Sitcoms Online - Main Page / Message Boards - Main Page / News Blog / Photo Galleries / DVD Reviews / Buy TV Shows on DVD and Blu-ray

View Today's Active Threads / View New Posts / Mark All Boards Read / Chit Chat Board


Sitcoms Online Message Boards - Forums  

Go Back   Sitcoms Online Message Boards - Forums > General Sitcoms News and Discussion

Notices

SitcomsOnline.com News Blog Headlines Twitter Facebook Instagram RSS

Fri-Yay: Primetime Emmy Predictions for Comedy; Paramount Heads to Paris for New Comedy
Pop TV Renews Schitt's Creek for Sixth and Final Season, Fifth Season Marathon to Air on Sept. 21; HBO Max Revives The Boondocks
NBC Streaming Service Peacock Sets Reboots of Saved by the Bell & Punky Brewster; The Big Bang Theory Coming to HBO Max, While TBS Renews Through 2028
ABC Sets Reunions of Cheers, The Drew Carey Show, Girlfriends, Charmed, Castle and More; NBC Renews Titan Games for Season 2
Nick Slates Are You Afraid of the Dark? Premiere; Spectrum Originals Drama Goes Back Into Production for Season 2 in 2020
Sitcom Stars on Talk Shows; This Week in Sitcoms (Week of September 16, 2019)
SitcomsOnline Digest: Party of Five Reboot Coming in January; Jenna Fischer and Angela Kinsey to Reunite for Office Ladies Podcast


New on DVD/Blu-ray (July/August/September)

Life in Pieces - The Complete Fourth Season The Good Place - The Complete Third Season Brooklyn Nine-Nine - Season Six Young Sheldon - The Complete Second Season Modern Family - The Complete Tenth Season

07/08 - Man with a Plan - Season Two
07/09 - Broad City - Season 5
07/09 - Broad City - The Complete Series
07/09 - Life in Pieces - The Complete Fourth Season
07/09 - Speechless - The Complete Third Season
07/16 - Eight Is Enough - The Complete First Season
07/17 - The Practice (1976) - The Complete Series (WBShop.com)
07/23 - Brockmire - The Complete First Season
07/23 - What I Like About You - The Complete First Season
07/30 - The Good Place - The Complete Third Season
08/06 - Caroline in the City - The Third Season
08/06 - Caroline in the City - The Fourth Season
08/13 - I Love Lucy - Colorized Collection
08/13 - Leave it to Beaver - Seasons One and Two
08/20 - Brooklyn Nine-Nine - Season Six
08/27 - Baskets - The Complete Season Four
08/27 - It's Always Sunny in Philadelphia - The Complete Thirteenth Season
09/03 - Bob's Burgers - The Complete 9th Season
09/03 - Fresh Off the Boat - The Complete Fifth Season
09/03 - The Goldbergs - The Complete Sixth Season
09/03 - Single Parents - The Complete Season One
09/03 - Young Sheldon - The Complete Second Season
09/04 - What We Do in the Shadows - The Complete First Season
09/10 - American Dad! - Volume 14
09/10 - The Jetsons - The Complete Original Series (Blu-ray) (WBShop.com)
09/11 - My Three Sons - The Fourth Season - Volume One
09/11 - My Three Sons - The Fourth Season - Volume Two
09/17 - Friends - The Complete Series (25th Anniversary)
09/17 - Modern Family - The Complete Tenth Season
More TV DVD Releases / DVD Reviews Archive / SitcomsOnline Digest


Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02-27-2019, 08:04 AM   #121
MA
Once Upon A Christmas
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 56,517
Default

Omaha Mon, Feb 25, 2002
from TV Guide-Greater Omaha edition

KMTV 3-CBS
5:00 CBS Morning News
5:30 News
7:00 Early Show
9:00 Regis & Kelly
10:00 Price is Right
11:00 Young & the Restless
noon News
12:30 Bold & the Beautiful
1:00 As the World Turns
2:00 Guiding Light
3:00 Ananda Lewis
4:00 Oprah Winfrey
5:00 News
5:30 CBS Evening News
6:00 News
6:30 Weakest Link
7:00 King of Queens
7:30 Yes, Dear
8:00 Everybody Loves Raymond
8:30 Becker
9:00 Family Law
10:00 News
10:35 Late Show with David Letterman
11:35 Drew Carey
12:05 Infomercial
12:35 Late Late Show
1:35 Maury
2:35 The Other Half
3:35 CBS News Up to to the Minute

WOWT 6-NBC
5:00 Early Today
5:30 News
7:00 Today
10:00 Iyanla
11:00 Inside Edition
11:30 News
noon Days of Our Lives
1:00 Passions
2:00 Extra!
2:30 Hollywood Squares
3:00 Rosie O'Donnell (Rosie is joined by the cast of 24)
4:00 News
4:30 Jeopardy!
5:00 News
5:30 NBC Nightly News
6:00 News
6:30 Entertainment Tonight
7:00 Fear Factor (WWF stars compete for charity)
8:00 Third Watch
9:00 Crossing Jordan
10:00 News
10:35 Tonight Show
11:35 Late Night with Conan O'Brien (guests Molly Shannon and Bill Bellamy)
12:35 Last Call with Carson Daly
1:05 Access Hollywood
1:35 Elimidate
2:05 Street Smarts
2:35 Bewitched
3:05 I Dream of Jeannie
3:35 Time & Again
4:35 Entertainment Tonight

KETV 7-ABC
5:00 ABC World News This Morning
5:30 Good Morning Omaha
7:00 Good Morning America
9:00/9:30 Judge Joe Brown
10:00 The View (guests Kelly Preston, Tiffany, and Stephen Lamm)
11:00 Port Charles
11:30 News
noon All My Children
1:00 One Life to Live
2:00 General Hospital
3:00 Montel Williams
4:00/4:30 Judge Judy
5:00 News
5:30 ABC World News Tonight
6:00 News
6:30 Wheel of Fortune
7:00 Who Wants to Be a Millionaire
8:00 Movie "Practical Magic"
10:00 News
10:30 ABC News Nightline
11:00 Spin City
11:30 Politically Incorrect (guests include GOP official Cyndi Mosteller)
mid. Blind Date
12:30 Rendez-View
1:00 News
1:30 Infomercial
2:00 ABC World News Now

KXVO 15-WB
5:00 Shop at Home
6:00 Crossing Over with John Edward
6:30 To Tell the Truth
7:00 Bonanza
8:00 Touched by an Angel
9:00 Joyce Meyer
9:30 Kenneth Copeland
10:00 Benny Hinn
10:30 Creflo A. Dollar
11:00 To Tell the Truth
11:30 Crossing Over with John Edward
noon Caroline in the City
12:30 The Nanny
1:00 Sister, Sister
1:30 Cosby
2:00 Sabrina the Teenage Witch
2:30 Where on Earth is Carmen Sandiego?
3:00 Pokemon
3:30 Scooby-Doo, Where are You?
4:00 Pokemon
4:30 Jackie Chan Adventures
5:00 7th Heaven
6:00/6:30 Family Feud
7:00 7th Heaven
8:00 Angel
9:00/9:30 King of the Hill (Meryl Streep, the Dixie Chicks, and Don Meredith are guest voices on the 9:30 episode)
10:00/10:30 M*A*S*H
11:00 Change of Heart
11:30 5th Wheel
mid. Shipmates
12:30 Infomercial
1:00 Shop at Home

KYNE 26-PBS/NET
5:30 Wai Lana Yoga
6:00 Arthur
6:30 Clifford the Big Red Dog
7:00 Dragon Tales
7:30 Caillou
8:00 Barney & Friends
8:30 Zoboomafoo
9:00 Teletubbies
9:30 Sesame Street
10:30 Between the Lions
11:00 Dragon Tales
11:30 Arthur
noon Mister Rogers' Neighborhood
12:30 Teletubbies
1:00 Barney & Friends
1:30 Sagwa the Chinese Siamese Cat
2:00 Schools Telecasting Service
4:00 Reading Rainbow
4:30 Homework Hotline
5:30 Brian Jacques' Redwall
6:00 NewsHour with Jim Lehrer
6:55 Capitol View
7:00 Antiques Roadshow (from NYC)
8:00 Masterpiece Theatre "Lucky Jim"
10:00 Antiques Roadshow (UK, from Colwyn Bay in Wales)
10:30 Capitol View
10:35 Nightly Business Report
11:00 Remarkable 20th Century (major events of the 60s)
mid. World of Wildlife
12:30 Jack Horkheimer: StarGazer

KBIN 32/KHIN 36-PBS/IPTV
5:00 Art of the Western World
6:00 Body Electric
6:30 Zoom
7:00 Arthur
7:30 Clifford the Big Red Dog
8:00 Barney & Friends
8:30 Teletubbies
9:00 Sesame Street
10:00 Dragon Tales
10:30 Sagwa the Chinese Siamese Cat
11:00 Caillou
11:30 Between the Lions
noon Reading Rainbow
12:30 Cyberchase
1:00 Instructional Programs
1:30 Standard Deviants TV
2:00 What's in the New
2:30 Head to Toe
3:00 Zoboomafoo
3:30 Zoom
4:00 Clifford the Big Red Dog
4:30 Arthur
5:00 Dragon Tales
5:30 NewsHour with Jim Lehrer
6:30 Hometime
7:00 Antiques Roadshow (NYC)
8:00 Masterpiece Theatre "Lucky Jim"
10:00 Nightly Business Report
10:30 Keeping Up Appearances
11:00 BBC World News
11:30 Frontline "Rollover: The Hidden History of the SUV"
12:30 America in Perspective

KPTM 42-Fox
5:00 Shepherd's Chapel
6:00 Ag Day
6:30 Judge Hatchett
7:00 Ricki Lake
8:00 Sally Jessy Raphael
9:00 Martha Stewart Living
10:00/10:30 Divorce Court
11:00/11:30 Texas Justice
noon/12:30 Cops
1:00 Diagnosis Murder
2:00 Matlock
3:00 People's Court
4:00 Just Shoot Me
4:30 3rd Rock from the Sun
5:00/5:30 Simpsons
6:00 Friends
6:30 Everybody Loves Raymond
7:00 Boston Public
8:00 Ally McBeal
9:00 News
10:00 Seinfeld
10:30 Frasier
11:00 Seinfeld
11:30 Mad About You
mid. Roseanne
12:30 Infomercials
2:00 Bonanza
3:00 Ricki Lake
4:00 News

O2TV-UPN/Cable
5:00 Home Shopping
3:00 Sabrina: The Animated Series
3:30 Buzz Lightyear of Star Command
4:00 Legend of Tarzan
4:30 Recess
5:00 Mad TV
6:00/6:30 Judge Mathis
7:00 Hughleys
7:30 One on One
8:00 Parkers
8:30 Girlfriends
9:00 Steve Harvey
9:30 Real World
10:00 Jenny Jones
11:00 Infomercials
1:00 Home Shopping
__________________
I love all three boys from Home Improvement.

And many other guys too.

Netflix, please add Home Improvement

Goodnight, sweet prince. Harry Anderson 1952-2018

Errrrrrruuuuuuuuahhh?? - Tim Allen
MA is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2019, 02:56 AM   #122
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,216
Default

Retro: Kansas City/Topeka/St. Joseph, Wednesday, April 30, 1986
from Lawrence Journal-World

2 KQTV ABC St. Joseph
5:30 Morning Agricultural Report
6:00 ABC News
6:45 News
7:00 Good Morning America
9:00 700 Club
10:30 New Love, American Style
11:00 Ryan's Hope
11:30 Loving
12:00 All My Children
1:00 One Life to Live
2:00 General Hospital
3:00 Three's Company
3:30 ABC Afterschool Special
4:30 People's Court
5:00 Jeopardy!
5:30 ABC World News Tonight
6:00 News
6:30 Wheel of Fortune
7:00 MacGyver
8:00 Dynasty
9:00 Hotel
10:00 News
10:30 Nightline
11:00 Coast to Coast
11:30 Bonanza
12:30 In Search of...
1:00 News (repeat)

4 WDAF NBC Kansas City
6:00 Rocky Mountain Inn
6:30 NBC News at Sunrise
7:00 Today
9:00 Hour Magazine
10:00 Wheel of Fortune
10:30 Scrabble
11:00 Super Password
11:30 News
12:00 Days of Our Lives
1:00 Another World
2:00 Santa Barbara
3:00/3:30 The Jeffersons
4:00 Newlywed Game
4:30 Benson
5:00 News
5:30 NBC Nightly News
6:00 News
6:30 Baseball: Kansas City at Detroit
9:00 St. Elsewhere
10:00 News
10:30 Tonight Show
11:30 Dating Game
12:00 Late Night
1:00 News (repeat)

5 KCTV CBS Kansas City
5:00 Headline News
6:00 Jimmy Swaggart
6:30 CBS Early Morning News
7:00 CBS Morning News
9:00 $25,000 Pyramid
9:30 Headline Chasers
10:00 Price is Right
11:00 Young and the Restless
12:00 News
12:30 As the World Turns
1:30 Capitol
2:00 Guiding Light
3:00 Quincy, ME
4:00 $100,000 Pyramid
4:30 Jeopardy!
5:00 News
5:30 CBS Evening News
6:00 News
6:30 $1,000,000 Chance of a Lifetime
7:00 West 57th
8:00 Movie "Thursday's Child"
10:00 News
10:30 Trapper John, MD
11:35 The Rockford Files
12:40 Studs Lonigan
2:40 CBS News Nightwatch

9 KMBC ABC Kansas City
6:00 ABC News
6:45 Good Morning
7:00 Good Morning America
9:00 Donahue
10:00 Sally Jessy Raphael
10:30 Divorce Court
11:00 Ryan's Hope
11:30 Loving
12:00 All My Children
1:00 One Life to Live
2:00 General Hospital
3:00 Love Connection
3:30 ABC Afterschool Special
4:30 People's Court
5:00 News
5:30 ABC World News Tonight
6:00 News
6:30 Wheel of Fortune
7:00 MacGyver
8:00 Dynasty
9:00 Hotel
10:00 News
10:30 M*A*S*H
11:00 Taxi
11:30 All in the Family
12:00 Nightline
12:30 Let's Make a Deal
1:00 News (repeat)

11 KTWU PBS Topeka
6:00 Algebra
6:30 Farm Day
6:45 AM Weather
7:00 Today's Special
7:30 Mister Rogers' Neighbood
8:00/9:00 Sesame Street
10:00 Body Electric
10:30 Algebra
11:00 Write Course
11:30 New Literacy: An Introduction to Computers
12:00 Sesame Street
1:00 Nova
2:00 American Interests
2:30 Play Bridge
3:00 We're Cooking Now
3:30 Hooked on Aerobics
4:00 Mister Rogers' Neighborhood
4:30 3-2-1 Contact
5:00 Sesame Street
6:00 MacNeil/Lehrer Newshour
7:00 Cathedral
8:00 Movie "Say Amen, Somebody"
9:30 The Stone Carvers
10:00 TV Classics
10:30 Nightly Business Report
11:00 This Old House
11:30 sign-off

