5:00 Sports Show
6:00 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Seinfeld
7:30 Andy Griffith (bw)
8:00 Dr. Quinn, Medicine Woman
9:00 Promised Land
10:00 Walker, Texas Ranger
11:00 News
11:30 Cheers
mid. Movie "Point Break"
2:00 Movie "Annie"

WVVA 6-NBC Bluefield
5:00 America's Jewelry Store
6:00 Siskel & Ebert
6:30 Rebecca's Garden
7:00 Today
9:00 Bill Nye the Science Guy
9:30 Sing Me a Story
10:00 Saved by the Bell: The New Class
10:30 Hang Time
11:00 Saved by the Bell: The New Class
11:30 California Dreams
noon NBA Inside Stuff
12:30 Lighter Side of Sports
1:00 WCW Wrestling
2:00 Family Circle Cup women's tennis
3:30 Freeport McDermott Classic golf
6:00 Emergency Call
6:30 NBC Nightly News
7:00 Wheel of Fortune
7:30 Jeopardy!
8:00 National Geographic "Tigers of the Snow" (Siberian tigers)
9:00 Pretender
10:00 Profiler
11:00 News
11:30 Saturday Night Live (host Dana Carvey/music by Dr. Dre)
1:00 America's Jewelry Store

WDBJ 7-CBS Roanoke
5:00 Matlock
6:00 Nick News
6:30 Bill Nye the Science Guy
7:00 Sing Me a Story
7:30 New Adventures of Captain Planet
8:00 Felix the Cat
8:30 Timon & Pumbaa
9:00 The Mask
9:30 Project Geeker
10:00 Ace Ventura
10:30 Bailey Kipper's POV
11:00 Cryptkeeper's Haunted House
11:30 Teenage Mutant Ninja Turtles
noon Beakman's World
12:30 CBS Storybreak
1:00 Wonder Years
1:30 Infomercial
2:00 NASCAR Coca-Cola 300
5:00 Sports Show
6:00 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Home Improvement
7:30 Cosby Show
8:00 Dr. Quinn, Medicine Woman
9:00 Promised Land
10:00 Walker, Texas Ranger
11:00 News
11:35 Seinfeld
12:05 The Cape
1:05/1:35 Tales from the Crypt
2:05 Movie "The Producers"

WGHP 8-Fox High Point
5:00 Bloomberg News
6:00 Infomercials
7:00 Gladiators 2000
7:30 Sky Dancers
8:00 Feed Your Mind!
8:30 New Captain Planet
9:00 Nick News
9:30 PE TV
10:00 Xena: Warrior Princess
11:00 Hercules: The Legendary Journeys
noon TWIB
12:30 Your New House
1:00 Hunter
2:00 This Old House
2:30 Your New House
3:00 Two
4:00 Outer Limits
5:00 Poltergeist
6:00 News
6:30 America's Funniest Home Videos
7:00 Baywatch
8:00 Cops (from Florida for the whole hour, various locations at 8 and Miami at 8:30)
9:00 Bull Riders Only World Championship
10:00 News
10:30 Seinfeld
11:00 Mad TV
mid. Two
1:00 Outer Limits
2:00 Poltergeist
3:00 Bloomberg News

WSWP 9-PBS Beckley
5:30/6:00 Faces of Culture
6:30 Economics U$A
7:00 GED
8:00 Math Basics
8:30 Learn to Read
9:00 May to December
9:30 Good Neighbors
10:00 As Time Goes By
10:30 Waiting for God
11:00 Keeping Up Appearances
11:30 Last of the Summer Wine
noon Baking with Julia
12:30 Victory Garden
1:00 Frugal Gourmet
1:30 This Old House
2:00 Yankee Workshop
2:30 Hometime
3:00 Woodwright's Shop
3:30 Computer Chronicles
4:00 Your Home Office
4:30 Small Business 2000
5:00 Internet Cafe
5:30 Life on the Internet
6:00 On the Waterways
7:00 Lawrence Welk
8:00 Crisis in the Keys
9:00 World of National Geographic (following 5 young cheetahs on the Serengeti Plain)
10:00/10:30 New Red Green
11:00 Austin City Limits (featuring local talent; guests Don Walser & the Pure Texas Band, Libbi Bosworth, Dale Watson, and Mary Cutrufello)

WSLS 10-NBC Roanoke
5:00 NBC News Nightside
6:00 Hang Time
6:30 Saved by the Bell: The New Class
7:00 Today
9:00 Classifieds
9:30 Infomercial
10:00 California Dreams
10:30 NBA Inside Stuff
11:00/11:30 Jack Hanna's Wildlife Adventures
noon Movie "Guess Who's Sleeping in My Bed?"
1:30 Night Court
2:00 Family Circle Cup women's tennis
3:30 Freeport McDermott Classic golf
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Baywatch Nights
8:00 National Geographic "Tigers of the Snow"
9:00 Pretender
10:00 Profiler
11:00 News
11:35 Saturday Night Live
1:05 Night Stand
2:05 Movie "Rendezvous Hotel"

WTVD 11-ABC Durham
5:30 Infomercial
6:00 New Adventures of Winnie the Pooh
6:30 Mighty Ducks
7:00 Jack Hanna's Animal Adventures
7:30 Bill Nye the Science Guy
8:00 Jungle Cubs
8:30 Brand Spanking New Doug
9:30 ABC Weekend Special
10:00 Bugs Bunny & Tweety
11:00 Bone Chillers
11:30 Gargoyles: The Goliath Chronicles
noon Soul Train
1:00 Bowling: Flagship Open
2:30 The Tradition senior golf
4:30 ABC Wide World of Sports
6:00 News
6:30 ABC World News Saturday
7:00 Solutions
7:30 TV. COM
8:00 Movie "The Sandlot"
10:00 World of Discovery "Earthquakes: The Terrifying Truth"
11:00 News
11:30 Movie "Once Upon a Time in America" (pt 1)
1:30 News

WXII 12-NBC Winston-Salem
5:00 NBC News Nightside
6:00 Infomercials
7:00 Bob Vila's Home Again
7:30 Martha Stewart Living
8:00 Today
10:00 Saved by the Bell: The New Class
10:30 Hang Time
11:00 Saved by the Bell: The New Class
11:30 California Dreams
noon NBA Inside Stuff
12:30 Infomercial
1:00 Dinosaurs
1:30 Infomercial
2:00 Family Circle Cup women's tennis
3:30 Freeport McDermott Classic golf
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Roseanne
7:30 Murphy Brown
8:00 National Geographic "Tigers of the Snow"
9:00 Pretender
10:00 Profiler
11:00 News
11:30 Saturday Night Live
1:00 Entertainment Tonight
2:00 Infomercial
2:30 Extra!
3:30 NBC News Nightside

WSET 13-ABC Lynchburg
5:00 America's Jewelry Store
6:00 Infomercial
6:30 Your New House
7:00 Field Trip
7:30 (Real) News for Kids
8:00 Jungle Cubs
8:30 Brand Spanking New Doug
9:30 Mighty Ducks
10:00 Bugs Bunny & Tweety (first half-hour only)
10:30 Infomercials
noon New Adventures of Winnie the Pooh
12:30 ABC Weekend Special
1:00 Bowling: Flagship Open
2:30 The Tradition senior golf
4:30 ABC Wide World of Sports
6:00 News
6:30 ABC World News Saturday
7:00 Wheel of Fortune
7:30 Jeopardy!
8:00 Movie "The Sandlot"
10:00 World of Discovery "Earthquakes: The Terrifying Truth"
11:00 News
11:35 It's Showtime at the Apollo (guest Dru Hill)
12:35 Star Trek: Deep Space Nine marathon

WBRA 15-PBS Roanoke
8:00 Theodore Tugboat
8:30 Sesame Street
9:30 GED
10:00 Discovering Psychology
11:00 Marketing
11:30 Time to Grow
12:30 Victory Garden
1:00 Frugal Gourmet
1:30 This Old House
2:00 Yankee Workshop
2:30 Hometime
3:00 Woodwright's Shop
3:30 Trailside
4:00 Virginia Currents (report on rescue dogs)
4:30 Ancestors in Southwestern Virginia
5:00 Cookin' Cheap
5:30 Storytime
6:00 Wishbone
6:30 Kratts' Creatures
7:00 All Creatures Great & Small
8:00 Lawrence Welk
9:00 Chef!
9:30 Mr. Bean
10:00 Austin City Limits (guests Son Volt, and Gillian Welch & David Rawlings)

WJPR 21-Lynchburg/WFXR 27-Roanoke (Fox)
5:00 Gordon Elliott cont'd
5:30 Dinosaurs
6:00 Richie Rich
6:30 Darkwing Duck
7:00 C-Bear & Jamal
7:30 Big Bad BeetleBorgs
8:00 Spider-Man
8:30 Casper
9:00 Goosebumps
9:30 Eerie, Indiana
10:00 Life with Louie
10:30 X-Men
11:00 Hercules: The Legendary Journeys
noon Movie "Up the Creek"
2:00 Movie "Stakeout"
4:00 Movie "The Super"
6:00 Hercules: The Legendary Journeys
7:00 Xena: Warrior Princess
8:00 Cops
9:00 Bull Riders Only World Championship
10:00 Cops (Dallas at 10, Buffalo at 10:30)
11:00 Mad TV
mid. Babylon 5
1:00 Poltergeist
2:00 Baywatch
3:00 Movie "The Brink's Job"

WDRL 24-UPN Roanoke
5:00 Shepherd's Chapel Bible Study
6:00 US Farm Report
6:30 Princess Gwenevere
7:00 Skysurfer Strike Force
7:30 Captain Simian
8:00 Street Sharks
8:30 Jumanji
9:00 Mouse & the Monster
9:30 Incredible Hulk
10:00 BAD
10:30 Soul Train
11:30 USWA Wrestling
12:30 Gladiators 2000
1:00 WMAC Masters
1:30 Infomercial
2:00 Hercules: The Legendary Journeys
3:00 Xena: Warrior Princess
4:00 California Dreams
4:30 Wild About Animals
5:00 America's Dumbest Criminals
5:30 This Week in Motor Sports
6:00 American Gladiators
7:00 Entertainers (interviews with Blair Underwood and Patrick Stewart)
8:00 Infomercial
8:30 Baseball: Baltimore-Texas (coverage from HTS)
11:30 Infomercial
mid. Shepherd's Chapel Bible Study

WVSX 59-Fox Beckley
5:00 Shop at Home Network
6:00 Richie Rich
6:30 Ghostwriter
7:00 Oscar's Orchestra
7:30 All Dogs Go to Heaven: The Series
8:00 C-Bear & Jamal
8:30 Big Bad BeetleBorgs
9:00 Spider-Man
9:30 Casper
10:00 Goosebumps
10:30 Eerie, Indiana
11:00 Life with Louie
11:30 X-Men
noon Movie "Cat Ballou"
2:00 Movie "C.C. and Company"
3:45 Movie "Nevada Smith"
6:00 FX: The Series
7:00 Mad About You
7:30 Seinfeld
8:00 Cops
9:00 Bull Riders Only World Championship
10:00 The Cape
11:00 Mad TV
mid. Night Stand
1:00/1:30 Real Stories of the Highway Patrol
2:00 Shop at Home Network
MA is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2019, 08:14 AM   #157
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,788
Default

Retro: Shreveport, Louisiana, Wednesday, October 22, 1975
Source: The Shreveport Times (lucky Newspapers.com clipping!)

3 KTBS (ABC 3 Shreveport)
4 KJAC (NBC 4 Port Arthur)
5 KALB (NBC 5 Alexandria)
6 KTAL (NBC 6 Texarkana)
6B KFDM (CBS 6 Beaumont)
7 KLTV (NBC/ABC 7 Tyler) [satellite KTRE on channel 9 in Lufkin; listed as NBC, but carried as much if not more ABC programming]
7L KPLC (NBC 7 Lake Charles)
8 KNOE (CBS 8 Monroe)
10 KTVE (ABC 10 El Dorado)
12 KSLA (CBS 12 Shreveport)
14 KLAA (NBC 14 West Monroe)

7am
3-10 AM America
4-5-6-7-7L-14 Today
6B-8-12 CBS Morning News

8am
6B-8-12 Captain Kangaroo

9am
3 Merv Griffin
4-5-6-7-7L Celebrity Sweepstakes
6B-8 Give-n-Take (listed as Spin Off; Give-n-Take replaced Spin Off in September)
10 Dinah!
12 Sesame Street (Shreveport didn’t have a PBS member until 1978)
14 PTL Club

9:30am
4-5-6-7-7L Wheel of Fortune
6B-8 The Price is Right

10am
4-5-6-7L High Rollers
6B-8-12 Gambit
7 Let’s Make a Deal

10:30am
3-7-10 Happy Days
4-5-6-7L Hollywood Squares
6B-8-12 Love of Life

11am
3-7-10 Showoffs
4-5-6-7L-14 The Magnificent Marble Machine
6B-8-12 The Young and the Restless

11:30am
3-7-10 All My Children
4-6-14 Three for the Money
5 Ethma Odum
6B-8-12 Search for Tomorrow
7L Midday

Noon
3-4-5-6-6B-7-7L-8-12 News
10 Ryan’s Hope
14 French Program

12:30pm
3-10 Let’s Make a Deal
4-5-6-7-7L-14 Days of Our Lives
6B-8-12 As the World Turns

1pm
3-10 $10,000 Pyramid
6B-8-12 Guiding Light

1:30pm
3-10 Rhyme and Reason
4-5-6-7-7L-14 The Doctors
6B-8-12 The Edge of Night

2pm
3-10 General Hospital
4-5-6-7-7L-14 Another World
6B-8-12 Match Game ‘75

2:30pm
3-10 One Life to Live
6B-8-12 Tattletales

3pm
3 Tarzan
4-5-6-7L-14 Somerset
6B-8 Musical Chairs
7-10 You Don’t Say!
12 Dinah!