13 WIBW CBS Topeka
5:30 Headline News
6:30 CBS Early Morning News
7:00 CBS Morning News
9:00 $25,000 Pyramid
9:30 Card Sharks
10:00 Price is Right
11:00 Young and the Restless
12:00 News
12:30 As the World Turns
1:30 Capitol
2:00 Guiding Light
3:00 Dallas
4:00 Donahue
5:00 News
5:30 CBS Evening News
6:00 News
6:30 Baseball: Kansas City at Detroit
9:00 West 57th (30 minutes only)
9:30 Entertainment Tonight
10:00 News
10:30 Barney Miller
11:00 Simon & Simon
12:10 Movie "The French Woman"

19 KCPT PBS Kansas City
7:00 Farm Day
7:15 AM Weather
7:30 Nightly Business Report
8:00 American Short Story
8:30 Why in the World
9:30 Survival Spanish
10:00 Well, Well, Well
10:30 Faces of Man
11:00 Human Physiology
11:30 Sesame Street
12:30 3-2-1 Contact
1:00 Educational programming
1:30 American Presidents
2:00 Bioscope
2:45 Educational programming
3:30 Cats & Dogs
4:00 3-2-1 Contact
4:30 Mister Rogers' Neighborhood
5:00 Sesame Street
6:00 MacNeil/Lehrer Newshour
7:00 Cathedral
8:00 Prairie Home Companion
10:00 Nightly Business Report
10:30 Mind Your Language
11:00 Bless Me Father
11:30 sign-off

27 KSNT NBC Topeka
6:00 NBC News at Sunrise
6:30 News
7:00 Today
9:00 Hour Magazine
10:00 Family Ties
10:30 Scrabble
11:00 Super Password
11:30 Wheel of Fortune
12:00 News
12:30 Days of Our Lives
1:30 Another World
2:30 Santa Barbara
3:30 Gilligan's Island
4:00 Happy Days
4:30 Diff'rent Strokes
5:00 Three's Company
5:30 NBC Nightly News
6:00 News
6:30 Wheel of Fortune
7:00 Highway to Heaven
8:00 Blacke's Magic
9:00 St. Elsewhere
10:00 News
10:30 Tonight Show
11:30 Late Night
12:30 Gene Scott

41 KSHB Ind Kansas City
5:00 Lucy Show
5:30 Cisco Kid
6:00 20 Minute Workout
6:30 Woody Woodpecker
7:00 The Flintstones
7:30 Jayce & the Wheeled Warriors
8:00 Bugs Bunny
8:30 Leave It to Beaver
9:00 Family Ties
9:30 One Day at a Time
10:00 Laverne & Shirley
10:45 Mary Tyler Moore
11:20 Bewitched
12:00 Dick Van Dyke
12:30 My Three Sons
1:00 I Love Lucy
1:30 Andy Griffith
2:00 Beverly Hillbillies
2:30 Leave It to Beaver
3:00 Scooby-Doo
3:30 Challenge of the GoBots
4:00 Superfriends
4:30 The Jetsons
5:00 Diff'rent Strokes
5:30 Good Times
6:00 Mork & Mindy
6:30 Gimme a Break!
7:00 Lifestyles of the Rich & Famous
8:00 Movie "The Chosen"
10:15 Benny Hill
10:30 Matt Houston
11:30 Get Smart
12:00 Andy Griffith
12:30 The Three Stooges
1:00 Movie "I'm No Angel"
3:00 Movie "The Spirit is Willing"
4:45 News

49 KTKA ABC Topeka
6:00 Jimmy Swaggart
6:30 He-Man & Masters of the Universe
7:00 Good Morning America
9:00 700 Club
10:00 Lifestyles of the Rich & Famous
10:30 New Love, American Style
11:00 Ryan's Hope
11:30 Loving
12:00 All My Children
1:00 One Life to Live
2:00 General Hospital
3:00 She-Ra: Princess of Power
3:30 Scooby-Doo
4:00 He-Man & Masters of the Universe
4:30 ABC Afterschool Special
5:30 ABC World News Tonight
6:00 Taxi
6:30 Newlywed Game
7:00 MacGyver
8:00 Dynasty
9:00 Hotel
10:00 Benson
10:30 Mannix
11:30 Nightline
12:00 Independent News
12:30 Rifleman

62 KZKC Ind Kansas City
6:00 Tranzor
6:30 Robotech
7:00 Heathcliff
7:30 Transformers
8:00 M.A.S.K.
8:30 Inspector Gadget
9:00 Great Space Coaster
9:30 Jimmy Swaggart
10:00 Jim & Tammy
11:00 Richard Roberts
12:00 Perry Mason
1:00 Big Valley
2:00 I Dream of Jeannie
2:30 Voltron, Defender of the Universe
3:00 She-Ra: Princess of Power
3:30 He-Man & Masters of the Universe
4:00 G.I. Joe
4:30 Thundercats
5:00 Fame
6:00 Dallas
7:00 Gunsmoke
8:00 Movie "The Devil at Four O'Clock"
10:30 McCloud
12:30 The Untouchables
1:30 CHiPs
2:30 Independent News
AMackII is online now   Reply With Quote
Old 03-02-2019, 06:15 AM   #123
MA
Once Upon A Christmas
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 56,517
Default

Maine Sun, Mar 1, 1981
from TV Guide-Maine edition; CKLT listings from L'Evangeline

WLBZ 2-NBC Bangor
7:00 World Tomorrow
7:30 This is the Life
8:00 Little Rascals (bw)
8:30 Adam-12
9:00 Movie "Legend of Cougar Canyon"
11:00 Candlepin Challenge
noon Page 2
12:30 Meet the Press
1:00 Life & Times of Grizzly Adams
2:00 Emergency!
3:00 Movie "Woman's World"
5:00 SportsWorld (NHRA World Finals/World Pro Figure Skating Championships)
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Real Kids (a special children-themed episode of Real People)
8:00 CHiPs
9:00 Movie "Elvis and the Beauty Queen" (future Miami Vice star Don Johnson plays Elvis)
11:00 News
11:15 Julie & Dick in Covent Garden (Julie Andrews is joined by Dick Van Dyke and Carl Reiner)

CHSJ 4-CBC Saint John Listed ET (OTA ch 4 in Washington Co (via Mount Champlain) and ch 6 in Aroostook Co (via Bon Accord))
7:30 Jerry Falwell
8:30 Rex Humbard
9:00 Crossroads
9:30 Day of Discovery
10:00 Meeting Place (Lutheran Campus Ministry, UBC)
11:00 World Tomorrow
11:30 New Life
noon Brier Opening Ceremonies
1:30 Sunday Afternoon Opera
3:30 Country Canada
4:00 Harris-Lorimar Report
4:30 Stardate (local youth talent show)
5:00 Disney's Wonderful World (showing 4 Chip 'n' Dale cartoons from the 50s)
6:00 Beachcombers
6:30 Progressive Conservative Convention Report
7:00 SuperSpecial (Carroll Baker makes her debut at the Grand Ole Opry; she's joined by fellow South Shore NS native Hank Snow (Hank's from Liverpool, while Carroll's hometown is Port Medway), Conway Twitty, Larry Gatlin, the Oak Ridge Boys, and Minnie Pearl)
8:00 For the Record "Certain Practices"
9:00 Cambodia: Tragedy in Eden (report on redevelopment in the country since the 1979 overthrow of the Pol Pot regime)
10:00 The National
10:15 Nation's Business
10:20 News
10:30 Newscope
11:00 100 Huntley Street

WABI 5-CBS Bangor
7:55 Open Door
8:00 Jimmy Swaggart
9:00 Rex Humbard
9:30 Day of Discovery
10:00 Jerry Falwell
11:00 Oral Roberts
11:30 Face the Nation
noon Cities of the 80s
12:30 Stan Hitchcock
1:00 NBA doubleheader: Philadelphia-Boston/Phoenix-Los Angeles
6:00 CBS Evening News
6:30 Follow-Up
7:00 60 Minutes
8:00 Movie "The Amityville Horror"
10:30 Jeffersons
11:00 News
11:15 CBS News
11:30 Movie "The Red Shoes"

WCSH 6-NBC Portland
6:30 First Radio Parish Church
6:35 News Extra
6:45 News
7:00 Tennessee Tuxedo
7:30 Drawing Power
8:00 Rex Humbard
8:30 This is the Life
9:00 Big Blue Marble
9:30 Underdog
10:00 Movie "Exodus" (pt 1)
12:30 Meet the Press
1:00 Movie "Eyes Behind the Stars"
3:00 Palace
4:00 Movie "Exodus" (conclusion)
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Real Kids
8:00 CHiPs
9:00 Movie "Elvis and the Beauty Queen"
11:00 News
11:15 Best of Sullivan (guests the Fifth Dimension, Tiny Tim & Miss Vicki, Alan King, Nancy Walker, the Animals, and Rosemary Clooney)

WVII 7-ABC Bangor
6:00 Journey to Adventure
6:30 It's Your Business
7:00 Robert Schuller
8:00 Soul's Harbor
9:00 James Robison
9:30 Ernest Angley
10:30 100 Huntley Street
11:30 Celebration
noon Issues & Answers (Barbara Walters interviews British PM Margaret Thatcher in Washington)
12:30 Monte Carlo Show (guests Kris Kristofferson, Shields & Yarnell, and Stephane Grappelli)
1:30 Championship Fishing
2:00 Women Superstars
3:30 Boxing: US-Hungary amateur competition, from Rapid City SD
4:30 ABC Wide World of Sports (US Grand Prix Motocross Motorcycle Championship/World Ski Flying Championships)
6:00 ABC World News Sunday
6:30 Sha Na Na (guests Peaches & Herb)
7:00 Those Amazing Animals
8:00 Movie "Miracle on Ice"
11:00 ABC News
11:15 Jim Bakker

WMTW 8-ABC Poland Spring
6:45 Krofft Superstars
7:15 Celebration
7:45 Carl Stevens
8:15 It is Written with George Vandeman
8:45 Rex Humbard
9:15 Catholic Mass
10:00 Day of Discovery
10:30 Jerry Falwell
11:30 News
noon Issues & Answers
12:30 Wild Kingdom
1:00 Movie "Made for Each Other"
3:00 Championship Fishing
3:30 US-Hungary amateur boxing
4:30 ABC Wide World of Sports
6:00 ABC World News Sunday
6:30 Odd Couple
7:00 Those Amazing Animals
8:00 Movie "Miracle on Ice"
11:00 ABC News
11:15 Jim Bakker

WAGM 8-CBS/NBC/ABC Presque Isle
7:00 Jim Bakker
8:00 Jimmy Swaggart
9:00 Rex Humbard
9:30 Day of Discovery
10:00 Jerry Falwell
11:00 Chamber of Commerce
11:30 Face the Nation
noon Issues & Answers
12:30 Meet the Press
1:00 NBA doubleheader
6:00 CBS Evening News
6:30 Follow-Up (WAGM and WABI were sister stations, sharing much of the same schedule)
7:00 60 Minutes
8:00 Movie "The Amityville Horror"
10:30 Jeffersons
11:00 CBS News
11:15 Jack Van Impe
11:45 Jim Bakker

CKLT 9-ATV/CTV Saint John Listed ET (OTA ch 9 Washington Co (via Mt Champlain) and ch 3 Aroostook Co (via Oakland))
6:30/7:00 University of the Air
7:30 Revival Hour
8:30 Rex Humbard
9:00 Oral Roberts
9:30 Wild Animals
10:00 Horst Koehler
10:30 Schulman File
11:30 Mass for Shut-Ins
noon It is Written
12:30 Faith & Music
1:00 What Will They Think of Next?
1:30 Festival Plus
2:00 In View (documentaries from CTV affiliates across Canada)
2:30 Movie "Brother of the Wind"
4:30 Untamed World
5:00 News
5:30 Question Period
6:00 Waltons
7:00/8:00 CHiPs
9:00 Vega$
10:00 W5
11:00 CTV National News
11:20 News
11:30 Smith & Smith
mid. Movie "Harry O"

WCBB 10-PBS Augusta
8:00 Sesame Street
9:00 Mister Rogers' Neighborhood
9:30 Electric Company
10:00 Sesame Street
11:00 Movie "Time Limit" (bw)
12:30 Movie "The Last Angry Man" (bw)
2:30 Charlie Chaplin (bw)
3:00 Sports America (Eastern US Snopro Championships (snowmobile racing from Rochester NY))
4:00 So You Think You Know Maine?
4:30 Ordinary People
5:00 Paper Chase
6:00 Firing Line (economists Lester Thurow and Robert Heilbroner, and the National Taxpayers Union's James Davidson discuss President Reagan's economic plans)
7:00 Crockett's Victory Garden
7:30 Great Decisions '81
8:00 Shock of the New (conclusion)
9:00 Masterpiece Theatre "Danger UXB" (pt 9)
10:00/10:30 This Old House
11:00 Western Exposure "California One"

WENH 11-PBS Durham
9:00 Mister Rogers' Neighborhood
9:30 Electric Company
10:00 Sesame Street
11:00 Big Blue Marble
11:30 Basic Solar Energy
noon Masterpiece Theatre "Danger UXB" (pt 8)
1:00 All Creatures Great & Small
2:00 Movie "The Secret Life of Walter Mitty"
3:30 Film Makers (guest Paul Sharits)
4:00 Odyssey "The Incas"
5:00 Young Children with Special Needs
5:30 Growing Years
6:00 Firing Line (info doesn't indicate if they aired the same episode as WCBB and MPBN)
7:00 Evening at Symphony
8:00 Mystery! "Rumpole of the Bailey II" (pt 2)
9:00 Masterpiece Theatre "Danger UXB" (pt 9)
10:00 Shock of the New (conclusion)
11:00 Fall & Rise of Reginald Perrin

MPBN (PBS): WMEB 12-Orono, WMEG 26-Biddeford, WMEM 10-Presque Isle, WMED 13-Calais
8:00 Sesame Street
9:00 Mister Rogers' Neighborhood
9:30 Electric Company
10:00 Sesame Street
11:00 High School Basketball: Maine girls' Class B state finals (aired on 1-day delay)
12:30 High School Basketball: Maine boys' Class B state finals (ditto)
2:00 Hard Choices
3:00 Festival '81 Preview
3:30 Lawmakers
4:00 Mystery! "Rumpole of the Bailey II" (pt 2)
5:00 Odyssey (Masaai life)
6:00 Firing Line (as WCBB)
7:00 Crockett's Victory Garden
7:30 With Ossie & Ruby (guest Sterling Brown)
8:00 All Creatures Great & Small
9:00 (12-10-13) Masterpiece Theatre "Danger UXB" (pt 9)
(26) New Voice
9:30 (26) From Jumpstreet (guests Pearl Bailey, and L.O. Sloan's Jubilee Minstrels)
10:00 Shock of the New (conclusion)
11:00 (12-10-13) Rise & Fall of Reginald Perrin
(26) Masterpiece Theatre "Danger UXB" (pt 9)
11:30 (12-10-13) Festival '81 Preview

WGAN 13-CBS Portland
6:00 Maine Weather
6:30 World Tomorrow
7:00 Jimmy Swaggart
8:00 Oral Roberts
8:30 Day of Discovery
9:00 CBS News Sunday Morning
10:30 Robert Schuller
11:30 Face the Nation
noon At Issue
12:30 Sports Afield
1:00 NBA doubleheader
6:00 CBS Evening News
6:30 News
7:00 60 Minutes
8:00 Movie "The Amityville Horror"
10:30 Jeffersons
11:00 News
11:15 CBS News
11:30 Norm Crosby's The Comedy Shop (guests Anthony Russell, Jack Carter, Mickey Manners, Bill Maynard, Jack Jones, and Lorenzo Matawaran)
mid. Monte Carlo Show (same line-up as ch 7)

WSBK 38-Ind Boston
7:00 Devlin
7:30 Valley of the Dinosaurs
8:00 Porky Pig/Bugs Bunny
8:30 Jonny Quest
9:00 Popeye
9:30 Top Cat
10:00 Jetsons
10:30 Movie "Abbott and Costello Meet the Invisible Man"(bw)
noon Movie "Move Over, Darling"
2:00 Movie "Roustabout"
4:00 Movie "The King and I"
6:30 That's Hollywood
7:00 NHL: Boston hosts Buffalo at the Garden (at the intermission: Mini One-on-One action with bantam teams from Taunton and Agawam squaring off)
9:30 Hogan's Heroes
10:00 INN News
10:30 Ask the Manager
11:00 Larson Sunday Night (Tom welcomes Rep. Joseph Early (D-MA); Tom also had a weekday hour-long show at 10am)
11:30 Forum 38
mid. It's Your Business "Multinationals: America's Presence Overseas"
12:30 Listen
12:45 Athletes
1:00 Faith for Today

WLVI 56-Ind Boston
7:30 Big Blue Marble
8:00 Way to Go!
8:30 Tom & Jerry
9:00 Bugs Bunny
9:30 Popeye
10:00 Woody Woodpecker
10:30 Flintstones
11:00 Gilligan's Island
11:30 Brady Bunch
noon Movie "The Nutty Professor"
2:00 Movie "You're Never Too Young"
4:00 Movie "The Geisha Boy"
6:00 Star Trek
7:00 Space: 1999
8:00 Movie "The Roaring Twenties" (bw)
10:00 Point of View
10:30 Meet the Manager
11:00 People Power
11:30 Cambridge...USA
MA is offline   Reply With Quote
Old 03-03-2019, 03:48 AM   #124
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,216
Default

Retro: San Antonio Saturday, February 20, 1982
From TV Guide, South Texas Edition:

KMOL (WOAI) Ch. 4 (NBC)

6 AM Better Way
6:30 Cartoons
7 AM Flintstones
7:30 Smurfs
8:30 Kid Super Power Hour
9:30 Spiderman And Friends
10 AM Tarzan (Ron Ely)
11 AM Daffy/Speedy
11:30 Bill Dance Outdoors
12 N College Basketball: Missouri
at Georgetown
2 PM SWC Basketball: Texas at
Texas A&M (time approximate)
4 PM Big Valley (time approximate)
5 PM News
5:30 NBC News (Jessica Savitch)
6 PM Wild Kingdom
6:30 Let's Go To The Races
7 PM One Of The Boys
7:30 Harper Valley
8 PM Barbara Mandrell
9 PM Billy Crystal Comedy Hour
10 PM News
10:30 Saturday Night Live (Bruce Dern hosts)
12 M Wrestling
1 AM Gunsmoke

KENS Ch. 5 (CBS)

6:30 Eyewitness Newsmates
7 AM Popeye And Olive
7:30 Tarzan/Lone Ranger/Zorro
8:30 Bugs Bunny/Road Runner
10:30 Blackstar
11 AM Trollkins
11:30 Tom And Jerry
12 N Kwicky Koala
12:30 Movie: "Son Of Frankenstein"
2 PM Movie: "Abbott And Costello Go
To Mars"
3:30 I Love Lucy
4 PM Entertainment This Week
5 PM News
5:30 CBS News (Bob Schieffer)
6 PM Hee Haw
7 PM Walt Disney
8 PM CBS Movie: "The Great Santini"
10:25 News
10:55 Twilight Zone
11:25 Star Trek
12:25 Battlestar Galactica
1:25 News

KLRN Ch. 9 (PBS)

8 AM America: The Second Century
8:30 Victory Garden
9 AM It's Everybody's Business
10 AM Humanities Through The Arts
11 AM Focus On Society
11:30 Victory Garden
12 N Going Metric
12:30 Understanding Space And Time
1 PM Understanding Human Behavior
1:30 Electric Company
2 PM Sesame Street
3 PM Victory Garden
3:30 To Say I Am!
4 PM Soccer Made In Germany
5 PM Matinee At The Bijou
6:30 Once Upon A Classic (conclusion
of "The Talisman")
7 PM Tony Brown's Journal
7:30 Swingin' The Blues
8 PM Black-Stream (documentary about
a school in Senegal)
9 PM Dexter Gordon In Concert (jazz tenor
saxophonist)
10 PM Soundstage
11 PM Life On Earth
sign off 12 Midnight

KTVT Ch. 11 Ft. Worth (Ind.)

7:30 News In Review
8 AM Los Tiempos
8:15 Ernie Scott
8:30 Extension '81 (probably should be
Extension '82)
9 AM Fifty Plus
9:30 TCU College Show
10 AM Point Of View
10:30 What About People
11 AM Voter's Digest
11:30 Parents In Action
12 N Quarter Horse Show
12:30 Sports Afield
1 PM Fiesta Mexicana
1:30 Variedades Musicales
2 PM Cowboy Weaver/Dewey Grooms
(local country-music show, only
when I lived in Dallas a few years
earlier Cowboy Weaver shared the
hour with "Shootin'" Jim Newton)
3 PM Movie: "The Three Avengers" (martial arts)
5 PM Kung Fu
6 PM Solid Gold
7 PM Gunsmoke
8 PM Pop Goes The Country
8:30 That Nashville Music
9 PM Nashville On The Road
9:30 Backstage At The Grand Ole Opry
10 PM Benny Hill
10:30 Wrestling
12 M Outer Limits (the original)

KSAT Ch. 12 (ABC)

6:30 Newsmakers
7 AM Superfriends
7:30 Thundarr The Barbarian
8 AM Goldie Gold And Action Jack
8:30 Laverne & Shirley (animated)
9 AM Richie Rich/Scooby & Scrappy-Doo
10 AM Fonz And The Happy Days Gang
(animated)
10:30 Heathcliff And Marmaduke
11 AM ABC Weekend Special
11:30 American Bandstand
12:30 Movie: "Planet Earth"
2 PM Healthbeat
2:30 Pro Bowlers Tour (True Value Open
from Peoria, IL)
4 PM Wide World Of Sports
5:30 M*A*S*H
6 PM Solid Gold
7 PM King's Crossing
8 PM Love Boat
9 PM Fantasy Island
10 PM News
10:30 Movie: "Red River"
12:30 Movie: "Trouble Along The Way"
(a John Wayne double feature)

WTBS Ch. 17 Atlanta (Ind.)
Listed Central Time

4:35 Rat Patrol
5:05 It's Your Business
5:35 Infinity Factory
6:05 Vegetable Soup
6:35 Romper Room And Friends (continues
a tradition of sorts--Atlanta's Ch. 11
had Romper Room on Saturdays for years)
7:05 The Commanders
8:05 Against The Wind
9:05 Movie: "Union Pacific"
12:05 Movie: "For Whom The Bell Tolls"
3:05 Movie: "Ambush At Tomahawk Gap"
4:35 Motorweek Illustrated
5:05 Wrestling
7:05 Nashville Alive!
8:05 Jacques Cousteau
9:05 News
10:05 World At War
11:05 Movie: "El Greco"
1:05 Movie: "The Naked And The Dead"
3:50 Rat Patrol

KWEX Ch. 41 (SIN)

7 AM Hoy Mismo
9:30 Burbujas
10:30 La Vida en Cristo
11 AM Mundo Animal
11:30 Pelicula: "Una gringuita en
Mexico"
1:30 Lucha Libre
2:30 Futbol: Flamengo vs. Cobre Loa
4:30 Pelicula: "El grito de la muerte"
6 PM Rosa...de Lejos
8 PM Boxeo
10 PM Calabromas
11 PM Rolando Barral
12 M Embajadores de la Musica Colombiana
AMackII is online now   Reply With Quote
Old 03-04-2019, 05:51 AM   #125
MA
Once Upon A Christmas
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 56,517
Default

Buffalo Sun, Mar 3, 1985
from TV Guide-Buffalo Metro edition

WGRZ 2-NBC Buffalo
5:00 Movie "Crime in the Streets" (bw)
6:30 Open Rap
7:00 Church Invitation
7:30 Jerry Falwell
8:30 World Tomorrow with Herbert W. Armstrong
9:00 Oral Roberts
9:30 Day of Discovery
10:00 Rev. James Andrew
10:30 Abbott & Costello (bw)
12:30 Meet the Press
1:00 College Basketball: Syracuse-Georgetown
3:00 What's Happening!!
3:30 Charles Dickens' Classics
5:00 Greatest American Hero
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Solid Gold
8:00 Knight Rider
9:00 Solid Gold Countdown '84 (Rick Dees looks back at '84's greatest hits; performers include Cyndi Lauper, the Pointer Sisters, Thompson Twins, Tina Turner, and Kool & the Gang)
11:00 News
11:30 Sports Extra
mid. Tales from the Darkside
12:30 Solid Gold
1:30 Movie "Killer Bees"
3:30 Movie "The Missing are Deadly"

WIVB 4-CBS Buffalo
6:30 America's Black Forum
7:00 Jimmy Swaggart
8:00 Bishop Head
8:30 Report Card
9:00 CBS News Sunday Morning (medical treatment and the homeless/interview with Joe Theismann's ex-wife Shari)
10:30 Robert Schuller
11:30 Rex Humbard
noon It's Academic
12:30 College Basketball doubleheader: Washington-Notre Dame/Georgia Tech-Oklahoma
4:00 CBS Sports Sunday (American Cup gymnastics/World Cup skiing/World Junior Figure Skating Championhips)
6:00 News
6:30 Alice
7:00 60 Minutes
8:00 Murder, She Wrote
9:00 Crazy Like a Fox
10:00 Trapper John, MD
11:00 News
11:30 Harry O
12:30 Eight is Enough
1:30 Report Card
2:00 CBS News Nightwatch

CBLT 5-CBC Toronto
8:30 Country Canada
9:00 Movie "It Should Happen to You" (bw)
11:00 Coronation Street omnibus
noon Meeting Place (First Mennonite Church, Edmonton)
1:00 Country Canada
1:30 Hymn Sing (on the road in Steinbach, Manitoba)
2:00 Rear View Mirror (a look back at CBC's history)
5:00 CBC News: Sunday Report
5:30 Lost Kingdoms
6:00 Walt Disney "A Woman's Courage" (Swamp Fox episode)
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers
8:00 Seeing Things
9:00 For the Record
10:00 Lawyers "The Invisible Law" (a look at boards and tribunals)
11:00 The National
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:55 Dateline Ontario
12:25 Movie "The Eddy Duchin Story"

WKBW 7-ABC Buffalo
6:30 This is the Life
7:00 Faith for Today
7:30 Comfort My People
8:00 Commander Tom
9:30 Kidsworld
10:00 Video Game
10:30 This Week with David Brinkley
11:30 At the Movies
noon Movie "Alex and the Gypsy"
2:00 Movie "Revenge of the Stepford Wives"
3:45 Movie "Rebecca" (bw)
6:00 News
6:30 Fight Back! with David Horowitz
7:00 Ripley's Believe It or Not!
8:00 Rodney Dangerfield Special (with guests Dick Butkus, Morgan Fellows, Harvey Korman, and Bubba Smith)
9:00 Moonlighting (2 hr premiere)
11:00 News
11:30 Movie "Betrayal"
1:30 Real to Reel
2:00 ABC News

CFTO 9-CTV Toronto
5:00-5:35 Movie "Three Sisters" cont'd
6:00 Cartoons
7:00 Professor Kitzel
7:30 Uncle Bobby
8:00 Interaid
8:30 Paradox
9:00 Worldwide Church of God (World Tomorrow)
9:30 Just Like Mom
10:00 It is Written
10:30 Day of Discovery
11:00 People's Church
noon Album TV (Italian program)
1:00 Italian Cooking
1:30 Question Period
2:00 NHL: Vancouver-Hartford
5:00 Sun Country
5:30 Circus
6:00 Welcome to My World
6:30 News
7:00 Hart to Hart
8:00 Knight Rider
9:00 Scarecrow & Mrs. King
10:00 W5 (a Toronto bag lady is reunited with her daughter, a Calgary resident who identified her when she watched the original story)
11:00 CTV National News
11:20 News

International Cable 10-Buffalo
5:00 Movie "In Love with Life" cont'd (bw)
6:00 CableGuide
7:00 Community Billboard
8:00 CableGuide
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Cableview
10:30 United Way in Action
11:00 Chamber Week
11:30 Real Estate Magazine
noon Library Limelight
12:20 HBO Preview
12:30 Real to Reel
1:00 CableGuide
3:00 Community Billboard
3:30 Sports/Weather
4:00 CableGuide
6:00 Walt Disney Showcase
6:30 ABC World News Tonight
7:00 NHL: NY Islanders-Buffalo
10:00 Community Billboard
11:00 CableGuide
2:00 Movie "The Dark Hour" (bw)
3:30 Movie "Trapped" (bw)

CHCH 11-Ind Hamilton
6:00 Willy & Floyd
6:30 Treehouse Club
7:00 Food for Life
7:30 Father Meehan
8:00 Camera on Canada
8:30 Oral Roberts
9:00 Italian Panorama (Italian)
noon Hispanovision (Spanish)
12:30 News
12:45 Town & Country
1:00 World Alive
1:30 Wild, Wild World of Animals
2:00 Audubon Wildlife Theatre
2:30 New Faces (visiting Niagara Falls)
3:00 Your Wealth
3:30 Tiny Talent Time
4:00 Eight is Enough
5:00 Wild Kingdom
5:30 Taxi
6:00 News
6:30 The Way It Is (looks at the Concorde)
7:00 Ripley's Believe It or Not!
8:00 Entertainment This Week
9:00 Movie "Secret Weapons"
11:00 News
11:30 Best of Cherington
1:00 Medical Center