3:30pm
4 Petticoat Junction
5 The Partridge Family
6 Gilligan’s Island
6B Family Affair
7-10 The Fawn Story
7L Leave it to Beaver
8 Bewitched
14 Celebrity Sweepstakes

4pm
3 The Fawn Story
4 The Lucy Show
5 The Brady Bunch
6 Bonanza
6B Beverly Hillbillies
7L Star Trek
8 Ironside
14 Wheel of Fortune

4:30pm
4 Ironside
5 Gunsmoke
6B-10 Gomer Pyle, USMC
7 Bonanza
12 The Lucy Show
14 High Rollers

5pm
3-10 ABC Evening News
6-8 Family Affair
6B The Brady Bunch
7L Bewitched
12 News
14 Hollywood Squares

5:30pm
3-10 News
4-5-6-7L-14 NBC Nightly News
6B-8-12 CBS Evening News
7 ABC Evening News

6pm
3 Truth or Consequences
4-5-6-6B-7-7L-8-12 News
10 The Andy Griffith Show
14 Mission: Impossible

6:30pm
3 To Tell the Truth
4 The Partridge Family
5 The Price is Right
6 Wild Kingdom
6B Bewitched
7 Truth or Consequences
7L-10 Adam-12
8 Dragnet
12 The Andy Griffith Show

7pm
3-7-10 When Things Were Rotten
4-5-6-7L-14 Little House on the Prairie
6B-8-12 Tony Orlando and Dawn

7:30pm
3-7-10 That’s My Mama

8pm
3-7-10 Baretta
4-5-6-7L-14 Doctors Hospital
6B-8-12 Cannon

9pm
3-7-10 Starsky and Hutch
4-5-6-7L-14 Petrocelli
6B-8-12 Kate McShane

10pm
3-4-5-6-6B-7-7L-8-10-12 News
14 Call of the West

10:30pm
3-10 Movie: “The Day the Earth Moved”
4-5-6-7-7L-14 Tonight Show
6B-12 Pan-Am Games
8 Southern Angler

10:45pm
6B-12 Movie: “Banacek: Ten Thousand Dollars a Page”

11pm
8 Movie: “An Eye for an Eye”
AMackII is offline   Reply With Quote
Old 04-13-2019, 01:16 AM   #158
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,788
Default

Hartford/Springfield Sat, Apr 13, 1968
from TV Guide, Western New England edition

WTIC 3-CBS Hartford
7:00 Sunrise Semester "Russian Literature" (c)
7:30 RFD #3 (c)
8:00 Captain Kangaroo (c)
9:00 Car 54, Where are You?
9:30 Kimba the White Lion (c)
10:00 Marine Boy (c)
10:30 Space Ghost (c)
11:00 Moby Dick (c)
11:30 Superman/Aquaman (c)
12:30 TBA
1:00 NHL Playoffs: Chicago-New York, Game 5 (or St. Louis-Philadelphia) (c)
3:30 The Masters (c)
6:00 Weather/Sports (c)
6:15 News (c)
6:30 CBS News (c)
7:00 Lucille Ball (c)
7:30 Jackie Gleason (c/Honeymooners go on safari in Africa)
8:30 My Three Sons (c)
9:00 Hogan's Heroes (c)
9:30 Petticoat Junction (c)
10:00 Mannix (c)
11:00 News (c)
11:15 Weather/Sports (c)
11:30 Movie "The Silver Chalice" (c)
1:30 Movie "God is My Partner"

WBZ 4-NBC Boston
6:00 Armed Forces Film
6:30 Animal Secrets "The Critical Time" (c/how experiences and surroundings influence a child's future)
7:00 Boomtown
10:00 Flintstones (c)
10:30 Young Samson (c)
11:00 Birdman & the Galaxy Trio (c)
11:30 Atom Ant/Secret Squirrel (c)
noon News (c)
12:25 Weather (c)
12:30 Next Question
1:00 Here & Now
1:30 Science Countdown 1968 (participants: Robert J. Kowal (Chicopee High), Alpin Chisholm (King Philip Regional High), Joseph Morin (Westwood High), and John Love (Hopkinton Jr-Sr High))
2:00 Baseball: St. Louis-Chicago Cubs (c)
5:00 Movie "Tripoli" (c)
7:00 News (c)
7:15 Sports (c)
7:25 Weather (c)
7:30 The Saint "The House on Dragon's Rock" (c)
8:30 Get Smart (c)
9:00 Movie "The Brass Bottle" (c)
11:00 News (c)
11:30 Movie "Constantine and the Cross"
1:55 News/Sports/Weather
2:05 Movie "Creature with the Atom Brain"

WHDH 5-CBS Boston
6:30 Sunrise Semester "Russian Literature" (c)
7:00 Bozo the Clown (c)
8:00 Captain Kangaroo (c)
9:00 Frankenstein Jr. (c)
9:30 Herculoids (c)
10:00 Shazzan! (c)
10:30 Space Ghost (c)
11:00 Moby Dick (c)
11:30 News/Sports/Weather (c)
noon Candlepin Bowling
1:00 Junior Candlepin Bowling
1:30 Sports Scrapbook (c)
1:45 Baseball Close-Up (c)
2:15 Baseball: Boston-Cleveland (c)
4:45 Scoreboard (c)
5:00 The Masters (c/JIP)
6:00 News/Sports/Weather (c)
6:30 12 O'Clock High "The Hero"
7:30 Jackie Gleason (c)
8:30 My Three Sons (c)
9:00 Hogan's Heroes (c)
9:30 Petticoat Junction (c)
10:00 Mannix (c)
11:00 News/Sports/Weather (c)
11:30 NHL Playoff: as 1pm, ch 3 (c)
2:00 Movie "Drango"

WNAC 7-ABC Boston
7:00 Bugs Bunny
7:30 Linus the Lionhearted
8:00 Toy Phone Theatre
8:30 Bullwinkle
9:00 Casper (c)
9:30 Fantastic Four (c)
10:00 Spider-Man (c)
10:30 Journey to the Center of the Earth (c)
11:00 King Kong (c)
11:30 George of the Jungle (c)
noon Beatles (c)
12:30 Movie "The Steel Jungle"
1:55 News (c)
2:00 William F. Buckley Jr. (c/guest Sen. Thurston B. Morton (R-KY) discusses the Vietnam War)
3:00 Let's Go to the Races (c)
3:30 Pro Bowlers Tour: Mobile Sertoma Open (c/season finale)
5:00 ABC Wide World of Sports (c; Atlanta 500 stock car race/International Surfing Championships)
6:30 Time Tunnel
7:30 Dating Game (c/celeb guest Lesley Gore)
8:00 Newlywed Game (c)
8:30 Lawrence Welk (c/Easter special)
9:30 Miss Teen International Pageant (c; contenders from 12 countries compete at the Hollywood Palace; same-day tape with host John Davidson and guests Michele Lee, 1967 winner Alice Alfheim, and Miss Teen USA (and last year's runner-up here) Sandee Jones)
10:30 Movie "Move Over, Darling" (c)
12:30 Movie "Hannibal"

WNHC 8-ABC New Haven
6:45 Sister Julia
7:00 Cartoons (c)
8:00 King Kong
8:30 Foreign Legionnaire
9:00 Casper (c)
9:30 Fantastic Four (c)
10:00 Spider-Man (c)
10:30/11:00 Cisco Kid (c)
11:30 George of the Jungle (c)
noon Beatles (c)
12:30 American Bandstand (c; guests the American Breed, and Mother Hubbard)
1:30 American Sportsman (c)
2:30 College Baseball: NYU-Yale
5:00 Gotham Purse horse race (c)
5:30 ABC Wide World of Sports (c/JIP)
6:30 Crusade '68 (c/Green Acres' Eddie Albert and Eva Gabor host this American Cancer Society variety show with guests Diana Ross & the Supremes, Bob Newhart, Stiller & Meara, Lawrence Welk's band, Jim Roberts, and Natalie Nevins)
7:00 Movie "20 Million Miles to Earth"
8:30 Lawrence Welk (c)
9:30 Miss Teen International Pageant (c)
11:00 News/Weather/Sports (c)
11:30 Movie "City After Midnight"

WHCT 18-Ind/Pay TV Hartford
4:30pm Pay TV Movie "Vengeance of Fu Manchu"
6:00 Country & Western Music
7:00 Alfred Hitchcock "Make My Deathbed"
7:30 Alfred Hitchcock "Pen Pal"
8:00 Pay TV Movie "Sol Madrid"
10:00 Pay TV Movie "Matchless"

WATR 20-NBC Waterbury
9:00 Super 6 (c)
9:30 Super President (c)
10:00 Flintstones (c)
10:30 Young Samson (c)
11:00 Birdman & the Galaxy Trio (c)
11:30 Atom Ant/Secret Squirrel (c)
noon Top Cat (c)
12:30 Cool McCool (c)
1:00 Film Feature
2:00 Baseball: St. Louis-Chicago Cubs (c)
5:00 Film Feature
6:00 TBA
6:30/7:00 NBC News (c) (as listed, did many NBC stations at the time carry NBC News at 7 on Saturdays?)
7:30 The Saint "The House on Dragon's Rock" (c)
8:30 Get Smart (c)
9:00 Movie "The Brass Bottle" (c)
11:00 Film Feature
11:30 Tonight Show (c; guests Alan King, Della Reese, and Burt Convy; Boston and Hartford saw the weekend Tonight Show on Sundays)

WWLP 22-Springfield/WRLP 32-Greenfield (NBC)
8:00 Stingray (c)
8:30 Three Stooges (c)
9:00 Super 6 (c)
9:30 Super President (c)
10:00 Flintstones (c)
10:30 Young Samson (c)
11:00 Birdman & the Galaxy Trio (c)
11:30 Atom Ant/Secret Squirrel (c)
noon Top Cat (c)
12:30 Cool McCool (c)
1:00 Movie "Crazy Over Horses"
2:00 Film Feature
2:15 Baseball: Boston-Cleveland (c)
4:45 TBA
5:30 Celebrity Billiards (c; 8-ball action as Phyllis Diller takes on Minnesota Fats)
6:00 It's Racing Time (c)
6:30 NBC News (c)
7:00 News/Weather/Sports (c)
7:30 The Saint "The House on Dragon's Rock" (c)
8:30 Get Smart (c)
9:00 Movie "The Brass Bottle" (c)
11:00 News/Weather/Sports (c)
11:30 Tonight Show (c)

WEDH 24-NET Hartford
No scheduled programs

WHNB 30-West Hartford/W79AI Torrington (NBC)
7:00 Bozo the Clown (c)
8:00 Three Stooges
9:00 Super 6 (c)
9:30 Super President (c)
10:00 Flintstones (c)
10:30 Young Samson (c)
11:00 Birdman & the Galaxy Trio (c)
11:30 Atom Ant/Secret Squirrel (c)
noon Top Cat (c)
12:30 Cool McCool (c)
1:00 Celebrity Billiards (c; this time Mickey Rooney tackles a little last-ball with Minnesota Fats)
1:30 New Horizons (c)
2:00 Baseball: St. Louis-Chicago Cubs (c)
5:00 Twelve Hours of Sebring (c)
5:30 Frontiers of Faith "Crisis in the Nation: White Racism" (first of a 4-part analysis of the President's Commission on Civil Disorder's report)
6:00 It's Racing Time (c)
6:30 NBC News (c)
7:00 America! "Aqua Fest" (c; visiting Florida's Gulf Coast)
7:30 The Saint "The House on Dragon's Rock" (c)
8:30 Get Smart (c)
9:00 Movie "The Brass Bottle" (c)
11:00 News/Weather/Sports (c)
11:30 Outer Limits "It Crawled Out of the Woodwork"

WHYN 40-ABC Springfield
8:00 Munsters
8:30 Pete & Willy (c)
9:00 Casper (c)
9:30 Fantastic Four (c)
10:00 Spider-Man (c)
10:30 Journey to the Center of the Earth (c)
11:00 King Kong (c)
11:30 George of the Jungle (c)
noon Candlepin Bowling
1:00 Scotch Doubles Bowling
1:30 Happening '68 (c; guests Jonathan Harris and the "world's oldest hippie"...Sal Mineo, Bobby Vee, and Jon Provost judge the amateur band contest)
2:00 American Bandstand (c)
3:00 You Asked for It
3:30 Pro Bowlers Tour: Mobile Sartoma Open (c)
5:00 ABC Wide World of Sports (c)
6:30 Roller Derby (c)
7:30 Dating Game (c)
8:00 Newlywed Game (c)
8:30 Lawrence Welk (c)
9:30 Miss Teen International Pageant (c)
10:30 Movie "The Corpse Vanishes"
AMackII is offline   Reply With Quote
Old 04-14-2019, 04:01 AM   #159
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,788
Default

25 years ago today...