WNED 17-PBS Buffalo
7:55 WeatherRadio
8:00 Sesame Street marathon
noon Wall Street Week
12:30 Jack Benny (bw)
1:00 Over 50
2:00 Great Performances "Koyaanisqatsi"
3:30 TBA
4:00 Mystery! "In a Glass Darkly"
5:00 Firing Line
6:00 Artscene
6:30 Adam Smith's Money World
7:00 WonderWorks "Clown White"
8:00 Nature (life in a kelp forest on the California coast)
9:00 Masterpiece Theatre "The Jewel in the Crown" (pt 12)
10:00 Mystery! "The Case of the Middle-Aged Wife"
11:00 These British Isles
11:30 WeatherRadio

CICA 19-TVO Toronto
On Sundays, TVO aired an all-French lineup on Sunday afternoons and evenings
8:00 Polka Dot Door
8:30 Cucumber
9:00 Tales of the Green Forest
9:30 Sesame Street
10:30 Jeremy
10:45 Readalong/Willo the Wisp
11:00 Read All About It!
11:30 Kidsbeat
noon Mangeaille
12:30 De fil en aiguille
1:00 A toute vitesse
1:30 Au nord du 60 degres
2:00 Scenes et miroirs
3:30 Vue globale
4:00 Terrarium
4:30 Entre deux nuages/Colargol
5:00 Passe-Partout
5:30 Charlie Brown
6:00 Les Robinson Suisse (Swiss Family Robinson)
6:30 National Geographic
7:30 A votre service
8:00 Mosaique
8:30 C'est ton droit
9:00 Cinema "Rue Cases-Negres"
11:00 A votre service
11:30 Vue globale

CBLFT 25-SRC Toronto
7:30 Le petit castor
8:00 Demetan la petite grenouille
8:30 Passe-Partout
9:00 Michou et Pilo
9:30 Fables d'Europe
9:45 Paraboles
10:00 Le Jour du Seigneur
11:00 Les grandes batailles du passe
noon La semaine verte
1:00 Propos et confidences
1:30 Rencontres
2:00 Univers des sports (gymnastics trials/World Cup skiing)
4:00 Par les chemins d'Ambroise
4:30 Entre les lignes
5:00 Second regard
6:00 Science-Realite
6:30 Dans un monde d'hommes
7:00 Terre humaine
7:30 Les Beaux Dimanches
8:30 Le Telejournal
8:50 Les Beaux Dimanches
12:15 Le Telejournal
12:30 La Politique Provinciale
12:40 Cinema "La Kermesse heroique" (bw)

WUTV 29-Ind Buffalo
6:00 700 Club
7:00 MDTV
8:00 Jimmy Swaggart
9:00 Casper & Friends
9:30 Banana Splits & Friends
10:00 George of the Jungle
10:30 Cartoon Carnival
11:30 Transformers
noon Wrestling
1:00 Movie "Legend of Boggy Creek"
3:00 Movie "A Stranger is Watching"
5:00 Wonder Woman
6:00 Buck Rogers in the 25th Century
7:00 Star Search (guests Morgan Fairchild and David Hasselhoff)
8:00 Movie "Convoy"
10:00 700 Club
11:00 Peter Popoff
11:30 Rev. Al
mid. Changing Your World
MA is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2019, 01:25 PM   #126
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,216
Default

Monday, July 2, 1973 (from the San Diego Times-Union)

From the San Diego Times-Union:

2 - KNXT (CBS) Los Angeles
2C - Cox Cable 2, San Diego
3 - KEYT (ABC) Santa Barbara
4 - KNBC (NBC) Los Angeles
5 - KTLA (Ind.) Los Angeles
6 - XETV (Ind.) Tijuana/San Diego (officially changed to independent full time the day prior)
7 - KABC (ABC) Los Angeles
7C - Cox Cable 7, San Diego
8 - KFMB (CBS) San Diego
9 - KHJ (Ind.) Los Angeles
10 - KGTV (NBC) San Diego
11 - KTTV (Ind.) Los Angeles
12 - XEWT (Televisa) Tijuana
13 - KCOP (Ind.) Los Angeles
15 - KPBS (PBS) San Diego
28 - KCET (PBS) Los Angeles
39 - KCST (ABC) San Diego (officially changed to ABC full time the day prior)

6 AM
2, 8 - Sunrise Semester

6:25
4 - Knowledge
11 - Education

6:30
2 - Ecology
6 - Daybreak
8 - TV Classroom
10 - On The Farm
11 -New Zoo Revue

6:55
4 - News

7 AM
2, 8 - CBS News
4, 10 - Today Show
6 - Banana Splits
7 - Education
11 - Cartoons
13 - Bozo The Clown
15, 28 - Sesame Street
39 - Flintstones

7:30
6 - Bozo The Clown
7 - News
9 - Davey & Goliath
11 - Batman
13 - Skip & Woofer
39 - New Zoo Revue

8 AM
2 - Captain Kangaroo
5 - Gallery
6 - Leave It To Beaver
7 - Ralph Story's A.M. Show
8 - Sunup (long-running local show similar to NBC's Today Show)
9 - Cartoons
11 - Dennis The Menace
15 - Hodgepodge Lodge
28 - Naturalists
39 - Major Adams, Trailmaster (syndicated title for Wagon Train)

8:30
5 - Faith For Today
6 - Ozzie & Harriet
9 - Living Easy
11, 13 - Cartoons
15 - Carrascolendas
28 - Instructional TV

8:50
3 - News

9 AM
2, 8 - Joker's Wild
3, 28 - Sesame Street (not sure how ch. 3 got hold of a PBS show)
4, 10 - Dinah's Place - Dom DeLuise and Burt Reynolds are Dinah's guests.
5 - Man In A Suitcase
6 - Phil Donahue
9 - Jack LaLanne
11 - I Love Lucy
15 - Electric Company
39 - Movie: "Belvedere Rings The Bell" (Comedy-drama, 1951) Clifton Webb, Zero Mostel.

9:30
2, 8 - $10,000 Pyramid
4, 10 - Baffle - Demond Wilson, McLean Stevenson. Host: Dick Enberg.
7 - Movie: "North To Alaska" (Adventure, 1960) John Wayne, Stewart Granger.
9 - News
11 - Mothers-In-Law
13 - Romper Room
15 - Instructional TV
28 - Sesame Street

10 AM
2, 8 - Gambit
3 - Movie: "Lunch Hour" (Romance, 1963) Shirley Ann Field, Robert Stephens.
4, 10 - Sale Of The Century
5 - Movie: "Flight To Nowhere" (Mystery, 1946) Alan Curtis, Jack Holt.
6 - Ben Casey
9 - Tempo
11 - Andy Griffith
13 - City Kids

10:30
2, 8 - Love Of Life
4, 10 - Hollywood Squares - Rich Little, Meredith Baxter, Lola Falana, Jim Backus, Ted Knight, Demond Wilson, Paul Lynde, Charley Weaver, Wally Cox. Peter Marshall hosts.
11 - Hazel
13 - World Talk
28 - Misterogers' Neighborhood

10:55
2, 8 - CBS News

11 AM
2, 8 - Young & The Restless
4, 10 - Jeopardy!
6 - The Fugitive
11 - Flying Nun
13 - Wanderlust
28 - Electric Company
39 - My Favorite Martian

11:30
2, 8 - Search For Tomorrow
3, 7, 39 - Bewitched
4, 10 - Who, What Or Where Game
5 - Gene Autry
11 - Hogan's Heroes
13 - News
28 - Hodgepodge Lodge

12 Noon
2, 8, 10, 11 - News
3, 7, 39 - Password
4 - Three On A Match
5 - Movie: "Invisible Agent" (Suspense, 1942) Peter Lorre, Jon Hall.
6 - Hazel
13 - Galloping Gourmet
28 - Washington Week In Review

12:30
2, 8 - As The World Turns
3, 7, 39 - Split Second
4, 10 - Days Of Our Lives
6 - Truth Or Consequences
11 - Let's Rap
13 - Dialing For Dollars
28 - Thirty Minutes

1 PM
2, 8 - Guiding Light
3, 7, 39 - All My Children
4, 10 - The Doctors
6 - Anything You Can Do
9 - News
11 - Movie: "Member Of The Wedding" (Comedy, 1953) Ethel Waters, Julie Harris.
28 - Instructional TV

1:30
2, 8 - Edge Of Night
3, 7, 39 - Let's Make A Deal
4, 10 - Another World
5 - Movie: "Grand Canyon" (Western, 1950) Richard Arlen, Mary Beth Hughes.
6 - Mike Douglas
9 - Movie: "Casablanca" (Romance, 1943) Humphrey Bogart, Ingrid Bergman.
13 - Not For Women Only

2 PM
2, 8 - Price Is Right
3, 7, 39 - Newlywed Game
4, 10 - Return To Peyton Place
13 - Petticoat Junction

2:30
2, 8 - Match Game '73 (listings here had the second week's panel, but this show was the debut, having been postponed a week due to the Watergate hearings)
3, 7, 39 - Dating Game (final week on ABC)
4, 10 - Somerset
13 - Cartoons

3 PM
2 - Secret Storm
3, 7, 39 - General Hospital
4 - Beat The Clock
5 - Highway Patrol
6 - Superman
8 - Movie: "Little Boy Lost" (Drama, 1953) Bing Crosby, Claude Dauphin.
10 - Movie: "Gunfighters Of Casa Grande" (Western, 1965) Alex Nicol, Jorge Mistral.

3:10
11 - Ben Hunter

3:30
2 - It's Your Bet
3, 7, 39 - One Life To Live
4 - Mike Douglas
5 - Ozzie & Harriet
6 - Dennis The Menace
9 - Movie: "Abilene Town" (Western, 1946) Randolph Scott, Lloyd Bridges.
11 - Cartoons
15 - Know Your Antiques

4 PM
2 - Movie: "Never Steal Anything Small" (Comedy, 1950) James Cagney, Shirley Jones.
3, 7, 39 - Love, American Style
5 - Rifleman
6 - Get Smart
12 - Caricaturas
15, 28 - Sesame Street

4:30
3 - Movie: "Lunch Hour" (Romance, 1963) Shirley Ann Field, Robert Stephens.
5 - Father Knows Best
6 - Flying Nun
7 - News
12 - Novella
39 - That Girl

5 PM
4, 5, 7 - News
6, 13 - Gilligan's Island
8 - Dragnet
9 - Beverly Hillbillies
10 - Baseball: Los Angeles at Cincinnati. (Live)
11 - Flintstones
15, 28 - Misterogers' Neighborhood
39 - Dick Van Dyke

5:30
4, 7, 8, 39 - News
5 - Sea Hunt
6 - Mayberry RFD
9 - Beverly Hillbillies
11 - Dennis The Menace
13 - Nanny & The Professor
15, 28 - Electric Company

6 PM
2, 3, 4, 7, 8 - News
5 - Bonanza
6 - Courtship Of Eddie's Father
9 - Wanted: Dead Or Alive
11 - Flintstones
13 - Star Trek
15, 28 - Hodgepodge Lodge
39 - Untouchables

6:30
2, 3, 4 - News
5 - Bonanza
6 - Hogan's Heroes
7 - Movie: "The Girl Who Had Everything" (Romance, 1953) Elizabeth Taylor, Fernando Lamas.
8 - CBS News
9 - Have Gun, Will Travel
11 - Andy Griffith
12 - Club De Las Estrellas
15 - Carrascolendas
28 - Sut Yung Ying Yee

7 PM
2 - CBS News
2C - Today's Woman
3 - ABC News
4 - NBC News
5 - Bowling For Dollars
6 - Movie: "Stagecoach" (Western, 1939) John Wayne, Claire Trevor.
9, 39 - What's My Line?
11 - I Love Lucy
12 - El Show Del Loco Valdez
13 - I Dream Of Jeannie
15 - Firing Line
28 - Wheels, Kilns And Clay

7:30
2 - Stand Up And Cheer
3 - Hogan's Heroes
4 - Price Is Right
5 - Movie: "The Bishop's Wife" (Comedy-drama, 1948) Cary Grant, Loretta Young.
8 - Thrillseekers
9 - Movie: "Sitting Bull" (Western, 1954) Dale Robertson, Mary Murphy.
11 - That Girl
12 - Profundidad 0-5
13 - Dragnet
28 - T'ai Chi Ch'uan
39 - Game Game

8 PM
2, 8 - Gunsmoke - A sea captain sets his eyes on a widow for marriage.
2C - Rainbow Theater
3, 7, 39 - The Rookies - A cache of illegal drugs disposed of in the ocean is stolen by a scuba diver.
4 - Baseball: San Diego at Houston. (Live)
7C - North Shores News
10 - News (time approximate after baseball)
11 - Ghost & Mrs. Muir
12 - Panorama Social
13 - Untouchables
15, 28 - Playhouse New York - "Portrait of a Hero as a Young Man" focuses on George Washington's first mission as a military leader.

8:15
7C - It's Your Business

8:30
2C - Femme Featurette
7C - Out Of The West
11 - Merv Griffin
12 - Ahora

9 PM
2, 8 - Lucy Show - Lucy and Harry try to change the ugly duckling member of Kim's drama club.
2C - Movie: "Buckskin Frontier" (Western, 1943) Richard Dix, Jane Wyatt.
3, 7, 39 - Movie: "The Spirit Is Willing" (Fantasy, 1966) Sid Caesar, Vera Miles.
6 - Civilization - The 1,000 years between the fall of Rome and the rise of Gothic.
10 - Movie: "How I Spent My Summer Vacation" (Mystery, 1967) Robert Wagner, Jill St. John.
12 - Mannix
13 - Dragnet

9:30
2, 8 - Doris Day - Doris replaces Cy as editor-in-chief.
5 - American Adventure
7C - Gov. Reagan: Questions and Answers
9 - News
13 - Billy Graham
15 - Book Beat - "The Life And Death Of Adolf Hitler."
28 - Thirty Minutes

10 PM
2, 8 - Medical Center - An auto crash victim has smuggled a child from South America.
5, 11 - News
6 - Twilight Zone
7C - Voyage Into Space
9 - Regis Philbin
15 - Humanist Alternative
28 - Verite

10:05
12 - Musicalidades

10:30
5 - Talkback
6 - One Step Beyond
7C - Canadian Travel
11, 13 - News
12 - Interpol
15 - Natrualists

11 PM
2, 3, 4, 7, 8, 10 - News
5 - One Step Beyond
6 - Perry Mason
9 - Movie: "The Last Mile" (Drama, 1959) Mickey Rooney, Don Barry.
11 - Truth Or Consequences
12 - Novela
13 - Movie: "Abandoned" (Drama, 1949) Dennis O'Keefe, Gale Storm.
15 - The Eagle
39 - Green Acres

11:30
2, 8 - CBS Late Movie: "The Prisoner Of Zenda" (Adventure, 1952) Stewart Granger, James Mason.
3, 7, 39 - Suspense Drama - "The Nightmare Step"
4, 10 - Johnny Carson
5 - Movie: "Silver Star" (Western, 1955) Jimmy Wakely, Edghar Buchanan.
11 - To Tell The Truth

Midnight
6 - Marshall Dillon (syndicated repeats of Gunsmoke)
11 - Alfred Hitchcock Presents

12:30
5 - Highway Patrol
11 - Movie: "Captain Caution" (Adventure, 1940) Victor Mature, Leo Carrillo.

1 AM
5 - Highway Patrol

1:30
2 - News

1:45
2 - Movie: "Dangerous Crossing" (Drama, 1953) Jeanne Crain, Michael Rennie.
AMackII is online now   Reply With Quote
Old 03-05-2019, 01:33 PM   #127
MA
Once Upon A Christmas
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 56,517
Default

Here's one from Puerto Rico:

Puerto Rico Sun, Mar 4, 1990
from Vea

WKAQ 2-San Jnan/WORA 5-Mayaguez (Telemundo)
6:00 Buenos Dias
6:30 Telemunequito
7:00 Teatromundo
10:00 El Topio Gigio
10:30 Les Travesuras de Arnold
11:00 Misa Televisada
noon (2) Cine "Ansiedad"/"El Hijo del Palenque"
(5) TBA
1:00 (5) Sobremisa Domenical
4:00 Fantastico
8:00 La Pension de Dona Turi
8:30 En Casa de Juanna Roman
9:00 Fuera de Serie
10:00 El Beauty
11:00 Tercera Edicion

WAPA 4-San Juan/WOLE 12-Aguadilla (WAPA)
7:00 Iglesia Bethel
8:00 Munequitos
10:00 (4) Imagen y Sonido
(12) Las Marias por Dentro
10:30 (12) Servicio Publico
11:00 (4) Lucha Libre
(12) Estrellas del Futuro
noon (4) World of Sports
(12) Nuestros Lideres
1:00 (4) Baloncesta Local (local basketball)
(12) Aguadilla Hoy
1:30 (12) Asociacion Evangelica
3:00 NBA Basketball
5:30 Out of This World
6:00 Munsters Today
6:30 Carmelo...y Punto
7:00 El Papa de Mi Papa
7:30 Que Pareja!
8:00 Todo el Ano El Navidad
9:00 Insolito
9:30 Tour of Duty
10:30 Cine "The Terror"

WIPR 6-San Juan/WIPM 3-Mayaguez (PBS)
3pm Body Watch
3:30 Discoveries Under Water
4:30 Flower Shops
5:00 Nature
6:00 Nova
7:00 Great Performances
8:00 Noche de Conciertos

WSTE 7-San Juan (SuperSiete)
7:00 Harvester Church
8:00 Pitufos
8:30 Heathcliff
9:00 Transformers
9:30 GI Joe
10:00 Pelicula "Bomber B-52"
noon WWF Wrestling
12:30 Sea Hunt
1:00 That's Incredible!
1:30 SuperSiete Deportivo
2:00 Volleyball
4:00 thirtysomething
5:00 CineSiete "The Great Santini"
7:00 Charytin
8:00 Jovet
9:00 Corin Tellado
11:00 Cine del Domingo "The Rookies"

WLII 11-San Juan/WSUR 9-Ponce/WNJX 22-Mayaguez (Teleonce)
7:00 Munequitos
7:30 ThunderCats
8:00 El Mundo de Miky
9:00 Festival de Tio Nobel
10:00 Munequitos
noon Lucha Libre
1:00 Cine "The Russians are Coming, the Russians are Coming"/"Kitten with a Whip"
5:00 Cosby Show
5:30 Silver Spoons
6:00 ALF
6:30 Disney Movie "Down and Out with Donald Duck"/"Totally Minnie"
8:30 Munica...y Algo Mas
9:30 Pulio Presico
10:00 Dime la Verdad
11:00 La Pelicula "Destination Moon"

WPRV 13-San Juan/WTIN 14-Ponce/W56BC Fajardo (Fox)
8:00 Cristo Vieno
9:00 Superbook
9:30 This is the Life
10:30 Real Estate
11:00 Hablemos
11:30 Superbook
noon Carreras de Caballos
1:00 Animals
1:30 Cisco Kid
2:00 Rookies
2:30 Tarde Hipica (horse racing)
7:00 Gunsmoke
8:00 Booker
9:00 America's Most Wanted
9:30 Totally Hidden Video
10:30 Open House
11:00 Tracey Ullman

WSJU 18-NBC San Juan
7:00 Home Shopping Club
9:30 Chicula y la Ganga
10:00 Kenneth Copeland
11:00 Cristo Vive
11:30 Judy Gordon
noon Home Shopping Club
6:00 It's Your Business
6:30 Meet the Press
7:00 Plebiscito
8:00 College Basketball
10:00 Revista de Negocios (business news)
11:00 USA Tonight News
11:30 Judy Gordon

WSJN 24-San Juan/WKPV 20-Ponce/WJWN 38-San Sebastian (Ind)
stations aired all-news format

WRWR 30-San Sebastian/WTRA 16-Mayaguez/ch 48 Ponce/WCCV 54-Aguadilla (Religious)
9:30 Videos Musicales
noon Cine
3:30 Cine
5:30 Cine
8:00 Videos Musicales

WMTJ 40-Fajardo/WQTO 26-Ponce (PBS)
7:30 Ingles 101 (English)
8:30 Humanidades 201 (Humanities)
9:00 Ingles 205
9:30 Ingles 206
10:30 Frances 102 (French)
11:00 Revista Universitaria
11:30 Ciencias Sociales 103 (Social Sciences)
12:30 Ingles 103
1:30 Humanidades 206
2:00 Humanidades 102
3:00 Espanol 102 (Spanish)
4:00 Angel
4:30 La Revista Sally
5:00 Art of William Alexander
5:30 Nova
6:30 Muneca de Tarde
7:00 Adventure
8:00 Los Campbells (Campbells)
8:30 Body Watch
9:00 Frontline
10:00 Stepping Stones
10:30 Comparative Analysis

WUJA 58-Rel Caguas
4pm English Block
MA is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2019, 09:20 PM   #128
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,216
Default

On this date 40 years ago...

Newfoundland Tues, Mar 6, 1979
from Newfoundland Herald
Bangor stations listed in Newfoundland Time

NTV (CTV)
6:00 University of the Air
6:30 CTV National News
6:50 NTV Morning News
7:00 100 Huntley Street
8:30 Canada AM
10:30 Definition
11:00 It's Your Move
11:30 Mad Dash
noon Spiderman
12:30 Bugs Bunny-Road Runner Comedy Show
1:00 NTV Eyewitness News
1:30 Young & the Restless
2:00 Price is Right
2:30 Family Feud
3:00 Alan Hamel (guests Romney Abramson, Dan Haggerty, Brianne Leary, and Dr. Joyce Brothers)
4:00 Another World
5:30 Flintstones
6:00 Rescue from Gilligan's Island (pt 4)
6:30 NTV News: The Evening Report
7:00 Price is Right
7:30 What's Happening!!
8:00 Wonder Woman
9:00 Downright Disco (guests First Choice, the Mighty Pope, Gloria Kaye, and Anna Fay Brooks)
9:30 Cliffhangers
10:30 Grand Old Country (guests Janie Fricke, Gloria Kaye, and Larry Gatlin)
11:00 Taxi
11:30 Late Show "Men of the Fighting Lady"
1:00 CTV National News
1:20 NTV Late Night News
1:30 Late Late Show "The Citadel"

CBC
9:30 CBC Regional News
9:35 Tell Me a Story
9:45 Coronation Street
10:15 Friendly Giant
10:30 Canadian Schools
11:00 Mr. Dressup
11:30 Sesame Street
12:30 CBC Regional News
12:40 Brophy's Corner
1:00 Search for Tomorrow
1:30 CBC Regional News
1:34 Bob McLean (guests Max Haines and Phillip Smith)
2:30 Edge of Night
3:00 Beyond Reason (guests Peter Reveen (better known as simply Reveen) and Gordon Sinclair)
3:30 Take 30
4:00 Celebrity Cooks (Kelly Garrett cooks chili)
4:30 Famous Five
5:00 Pencil Box
5:30 Here's Lucy
6:00 All in the Family
6:30 Here & Now
7:30 Mary Tyler Moore
8:00 Land & Sea (visiting Fogo Island)
8:30 Happy Days
9:00 Rene Simard (guests Susan Jacks and Jim Hibbard)
9:30 Three's Company
10:00 The Fifth Estate
11:00 Fortunes "Grape Expectations" (production and consumption of wine in Canada)
11:30 The National
11:57 Newsfinal
12:15 Brier Report
12:30 World at War "Whirlwind"

Memorial University TV (St. John's cable)
7:30pm Scheduled programs
8:30 Playback

WLBZ-NBC Bangor
7:55 University of Maine Farm Program
8:00 News
8:10 First Radio Parish Church
8:30 Today (news at :55)
10:30 Password Plus
11:00 Hollywood Squares
11:30 Card Sharks
noon All Star Secrets
12:30 High Rollers
1:00 Wheel of Fortune
1:30 Donahue (guest F. Lee Bailey)
2:30 Days of Our Lives
3:30 Doctors
4:00 Another World
5:30 Brady Bunch
6:00 My Three Sons
6:30 Bionic Woman
7:30 News
8:00 NBC Nightly News
8:30 Newlywed Game
9:00 Dating Game
9:30 Cliffhangers
10:30 NBC Movie "Gold of the Amazon Women"
12:30 News
1:00 Tonight Show (Rich Little guest hosts)
2:30 Tomorrow (guest Gore Vidal)

WVII-ABC Bangor
7:30 PTL Club
8:30 Good Morning America
10:30 Dinah! (the cast of Taxi are Dinah's guests)
11:30 PTL Club
12:30 Happy Days
1:00 Family Feud
1:30 $20,000 Pyramid
2:00 Ryan's Hope
2:30 All My Children
3:30 One Life to Live
4:30 General Hospital
5:30 Edge of Night
6:00 Archies
6:30 Fred Flintstone & Friends
7:00 Gilligan's Island
7:30 News
8:00 ABC World News Tonight
8:30 Carol Burnett & Friends
9:00 Comedy Shop
9:30 Happy Days
10:00 Laverne & Shirley
10:30 Three's Company
11:00 Taxi
11:30 Starsky & Hutch
12:30 $100,000 Name That Tune
1:00 ABC Movie "California Split"
AMackII is online now   Reply With Quote
Old 03-07-2019, 06:07 AM   #129
MA
Once Upon A Christmas
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 56,517
Default

Manitoba/Saskatchewan Sun, Mar 5, 1972
from TV Guide, Manitoba-Saskatchewan edition

CKCK 2-CTV Regina
relays: 6 Willow Bunch, 7 Marquis, 12 Colgate
8:00 Film
8:30 Herald of Truth
9:00 Rex Humbard (c)
10:00 Oral Roberts (c)
10:30 Songs of Faith
11:00 Insight (c)
11:30 Crossroads
noon Garner Ted Armstrong (c)
12:30 News
12:45 Social Credit Political Talk
1:00 Movie "Love in the Afternoon"
3:00 Night Mayor
3:30 Devil's Advocate
4:00 Horst Koehler (c)
4:30 Question Period (c)
5:00 Untamed World (c/storks)
5:30 Brady Bunch (c)
6:00 Gunsmoke (c)
7:00 Room 222 (c)
7:30 Mod Squad (c/guest star Andy Griffith)
8:30 Here's Lucy (c/guest star Danny Thomas)
9:00 Human Journey "Where We Live" (c)
10:00 Mannix "Death is the Fifth Gear" (c)
11:00 CTV National News (c)
11:20 News
11:30 Doctor in the House (c)
mid. Movie "Gentlemen Prefer Blondes" (c)

CBWFT 3-SRC Winnipeg
12:20pm La Politique Federale
12:30 Format 30 Dimanche
1:00 L'Heure des Quilles (c)
2:00 Yogi et Popotame (c/Yogi Bear and Peter Potamus)
2:30 Le Prince Saphir (c)
3:00 Laurel et Hardy
3:30 D'Hier a demain (c)
4:30 La Semaine Verte
4:45 Quatre saisons (c)
5:00 5D
6:00 Le francais d'aujourd'hui
6:30 Invitation au loisir (c)
7:00 Quelle famille! (c)
7:30 Les Beaux Dimanches "Non je me regrette rien" (bio of Edith Piaf)/"Les temps modernes de Charlie Chaplin"/7th episode of "Odyssee d'apres le poeme d'Homere"
9:55 Ca s'annonce bien
10:00 La fleche du temps (c)
10:30 Les travaux et les jours (c)
11:00 Le Telejournal/Sport (c)
11:30 Film "Le peau dure" (c)

CKOS 3-CBC Yorkton
relays: 6 Wynyard, 7 Estevan, 8 Baldy Mountain
9:25 News/Weather/Sports
9:30 Stylings for a Sunday
10:00 Day of Discovery (c)
10:30 Stylings for a Sunday
11:15 Religious Period
11:45 Inside the Shamrock
noon Faith for Today
12:30 News/Weather/Sports
12:45 A Way Out (c)
1:00 Analog
1:30 Country Canada (c)
2:00 Faith to Live By
2:30 Technoflash (c)
3:00 World of Music "Nine Symphonies by Whom?" (c/Andre Previn, then principal conductor of the London Symphony, discusses the music of Vaughan Williams)
4:00 Encounter (c)
4:30 New Majority (c/touring the Canadian Rockies)
4:55 CBC News
5:00 Audubon Wildlife Theatre "Quebec Spring" (c)
5:30 Hymn Sing (c/hymns for St. David's Day and the World Day of Prayer)
6:00 Wonderful World of Disney "Third Man on the Mountain" (pt 1)
7:00 Rovers (c)
7:30 Jimmy Stewart "Old School Ties" (c)
8:00 Flip Wilson (c/guests Lee Marvin, Ruth Buzzi, and the Chi-Lites)
9:00 Whiteoaks of Jalna (c/pt 6)
10:00 Weekend (c)
11:00 The National (c)
11:15 Nation's Business (c/Social Credit speaker)
11:20 News
11:30 Movie "Ladybug Ladybug"