Retro: St. Louis, Thursday, April 14, 1994
from St. Louis Post-Dispatch

2 KTVI ABC St. Louis
5:00 ABC World News Now
5:30 ABC World News This Morning
6:00 News
7:00 Good Morning America
9:00 Geraldo
10:00 Murphy Brown
10:30 Designing Women
11:00 All My Children
12:00 News
12:30 Mike & Maty
1:00 One Life to Live
2:00 General Hospital
3:00 Maury Povich
4:00 A Current Affair
4:30 Hard Copy
5:00 News
5:30 ABC World News Tonight
6:00 News
6:30 Entertainment Tonight
7:00 The Byrds of Paradise
8:00 Birdland
9:00 Primetime Live
10:00 News
10:35 Nightline
11:05 Murphy Brown
11:35 Designing Women
12:05 Entertainment Tonight
12:35 News
1:05 A Current Affair
1:35 Rolonda
2:35 Paid programming
3:00 ABC World News Now

4 KMOV CBS St. Louis
5:00 CBS Morning News
5:30 This Morning's Business
6:00 This Morning
8:00 Bertice Berry
9:00 Regis & Kathie Lee
10:00 Montel Williams
11:00 Price is Right
12:00 News
12:30 Bold and the Beautiful
1:00 As the World Turns
2:00 Guiding Light
3:00 Rescue 911
3:30 Golden Girls
4:00 Young and the Restless
5:00 News
5:30 CBS Evening News
6:00 News
6:30 American Journal
7:00 Christy
8:00 Eye to Eye with Connie Chung
9:00 Traps
10:00 News
10:35 Love Connection
11:05 Late Show
12:05 Arsenio Hall
1:05 Jenny Jones
2:05/2:30 Family Feud
3:05 People's Court
3:35 News (repeat)
4:05 CBS News Up to the Minute

5 KSDK NBC St. Louis
5:00 NBC News at Sunrise
5:30 News
7:00 Today
9:00 Donahue
10:00 Jerry Springer
11:00 Sally Jessy Raphael
12:00 News
1:00 Another World
2:00 Days of Our Lives
3:00 Inside Edition
3:30 Jeopardy!
4:00 Oprah Winfrey
5:00 News
5:30 NBC Nightly News
6:00 News
6:30 Wheel of Fortune
7:00 Mad About You
7:30 Wings
8:00 Seinfeld
8:30 Frasier
9:00 L.A. Law
10:00 News
10:35 Tonight Show
11:35 Rush Limbaugh
12:05 Late Night
1:05 Later
1:35 Leeza
2:35 NBC News Nightside
4:30 CNN Headline News

9 KETC PBS St. Louis
5:00 GED
5:30 Adventures, Journeys & Archives
6:00 Marketing
6:30 Bloomberg Business News
6:45 AM Weather
7:00 Body Electric
7:30 Mister Rogers' Neighborhood
8:00 Sesame Street
9:00 Barney & Friends
9:30 Shining Time Station
10:00 Mister Rogers' Neighborhood
10:30 Kidsongs Television Show
11:00 Lamb Chop's Play-Along
11:30 Sesame Street
12:30 Quilt in a Day
1:00 Frugal Gourmet
1:30 Shining Time Station
2:00 Barney & Friends
2:30 Sesame Street
3:30 Reading Rainbow
4:00 Where in the World is Carmen Sandiego?
4:30 Square One Television
5:00 Sesame Street
6:00 MacNeil/Lehrer Newshour
7:00 Wild America
7:30 Donnybrook
8:00 Mystery!
9:00 Swiss Rail Journeys
10:00 Nightly Business Report
10:30 Hill Street Blues
11:30 Charlie Rose
12:30 America: Personal Conversations
1:00 Nightly Business Report
1:30 Donnybrook
2:00 MacNeil/Lehrer Newshour
3:00 Mystery!
4:00 Swiss Rail Journeys

11 KPLR Ind St. Louis
5:00 Classic Country
5:30 AgDay
6:00 Believer's Voice of Victory
6:30 Captain Planet & the Planeteers
7:00 Adventures of Sonic the Hedgehog
7:30 DuckTales
8:00 Conan the Adventurer
8:30 Pink Panther
9:00 Matlock
10:00 Hawaii Five-O
11:00 21 Jump Street
12:00 The Wonder Years
12:30 Movie "Bullseye!"
2:30 Paid programming
3:00 Tale Spin
3:30 Darkwing Duck
4:00 Goof Troop
4:30 Bonkers
5:00 Full House
5:30 Who's the Boss?
6:00/6:30 Roseanne
7:00 News
7:30 NHL: Winnipeg at St. Louis
10:30 Cheers
11:00 In the Heat of the Night
12:00 Baywatch
1:00 Paid programming
2:00 Movie "A Fine Madness"
4:00 Perfect Strangers
4:30 Family Ties

24 KNLC Ind St. Louis
5:00 Heavenbound
5:30 Lester Family
6:00 Mission: Impossible
7:00 Telethon
10:00 Bonanza
11:00 God's Outdoor
11:30 Remington Steele
12:30 Larry Rice
1:00 700 Club
2:00 Mission: Impossible
3:00 Z Music
4:30 Superbook
5:00 Yogi & Friends
5:30 Mission: Impossible
6:30 American Times
7:00 Green Acres
7:30 Larry Rice
8:00 Remington Steele
9:00 Bonanza
10:00 Worship
11:00 I Spy
12:00 Mission: Impossible
1:00 Worship
1:30 Crossroads
2:30 100 Huntley Street
3:30 Mission: Impossible
4:30 Z Music

30 KDNL Fox St. Louis
5:00/5:30 Three's Company
6:00 The Bots Master
6:30 Xuxa
7:00 Mighty Morphin Power Rangers
7:30 Garfield and Friends
8:00 Merrie Melodies
8:30 Inspector Gadget
9:00 227
9:30 Leave It to Beaver
10:00/10:30 I Love Lucy
11:00 Ricki Lake
12:00 Bewitched
12:30 Jane Whitney
1:30 Vicki!
2:30 ALF
3:00 Tom & Jerry Kids
3:30 Tiny Toon Adventures
4:00 Animaniacs
4:30 Batman: The Animated Series
5:00/5:30 Family Matters
6:00 Coach
6:30 Cops
7:00 The Simpsons
7:30 Sinbad Show
8:00 In Living Color
8:30 Herman's Head
9:00 Star Trek: The Next Generation
10:00 M*A*S*H
10:30 Coach
11:00 Real Stories of the Highway Patrol
11:30 Cops
12:00 Empty Nest
12:30 Amen
1:00 Paid programming
1:30 Movie "Midnight Crossing"
3:00 Movie "Blondie Plays Cupid"

46 WHSL HSN East St. Louis
5:00 Classic Club
6:00 Spotlight On: Mother's Week
8:00 At Home with HSC
9:00 What's in Fashion
11:00 Classic Club
6:00 Eye on Style
8:00 Well Accesorized Touches
9:00 Classic Club
AMackII is offline   Reply With Quote
Old 04-14-2019, 04:46 AM   #160
MA
Elvis Fonzie Dye
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 57,864
Default

Nebraska/Sioux Falls/Sioux City Mon, Apr 11, 1960
from TV Guide, Nebraska edition

KMTV 3-NBC Omaha
6:00 Continental Classroom "Physics"
6:30 Continental Classroom "Chemistry" (c)
7:00 Today (starting a week in Rome; local news at :25)
9:00 Dough Re Mi
9:30 Play Your Hunch
10:00 Price is Right (c)
10:30 Concentration
11:00 Truth or Consequences
11:30 It Could Be You (c)
noon News (c)
12:20 Garden Fence (c)
12:30 Conversations (c; Nellie Shiftlett brings 3 models to the show and also shows off the latest hairstyles)
12:45 Name & Claim (c)
1:00 Queen for a Day
1:30 Loretta Young "Decision"
2:00 Young Dr. Malone
2:30 From These Roots
3:00 Thin Man "The Dear, Dead Days"
3:30 Buckskin "The Manager"
4:00 People's Choice "Almost a Father"
4:30 Popeye
5:00 Cartoons (c)
5:30 Woody Woodpecker
6:00 News
6:15 NBC News
6:30 Riverboat "The Quick Noose"
7:30 Tales of Wells Fargo "The Trading Post"
8:00 Peter Gunn "A Slight Touch of Homicide"
8:30 Goodyear Theater "Author at Work" (starring Ernie Kovacs)
9:00 Steve Allen (c/guests Charlton Heston, Rise Stevens, and Jerry Vale)
10:00 News
10:30 Jack Paar

KTIV 4-NBC Sioux City
6:00 Continental Classroom "Physics"
6:30 Continental Classroom "Chemistry" (c)
7:00 Today (local news at :25)
9:00 Dough Re Mi
9:30 Play Your Hunch
10:00 Price is Right (c)
10:30 Concentration
11:00 Truth or Consequences
11:30 It Could Be You (c)
noon Cartoons
12:20 Meditations
12:30 News/Markets
1:00 Queen for a Day
1:30 Loretta Young "Decision"
2:00 Young Dr. Malone
2:30 From These Roots
3:00 Thin Man "The Dear, Dead Days"
3:30 Buckskin "The Manager"
4:00 Man in the Kitchen (cooking chicken chow mein)
4:30 Cartoons
5:15 You & Your Dog
5:30 Rin Tin Tin "The Rainmaker"
6:00 News
6:15 NBC News
6:30 Riverboat "The Quick Noose"
7:30 Tales of Wells Fargo "The Trading Post"
8:00 Peter Gunn "A Slight Touch of Homicide"
8:30 Goodyear Theater "Author at Work"
9:00 Steve Allen (c)
10:00 News
10:30 Jack Paar

KHAS 5-NBC/ABC Hastings
6:00 Continental Classroom "Physics"
6:30 Continental Classroom "Chemistry" (c)
7:00 Today (local news at :25)
9:00 Dough Re Mi
9:30 Play Your Hunch
10:00 Price is Right (c)
10:30 Concentration
11:00 Truth or Consequences
11:30 It Could Be You (c)
noon News
12:30 Love That Bob! "Grandpa Attends the Convention"
1:00 Queen for a Day
1:30 Today with Fran
2:00 Young Dr. Malone
2:30 From These Roots
3:00 Thin Man "The Dear, Dead Days"
3:30 Buckskin "The Manager"
4:00 American Bandstand (guests the Four Coachmen)
5:30 Rin Tin Tin "Attack on Fort Apache"
6:00 News
6:15 NBC News
6:30 Cheyenne "Born Bad"
7:30 Tales of Wells Fargo "The Trading Post"
8:00 Peter Gunn "A Slight Touch of Homicide"
8:30 Goodyear Theater "Author at Work"
9:00 Steve Allen (c)
10:00 News
10:30 Man from Blackhawk "The Last Days of Jessie Turnbull"
11:00 Jack Paar

WOW 6-CBS Omaha
8:15 Captain Kangaroo
9:00 Red Rowe (guest is Mr. Gonzalezdupre, head of Los Angeles' Mexican Tourist Bureau office)
9:30 On the Go (on location at the LA County marriage license bureau; interviews with a young married couple, and another couple married for 50 years)
10:00 I Love Lucy
10:30 December Bride
11:00 Love of Life
11:30 Search for Tomorrow
11:45 Guiding Light
noon News
12:30 As the World Turns
1:00 For Better or Worse
1:30 House Party
2:00 Millionaire
2:30 Verdict is Yours
3:00 Brighter Day
3:15 Secret Storm
3:30 Edge of Night
4:00 Life of Riley "Riley and the Suggestion Contest"
4:30 Burns & Allen
5:00 Amos 'n' Andy
5:30 Californians "A Hundred Barrels"
6:00 News
6:15 CBS News
6:30 Kate Smith (guests the Four Aces, and Augie & Margo)
7:00 Texan
7:30 Father Knows Best "Love and Learn"
8:00 Danny Thomas (guest star Jim Backus)
8:30 Ann Sothern
9:00 Hennesey
9:30 June Allyson "Slip of the Tongue"
10:00 News
10:25 Feature
10:30 Movie "Dark Corner"

KETV 7-ABC Omaha
9:25 Thought for the Day
9:30 Christophers "Make Decisions, Don't Avoid Them"
10:00 Movie "This Land is Mine"
noon Restless Gun "A Very Special Investigator"
12:30 Topper "Topper's Rejuvenation"
1:00 About Faces (guest George Montgomery)
1:30 Love That Bob!
2:00 Day in Court
2:30 Gale Storm "It's Magic"
3:00 Beat the Clock
3:30 Who Do You Trust?
4:00 Movie "Flaxy Martin"
5:45 News Review
6:00 Highway Patrol
6:30 Cheyenne "Born Bad"
7:30 Bourbon Street Beat "Swamp Fire"
8:30 Adventures in Paradise "Passage to Tua"
9:30 News
9:40 Movie "Swamp Water"
11:20 Movie "Ellery Queen's Penthouse Mystery"

KVTV 9-CBS/ABC Sioux City
7:45 Popeye
8:00 CBS News
8:15 Captain Kangaroo
9:00 Red Rowe
9:30 On the Go
10:00 I Love Lucy
10:30 December Bride
11:00 Love of Life
11:30 Search for Tomorrow
11:45 Guiding Light
noon News
12:15 Americans at Work
12:30 As the World Turns
1:00 For Better or Worse
1:30 House Party
2:00 Millionaire
2:30 Verdict is Yours
3:00 Brighter Day
3:15 Secret Storm
3:30 Edge of Night
4:00 Life of Riley "Junior's Secret"
4:30 Kid's Corner (with the Canyon Kid)
5:15 My Little Margie
5:45 News Review
6:00 News
6:30 Cheyenne "Born Bad"
7:30 Father Knows Best "Love and Learn"
8:00 Danny Thomas
8:30 Ann Sothern
9:00 77 Sunset Strip "The Fix"
10:00 Markham "The Searing Flame"
10:30 News/Weather/Sports
10:55 Movie "Little Tokyo, USA"

KOLN 10-CBS/ABC Lincoln
6:50 Cartoons
7:00 Morning Show
8:00 CBS News
8:15 Captain Kangaroo
9:00 Creative Cookery
9:30 On the Go
10:00 I Love Lucy
10:30 December Bride
11:00 Love of Life
11:30 Backyard Farmer
noon Restless Gun "A Very Special Investigator"
12:30 News/Markets
1:00 About Faces
1:30 House Party
2:00 Day in Court
2:30 Verdict is Yours
3:00 Beat the Clock
3:30 Who Do You Trust?
4:00 Mr. Mystic
4:30 Popeye
5:00 Cisco Kid
5:30 Three Stooges
5:50 Sports Review
6:00 News
6:15 CBS News
6:30 Kate Smith
7:00 Texan
7:30 Father Knows Best "Love and Learn"
8:00 Danny Thomas
8:30 Ann Sothern
9:00 Hennesey
9:30 June Allyson "Slip of the Tongue"
10:00 News
10:35 Johnny Staccato
11:05 Charlie Chan
11:35 Big Picture

KELO 11-Sioux Falls, KDLO 3-Garden City, KPLO 6-Reliance (CBS/NBC/ABC)
6:30-7:00 Continental Classroom "Chemistry" (c)
7:20 College at Home
7:50 Thoughts for Today
7:55 News/Weather
8:00 CBS News
8:15 Captain Kangaroo
9:00 For Better or Worse
9:30 On the Go
10:00 I Love Lucy
10:30 December Bride
11:00 Love of Life
11:30 Search for Tomorrow
11:45 Guiding Light
noon Report to Midwest Farmer
12:05 Johnny White
12:15 News/Markets
12:40 Farm Home Roundup
1:00 Murray Stewart
1:30 House Party
2:00 Millionaire
2:30 Verdict is Yours
3:00 Brighter Day
3:15 Secret Storm
3:30 Edge of Night
4:00 As the World Turns
4:30 Captain 11
5:00 Lone Ranger "Ghost Town Fury"
5:30 Cartoons
5:45 News Review
6:00 News
6:30 Kate Smith
7:00 Shotgun Slade "Pool Shark"
7:30 Father Knows Best "Love and Learn"
8:00 Danny Thomas
8:30 Grand Jury
9:00 US Border Patrol
9:30 June Allyson "Slip of the Tongue"
10:00 News
10:30 TBA
11:00 Alfred Hitchcock "Mme. Mystery"
11:30 Vikings "The Ransom"

KUON 12-Edu Lincoln
8:40 Geometry
9:05 Music Appreciation
9:30/10:00 Physics
10:35 Driver Education
11:00 A Time to Dance
---
1:25 American History
1:50 Ordeal by Fire
2:25 Senior English
---
5:30 What's New
6:00 Evening Prelude
6:30 Hats in the Ring
7:00 Two Centuries of Symphony
7:30 Ordeal by Fire
8:00 Backyard Farmer
8:45 Industry on Parade
9:00 Audio-Visual Education
9:30 News

KHOL 13-Holdredge/Kearney, KHPL 6-Hayes Center (CBS/ABC)
9:00 Red Rowe
9:30 On the Go
10:00 I Love Lucy
10:30 December Bride
11:00 Love of Life
11:30 Search for Tomorrow
11:45 Guiding Light
noon News
12:30 As the World Turns
1:00 My Little Margie
1:30 House Party
2:00 Millionaire
2:30 Verdict is Yours
3:00 Brighter Day
3:15 Secret Storm
3:30 Edge of Night
4:00 American Bandstand (first hour only)
5:00 Cartoons
5:30 Sergeant Preston "The Williwow"
6:00 News
6:15 CBS News
6:30 Kate Smith
7:00 Texan
7:30 Father Knows Best "Love and Learn"
8:00 Danny Thomas
8:30 Ann Sothern
9:00 Hennesey
9:30 June Allyson "Slip of the Tongue"
10:00 News
10:30 Movie "A Child is Born"
MA is offline   Reply With Quote
Old 04-15-2019, 02:58 AM   #161
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,788
Default

40 years ago yesterday...

Phoenix/Flagstaff Sat, Apr 14, 1979
from TV Guide-Phoenix edition

KOAI 2-NBC Flagstaff
7:00 Godzilla Super 90
8:30 Daffy Duck
9:00 New Fred & Barney
9:30 Jetsons
10:00 Buford & the Galloping Ghost
10:30 Fabulous Funnies
11:00 Great Parsoni
11:30 Marlo & the Magic Movie Machine
noon Baseball Warm-Up
12:15 Baseball: Philadelphia-NY Mets (or St. Louis-Pittsburgh)
3:00 Soul Train (guests Isaac Hayes and Tasha Thomas)
4:00 La Voz Mexicana
5:00 NBC Nightly News
5:30 High School Highlights
6:00 Hee Haw Honeys (guest Johnny Russell)
6:30 Copper State Cavalcade
7:00 CHiPs
8:00 BJ & the Bear
9:00 Supertrain
10:00 Sha Na Na (guest Johnny Tillotson)
10:30 Saturday Night Live (host Milton Berle)

KTVK 3-ABC Phoenix
6:30 Carrascolendas
7:00 Infinity Factory
7:30 Challenge of the Superfriends
9:00 Fangface
9:30 All-New Pink Panther
10:00 ABC Weekend Special "The Escape of a One-Ton Pet" (pt 1)
10:30 American Bandstand (guests Arpeggio, and Edwin Starr)
11:30 Pets on Parade
noon 21st Century Native Americans
12:30 Star Trek
1:30 Pro Bowling: Midas Golden Challenge
3:00 ABC Wide World of Sports (Mike Rossman (36-4-2) defends his WBA light-heavyweight belt against the man he defeated for the belt, Victor Galindez (52-5-4) in New Orleans)
4:30 Untamed World (herbivores that feast on African plant life)
5:00 Lawrence Welk (Easter and Passover songs)
6:00 News
6:30 City Talk
7:00 The Easter Bunny is Coming to Town (narrated by Fred Astaire)
8:00 Love Boat (2 hr episode)
10:00 News
10:15 ABC News
10:30/11:30 Star Trek

KPHO 5-Ind Phoenix
Programs may be pre-empted for NBA Playoff coverage
5:00 FBI cont'd
5:30 Night Gallery
6:00 Lucy Show
6:30 Hot Fudge
7:00 Jetsons
7:30 Josie & the Pussycats
8:00 Jonny Quest
8:30 Valley of the Dinosaurs
9:00 Movie "Fighting Trouble" (bw)
10:30 Movie "The Magic Voyage of Sinbad"
noon Movie "Black Gold"
2:00 Movie "An Elephant Called Slowly"
4:00 Bionic Woman
5:00 Sha Na Na (guests the Shirelles)
5:30 Dolly (guests Marilyn McCoo & Billy Davis Jr.)
6:00 Hee Haw (guests John Hartford and Moe Bandy)
7:00 Hee Haw Honeys (guest Loretta Lynn)
7:30 Year of the Dragon (a Chinese orphan boy receives racist treatment from Irish workers on the transcontinental railroad)
8:00 Movie "The Man on the Outside" (Griff pilot)
10:00 News
10:30 Movie "Goodbye, Mr. Chips"
1:00 Movie "You Can't Cheat an Honest Man" (bw)
3:00 Ironside
4:00 Jack Benny (bw)
4:30 FBI

KAET 8-PBS Tempe
6:30 Captioned ABC News
7:00 Sesame Street
8:00 Big Blue Marble
8:30 Studio See
9:00 Museum Backroom
9:30 Freestyle
10:00 Rainbow's End
10:30 Exceptional Child
11:00 Open Math
11:30 Latina Americana
noon Pro Soccer
1:00 Once Upon a Classic "A Connecticut Yankee in King Arthur's Court"
2:00 Sneak Previews
2:30 Turnabout
3:00 Austin City Limits (guests Alvin Crow & the Pleasant Valley Boys, and Marcia Ball)
4:00 Kup's Show (guests Joel Grey, Jack Carter, and David Doyle)
5:00 Washington Week in Review
5:30 Wall Street Week
6:00 Economically Speaking
6:30 Arizona Weekly
7:00 Hollywood Television Theatre "And the Soul Shall Dance"
8:30 Paul Jacobs: An Addendum (follow-up discussion on Paul Jacobs and the Nuclear Gang)
9:00 Royal Heritage (return)
10:00 Movie "Easter Parade"

KOOL 10-CBS Phoenix
5:30 Sunrise Semester "Early Egyptian Art"
6:00 All-New Popeye Hour
7:00 Bugs Bunny/Road Runner
8:30 Tarzan & the Super 7
10:00 Space Academy
10:30 Fat Albert & the Cosby Kids
11:00 Ark II
11:30 30 Minutes
noon Ninos Contentos
1:00 Chapter 10
1:30 Life Around Us
2:00 The Masters
4:00 Great Adventure
5:00 Face the State
5:30 CBS Evening News
6:00 News
6:30 Copper State Cavalcade (was this also syndied in Tuscon and Yuma?)
7:00 America's Junior Miss Pageant (Hal Linden hosts from Mobile; same-day tape)
8:00 Movie "Cold Turkey"
10:00 News
10:30 College Football: Arizona State intramural game (same-day tape)
12:30 Movie "What Ever Happened to Baby Jane?" (bw)
3:00 Movie "Under Mexicali Stars" (bw)
4:10 News

KTAR 12-NBC Phoenix
6:00 Alvin & the Chipmunks
6:30 Fantastic Four
7:00 Godzilla Super 90
8:30 Daffy Duck
9:00 All-New Fred & Barney
9:30 Jetsons
10:00 Buford & the Galloping Ghost
10:30 Fabulous Funnies
11:00 Outdoors with Julius Boros
11:30 Sports Afield
noon Baseball Warm-Up
12:15 Baseball: Philadelphia-NY Mets (or St. Louis-Pittsburgh)
3:00 Family Circle Cup women's tennis
4:00 Mary Tyler Moore
4:30 That (Good Ole) Nashville Music (guests the Statler Brothers, Barbara Mandrell, and Johnny Gimble)
5:00 NBC Nightly News
5:30 News
6:00 Muppet Show (guest Liberace)
6:30 Family Feud
7:00 CHiPs
8:00 BJ & the Bear
9:00 Supertrain
10:00 News
10:30 Saturday Night Live
mid. Juke-Box (guests Sailor, Climax Blues Band, and David Essex)
12:30 Movie "Gentlemen Prefer Blondes"

KPAZ 21-Rel Phoenix
5:00 Dan Griffin
5:30 Oral Roberts
6:00 Love Special
7:00 Adventures in Life
8:00 Praise the Lord
9:00 Backyard
9:30 Puppet Tree Gang
10:00 Backyard
10:30 Davey & Goliath
11:00 Praise the Lord
noon Today in Bible Prophecy
1:00 Pass It On
1:30 Deaf World
2:00 Indians Ought to Know
2:30 Esta es la Vida
3:00 Un Camino Mejor
3:30 Vida en Cristo
4:00 Rex Humbard
5:00 Demos Gloria a Dios
7:00 Felicidad
7:30 Faith That Sings
8:00 Broadcast
8:30 Living Word
9:00 Film
11:00 Love Special
mid. Ever Increasing Faith
1:00 Holiday at Melodyland
1:30 Good Life
2:00 Spirit Song
2:30 Roger Macduff
3:00 Church Service
4:00 Church in the Home
AMackII is offline   Reply With Quote
Old 04-15-2019, 07:16 AM   #162
MikeL
Mike Lutton Dvd Legond!
Senior Member
 
MikeL's Avatar
 
Join Date: Jan 05, 2005
Location: usa pennsyvania
Posts: 5,799
Default

onday Through Friday Schedule

5:00am Fantasy Island

6:00am The Love Boat

7:00am I Dream Of Jeannie

7:30am Bewitched

8:00am Addams Family

8:30am The Munsters

9:00am The Ghost and Mrs. Muir

9:30am My Favorite Martian

10:00am Get Smart

10:30am Car 54, Where Are You?

11:00am I love Lucy

11:30am lucy Show
_____________________________________________________________
Afternoon Schedule

12:00pm Alice

12:30pm Archie Bunker's Place

1:00pm Sanford And Son

1:30pm Sanford

2:00pm WKRP in Cincinnati

2:30pm The New WKRP In Cincinnati

3:00pm What's Happening!

3:30pm What's Happening Now!

4:00pm Happy Days

4:30pm Laverne & Shirley

5:00pm Mork & Mindy

5:30pm The Odd Couple

6:00pm Barney Miller

6:30pm Taxi

7:00pm Three's Company

7:30pm Bosom Buddies
____________________________
Weeknight Schedule

8:00pm Benson

8;30pm The Jeffersons

9:00pm Gimme A Break!

9:30pm Who's The Boss?

10:00pm Mama's Family

10:30pm Married With Children

11:00pm All In The Family

11:30pm The Honeymooners
_______________________
Weeknight Schedule
__________________________________

12:00am Cheers

12:30am Night Court

1:00am Adam 12

1:30am Dragnet

2:00am Emergency

3:00am Car 54 Where Are You

3:30am Get Smart

4:00am Get Smart

4:30am Hogan's Heroes
_______________________________________
Saturday Weekend Schedule

5:00am Love Boat

6:00am Fantasy Island

7:00am Greatest Amercian Heo

8:00am The Fall Guy

9:00am Charlie's Angels

10:00am Wonder Woman

11:00am Incredible Hulk
____________________________
12:00pm Bob Newhart Show

12:30p Newhart

1:00pm Golden Girls

1:30pm Golden Palace

2:00pm Sanford And Son

2:30pm Sanford

3:00pm Redd Foxx Show

3:30pm The Royal Family

4:00pm All In The Family

4:30pm The Jeffersons

5:00pm Amen

5:30pm 227

6:00pm Out Of This World

6:30pm ALF

7:00pm Small Wonder

7:30pm My Secret Identity
_________________________________

8:00pm Dallas

9:00pm Dukes Of Hazzard

10:00pm The Fall Guy

11:00pm Knight Rider
______________________________________________-
Middle of the Night Schedule
________________________________________________
12:00am Highlander The Series

1:00am Tales From The Darkside

1:30am Tales From The Crypt

2:00am Amazing Stories

2:30am Amazing Stories

3:00am Twilight Zone

3:30am Twilight Zone

4:00am Dark Shadows

4:30am Dark Shadows
______________________________________________
Sunday Morning Weekend Schedule
______________________________________________
5:00am Fantasy Island

6:00am Wonder Woman

7:00am Love Boat

8:00am Greatest Amercian Hero

9:00am The Fall Guy

10:00am Charlie's Angels

11:00am Incredible Hulk
___________________________________
Sunday Afternoon Schedule
______________________________
12:00pm Three's Company

12:30pm Three's A Crowd

1:00pm The Ropers

1:30pm She's The Sheriff

2:00pm Webster

2:30pm Diff'Rent Strokes

3:00pm Punky Brewster

3:30pm Just The Ten Of Us

4:00pm It's a Living

4:30pm Wings

5:00pm Head Of The Class

5:30pm Saved By The Bell

6:00pm Night Court

6:30pm John Laroquente Show

7:00pm Dave's World

7:30pm Heart's Affair
_______________________________

___Sunday Night Weekend Schedule___________________________

8:00pm Dukes Of Hazzard

9:00pm The Fall Guy

10:00pm Charlie's Angels

11:00pm Knight Rider
_______________________________________
Late Night Schedule

12:00am Highlander The Series

1:00am Tales From The Cypt

1:30am Tales From The Darkside

2:00am Amazing Stories

2:30am Amazing Stories

3:00am Twilight Zone

3:30am Twilight Zone

4:00am Dark Shadows

4:30am Dark Shadows
______________________________________
__________________
Tv And DVD Addict got over a hundred dvds in my collection more then anyone in the neighborhood.
also huge Animal lover family man
__________________
Tv And DVD Addict got over a hundred dvds in my collection more then anyone in the neighborhood.
also huge Animal lover family man
MikeL is online now   Reply With Quote
Old 04-15-2019, 10:49 AM   #163
MA
Elvis Fonzie Dye
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 57,864
Default