CBKMT 4-Moose Jaw, CBKRT 9-Regina, CBKST 11-Saskatoon (CBC/SRC)
CBKST relayed on 9 Stranraer
8:30 (4-9) La boite a surprise
9:00 (4-9) A la seconde
9:30 Consommateurs avertis
10:00 Rue des Pignons
10:30 Le francais d'aujourd'hui
11:00 Klahanie (c)
11:30 Tween Set
noon Keen Ice (Ron Acton v Matt Baldwin)
12:30 Rural Route
12:45 A Way Out (c)
1:00 Analog
1:30 Country Canada (c)
2:00 Suzuki (c/discussing the scientist and his conscience)
2:30 Technoflash (c)
3:00 World of Music "Nine Symphonies by Whom?" (c)
4:00 Encounter (c)
4:30 New Majority (c)
4:55 CBC News
5:00 Audubon Wildlife Theatre "Quebec Spring" (c)
5:30 Hymn Sing (c)
6:00 Wonderful World of Disney "Third Man on the Mountain" (c/pt 1)
7:00 Rovers (c)
7:30 Jimmy Stewart "Old School Ties" (c)
8:00 Flip Wilson (c)
9:00 Whiteoaks of Jalna (c/pt 6)
10:00 Weekend (c)
11:00 The National (c)
11:15 Nation's Business (c)
11:20 (4-9) Mystery Movie "McCloud" (guest star Milton Berle)
(11) News
11:30 (11) Hawaii Five-O "While You're at It, Bring in the Moon" (c)

KXJB 4-CBS Fargo
7:30 Calvary Temple
8:00 Rex Humbard (c)
9:00 Lamp Unto My Feet (c)
9:30 Look Up & Live (c)
10:00 Camera Three (c/Gisela May performs)
10:30 Face the Nation (c/guests are Rep. Paul McCloskey Jr. (R-CA) and Rep. John Ashbrook (R-OH), both candidates in Tuesday's New Hampshire primary)
11:00 This is the Answer (c)
11:30 This is the Life (c)
noon Bible Story
12:30 Adelson Pre-Game Show (c)
1:00 NHL: Chicago-Minnesota (c)
3:30 NFL Action (c/recap of the conference finals)
4:00 Kid Talk (c/Carol Lawrence)
4:30 Animal World "The Apemen" (c)
5:00 60 Minutes (c)
6:00 Lassie (c)
6:30 Movie "A Fine Madness" (c)
8:30 Cade's County "Ragged Edge" (c)
9:30 Andy Griffith (c)
10:00 CBS News (c)
10:15 News/Weather/Sports (c)
10:45 Movie "The Whole World is Watching" (c/followed by News (c))

CKX 5-CBC Brandon
relays: 9 Melita, 11 Foxwarren
12:15pm News/Weather/Sports
12:30 Bible Answers
1:00 Analog
1:30 Country Canada (c)
2:00 Suzuki (c)
2:30 Technoflash (c)
3:00 World of Music "Nine Symphonies by Whom?" (c)
4:00 Faith to Live By
4:30 New Majority (c)
4:55 CBC News
5:00 Audubon Wildlife Theatre "Quebec Spring" (c)
5:30 Hymn Sing (c)
6:00 Wonderful World of Disney "Third Man on the Mountain" (c/pt 1)
7:00 Rovers (c)
7:30 Jimmy Stewart "Old School Ties" (c)
8:00 Flip Wilson (c)
9:00 Whiteoaks of Jalna (c/pt 6)
10:00 Weekend (c)
11:00 The National (c)
11:15 Nation's Business (c)
11:20 Man in a Suitcase (c)

CJFB 5-CBC Swift Current
relays: 2 Eastend, 2 Val Marie, 7 Shaunavon, 10 Riverhurst
noon Pentecost Presents
12:30 Rex Humbard
1:30 Country Canada (c)
2:00 Suzuki (c)
2:30 Faith to Live By
3:00 World of Music "Nine Symphonies by Whom?" (c)
4:00 Encounter (c)
4:30 New Majority (c)
4:55 CBC News
5:00 Audubon Wildlife Theatre "Quebec Spring" (c)
5:30 Hymn Sing (c)
6:00 Wonderful World of Disney "Third Man on the Mountain" (c/pt 1)
7:00 Rovers (c)
7:30 Jimmy Stewart "Old School Ties" (c)
8:00 Flip Wilson (c)
9:00 Whiteoaks of Jalna (c/pt 6)
10:00 Weekend (c)
11:00 The National (c)
11:15 Nation's Business (c)
11:20 News

CKBI 5-CBC Prince Albert
relays: 2 Nipawin, 4 Greenwater (Lake), 7 North Battleford, 9 Big River, 10 Alticane
9:30 Day of Discovery
10:00 Davey & Goliath
10:15 Living Word
10:30 Unitel
11:00 TBA
11:15 Faith for Today
11:45 Farm News/Rural Route
12:15 The Story
12:45 A Way Out (c)
1:00 Sunday Visit
1:30 Country Canada (c)
2:00 Suzuki (c)
2:30 Technoflash (c)
3:00 World of Music "Nine Symphonies by Whom?" (c)
4:00 Encounter (c)
4:30 New Majority (c)
4:55 CBC News
5:00 Audubon Wildlife Theatre "Quebec Spring" (c)
5:30 My Three Sons
6:00 Wonderful World of Disney "Third Man on the Mountain" (c/pt 1)
7:00 Rovers (c)
7:30 Jimmy Stewart "Old School Ties" (c)
8:00 Flip Wilson (c)
9:00 Whiteoaks of Jalna (c/pt 6)
10:00 Weekend (c)
11:00 The National (c)
11:15 Nation's Business (c)
11:20 News
11:25 Under Attack (Pakistani Lt-Gen Mohammed Yousuf is grilled at Cambridge)

CBWT 6-CBC Winnipeg
relays: 4 Lac du Bonnet, 5 Fort Frances, 7 The Pas, 7 Atikokan, 8 Gillam, 8 Grand Rapids, 8 Snow Lake, 8 Kenora, 9 Thompson, 9 Dryden, 10 Fisher Branch, 10 Flin Flon, 12 Sioux Lookout, 13 Ear Falls
11:10 Morning Headlines
11:15 Pardon My French
11:45 Wild Kingdom (c)
12:15 Points West
12:45 A Way Out (c)
1:00 Analog
1:30 Country Canada (c)
2:00 Suzuki (c)
2:30 Technoflash (c)
3:00 World of Music "Nine Symphonies by Whom?" (c)
4:00 Encounter (c)
4:30 New Majority (c)
4:55 CBC News
5:00 Audubon Wildlife Theatre "Quebec Spring" (c)
5:30 My Three Sons
6:00 Wonderful World of Disney "Third Man on the Mountain" (c/pt 1)
7:00 Rovers (c)
7:30 Jimmy Stewart "Old School Ties" (c)
8:00 Flip Wilson (c)
9:00 Whiteoaks of Jalna (c/pt 6)
10:00 Weekend (c)
11:00 The National (c)
11:15 Nation's Business (c)
11:20 News
11:35 Duguid's House (c)
11:50 Movie "God's Little Acre"

CJAY 7-CTV Winnipeg
10:30 University of the Air "French Grammar"/"The Arts"
11:30 Archie & His Friends (c)
12:30 Oral Roberts (c)
1:00 Rex Humbard (c)
2:00 Faith to Live By
2:30 Sundayscope
3:00 Travel Film
3:30 Woodworking
4:00 Garner Ted Armstrong (c)
4:30 Question Period (c)
5:00 Untamed World (c)
5:30 Sarge (c)
6:30 CJAY Talent Show
7:00 Room 222 (c)
7:30 Mod Squad (c)
8:30 Amazing World of Kreskin (c/guest Mary Lou Collins)
9:00 Human Journey "Where We Live" (c)
10:00 Mannix "Death is the Fifth Gear" (c)
11:00 CTV National News (c)
11:20 Weekender
11:30 Winnipeg: This Week
mid. University of the Air "Sciences"

CFQC 8-CTV Saskatoon
relay: 3 Stranraer
9:00 Day of Discovery (c)
9:30 Future Shock (c)
10:00 Pink Panther (c)
10:30 Munsters
11:00 Unitel
11:30 Big Q Country (c)
noon Garner Ted Armstrong (c)
12:30 Farming (c)
12:45 Wonderful Life (c)
1:00 Under Attack (c/guest: Solicitor-General Jean-Pierre Goyer)
2:00 Horst Koehler (c)
2:30 Movie "The Far Out West" (c)
4:30 Question Period (c)
5:00 Untamed World (c)
5:30 Mystery Movie "McMillan and Wife: Till Death Do Us Part" (c)
7:00 Room 222 (c)
7:30 Mod Squad (c)
8:30 Odd Couple (c)
9:00 Human Journey "Where We Live" (c)
10:00 Mannix "Death is the Fifth Gear" (c)
11:00 CTV National News (c)
11:20 News
11:35 David Frost (c)

WDAZ 8-NBC Grand Forks
7:30 Billy James Hargis (c)
8:00 American Religious Town Hall (c)
8:30 Oral Roberts (c)
9:00 Challenge of Truth (c)
9:30 Day of Discovery
10:00 Rex Humbard (c)
11:00 Lutheran Church Service (c)
noon Meet the Press (guest Florida Gov. (D) Reubin Askew)
12:30 This is the Life (c)
1:00 Film (c/a Vietnam War amputee fishes for salmon in Alaska)
1:30 Echoes from Calvary (c)
2:00 Filing Your Returns (c)
2:30 World Championship Tennis Tour: Saga Bay Tennis Classic (c)
4:30 Rap (c)
5:00 Let's Dance (c)
5:30 NBC Nightly News (c)
6:00 Wild Kingdom (c)
6:30 Wonderful World of Disney (c/as 6pm, CBC)
7:30 Jimmy Stewart "Old School Ties" (c)
8:00 Bonanza (c/Roscoe Lee Browne guest stars in an episode written and directed by Michael Landon)
9:00 News/Weather/Sports (c)
9:30 Letters to the Editor (c)
9:35 Movie "Strange Bedfellows" (c)
11:30 Alfred Hitchcock (c)
mid. News (c)

KTHI 11-ABC Fargo
8:30 Reluctant Dragon & Mr. Toad (c)
9:00 Voice of the Church (c)
9:30 Here Come the Doubledeckers (c)
10:00 Bullwinkle (c)
10:30 Make a Wish (c)
11:00 All-Star Wrestling (c)
noon Directions "Home" (c)
12:30 Issues & Answers (c/guest Sen. George McGovern (D-SD))
1:00 NBA: New York-Philadelphia (c)
3:30 Ontario 500 Stock-Car Race (c)
5:00 Movie "Ma and Pa Kettle in the Ozarks"
6:30 Mayberry RFD
7:00 FBI "The Deadly Species" (c)
8:00 Movie "Fireball Forward" (c/included recycled combat footage from Patton)
10:00 ABC News (c)
10:15 News (c)
10:20 Movie "Ten North Frederick" (followed by ABC News (c))

KCND 12-ABC Pembina
7:40 News/Sports/Weather
8:00 Will the Real Jerry Lewis Please Sit Down! (c)
8:30 Dick Van Dyke (c)
9:00 Reluctant Dragon & Mr. Toad (c)
9:30 Here Come the Doubledeckers (c)
10:00 Bullwinkle (c)
10:30 Make a Wish (c)
11:00 Road Runner (c)
11:30 Call of the West
noon Directions "Home" (c)
12:30 Issues & Answers (c)
1:00 Movie "Rock Island Trail" (c)
3:00 Movie "Brighty of the Grand Canyon" (c)
4:30 Horst Koehler (c)
5:00 Garner Ted Armstrong (c)
5:30 Day of Discovery (c)
6:00 Owen Marshall, Counselor at Law "Murder in the Abstract" (c)
7:00 Movie "Gidget Goes Hawaiian" (c)
9:00 Movie "Panic in the City" (c)
11:00 Movie "World in My Corner" (c)
mid. News (c)
MA is offline   Reply With Quote
Old 03-11-2019, 04:30 AM   #130
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,216
Default

Retro: North Georgia Friday, September 5, 1980
From TV Guide, North Georgia Edition:

WSB Ch. 2 Atlanta (ABC)

5:50 Today In Forestry
6 AM Herald Of Truth
6:30 Arthur Smith
7 AM Good Morning America
9 AM Family Feud (delay from 12 N)
9:30 Edge Of Night (delay from 4 PM)
10 AM Mike Douglas (co-hostess: Christina Ferrare; Bernie
Kopell, TV columnist Richard Hack)
11 AM Love Boat (Jessica Walter, Annette Funicello, Rose Marie)
12 N News
12:30 Ryan's Hope
1 PM All My Children
2 PM One Life To Live
3 PM General Hospital
4 PM Bionic Woman
5 PM Happy Days Again
5:30 M*A*S*H
6 PM News
7 PM ABC World News Tonight
7:30 Family Feud
8 PM Benson
8:30 Pilot: "Mr. & Mrs. Dracula" (Dick Shawn and Carol Lawrence
as the vampire couple relocated to the Bronx after being driven
out of Transylvania)
9 PM ABC Movie: "Killer Grizzly"
10:50 TBA
11 PM News
11:30 Fridays (season premiere; musical guest: Eddie Money)
12:40 Movie: "Murder Is A One-Act Play"
2:10 News

WRCB Ch. 3 Chattanooga (NBC)

5:25 Romper Room
5:55 700 Club
6:55 News For Little People
7 AM Today
9 AM Mike Douglas (co-hostess: Lynn Redgrave; David Copperfield,
Farrah Fawcett, Cleo Laine and John Dankworth, impressionists
the Walkers)
10 AM David Letterman (Judith Viorst discusses the problems of older women.)
11 AM Wheel Of Fortune
11:30 Password Plus (Gina Hecht, Ron Masak)
12 N News
12:30 The Doctors
1 PM Days Of Our Lives
2 PM Another World
3 PM Texas
4 PM Bugs Bunny & Friends
4:55 News For Little People
5 PM Starsky & Hutch
6 PM News
6:30 NBC News (John Chancellor)
7 PM TV3 Reports
7:30 M*A*S*H
8 PM Facts Of Life
8:30 Me And Maxx
9 PM Speak Up America (second of three on chemical waste; a citizens'
group involved in crime fighting; consumer advocate Herb Denenberg
on the insurance industry)
10 PM A Man Called Sloane
11 PM News
11:30 Tonight Show (Bob Hope, Richard Chamberlain (about to star in "Shogun"),
David Bowie, Randi Oakes)
1 AM Midnight Special (host Ted Nugent; AC/DC, Robbie Dupree, clips of Jackson
Browne, Olivia Newton-John, and Peter Townshend)

WAGA Ch. 5 Atlanta (CBS)