Ottawa Mon, Apr 15, 1985
from Ottawa Citizen

CBOT 4-Ottawa/CBMT 6-Montreal (CBC)
9:10 (6) Good Morning
9:30 Muppet Show
10:00 Curious George
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
noon Midday
1:00 All My Children
2:00 Dallas
3:00 Coronation Street
3:30 All in the Family
4:00 Do It for Yourself
4:30 Fabulous Festival (premiere)
5:00 Video Hits
5:30 Three's Company
6:00 News
7:00 (4) Country Report
(6) Now
7:30 Venture
8:00 Hangin' In
8:30 Danger Bay
9:00 Kate & Allie
9:30 Newhart
10:00 The National/The Journal
11:00 News
11:25 Barney Miller
11:55 Movie "You Can't Get Away with Murder"

CHRO 5-CBC/MCTV Pembroke
6:00 Wizard of Oz
6:30 Jimmy Swaggart
7:00 University Courses
8:00 Puppcorn
8:15 CHRO AM
8:30 Dean Tower
9:30 100 Huntley Street
10:30 Mr. Dressup
11:00 Jim Bakker
noon Video Hits
12:30 20 Minute Workout
1:00 All My Children
2:00 Do It for Yourself
2:30 Just Like Mom
3:00 Too Close for Comfort
3:30 Maude
4:00 Love Connection
4:30 Family Feud
5:00 Price is Right
6:00 Cagney & Lacey
7:00 Hardcastle & McCormick
8:00 Hangin' In
8:30 Danger Bay
9:00 Kate & Allie
9:30 Newhart
10:00 The National/The Journal
11:00 News
11:30 Three's Company
mid. Dallas

CIII 6-Global Ottawa
5:30 Jimmy Swaggart
6:00 Seneca Telecollege
7:00 Hammy Hamster
7:30 Hercules
8:00 Scooby-Doo
8:30 700 Club
9:00 Ed Allen
9:30 100 Huntley Street
10:30 Celebrity Cooks
11:00 Pizzazz
11:30 What Will They Think of Next!
noon News
1:00 Days of Our Lives
2:00 Let's Make a Deal
2:30 Pitfall
3:00 Guiding Light
4:00 Young & the Restless
5:00 Sale of the Century
5:30 News
7:00 Wheel of Fortune
7:30 Pizzazz
8:00 TV's Bloopers & Practical Jokes
9:00 TBA
11:00 News
11:30 Sportsline
mid. Benny Hill
12:30 Late Night with David Letterman (guest Jimmy Piersall)
1:30 Welcome Back, Kotter
2:00 Chico & the Man

WWNY 7-CBS/NBC Watertown (ch 7 dropped ABC in February when WJCK 50 (now WWTI) signed on, replacing a WUTR Utica translator on that channel)
6:30 CBS Early Morning News
7:00 CBS Morning News
9:00 700 Club
10:00 $25,000 Pyramid
10:30 Press Your Luck
11:00 Price is Right
noon News
12:30 Young & the Restless
1:30 As the World Turns
2:30 Capitol
3:00 Guiding Light
4:00 Scooby-Doo
4:30 Bewitched
5:00 Three's Company
5:30 Wheel of Fortune
6:00 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Fame
8:00 Ringling Bros. and Barnum & Bailey Circus (Ben Vereen hosts)
9:00 Space (pt 2)
11:00 News
11:30 Simon & Simon
12:40 McMillan & Wife

WROC 8-NBC Rochester
5:00/5:30 20 Minute Workout
6:00 Jimmy Swaggart
6:30 NBC News at Sunrise
7:00 Today
9:00 Tic Tac Dough
9:30 Joker's Wild
10:00 Time Machine
10:30 Sale of the Century
11:00 Wheel of Fortune
11:30 Scrabble
noon Bob Newhart
12:30 Search for Tomorrow
1:00 Days of Our Lives
2:00 Another World
3:00 Santa Barbara
4:00 Dating Game
4:30 Newlywed Game
5:00 $100,000 Name That Tune
5:30 M*A*S*H
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 M*A*S*H
7:30 Jeopardy!
8:00 Bob Hope "Comedy Salute to the Soaps"
9:00 Movie "Airplane!"
11:00 News
11:30 Best of Carson (guests Dyan Cannon, Tom Selleck, and Nick Apollo Forte)
12:30 Late Night with David Letterman
1:30 Dr. Gene Scott

CBOFT 9-SRC Ottawa
9:20 Fariboles
9:45 A votre rythme
10:00 Passe-Partout
10:30 Felix et Ciboulette
10:45 Tape-Tambour
11:00 Rien que pour vous
11:30 Les aventures de Virulysse
noon Premiere edition/Avis de recherche
12:30 Allo Bou Bou
1:30 Au jour le jour
2:30 Cinema "Valentina"
4:00 Bobino
4:30 Les Schtroumpfs (Smurfs)
5:00 Quincy
6:00 Nouvelles
7:00 Trouvez l'erreur (second part of 2-parter on bad boys and bad girls)
7:30 Poivre et sel
8:00 La bonne aventure
8:30 La vie promise
9:00 Tele-Lundi "Reilly, l'as des espions" (Reilly, Ace of Spies)
10:00 Le Telejournal
10:25 Le Point/Meteo
11:05 Nouvelles
11:25 La poupee sanglante (pt 5)

CFTM 10-Montreal/CHOT 40-Hull (TVA)
8:30 (40) Les gens les plus heureux
9:00 Bonjour matin
10:00 Au feminin
11:00 Entre deux nuages
11:30 La bande a Nimee
noon Nouvelles
12:15 Cinema "Le faux-cul"
2:30 Forum
3:30 Drole de monde
4:00 La bande a Nimee
4:30 Les Satellipopettes
5:00 Montreal en direct
6:00 Nouvelles
6:30 Odyssee
7:00 Les Moineau et les Pinson
7:30 La croisiere s'amuse (Love Boat)
8:30 Entre chien et loup
9:00 Sardou vivant
10:00 Dynastie (Dynasty)
11:00 Nouvelles TVA/Nouvelles
11:30 Sports/La couleur du temps
11:45 Cinema "Modesty Blaise"

WHEC 10-CBS Rochester
5:30 Jim Bakker
6:30 Early Morning
7:00 CBS Morning News
9:00 Love Connection
9:30 Every Second Counts
10:00 $25,000 Pyramid
10:30 Anything for Money
11:00 Price is Right
noon News
12:30 Young & the Restless
1:30 As the World Turns
2:30 Capitol
3:00 Guiding Light
4:00 Quincy
5:00 Hour Magazine (guests Marge Schott and Geena Davis; showbiz gossip segment)
6:00 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Wheel of Fortune
7:30 Entertainment Tonight
8:00 Ringling Bros. and Barnum & Bailey Circus
9:00 Space (pt 2)
11:00 News
11:30 WKRP in Cincinnati
mid. Simon & Simon
1:10 McMillan & Wife
2:30 CBS News Nightwatch

CKWS 11-CBC Kingston
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 100 Huntley Street
10:30 Mr. Dressup
11:00 Harrigan
11:30 Curious George
11:45 Friendly Giant
noon Midday
1:00 All My Children
2:00 Coronation Street
2:30 FIT
3:00 Do It for Yourself
3:30 Mad Dash
4:00 Star Trek
5:00 One Day at a Time
5:30 Three's Company
6:00 News
7:00 Fame
8:00 Hangin' In
8:30 Danger Bay
9:00 Kate & Allie
9:30 Newhart
10:00 The National/The Journal
11:00 News
11:35 Movie "Safari"

CFCF 12-CTV Montreal
6:00 Romper Room
6:30 Canada AM
9:00 Good Morning Workout
9:30 What's Cooking
10:00 New You
10:30 Definition
11:00 WKRP in Cincinnati
11:30 Ralph Lockwood
noon Flintstones
12:30 News
1:00 Don Harron (guests Chuck Eisenmann, Dick Shawn, Florence Henderson, and Marilyn Hamil)
2:00 Another World
3:00 General Hospital
4:00 Music Vision
4:30 Take a Break
4:35 Family Feud
5:00 Price is Right
6:00 News
7:00 Entertainment Tonight
7:30 Thrill of a Lifetime (a flashdance performs at a chic disco, a curling fan captains a championship team)
8:00 Live It Up (visits to a New Brunswick Liars Club meeting and a Vancouver pub that brews its own beer; consumer tests of lipstick)
8:30 Bizarre
9:00 Space (pt 2)
11:00 CTV National News
11:20 News
mid. Movie "For the Love of Mary"
1:45 Solid Gold (co-host Melba Moore; guests Sheena Easton, the Blasters, Johnny Lee, Survivor, and the Commodores, plus a Madonna video)
2:45 Waltons
3:45 Special Squad

Ottawa Cable 12-Ottawa
4:30pm Good Life
5:00 UK Connection
5:30 Information Gloucester
6:00 Carleton University Pep Band
6:30 It's Sew Easy
7:00 Ottawa Life
8:00 For Women
8:30 Potpourri
9:00 Medic '85
10:00 Big Jim's World

Skyline Cable 12-Ottawa
4pm TBA
4:30 Good Life
5:00/7:00 Community Sports

CJOH 13-CTV Ottawa
6:00 Good Morning Workout
6:30 Canada AM
9:00 Definition
9:30 Life & Times
10:00 Guess What
10:30 New You
11:00 What's Cooking
11:30 Romper Room
noon Flintstones
12:30 News
1:00 Don Harron
2:00 Another World
3:00 General Hospital
4:00 Wheel of Fortune
4:30 M*A*S*H
5:00 WKRP in Cincinnati
5:30 Benson
6:00 News
7:00 Entertainment Tonight
7:30 Thrill of a Lifetime
8:00 Live It Up
8:30 Bizarre
9:00 Space (pt 2)
11:00 CTV National News
11:20 News
mid. Twilight Zone
12:30 Movie "The Driver"
2:25 One Life to Live

WOKR 13-ABC Rochester
6:00 ABC World News This Morning
7:00 Good Morning America
9:00 Donahue
10:00 Morning Break
10:30 Family Feud
11:00 All-Star Blitz
11:30 Ryan's Hope
noon News
12:30 Loving
1:00 All My Children
2:00 One Life to Live
3:00 General Hospital
4:00 Love Boat
5:00 Divorce Court
5:30 People's Court
6:00 News
6:30 ABC World News Tonight
7:00 Happy Days Again
7:30 Taxi
8:00 Hardcastle & McCormick
9:00 Movie "Lady Blue"
11:00 News
11:30 Maude
mid. ABC News Nightline
12:30 More Real People
1:00 News

CUTV 15-Cable (courses from Carleton University)
10:30 Air Photo Interpretation & Remote Sensing
6:00 20th Century Literature
8:30 Paul McCartney-Life with Wings
8:40 Travel to Greece
8:50 Safety: Don't Be in the Dark on What to Wear at Night
9:00 An Introduction to Chess

House of Commons TV 16-Cable
8:00 House of Commons
3:30 Question Period

WNPE 18-PBS Norwood
7:00 Farm Day
7:15 AM Weather
7:30 Sesame Street
8:30 Instructional Programs
9:00 Sesame Street
10:00 Instructional Programs
11:30 3-2-1 Contact
noon High Feather
12:30 American Short Story
1:00 Instructional Programs
1:30 Electric Company
2:00 Instructional Programs
3:00 Woodwright's Shop
3:30 Lilias, Yoga & You
4:00 Sesame Street
5:00 Mister Rogers' Neighborhood
5:30 Electric Company
6:00 MacNeil-Lehrer NewsHour
7:00 Nightly Business Report
7:30 Folklife
8:00 Ancient Lives (lives of Deir El Medina's women/look at the great temple of Karnak)
9:00 American Playhouse "Nightsongs"
11:00 McLaughlin Group
11:30 LateNight America

CICO 24-TVO Ottawa
7:00 Le tourisme, c'est votre affaire
8:00 Polka Dot Door
8:30 Noddy
8:45 Mister Rogers' Neighborhood
9:15 Report Canada/Readalong
9:30 Finding Out
9:45 Math Patrol
10:00 Write On!/Parlez-moi
10:15 Eureka!/Body Works
10:30 Storybound
11:00 Passe-Partout
11:30 Report Canada/Readalong
11:45 We Live Next Door
noon Money$worth
12:30 Pins & Needles
1:00 Basic Sports Skills
1:15 On the Level
1:30 Report Canada/All About You/Readalong
2:00 Let's All Sing
2:15 Jeremy
2:30 Vision On
3:00 Visions: Artists & the Creative Process
3:30 World in Your Kitchen
4:00 Le Moyen-Orient
4:30 Kidsworld
5:00 Sesame Street
6:00 Polka Dot Door
6:30 Vision On
7:00 Wild World (coasts of the Bering Sea and the Gulf of Alaska)
7:30 Magic Shadows "The Dam Busters" (pt 1)
8:00 Shred of Evidence (behind the scenes at Scotland Yard's forensics department)
9:00 Movie "Something in Between"
11:00 Not the Nine O'Clock News
11:30 Question Period (with sign language)

CIVO 30-RQ Hull
10:00 Le marche aux images
11:00 Quebec School Telecast (mainly programs from TVO)
11:30 Musique variee
1:00 Quebec School Telecast
1:30 Le marche aux images
3:00 A cause des mots
3:30 Le West-Island
4:30 Incursions
5:00 Arrimages
5:30 Heidi
6:00 Passe-Partout
6:30 Teleservice plus
7:30 L'aventure des planetes (looks at Ginko trees, which grow eggs)
8:30 Varietes Michel Jasmin
10:00 National Geographic (following a team on the track of big cats)
11:00 Teleservice plus
MA is offline   Reply With Quote
Old 04-17-2019, 06:35 AM   #164
MA
Elvis Fonzie Dye
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 57,864
Default