6:30 Summer Semester: "Reading For Parent And Child"
7 AM Morning With Bob Schieffer
8 AM Captain Kangaroo
9 AM Donahue (how to improve relations between stepparents and their
stepchildren)
10 AM Cross-Wits (Don Galloway, Jamie Farr, Roxie Roker, Madlyn Rhue)
10:30 Alice
11 AM Price Is Right
12 N News
12:30 Search For Tomorrow
1 PM Young And The Restless
2 PM As The World Turns
3 PM Guiding Light
4 PM Good Times
4:30 John Davidson (co-host Richard Crenna; Peggy Fleming, singer Tom
Sullivan, Skip Stephenson, Lyman Stell (professor of communications
at the University of Minnesota)
6 PM News
7 PM CBS News (Walter Cronkite)
7:30 PM Magazine (the cruise ship used on "The Love Boat," the aftermath
of the Mt. St. Helens volcanic eruptions)
8 PM Incredible Hulk
9 PM Dukes Of Hazzard
10 PM Dallas (we don't learn who shot J.R. until Nov. 21)
11 PM News
11:30 Maude
12 M U.S. Open Tennis Update (delay from 11:30 PM)
12:30 Movie: "Nightmare Alley"
2:45 Movie: "Call Of The Wild" (1935 version with Clark Gable)
4:30 News

WGTV Ch. 8 Athens/Atlanta (PBS)

In-school programs until

4 PM Sesame Street
5 PM Mister Rogers' Neighborhood
5:30 Villa Alegre
6 PM Rebop
6:30 Images Of Indians (how Hollywood has distorted Native American
culture, customs, and religion)
7 PM Yoga For Health
7:30 Life Around Us
8 PM Washington Week In Review
8:30 Wall Street Week
9 PM Atlanta Week In Review
9:30 Sitcom: The Adventures Of Garry Marshall
10 PM Austin City Limits (Joe Ely, Jerry Jeff Walker)
11 PM Movie: "The Lone Wolf In Paris"
sign off 12 M

WGN Ch. 9 Chicago (Ind.)
Listed Eastern Time

6:55 Top O' The Morning
7:25 News
7:30 Starblazers
8 AM Ray Rayner
9 AM Bozo's Circus
10 AM Movie: "Riding High"
12 N Donahue
1 PM Mike Douglas
2 PM News
2:15 Baseball Warm-Up
2:25 Baseball: Reds-Cubs
5:30 I Dream Of Jeannie (time approximate)
6 PM McHale's Navy
6:30 My Three Sons
7 PM Andy Griffith
7:30 Dick Van Dyke
8 PM Miss Young International Pageant (Bert Parks hosts from
the Philippines, taped Aug. 17)
10 PM News
11 PM Dick Van Dyke
11:30 Prisoner: Cell Block H
12 M Movie: "The Incredible Shrinking Man"
2:35 News
3:05 Movie: "Is Paris Burning?"
5:55 Zane Grey Theater
6:25 The FBI

WTVC Ch. 9 Chattanooga (ABC)

6 AM PTL Club
7 AM Good Morning America
9 AM Donahue (Herb Goldberg, author of "The New Male: From Self-
Destruction To Self Care")
10 AM Dinah! & Friends (visits to the former home of Mary Pickford and
the homes of Engelbert Humperdinck and Zsa Zsa Gabor)
11 AM Love Boat
12 N Family Feud
12:30 Ryan's Hope
1 PM All My Children
2 PM One Life To Live
3 PM General Hospital
4 PM Edge Of Night
4:30 John Davidson (co-host Bobby Goldsboro; Tommy Lasorda, George
Peppard, Mary Crosby, author Joan Ullyot ("Running Free"), comic
Kenny Davis)
6 PM News
6:30 ABC World News Tonight
7 PM My Three Sons
7:30 Take Me Up To The Ballgame (Phil Silvers does the voice of an intergalactic
promoter who whisks an all-animal baseball team off to play the undefeated
Alien All-Stars in this animated special.)
8 PM Benson
8:30 Pilot: "Mr. & Mrs. Dracula"
9 PM ABC Movie: "Killer Grizzly"
11 PM News
11:30 Fridays
12:40 Emergency!
1:40 News

WXIA 11 Alive Atlanta (NBC)

5:15 PTL Club
6:15 Country Music Time
6:45 News
7 AM Today
9 AM Wheel Of Fortune
9:30 Password Plus (day-behind from 11:30 AM)
10 AM David Letterman
11 AM Gunsmoke ("Hour Magazine" debuts here Monday)
12 N News
12:30 The Doctors
1 PM Days Of Our Lives
2 PM Another World
3 PM Texas
4 PM Star Trek
5 PM Jim Rockford, Private Investigator ("Rockford Files")
6 PM News
7 PM NBC News
7:30 Tic Tac Dough
8 PM Facts Of Life
8:30 Me And Maxx
9 PM Speak Up America
10 PM A Man Called Sloane
11 PM News
11:30 Tonight Show
1 AM Midnight Special

WDEF Ch. 12 Chattanooga (CBS)

6:20 Farm Digest
6:30 Morning Show
8 AM Morning With Bob Schieffer
9 AM Captain Kangaroo
10 AM The Jeffersons
10:30 Alice
11 AM Price Is Right
12 N News
12:30 Search For Tomorrow
1 PM Young And The Restless
2 PM As The World Turns
3 PM Guiding Light
4 PM Cross-Wits (Jaye P. Morgan, Ronnie Schell, Fred Travalena,
Elaine Joyce)
4:30 Gunsmoke
5:30 I Dream Of Jeannie
6 PM News
6:30 CBS News
7 PM All In The Family
7:30 Strawberry Shortcake
8 PM Incredible Hulk
9 PM Dukes Of Hazzard
10 PM Dallas
11 PM News
11:30 U.S. Open Tennis Highlights
12 M The Avengers
1:10 CBS Movie: "El Cid" (conclusion, Charlton Heston from '61)

WMAZ Ch. 13 Macon (CBS)

5:50 Little Rascals
6:20 Better Living/Accent
6:50 News
7 AM Morning With Bob Schieffer
8 AM Captain Kangaroo
9 AM Donahue (same as Ch. 5)
10 AM Let's Talk It Over
10:30 Alice
11 AM Price Is Right
12 N News
12:15 Date With Del (on tape: Tom Selleck discusses his new
series "Magnum, P.I.")
12:30 Search For Tomorrow
1 PM Young And The Restless
2 PM As The World Turns
3 PM Guiding Light
4 PM Tom And Jerry & Friends
4:30 Gilligan's Island
5 PM Happy Days Again
5:30 Sanford And Son
6 PM News
6:30 CBS News
7 PM M*A*S*H
7:30 Tic Tac Dough
8 PM Incredible Hulk
9 PM Dukes Of Hazzard
10 PM Dallas
11 PM News
11:30 U.S. Open Tennis Highlights
12 M The Avengers
1:10 CBS Movie: "El Cid" (conclusion)

WDCO Ch. 15 (WMUM Ch. 29) Cochran/
WCLP (WNGH) Ch. 18 Chatsworth (PBS)

In-school programs until

3:30 Over Easy (Larry Hagman and his mom Mary Martin
discuss their reconciliation after years of estrangement
in the first of two interviews; coping with stress)
4 PM Sesame Street
5 PM Mister Rogers' Neighborhood
5:30 Electric Company
6 PM Zoom
6:30 Over Easy (conclusion of the Larry Hagman-Mary Martin interview)
7 PM Pavarotti At Juilliard (he offers advice to a mezzo-soprano and a
coloratura before they sing)
7:30 MacNeil/Lehrer Report
8 PM Washington Week In Review
8:30 Wall Street Week
9 PM Evening At Pops (pianist Joela Jones performs Rachmaninoff's
1934 work "Rhapsody On A Theme Of Paganini"; Harry Ellis
Dickson conducts the orchestra)
10 PM Great Performances (Richard Strauss's "Don Quixote" is performed
by cellist Mstislav Rostropovich, violinist Ulrich Koch, and the Berlin
Philharmonic conducted by Herbert von Karajan.)
11 PM Dick Cavett (Maxene Andrews of the Andrews Sisters)
sign off 11:30 PM

WTBS Ch. 17 Atlanta (Ind.)

6:30 Family Affair
7 AM Funtime
8 AM I Love Lucy
8:30 I Dream Of Jeannie
9 AM Hazel
9:30 Green Acres
10 AM Movie: "It's A Wonderful World"
12 N Freeman Reports
1 PM Movie: "Paradise Alley" (not Stallone's movie about wrestling,
but a 1962 thing about an idealistic director who convinces
embittered slum residence that they are appearing in a
(non-existent) movie)
2:50 Funtime
3:30 Space Giants
4 PM Flintstones
4:30 Gilligan's Island
5 PM My Three Sons
5:30 Beverly Hillbillies
6 PM Carol Burnett And Friends
6:30 Bob Newhart (guest Howard Hesseman as a new member
of Bob's therapy group)
7 PM All In The Family
7:30 Sanford And Son
8 PM Movie: "Atom Age Vampire"
10 PM News
11 PM Night Gallery (cutdown episode of "The Sixth Sense")
11:30 Movie: "Dr. Orloff's Monster"
1:25 Movie: "Little Laura And Big John" (watch for a past-his-prime
Fabian as John Ashley, and Karen Black as Laura no-last-name,
the Bonnie and Clyde of Florida in the early 1900s, from '73)
3:15 Movie: "A Swingin' Summer" (watch for an early appearance
by Raquel Welch in this one from '65)
5 AM Maverick

WETV (WPBA) Ch. 30 Atlanta (PBS)

8:15 A.M. Wearher
8:30 absolutely no indication; I assume in-school programs
4 PM Sesame Street
5 PM Mister Rogers' Neighborhood
5:30 Electric Company
6 PM That's It In Sports
6:30 Over Easy
7 PM Dick Cavett (Maxene Andrews, will rerun at 11 PM)
7:30 MacNeil/Lehrer Report
8 PM Washington Week In Review
8:30 Wall Street Week
9 PM Great Performances: "Thank You Comrades," a comedy
about pioneering Russian filmmakers who, short on equipment,
hire an enterprising Italian, played by Ben Kingsley.
10 PM Masterpiece Theatre: "Lillie" (Part 10 on the life of Lillie Langtry,
1890s-early 1900s entertainer)
11 PM Dick Cavett
11:30 Captioned ABC News
sign off 12 M

WATL Ch. 36 Atlanta (Ind.)

7 AM PTL Club
9 AM Prophecy In The News
9:30 Make Peace With Nature
10 AM Body Buddies
10:30 Religion
11 AM PTL Club
1 PM Voice Of God
1:30 Health Field
2 PM Travel Log
2:30 New Zoo Revue
3 PM Bullwinkle
3:30 Rocky And His Friends
3:45 Underdog
4 PM Jetsons
4:30 Beatles And Cool McCool
5 PM Robin Hood
5:30 One Day At A Time (pre-empted on Ch. 5, delay
from 4 PM)
6 PM Entertainment Page
6:30 Peter Gunn
7 PM Wanted: Dead Or Alive
7:30 Sports Roundtable
8 PM Movie: "The Gold Rush" (classic Charlie Chaplin comedy
from 1925, silent)
10 PM Screen Director's Playhouse
11 PM Sports Roundtable
11:30 TBA
12 M The Avengers (pre-empted on Ch. 5)
1:10 CBS Movie: "El Cid" (conclusion, pre-empted on Ch. 5)

WCWB (WMGT) Ch. 41 Macon (NBC)

6 AM PTL Club
7 AM Today
9 AM PTL Club continues
10 AM David Letterman
11 AM Wheel Of Fortune
11:30 Noon Over Middle Georgia
11:45 News
12 N Card Sharks (Jim Perry version)
12:30 The Doctors
1 PM Days Of Our Lives
2 PM Another World
3 PM Texas
4 PM Password Plus
4:30 Bewitched
5 PM Emergency!
6 PM News
6:30 NBC News
7 PM Arthur Smith
7:30 Cross-Wits (Anne Francis, Orson Bean, Rita Moreno,
Peter Isacksen)
8 PM Facts Of Life
8:30 Me And Maxx
9 PM Speak Up America
10 PM A Man Called Sloane
11 PM Gomer Pyle, USMC
11:30 Tonight Show
1 AM Midnight Special

WANX (WGCL) Ch. 46 Atlanta (Ind.)

6 AM News
6:30 Huck & Yogi
7 AM Porky & Popeye
8 AM Mighty Mouse
8:30 Mister Ed
9 AM Big Valley
10 AM 700 Club
11:30 The Lesson
12 N McHale's Navy
12:30 Dick Van Dyke
1 PM Make Room For Daddy
1:30 Petticoat Junction
2 PM Fred Flintstone And Friends
2:30 Popeye & Friends
3:30 Tom & Jerry
5 PM Emergency!
6 PM Face The Music
6:30 Face The Music
7 PM Bullseye
7:30 To Tell The Truth (Robin Ward version)
8 PM Barnaby Jones
9 PM 700 Club
10 PM INN News
10:30 700 Club continues
11 PM Streets Of San Francisco
12 M Movie: TBA
AMackII is online now   Reply With Quote
Old 03-11-2019, 05:52 AM   #131
MA
Once Upon A Christmas
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 56,517
Default

Southern Ontario Mon, Mar 7, 1994
from Toronto Star

2 WGRZ-NBC Buffalo
3 CKVR-CBC Barrie
4 WIVB-CBS Buffalo
5 CBLT-CBC Toronto
6-41 CIII-Global Toronto
7 WKBW-ABC Buffalo
8 WROC-CBS Rochester
9 CFTO-CTV/BBS Toronto
10 CFPL-BBS London
(10) WHEC-NBC Rochester
11 CHCH-Ind Hamilton
(11) CKWS-CBC Kingston
12 CHEX-CBC Peterborough
13 CKCO-CTV Kitchener
(13) WOKR-ABC Rochester
17 WNED-PBS Buffalo
19 CICA-TVO Toronto
23 WNEQ-PBS Buffalo
25 CBLFT-SRC Toronto
29 WUTV-Fox Buffalo
47 CFMT-Ind/Ethnic Toronto
57 CITY-Ind Toronto
CF La Chaine Francaise (TVO French)
MC MetroCable 10 (programs simulcast on all Toronto-area community channels)