Alberta Sat, Apr 18, 1987

from TV Guide-Alberta edition
Out-of-province stations listed in MT

CKSA 2-CBC Lloydminster
7:00 GI Joe
7:30 Transformers
8:00 Astroboy
8:30 Smurfs
10:00 Jem
10:30 Baseball Pre-Game
11:15 Baseball: Montreal-Chicago Cubs (or Boston-Toronto)
2:00 CBC SportsWeekend (Number 7 Darts Championship/Canadian Winter Diving Championships)
4:00 Bob Izumi Real Fishing Show
4:30 Front Page Challenge
5:00 CBC News: Saturday Report
5:30 This Week in Parliament
6:00 NHL Playoffs or TBA
9:00 Easter in the Soviet Union (a 28-member Canadian Ecumenical Christian group visits the USSR in April 1985)
10:00 Starman
11:00 The National
11:20 News
11:40 Movie "Rollercoaster"

CFAC-Ind: 2 Calgary, 7 Lethbridge
5:00 Captain Nemo
5:30 Thunderbirds 2086
6:00 20 Minute Workout
6:30 Men in Action
7:00 Everybody's Business
7:30 Creative Hands
8:00 New Music Magazine
9:00 (2) University of Calgary Presents
(7) Circle Square
9:30 Monty's Traveling Reptile Show
10:00 (2) Spelling Bee
(7) Droids
10:30 ThunderCats
11:00 Astroboy
11:30 ThunderCats
noon Ewoks
12:30 ThunderCats
1:00 (2) Droids
(7) Mechanic at Large
1:30/2:30 Wrestling
3:30 Movie "Meteor"
5:30 News
6:00 (2) Movie Show
(7) Spelling Bee (Cardston v Raymond)
6:30 FashionTelevision
7:00 Bonaventure Travel
7:30 Oceans Alive
8:00 World Alive
8:30 Me & Max
9:00 T.J. Hooker
10:00 News
10:30 (2) On Sports
(7) Commodity Futures Magazine
11:00 Wrestling
mid. Puttin' on the Hits
12:30 Movie "Dressed to Kill"
2:30 Movie "How to Beat the High Cost of Living"
4:30 News

KREM 2-CBS Spokane
7:30 Tom & Jerry
8:00 Berenstain Bears
8:30 Wildfire
9:00 Jim Henson's Muppet Babies
10:00 Pee-wee's Playhouse
10:30 Teen Wolf
11:00 Galaxy High School
11:30 CBS Storybreak
noon Hulk Hogan's Rock 'n' Wrestling!
1:00 Grizzly Adams
2:00 High Chaparral
3:00 Lifestyles of the Rich & Famous
4:00 Heritage Classic golf
6:00 Bosom Buddies
6:30 Lorne Greene's New Wilderness
7:00 CBS Evening News
7:30 News
8:00 Cousteau's Rediscovery of the World (exploring the Gulf of California, aka Sea of Cortez)
9:00 New Mike Hammer
10:00 Movie "Christine"
mid. News
12:30 Movie "Hurricane"

WJBK 2-CBS Detroit
5:00/5:30 Muppet Show
6:00 Berenstain Bears
6:30 Wildfire
7:00 Jim Henson's Muppet Babies
8:00 Pee-wee's Playhouse
8:30 Teen Wolf
9:00 Wrestling (WWF)
10:00 Big Valley
11:00 Ebony-Jet Showcase
11:30 At the Movies
noon Charlie's Angels
1:00 America's Cup Story
2:00 Heritage Classic golf
4:00 News
4:30 Angie
5:00 Ted Knight
5:30 Small Wonder
6:00 New Mike Hammer
7:00 Movie "Christine"
9:00 News
9:30 Movie "Jacqueline's Susann's Once is Not Enough"
11:45 Untouchables
12:45 Naked City (bw)
1:45 Avengers
2:45 Saturday Night
3:45 With This Ring (this long-running religious program was produced at WJBK)
4:00 Greatest Mystery
4:30 World Tomorrow

CFRN 3-CTV Edmonton
6:00 Fantastica
6:30 Professor Kitzel
7:00 Robotech
7:30 He-Man & the Masters of the Universe
8:00 Ewoks
8:30 Droids
9:00 Smurfs
10:30 Paul Hann & Friends
11:00 Don't Stop Now
11:30 Zig Zag
noon Air Canada Cup midget hockey final
3:00 CTV Wide World of Sports (Canadian Disabled Skiing Championships/Phoenix 200 CART auto race)
4:00 Wrestling
5:00 Blue Jays Banter
5:30 Travel '87
6:00 News
6:30 Face the Media
7:00 Tribute to the Champions (honoring Canadian amateur athletes)
8:00 Pet Peeves
8:30 Studio 4S "The Rebellion of Young David"
9:00 Movie "Right of Way"
11:00 CTV National News
11:20 News
11:40 Tommy Banks' Jazz
mid. Movie "A Better Class of Person"
2:30 Movie "Victory"

KRTV 3-CBS Great Falls
6:00 Berenstain Bears
6:30 Wildfire
7:00 Jim Henson's Muppet Babies
8:00 Pee-wee's Playhouse
8:30 Teen Wolf
9:00 Galaxy High School
9:30 CBS Storybreak
10:00 Hulk Hogan's Rock 'n' Wrestling!
11:00 Very Special Arts Story (Cliff Robertson hosts a profile of physically challenged American youth and their achievements)
noon Weekend with Crook & Chase
12:30 Public Transit-Private Solution
1:00 One Million Children are Waiting
2:00 Heritage Classic golf
4:00 Weight Control Systems
4:30 CBS Evening News
5:00 Lorne Greene's New Wilderness
5:30 Comedy of Comedies
6:30 Wheel of Fortune
7:00 New Mike Hammer
8:00 Movie "Christine"
10:00 News
10:30 Solid Gold
11:30 Perspective on Great Falls

CITL 4-CTV Lloydminster
8:30 Ewoks
9:00 Droids
9:30 Size Small Country
10:00 Paul Hann & Friends
10:30 Let's Go!
11:00 Don't Stop Now
11:30 Circle Square
noon Air Canada Cup midget hockey final
3:00 CTV Wide World of Sports
4:00/5:00 Wrestling
6:00 Blue Jays Banter
6:30 Midwest Magazine
7:00 Tribute to the Champions
8:00 Spenser: For Hire
9:00 Movie "Right of Way"
11:00 CTV National News
11:20 Lotto 6-49 Draw
11:25 News
11:45 Movie "Return of Fists of Fury"

CFCN-CTV: 4 Calgary, 13 Lethbridge
5:55 Thought for the Day
6:00 Film
6:30 Rocket Robin Hood (1 hr)
7:30 Paul Hann & Friends
8:00 Let's Go!
8:30 Care Bears Family
9:00 Smurfs
10:30 Spider-Man
11:00 Don't Stop Now
11:30 Buck Shot
noon Air Canada Cup midget hockey final
3:00 CTV Wide World of Sports
4:00 Prairie Farm Report
4:30 Wrestling
5:30 Link in the Chain
6:00 News
6:30 Bingo
7:00 Tribute to the Champions
8:00 Hamilton's Quest
8:30 Global Playhouse "Jack of Hearts"
9:00 Movie "Right of Way"
11:00 CTV National News
11:20 News
mid. Movie "Swing Shift"
2:00 Movie "Somewhere in Time"

KXLY 4-ABC Spokane
6:45 Sunday School
7:00 Gilligan's Island
7:30 Bullwinkle
8:00 Wuzzles
8:30 Care Bears Family
9:00 Flintstone Kids
10:00 Real Ghostbusters
10:30 Pound Puppies
11:00 Bugs Bunny & Tweety
11:30 Ewoks
noon ABC Weekend Special "The Haunted Trailer" (first aired in 1977)
12:30 Health Show
1:00 American Bandstand (guest Miki Howard)
1:30 Movie "The Child Stealer"
3:30 Fishing the West
4:00 Bowling: Greater Hartford Open
5:30 ABC Wide World of Sports (Wood Memorial Invitational horse race/Lloyd Honeyghan (29-0/19 KO) defends his welterweight belt in London against Maurice Blocker (24-0/13 KO)
7:00 News
7:30 To Eat, to Compete
8:00 Hart to Hart
9:00 Starman
10:00 Future Flight (speculation on the future of space exploration and flight)
11:00 Spenser: For Hire
mid. News
12:30 Movie "Fury in Paradise"
2:30 News
3:00 ABC News

WDIV 4-NBC Detroit
5:00 Kidbits
5:30 Lazer Tag Academy
6:00 Kissyfur
6:30 Disney's Adventures of the Gummi Bears
7:00 Smurfs
8:30 Karate Kids
9:00 Foofur
9:30 Punky Brewster
10:00 America's Top 10
10:30 This Week in Baseball
11:00 Baseball Pre-Game
11:15 Baseball: Boston-Toronto (or Montreal-Chicago Cubs)
2:00 Baseball: Chicago White Sox-Detroit (or Los Angeles-San Diego)
5:00 Wheel of Fortune
5:30 Music Machine
6:00 Facts of Life
6:30 Sweet Surrender (premiere)
7:00 Jesus of Nazareth (conclusion; first aired in 1977)
9:00 News
9:30 Saturday Night Live (Timbuk 3 performs)
11:00 Dancin' to the Hits
11:30 MTV Video Countdown
12:30 Movie "Joan of Arc"
2:30 News
3:00 Cisco Kid (bw)
3:30 More Real People
4:00 Ask a Silly Question
4:30 Acts of Faith: Easter Across America

CBXT 5-Edmonton/CBRT 9-Calgary (CBC)
9:00 (5) Sesame Street
10:00 What's New?
10:30 Baseball Pre-Game
11:15 Baseball: Montreal-Chicago Cubs (or Boston-Toronto)
2:00 CBC SportsWeekend
4:00 (5) Star Trek
(9) Wild Kingdom
4:30 (9) Fine Science
5:00 CBC News: Saturday Report
5:30 This Week in Parliament
6:00 NHL Playoff or TBA
9:00 Front Page Challenge
9:30 Gzowski & Co. (guest Angele Dubeau)
10:00 (5) Crystal Club
(9) Do-It-Yourself Income Tax
10:30 (5) Native Nashville North
(9) Crystal Club
11:00 The National
11:20 News
11:40 (9) Minder
11:45 (5) Widows

KFBB 5-ABC Great Falls
6:00 Wuzzles
6:30 Care Bears Family
7:00 Flintstone Kids
8:00 Real Ghostbusters
8:30 Pound Puppies
9:00 Bugs Bunny & Tweety
9:30 Ewoks
10:00 ABC Weekend Special "The Haunted Trailer"
10:30 Health Show
11:00 American Bandstand
11:30 Music City USA
noon Siskel & Ebert & the Movies
12:30 Indian Country
1:00 Bowling: Greater Hartford Open
2:30 ABC Wide World of Sports
4:00 Close-Up Great Falls
4:30 ABC World News Saturday
5:00 Star Search to Stardom (second annual reunion of Star Search alumni)
7:00 Starman
8:00 Ohara
9:00 Spenser: For Hire
10:00 News
10:15 ABC News
10:30 Movie "Alvarez Kelly"

CHAT 6-CBC Medicine Hat
7:00 Children's Show
7:30 Follow Me
8:00 Ein Erfulltes Leben
8:30 100 Huntley Street
9:30 Circle Square
10:00 Quiz Kids
10:30 Edison Twins
11:00 Baseball Pre-Game
11:15 Baseball: Montreal-Chicago Cubs (or Boston-Toronto)
2:00 CBC SportsWeekend
4:00 Wrestling
5:00 Prairie Farm Report
5:30 Alberta Sports Beat
6:00 NHL Playoff or TBA
9:00 Toronto Blue Jays
9:30 Front Page Challenge
10:00 Starman
11:00 The National
11:20 News
11:35 Movie "Tootsie"

CKRD 6-CBC Red Deer
7:30 Third Story
8:00 700 Club
9:00 100 Huntley Street
10:00 German Show (given the lead-in, I'm betting that it was Ein Erfulltes Leben-it was a German religious program)
10:30 TBA
11:00 Baseball Pre-Game
11:15 Baseball: Montreal-Chicago Cubs (or Boston-Toronto)
2:00 CBC SportsWeekend
4:00 Forgotten Children of the 80s
5:00 $1,000,000 Chance of a Lifetime
5:30 Golf & Gardening
6:00 NHL Playoff or TBA
9:00 Front Page Challenge
9:30 Gzowski & Co.
10:00 Easter in the Soviet Union
11:00 The National
11:20 News
11:30 Movier "Johnny Firecloud"

KHQ 6-NBC Spokane
7:00 Dukes of Hazzard
8:00 Kissyfur
8:30 Disney's Adventures of the Gummi Bears
9:00 Smurfs
10:30 Alvin & the Chipmunks
11:00 Baseball Pre-Game
11:15 Baseball: Boston-Toronto (or Montreal-Chicago Cubs)
2:00 Baseball: Los Angeles-San Diego (or Chicago White Sox-Detroit)
5:00 M*A*S*H
5:30 Wild Kingdom
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Movie "Desperate Mission"
9:00 Facts of Life
9:30 Sweet Surrender (premiere)
10:00 Golden Girls
10:30 Me & Mrs. C
11:00 Hunter
mid. News
12:30 Carson's Comedy Classics
1:30 Saturday Night Live

KSPS 7-PBS Spokane
8:00 Sesame Street
9:00 Body Pulse
9:30 Knowzone
10:00 Project Universe
11:00 America: The Second Century
noon Intro to College Composition
1:00 Nature
2:00 North Idaho College Public Forum
2:30 Magic Brush of Gary Jenkins
3:00 Joy of Painting
3:30 Frugal Gourmet
4:00 Victory Garden
4:30 Lap Quilting with Georgia Bonesteel
5:00 Computer Chronicles
5:30 Motorweek
6:00 US Students in Europe
6:30 Sneak Previews
7:00 WonderWorks "Daniel and the Towers"
8:00 Movie "Anna and the King of Siam" (bw)
10:10 Doctor Who "Hand of Fear"
11:45 Brass
12:15 Monty Python's Flying Circus

WXYZ 7-ABC Detroit
5:00 Young Universe
5:30 Daedal Doors
6:00 Wuzzles
6:30 Care Bears Family
7:00 Flintstone Kids
8:00 Real Ghostbusters
8:30 Pound Puppies
9:00 Bugs Bunny & Tweety
9:30 Ewoks
10:00 ABC Weekend Special "The Haunted Trailer"
10:30 Health Show
11:00 American Bandstand
11:30 Very Special Arts Story
12:30 Babe Winkelman's Good Fishing
1:00 Bowling: Greater Hartford Open
2:30 ABC Wide World of Sports
4:00 News
4:30 ABC World News Saturday
5:00 Entertainment This Week
6:00 Starman
7:00 Ohara
8:00 Spenser: For Hire
9:00 News
9:30 Movie "The Great Scout and Cathouse Thursday"
12:20 Movie "The Glove"
2:00 Movie "At the Earth's Core"
3:30 Cover Story
4:30 Zerk the Jerk

BCTV (CHAN) 8-CTV Vancouver
7:00 McGowan's World
7:30 Adventures Down Under
8:00 Up Home Tonight
8:30 Destination
9:00 Astroboy
9:30 Robotech (1 hr)
10:30 Astroboy
11:00 Zig Zag
11:30 Paul Hann & Friends
noon Air Canada Cup midget hockey final
3:00 CTV Wide World of Sports
4:00 Wrestling
5:00 Family Brown Country
5:30 Polka Time
6:00 House & Home
6:30 Renovation Zone
7:00 News
8:00 Lotto Night in BC
8:30 Tribute to the Champions
9:30 What a Country!
10:00 Movie "High Mountain Rangers"
mid. CTV National News
12:20 News
1:05 Movie "Frances"
3:50 Movie "Silver Streak"

CBXFT 11-Edmonton/CBRFT 16-Calgary (SRC)
7:30 Le petit castor
8:00 Woody le Pic (Woody Woodpecker)
8:30 Passe-Partout
9:00 Les mysterieuses cites d'or (Mysterious Cities of Gold)
9:30 Candy
10:00 Popeye
10:30 L'Or des autres
11:00 Les Heros du Samedi
noon Univers des sports (Eastern Canada Synchronized Swimming Championship/NHL Playoff report)
1:00 D'Hier a demain
1:50 Nos Espoirs 88
2:00 La semaine Parlementaire a Ottawa
3:00 Cine-Famille
5:00 Regards sur la nature (Profiles of Nature)
5:30 A premiere vue
6:00 NHL Playoff or TBA
8:30 Impact
9:25 Samedi de rire
10:25 Le Telejournal
10:45 Veillee Pascale (Easter Vigil from Sacre-Coeur RC Church, Longueuil QC)
12:15 Cinema "Les Chariots de feu" (Chariots of Fire)

CHCH 11-Ind Hamilton
5:00 Zig Zag
5:30/6:00 Amazing Spider-Man
6:30 Book Stop
7:00 Co$$man Secrets
8:00 Hispanovision
8:30 Atlantida TV Magazine
9:00 Father Meehan
9:30 World Alive
10:00 Let's Talk Franchising
10:30 Famous Knockouts
11:00 Wrestling
noon College Basketball: Waterloo-Brock
1:30 Adventures Down Under
2:00 Co$$man Secrets
3:00 Adventure Outdoors
3:30 Wild Kingdom
4:00 News
4:30 Dick Beddoes
5:00 Wrestling
6:00 Don Cherry's Grapevine (guest: Canadian Olympic hockey coach Dave King)
6:30 One Big Family
7:00 American Video Awards
9:00 News
9:30 Just Jazz
10:00 Entertainment This Week
11:00-1:00 Movie "Return to Macon County"
4:00 Harrigan
4:30 Willy & Floyd

CITV 13-Ind Edmonton
6:30 Hilarious House of Frightenstein
7:30 Size Small Country
8:00 Tales of the Wizard of Oz (1 hr)
9:00 New Adventures of Pinocchio (1 hr)
10:00 Rocket Robin Hood (1 hr)
11:00 Hi-Q
11:30 Circle Square
noon Spider-Man (1 hr)
1:00 Mighty Hercules (1 hr)
2:00 Astroboy (1 hr)
3:00 Care Bears
3:30 Inspector Gadget
4:00 Red Fisher's Outdoor Adventures
4:30 Casting Out
5:00 Solid Gold (guests Miami Sound Machine, Christopher Cross, Eddie Money, Luther Vandross, Juice Newton, and Bobby Sherman; interview with Aretha Franklin)
6:00 News
6:30 City Beat
7:00 Bingo
7:30 Me & Max
8:00 Assignment Adventure
9:00 Outlaws
10:00 Adderly
11:00 Hunter
mid. Movie "The Keep"
2:15 Movie "A Bridge Too Far"

WTVS 56-PBS Detroit
5:00/6:00 Sesame Street
7:00 Painting Ceramics
7:30 We're Cooking Now
8:00 Victory Garden
8:30 This Old House
9:00 Hometime
9:30 Motorweek
10:00 Michigan Outdoors
10:30 Rod & Reel
11:00 Good Health from Jane Brody's Kitchen
11:30 Modern Maturity
noon Nova "Is Anybody Out There?" (Lily Tomlin narrates this 1986 look for intelligent life in the universe)
1:00 Nature
2:00 World Adventure Series
3:00 Health Matters
3:30 Bodywatch
4:00 Adam Smith's Money World
4:30 Wall Street Week
5:00 Sneak Previews
5:30 Newton's Apple
6:00 WonderWorks "Daniel and the Towers"
7:00 Upstairs, Downstairs
8:00 Movie "An American in Paris"
10:00 Movie "Don't Make Waves"

Access Network (cable; OTA in Calgary (CIAN 13) and Edmonton (CJAL 9))
8:30 Left Brain, Right Brain
9:30 Doctor Snuggles
10:00 Today's Special
10:30 Noddy
10:45 Sounds Like a Story
11:00 Faces of Culture
11:30 Business of Management
noon Octo-Puce (Bits & Bytes, French version)
12:30 A vous la France
1:00 Automating the Office
1:30 Fast Forward
2:00 Mastering the Universe
2:30 Pins & Needles
3:00 Breakthroughs
3:30 Sons of Abraham
4:00 Harriet's Magic Hats
4:15 Flicks
4:30 Polka Dot Door
5:00 Dramas for & About Young Canadians
5:30 Adventures in Rainbow Country
6:00 Boris Brott & Those Magnificent Music Machines
6:30 Titans
7:00 Music in Time
8:00 Breakthroughs
8:30 Visions
9:00 Vista
10:00 Brideshead Revisited
MA is offline   Reply With Quote
Old 04-17-2019, 06:36 AM   #165
MA
Elvis Fonzie Dye
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 57,864
Default

Alberta Sat, Apr 18, 1987

from TV Guide-Alberta edition
Out-of-province stations listed in MT

CKSA 2-CBC Lloydminster
7:00 GI Joe
7:30 Transformers
8:00 Astroboy
8:30 Smurfs
10:00 Jem
10:30 Baseball Pre-Game
11:15 Baseball: Montreal-Chicago Cubs (or Boston-Toronto)
2:00 CBC SportsWeekend (Number 7 Darts Championship/Canadian Winter Diving Championships)
4:00 Bob Izumi Real Fishing Show
4:30 Front Page Challenge
5:00 CBC News: Saturday Report
5:30 This Week in Parliament
6:00 NHL Playoffs or TBA
9:00 Easter in the Soviet Union (a 28-member Canadian Ecumenical Christian group visits the USSR in April 1985)
10:00 Starman
11:00 The National
11:20 News
11:40 Movie "Rollercoaster"

CFAC-Ind: 2 Calgary, 7 Lethbridge
5:00 Captain Nemo
5:30 Thunderbirds 2086
6:00 20 Minute Workout
6:30 Men in Action
7:00 Everybody's Business
7:30 Creative Hands
8:00 New Music Magazine
9:00 (2) University of Calgary Presents
(7) Circle Square
9:30 Monty's Traveling Reptile Show
10:00 (2) Spelling Bee
(7) Droids
10:30 ThunderCats
11:00 Astroboy
11:30 ThunderCats
noon Ewoks
12:30 ThunderCats
1:00 (2) Droids
(7) Mechanic at Large
1:30/2:30 Wrestling
3:30 Movie "Meteor"
5:30 News
6:00 (2) Movie Show
(7) Spelling Bee (Cardston v Raymond)
6:30 FashionTelevision
7:00 Bonaventure Travel
7:30 Oceans Alive
8:00 World Alive
8:30 Me & Max
9:00 T.J. Hooker
10:00 News
10:30 (2) On Sports
(7) Commodity Futures Magazine
11:00 Wrestling
mid. Puttin' on the Hits
12:30 Movie "Dressed to Kill"
2:30 Movie "How to Beat the High Cost of Living"
4:30 News

KREM 2-CBS Spokane
7:30 Tom & Jerry
8:00 Berenstain Bears
8:30 Wildfire
9:00 Jim Henson's Muppet Babies
10:00 Pee-wee's Playhouse
10:30 Teen Wolf
11:00 Galaxy High School
11:30 CBS Storybreak
noon Hulk Hogan's Rock 'n' Wrestling!
1:00 Grizzly Adams
2:00 High Chaparral
3:00 Lifestyles of the Rich & Famous
4:00 Heritage Classic golf
6:00 Bosom Buddies
6:30 Lorne Greene's New Wilderness
7:00 CBS Evening News
7:30 News
8:00 Cousteau's Rediscovery of the World (exploring the Gulf of California, aka Sea of Cortez)
9:00 New Mike Hammer
10:00 Movie "Christine"
mid. News
12:30 Movie "Hurricane"

WJBK 2-CBS Detroit
5:00/5:30 Muppet Show
6:00 Berenstain Bears
6:30 Wildfire
7:00 Jim Henson's Muppet Babies
8:00 Pee-wee's Playhouse
8:30 Teen Wolf
9:00 Wrestling (WWF)
10:00 Big Valley
11:00 Ebony-Jet Showcase
11:30 At the Movies
noon Charlie's Angels
1:00 America's Cup Story
2:00 Heritage Classic golf
4:00 News
4:30 Angie
5:00 Ted Knight
5:30 Small Wonder
6:00 New Mike Hammer
7:00 Movie "Christine"
9:00 News
9:30 Movie "Jacqueline's Susann's Once is Not Enough"
11:45 Untouchables
12:45 Naked City (bw)
1:45 Avengers
2:45 Saturday Night
3:45 With This Ring (this long-running religious program was produced at WJBK)
4:00 Greatest Mystery
4:30 World Tomorrow

CFRN 3-CTV Edmonton
6:00 Fantastica
6:30 Professor Kitzel
7:00 Robotech
7:30 He-Man & the Masters of the Universe
8:00 Ewoks
8:30 Droids
9:00 Smurfs
10:30 Paul Hann & Friends
11:00 Don't Stop Now
11:30 Zig Zag
noon Air Canada Cup midget hockey final
3:00 CTV Wide World of Sports (Canadian Disabled Skiing Championships/Phoenix 200 CART auto race)
4:00 Wrestling
5:00 Blue Jays Banter
5:30 Travel '87
6:00 News
6:30 Face the Media
7:00 Tribute to the Champions (honoring Canadian amateur athletes)
8:00 Pet Peeves
8:30 Studio 4S "The Rebellion of Young David"
9:00 Movie "Right of Way"
11:00 CTV National News
11:20 News
11:40 Tommy Banks' Jazz
mid. Movie "A Better Class of Person"
2:30 Movie "Victory"

KRTV 3-CBS Great Falls
6:00 Berenstain Bears
6:30 Wildfire
7:00 Jim Henson's Muppet Babies
8:00 Pee-wee's Playhouse
8:30 Teen Wolf
9:00 Galaxy High School
9:30 CBS Storybreak
10:00 Hulk Hogan's Rock 'n' Wrestling!
11:00 Very Special Arts Story (Cliff Robertson hosts a profile of physically challenged American youth and their achievements)
noon Weekend with Crook & Chase
12:30 Public Transit-Private Solution
1:00 One Million Children are Waiting
2:00 Heritage Classic golf
4:00 Weight Control Systems
4:30 CBS Evening News
5:00 Lorne Greene's New Wilderness
5:30 Comedy of Comedies
6:30 Wheel of Fortune
7:00 New Mike Hammer
8:00 Movie "Christine"
10:00 News
10:30 Solid Gold
11:30 Perspective on Great Falls

CITL 4-CTV Lloydminster
8:30 Ewoks
9:00 Droids
9:30 Size Small Country
10:00 Paul Hann & Friends
10:30 Let's Go!
11:00 Don't Stop Now
11:30 Circle Square
noon Air Canada Cup midget hockey final
3:00 CTV Wide World of Sports
4:00/5:00 Wrestling
6:00 Blue Jays Banter
6:30 Midwest Magazine
7:00 Tribute to the Champions
8:00 Spenser: For Hire
9:00 Movie "Right of Way"
11:00 CTV National News
11:20 Lotto 6-49 Draw
11:25 News
11:45 Movie "Return of Fists of Fury"

CFCN-CTV: 4 Calgary, 13 Lethbridge
5:55 Thought for the Day
6:00 Film
6:30 Rocket Robin Hood (1 hr)
7:30 Paul Hann & Friends
8:00 Let's Go!
8:30 Care Bears Family
9:00 Smurfs
10:30 Spider-Man
11:00 Don't Stop Now
11:30 Buck Shot
noon Air Canada Cup midget hockey final
3:00 CTV Wide World of Sports
4:00 Prairie Farm Report
4:30 Wrestling
5:30 Link in the Chain
6:00 News
6:30 Bingo
7:00 Tribute to the Champions
8:00 Hamilton's Quest
8:30 Global Playhouse "Jack of Hearts"
9:00 Movie "Right of Way"
11:00 CTV National News
11:20 News
mid. Movie "Swing Shift"
2:00 Movie "Somewhere in Time"

KXLY 4-ABC Spokane
6:45 Sunday School
7:00 Gilligan's Island
7:30 Bullwinkle
8:00 Wuzzles
8:30 Care Bears Family
9:00 Flintstone Kids
10:00 Real Ghostbusters
10:30 Pound Puppies
11:00 Bugs Bunny & Tweety
11:30 Ewoks
noon ABC Weekend Special "The Haunted Trailer" (first aired in 1977)
12:30 Health Show
1:00 American Bandstand (guest Miki Howard)
1:30 Movie "The Child Stealer"
3:30 Fishing the West
4:00 Bowling: Greater Hartford Open
5:30 ABC Wide World of Sports (Wood Memorial Invitational horse race/Lloyd Honeyghan (29-0/19 KO) defends his welterweight belt in London against Maurice Blocker (24-0/13 KO)
7:00 News
7:30 To Eat, to Compete
8:00 Hart to Hart
9:00 Starman
10:00 Future Flight (speculation on the future of space exploration and flight)
11:00 Spenser: For Hire
mid. News
12:30 Movie "Fury in Paradise"
2:30 News
3:00 ABC News

WDIV 4-NBC Detroit
5:00 Kidbits
5:30 Lazer Tag Academy
6:00 Kissyfur
6:30 Disney's Adventures of the Gummi Bears
7:00 Smurfs
8:30 Karate Kids
9:00 Foofur
9:30 Punky Brewster
10:00 America's Top 10
10:30 This Week in Baseball
11:00 Baseball Pre-Game
11:15 Baseball: Boston-Toronto (or Montreal-Chicago Cubs)
2:00 Baseball: Chicago White Sox-Detroit (or Los Angeles-San Diego)
5:00 Wheel of Fortune
5:30 Music Machine
6:00 Facts of Life
6:30 Sweet Surrender (premiere)
7:00 Jesus of Nazareth (conclusion; first aired in 1977)
9:00 News
9:30 Saturday Night Live (Timbuk 3 performs)
11:00 Dancin' to the Hits
11:30 MTV Video Countdown
12:30 Movie "Joan of Arc"
2:30 News
3:00 Cisco Kid (bw)
3:30 More Real People
4:00 Ask a Silly Question
4:30 Acts of Faith: Easter Across America

CBXT 5-Edmonton/CBRT 9-Calgary (CBC)
9:00 (5) Sesame Street
10:00 What's New?
10:30 Baseball Pre-Game
11:15 Baseball: Montreal-Chicago Cubs (or Boston-Toronto)
2:00 CBC SportsWeekend
4:00 (5) Star Trek
(9) Wild Kingdom
4:30 (9) Fine Science
5:00 CBC News: Saturday Report
5:30 This Week in Parliament
6:00 NHL Playoff or TBA
9:00 Front Page Challenge
9:30 Gzowski & Co. (guest Angele Dubeau)
10:00 (5) Crystal Club
(9) Do-It-Yourself Income Tax
10:30 (5) Native Nashville North
(9) Crystal Club
11:00 The National
11:20 News
11:40 (9) Minder
11:45 (5) Widows

KFBB 5-ABC Great Falls
6:00 Wuzzles
6:30 Care Bears Family
7:00 Flintstone Kids
8:00 Real Ghostbusters
8:30 Pound Puppies
9:00 Bugs Bunny & Tweety
9:30 Ewoks
10:00 ABC Weekend Special "The Haunted Trailer"
10:30 Health Show
11:00 American Bandstand
11:30 Music City USA
noon Siskel & Ebert & the Movies
12:30 Indian Country
1:00 Bowling: Greater Hartford Open
2:30 ABC Wide World of Sports
4:00 Close-Up Great Falls
4:30 ABC World News Saturday
5:00 Star Search to Stardom (second annual reunion of Star Search alumni)
7:00 Starman
8:00 Ohara
9:00 Spenser: For Hire
10:00 News
10:15 ABC News
10:30 Movie "Alvarez Kelly"

CHAT 6-CBC Medicine Hat
7:00 Children's Show
7:30 Follow Me
8:00 Ein Erfulltes Leben
8:30 100 Huntley Street
9:30 Circle Square
10:00 Quiz Kids
10:30 Edison Twins
11:00 Baseball Pre-Game
11:15 Baseball: Montreal-Chicago Cubs (or Boston-Toronto)
2:00 CBC SportsWeekend
4:00 Wrestling
5:00 Prairie Farm Report
5:30 Alberta Sports Beat
6:00 NHL Playoff or TBA
9:00 Toronto Blue Jays
9:30 Front Page Challenge
10:00 Starman
11:00 The National
11:20 News
11:35 Movie "Tootsie"

CKRD 6-CBC Red Deer
7:30 Third Story
8:00 700 Club
9:00 100 Huntley Street
10:00 German Show (given the lead-in, I'm betting that it was Ein Erfulltes Leben-it was a German religious program)
10:30 TBA
11:00 Baseball Pre-Game
11:15 Baseball: Montreal-Chicago Cubs (or Boston-Toronto)
2:00 CBC SportsWeekend
4:00 Forgotten Children of the 80s
5:00 $1,000,000 Chance of a Lifetime
5:30 Golf & Gardening
6:00 NHL Playoff or TBA
9:00 Front Page Challenge
9:30 Gzowski & Co.
10:00 Easter in the Soviet Union
11:00 The National
11:20 News
11:30 Movier "Johnny Firecloud"

KHQ 6-NBC Spokane
7:00 Dukes of Hazzard
8:00 Kissyfur
8:30 Disney's Adventures of the Gummi Bears
9:00 Smurfs
10:30 Alvin & the Chipmunks
11:00 Baseball Pre-Game
11:15 Baseball: Boston-Toronto (or Montreal-Chicago Cubs)
2:00 Baseball: Los Angeles-San Diego (or Chicago White Sox-Detroit)
5:00 M*A*S*H
5:30 Wild Kingdom
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Movie "Desperate Mission"
9:00 Facts of Life
9:30 Sweet Surrender (premiere)
10:00 Golden Girls
10:30 Me & Mrs. C
11:00 Hunter
mid. News
12:30 Carson's Comedy Classics
1:30 Saturday Night Live

KSPS 7-PBS Spokane
8:00 Sesame Street
9:00 Body Pulse
9:30 Knowzone
10:00 Project Universe
11:00 America: The Second Century
noon Intro to College Composition
1:00 Nature
2:00 North Idaho College Public Forum
2:30 Magic Brush of Gary Jenkins
3:00 Joy of Painting
3:30 Frugal Gourmet
4:00 Victory Garden
4:30 Lap Quilting with Georgia Bonesteel
5:00 Computer Chronicles
5:30 Motorweek
6:00 US Students in Europe
6:30 Sneak Previews
7:00 WonderWorks "Daniel and the Towers"
8:00 Movie "Anna and the King of Siam" (bw)
10:10 Doctor Who "Hand of Fear"
11:45 Brass
12:15 Monty Python's Flying Circus

WXYZ 7-ABC Detroit
5:00 Young Universe
5:30 Daedal Doors
6:00 Wuzzles
6:30 Care Bears Family
7:00 Flintstone Kids
8:00 Real Ghostbusters
8:30 Pound Puppies
9:00 Bugs Bunny & Tweety
9:30 Ewoks
10:00 ABC Weekend Special "The Haunted Trailer"
10:30 Health Show
11:00 American Bandstand
11:30 Very Special Arts Story
12:30 Babe Winkelman's Good Fishing
1:00 Bowling: Greater Hartford Open
2:30 ABC Wide World of Sports
4:00 News
4:30 ABC World News Saturday
5:00 Entertainment This Week
6:00 Starman
7:00 Ohara
8:00 Spenser: For Hire
9:00 News
9:30 Movie "The Great Scout and Cathouse Thursday"
12:20 Movie "The Glove"
2:00 Movie "At the Earth's Core"
3:30 Cover Story
4:30 Zerk the Jerk

BCTV (CHAN) 8-CTV Vancouver
7:00 McGowan's World
7:30 Adventures Down Under
8:00 Up Home Tonight
8:30 Destination
9:00 Astroboy
9:30 Robotech (1 hr)
10:30 Astroboy
11:00 Zig Zag
11:30 Paul Hann & Friends
noon Air Canada Cup midget hockey final
3:00 CTV Wide World of Sports
4:00 Wrestling
5:00 Family Brown Country
5:30 Polka Time
6:00 House & Home
6:30 Renovation Zone
7:00 News
8:00 Lotto Night in BC
8:30 Tribute to the Champions
9:30 What a Country!
10:00 Movie "High Mountain Rangers"
mid. CTV National News
12:20 News
1:05 Movie "Frances"
3:50 Movie "Silver Streak"

CBXFT 11-Edmonton/CBRFT 16-Calgary (SRC)
7:30 Le petit castor
8:00 Woody le Pic (Woody Woodpecker)
8:30 Passe-Partout
9:00 Les mysterieuses cites d'or (Mysterious Cities of Gold)
9:30 Candy
10:00 Popeye
10:30 L'Or des autres
11:00 Les Heros du Samedi
noon Univers des sports (Eastern Canada Synchronized Swimming Championship/NHL Playoff report)
1:00 D'Hier a demain
1:50 Nos Espoirs 88
2:00 La semaine Parlementaire a Ottawa
3:00 Cine-Famille
5:00 Regards sur la nature (Profiles of Nature)
5:30 A premiere vue
6:00 NHL Playoff or TBA
8:30 Impact
9:25 Samedi de rire
10:25 Le Telejournal
10:45 Veillee Pascale (Easter Vigil from Sacre-Coeur RC Church, Longueuil QC)
12:15 Cinema "Les Chariots de feu" (Chariots of Fire)

CHCH 11-Ind Hamilton
5:00 Zig Zag
5:30/6:00 Amazing Spider-Man
6:30 Book Stop
7:00 Co$$man Secrets
8:00 Hispanovision
8:30 Atlantida TV Magazine
9:00 Father Meehan
9:30 World Alive
10:00 Let's Talk Franchising
10:30 Famous Knockouts
11:00 Wrestling
noon College Basketball: Waterloo-Brock
1:30 Adventures Down Under
2:00 Co$$man Secrets
3:00 Adventure Outdoors
3:30 Wild Kingdom
4:00 News
4:30 Dick Beddoes
5:00 Wrestling
6:00 Don Cherry's Grapevine (guest: Canadian Olympic hockey coach Dave King)
6:30 One Big Family
7:00 American Video Awards
9:00 News
9:30 Just Jazz
10:00 Entertainment This Week
11:00-1:00 Movie "Return to Macon County"
4:00 Harrigan
4:30 Willy & Floyd

CITV 13-Ind Edmonton
6:30 Hilarious House of Frightenstein
7:30 Size Small Country
8:00 Tales of the Wizard of Oz (1 hr)
9:00 New Adventures of Pinocchio (1 hr)
10:00 Rocket Robin Hood (1 hr)
11:00 Hi-Q
11:30 Circle Square
noon Spider-Man (1 hr)
1:00 Mighty Hercules (1 hr)
2:00 Astroboy (1 hr)
3:00 Care Bears
3:30 Inspector Gadget
4:00 Red Fisher's Outdoor Adventures
4:30 Casting Out
5:00 Solid Gold (guests Miami Sound Machine, Christopher Cross, Eddie Money, Luther Vandross, Juice Newton, and Bobby Sherman; interview with Aretha Franklin)
6:00 News
6:30 City Beat
7:00 Bingo
7:30 Me & Max
8:00 Assignment Adventure
9:00 Outlaws
10:00 Adderly
11:00 Hunter
mid. Movie "The Keep"
2:15 Movie "A Bridge Too Far"

WTVS 56-PBS Detroit
5:00/6:00 Sesame Street
7:00 Painting Ceramics
7:30 We're Cooking Now
8:00 Victory Garden
8:30 This Old House
9:00 Hometime
9:30 Motorweek
10:00 Michigan Outdoors
10:30 Rod & Reel
11:00 Good Health from Jane Brody's Kitchen
11:30 Modern Maturity
noon Nova "Is Anybody Out There?" (Lily Tomlin narrates this 1986 look for intelligent life in the universe)
1:00 Nature
2:00 World Adventure Series
3:00 Health Matters
3:30 Bodywatch
4:00 Adam Smith's Money World
4:30 Wall Street Week
5:00 Sneak Previews
5:30 Newton's Apple
6:00 WonderWorks "Daniel and the Towers"
7:00 Upstairs, Downstairs
8:00 Movie "An American in Paris"
10:00 Movie "Don't Make Waves"

Access Network (cable; OTA in Calgary (CIAN 13) and Edmonton (CJAL 9))
8:30 Left Brain, Right Brain
9:30 Doctor Snuggles
10:00 Today's Special
10:30 Noddy
10:45 Sounds Like a Story
11:00 Faces of Culture
11:30 Business of Management
noon Octo-Puce (Bits & Bytes, French version)
12:30 A vous la France
1:00 Automating the Office
1:30 Fast Forward
2:00 Mastering the Universe
2:30 Pins & Needles
3:00 Breakthroughs
3:30 Sons of Abraham
4:00 Harriet's Magic Hats
4:15 Flicks
4:30 Polka Dot Door
5:00 Dramas for & About Young Canadians
5:30 Adventures in Rainbow Country
6:00 Boris Brott & Those Magnificent Music Machines
6:30 Titans
7:00 Music in Time
8:00 Breakthroughs
8:30 Visions
9:00 Vista
10:00 Brideshead Revisited
MA is offline   Reply With Quote
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT -5. The time now is 06:29 PM.


Although the administrators and moderators of the Sitcoms Online Message Boards will attempt to keep all objectionable messages off this forum, it is impossible for us to review all messages. All messages express the views of the author, and neither the owners of the Sitcoms Online Message Boards, nor vBulletin Solutions Inc. (developers of vBulletin) will be held responsible for the content of any message. The owners of the Sitcoms Online Message Boards reserve the right to remove, edit, move or close any thread for any reason.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.