Morning
5:00 2 Home Shopping Spree
4 James Robison
6-41 Believer's Voice of Victory
8 CBS News Up to the Minute
(10) AgDay
11-47 Infomercial
(13) Wonder Years
19 Green Earth Club
29 This Morning's Business
5:30 2 NBC News at Sunrise
4-47 Infomercial
6-41 Faith 20
7 ABC World News This Morning
(10) This Morning's Business
11-(11) James Robison
(13) ABC World News Now
19 Green Earth Club
29 Sonic the Hedgehog
6:00 2 Bots Master
3 It Figures
4 Infomercial
6-41 Astroboy
7 Good Morning Western New York
8 CBS Morning News
9-10-(10)-13-(13) News
11 Audubon Wildlife Theatre
(11)-12 What on Earth
19 HR Report
29 Tale Spin
47 Actualidade
57 20 Minute Workout
6:30 2 XUXA
3-8-(10) News
4 Rush Limbaugh
6-41 Kitty Cats
9-13 Canada AM
10 This Business of Farming
11 Bestsellers
(11)-12 Urban Peasant
19 Managing Your Classroom
25 P'tit monster (My Pet Monster)
29 Goof Troop
57 20 Minute Workout
6:45 17 AM Weather
7:00 2-(10) Today
3-5-(11)-12 CBC Morning News
4-8 This Morning
6-41 Care Bears
7-(13) Good Morning America
10-11 100 Huntley Street
17 Lilias, Yoga & You
19 Family Matters
25 SRC Bonjour
29 Bonkers
47 So' Deportes
57 BreakfastTelevision
CF Babar
7:30 6-41 Mighty Morphin Power Rangers
17 Sesame Street
19 Sociology
29 Pink Panther
CF Mon amie Maya
8:00 6-41 Animaniacs
10 Fraggle Rock
11 Body Moves
19 Polka Dot Door
29 Merrie Melodies
47 Lehen Malti
CF Les contes de la foret verte (Tales from the Green Forest)
8:30 6-41 Inspector Gadget
10 Fitness for Life
11 Movie Show
19 Sesame Street/Report Canada
29 Darkwing Duck
47 Asian Horizons
CF Les Fruittis
8:35 17 Sesame Street
9:00 2 Geraldo
3 Sesame Street
4-47 Sally Jessy Raphael
5 What on Earth
6-41 Kidstreet
7-9-10-(10) Regis & Kathie Lee
8 Maury Povich
11 Acting Crazy
(11) Fred Penner's Place
12 James Robison
13 Romper Room
(13)-47 Donahue
25 Les anges du matin
29 Infomercial
CF Boumbo/Bibi et Genevieve t'invitent
9:15 (11) Under the Umbrella Tree
CF Iris le gentil professeur (Iris the Happy Professor)
9:30 5 Urban Peasant
6-41 $40,000 Chain Reaction
11 Next Line
(11) Mr. Dressup
12 It Figures
29 Infomercial
CF A la claire fontaine
9:35 19 Readalong
9:45 19 Mathica's Mathshop
9:50 17 Barney & Friends
10:00 2 Maury Povich
3-5-12 Fred Penner's Place
4 Price is Right
6-41 Bumper Stumpers
7 AM Buffalo
8 Rolonda
9-10 Dini Petty
(10) Leeza
11 Price is Right
(11) Sesame Street
13 Lifestyles
(13) Sally Jessy Raphael
19 Telefrancais
25 Pacha et les chats (Kitty Cats)
29 700 Club
47 Designing Women
57 CityLine
CF Picoli et Lirabo
10:10 19 Take a Look
10:15 3-5-12 Under the Umbrella Tree
25 Iris le gentil professeur
CF SSSSuperscience
10:20 19 Here's How
10:30 3-5-12 Mr. Dressup
6-41 100 Huntley Street
11 Supermarket Sweep
17 Instructional TV
19 Bookmice
25 Moomins
47 Designing Women
CF Mission: Informatique!
10:45 CF La cabane des reves
11:00 2-(13) Vicki!
3 I Love Lucy
4 Rolonda
5 Sesame Street
7 Ricki Lake
8-(11)-12 Price is Right
9 Eye on Toronto
10 Sketches of Our Town
(10) Jane Whitney
11 Supermarket Sweep
13 Morning Magazine
19 Kitty Cats
25 Memoire en jeu
29 Little House on the Prairie
47 Jenny Jones
57 Live on Venus Ave.
CF Les legendes du monde
11:30 3 M*A*S*H
6-41 Divorce Court
10 Judge
11 Family Feud
13 Travel Travel
19 Join In!
25 Les craquantes (Golden Girls)
CF Crocus

Afternoon
noon 2 Flintstones
3 Leave It to Beaver
4-6-7-8-9-10-(10)-11-13-(13)-41 News
5-12 Midday
(11) Three's Company
17 Sesame Street
19 Perfect Pet People
25 Le Midi
29 Dear John
47 Perfect Strangers
57 LunchTelevision
CF Les enquetes de Chlorophylle/Cubitus
12:30 2 People's Court
3 News
4-8 Young & the Restless
7-(13) Loving
(10) Family Feud
(11) Leave It to Beaver
13 Cosby Show
19 Indian Cookery
25 Mon amour, mon amour
29 M*A*S*H
47 Out of This World
CF MicroClub
1:00 2-6-(10)-41 Days of Our Lives
3-5-7-(11)-12-(13) All My Children
9-13 Shirley
10 One O'Clock Live
11 Night Heat
19 Information Processing
29 Wonder Years
47 Neighbours (this Aussie soap currently airs on cable channel OUT TV, which is aimed at LGBT viewers)
57 Movie "My Favorite Years"
CF Didavision
1:15 17 Dvorak Concert from Prague: A Celebration
19 Small Engines
CF Comprendre l'Afrique
1:30 4-8 Bold & the Beautiful
19 Bits & Bytes 2
25 Les temps modernes
29 Designing Women
47 Wok with Yan
CF Jeunes autrement
2:00 2-9-(10)-13 Another World
3 It Figures
4-8-10-11-(11)-12 As the World Turns
5-7-(13) One Life to Live
6-41 $40,000 Chain Reaction
19 Women in Politics
29 Infomercial
47 Manuela
CF Telecours
2:30 3 Forest Rangers
6-41 Entertainment Desk
19 Senior Report
25 Pourquoi pas l'apres-midi?
29 Harry & the Hendersons
CF Droits de femmes
3:00 2 Saved by the Bell
3 Urban Peasant
4-8-11-(11)-12 Guiding Light
5 Coronation Street
6-7-(13)-41 General Hospital
9-10 Bold & the Beautiful
(10) DuckTales
13 Montel Williams
19 Pins & Needles
29 Conan the Adventurer
47 Incontri
57 SCTV
CF Lignes de vie
3:30 2 Family Matters
3 Fresh Prince of Bel Air
5 Star Trek
6-41 Paradise Beach
(10) Saved by the Bell
17 Sesame Street
19 Whole-Language Classroom
25 La bande a Picsou (DuckTales)
29 Tom & Jerry Kids
47 Vivere al 100 Per Cento
57 M*A*S*H
CF Malou
4:00 2 Full House
3 Mork & Mindy
4-(10)-(11)-57 Oprah Winfrey
6-41 Saved by the Bell
7 Golden Girls
8 Geraldo
9-10 Goof Troop
11 Matlock
12 Wonder Years
13 Roseanne
(13) Full House
19 Widget
23 Hooked on Aerobics
25 Le Ribambelle
29 Tiny Toon Adventures
47 O Dono do Mundo
CF Mission: Informatique!/Nouvelles nouvelles
4:30 2 Who's the Boss?
3 Three's Company
5 Wonder Years
6-41 Young & the Restless
7 Golden Girls
9-10 Pink Panther
12-(13) Family Matters
13 Roseanne
19 Kitty Cats
23 Sunshine Cuisine
25 Betes pas betes
29 Animaniacs
CF Woof!
4:40 17 Barney & Friends
5:00 2-4-7-8-(10)-(13) News
3 Beverly Hillbillies
5-(11) Family Matters
9-10 Roseanne
11 Family Feud
12 Fresh Prince of Bel Air
13 Cheers
19 Join In!
23 Best of Adventures in Scale Modelling
25 Watatatow
29 Batman: The Animated Series
47 Telediario
57 Geraldo
CF Les amis ratons (Raccoons)
5:20 17 Shining Time Station
5:30 2 Hard Copy
3 M*A*S*H
4-6-7-11-41 News
8 Coach
9-13 Cheers
10 Katts & Dog
(10) Inside Edition
12 Roseanne
(13) A Current Affair
19 Eureeka's Castle
23 Body Electric
25 Que le meilleur gagne
29 Mighty Morphin Power Rangers
47 Who's the Boss?
CF Katie et Orbie (Katie & Orbie)

Evening
6:00 2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-(11)-12-13-(13)-41-57 News
17 Where in the World is Carmen Sandiego?
19 Polka Dot Door
23 Charlie Rose
25 Ce soir
29 Star Trek: The Next Generation
47 Full House
CF Bibi et Genevieve/Bibi et Genevieve t'invitent
MC Alpha & Omega Mission
6:30 2-(10) NBC Nightly News
4-8 CBS Evening News
7-(13) ABC World News Tonight
11 Canada Tonight (WIC national newscast, broadcast from BCTV Vancouver)
17 Things That Aren't There Anymore
19 Ghostwriter
47 Coach
CF Shlak
6:40 6-41 Early Sportsline
7:00 2-6-41 A Current Affair
3 All in the Family
4-(10)-13 American Journal
5 The Odyssey
7-8-9-10 Wheel of Fortune
11 In the Heat of the Night
(11) Full House
12 Married...with Children
(13) Entertainment Tonight
17 MacNeil-Lehrer NewsHour
19 Success of Treasure Islands
23 Well-Placed Word
25 Marilyn
29 Cheers
47 Murphy Brown
57 Star Trek: The Next Generation
CF Panorama
7:30 2-6-41 Entertainment Tonight
3-5-(11)-12 The Nanny
4-13 Inside Edition
7-8-9-13 Jeopardy!
(10) Cheers
(13)-29 Roseanne
19 Journeys
23 Wild America
25 Taquinons la planete!
47 Married...with Children
8:00 2-3-5-(10)-(11)-12 Fresh Prince of Bel Air
4-8-10 Evening Shade
6-41 Madison
7 Day One
11-13 Top Cops
(13) Billy Graham Crusade
17 Joseph Campbell & the Power of Myth
19 Vista
23 Orchestra! (pt 1)
25 A nous deux!
29 Movie "Licence to Kill"
47 Telesera
57 Movie "Rain Man"
CF Parcours
8:30 2-3-5-(10)-(11)-12 Blossom
4-6-8-41 Dave's World
9 Love & War
10 Monty
47 Incontri
9:00 2-(10)-11 Movie "Day of Reckoning"
3-5-(11)-12 CBC Prime Time News
4-8-10 Murphy Brown
6-41 Destiny Ridge
7-9-13-(13) People's 20th Birthday (GMA's Charles Gibson and Joan Lunden host an all-star tribute to the magazine's anniversary)
19 Mystery! "Death of an Expert Witness" (pt 3)
23 Ethics & the Deficit: Getting the Red Out
25 A tout prix
47 Gli Incatenati
CF Zap
9:30 4-8-10 Love & War
17 Joseph Campbell & the Power of Myth
47 Chinese Journal
10:00 3 Perry Mason
4-6-8-41 Northern Exposure
5 Witness (women frontline reporters' war diaries)
10 Rescue 911
(11) Star Trek: The Next Generation
12 Miami Vice
19 Imprint
23 MacNeil-Lehrer NewsHour
25 Le Telejournal
47 Married...with Children
CF Les Francos
10:25 25 Le Point
10:30 29 Cheers
47 Love Connection
CF Une sale histoire
10:50 57 News
11:00 2-3-4-7-8-10-(10)-11-(11)-12-(13) News
5 This Hour Has 22 Minutes
6-41 World Tonight
9-13 CTV National News
17 Moyers/Oren Lyons the Faithkeeper
19 Video Art Video
23 Nightly Business Report
25 Nouvelles du sport/Meteo
29 Cops
47 Coach
11:10 CF Panorama
11:20 57 MediaTelevision
11:30 5 Absolutely Fabulous
6-41 Sportsline
9-13 News
(11) Wonder Years
(13) Murphy Brown
25 La Ruee vers l'art
29 M*A*S*H
11:35 2-(10) Tonight Show
3 Space: 1999
4-(10)-47 Late Show with David Letterman
11:50 57 Movie "The Year of Living Dangerously"

Late Night
midnight 9-10 Hard Copy
11-13 Infomercial
(11)-12 Star Trek
13 A Different World
(13) ABC News Nightline
17 Nightly Business Report
19 Business of Better Writing
29 Arsenio Hall
12:05 5 Newhart
6-41 A Current Affair
7 Infomercial
12:10 CF Periode de questions: Provinciale
12:30 9-10 Rush Limbaugh
11-13 Infomercial
(13) Hard Copy
25 La politique federale/La politique provinciale
12:35 2-6-(10)-41 Late Night with Conan O'Brien
3 Outer Limits
4-7-47 Infomercial
5 WKRP in Cincinnati
8 Golden Girls
1:00 9 Night Court
11 Together Again
(11) Newhart
12 Movie "The Soft Skin"
13 Incredible Hulk
(13) Rush Limbaugh
29 Designing Women
1:05 4-7 Infomercial
5 Movie "The Soft Skin"
8 Golden Girls
47 Jerry Springer
1:30 9-11-(13) Infomercial
(11) WKRP in Cincinnati
29 Montel Williams
1:35 2-4-7 Infomercial
3 Real Stories of the Highway Patrol
6-41 Arsenio Hall
8 Mr. Belvedere
(10) Later with Greg Kinnear
2:00 9-13 Infomercial
(13) Jerry Springer
2:05 2-4-47 Infomercial
7 Real Stories of the Highway Patrol
8 CBS News Up to the Minute
(10) News
2:15 57 Movie "My Favorite Year"
2:30 11 Infomercial
29 Mama's Family
2:35 2-4-47 Infomercial
6-41 Leeza
2:40 (10) Montel Williams
3:00 11 Infomercial
29 Fall Guy
3:05 2 Home Shopping Spree
4 CBS News Up to the Minute
47 Infomercial
3:30 7 ABC World News Now
11 Infomercial
3:40 (10) Infomercial
4:00 11 Infomercial
19 Dealing with Drugs
29 Best of National Geographic
4:10 (10) NBC News Nightside
4:15 57 Movie "Hold Back the Night"
4:30 11 Infomercial
MA is offline   Reply With Quote
Old 03-13-2019, 04:53 AM   #132
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,216
Default

31 years ago yesterday...

Western Illinois Sat, Mar 12, 1988
from TV Guide-Western Illinois edition
Pledge breaks may affect programs on WTTW 11, KIIN 12, WQPT 24, and WTVP 47

KTVO 3-ABC Kirksville/Ottumwa
7:00 Little Clowns of Happytown
7:30 Pound Puppies
8:00 My Pet Monster
8:30 Little Wizards
9:00 Real Ghostbusters
10:00 Bugs Bunny & Tweety
10:30 Flintstone Kids
11:00 Animal Crack-Ups
11:30 Discover
noon ABC Weekend Special "Pippi Longstocking" (pt 1)
12:30 US Farm Report
1:00 Big Eight Basketball Tournament semifinals (from Kansas City)
5:00 ABC World News Saturday
5:30 D.C. Follies
6:00 High School Basketball: IGHSAU girls' 5-player championship (from Des Moines)
8:00 High School Basketball: IGHSAU girls' 6-player championship
10:00 News
10:30 Wrestling
11:30 Movie "The Flying Irishman" (bw)

WHBF 4-CBS Quad Cities
6:30 Better Way
7:00 Hello Kitty's Furry Tale Theater
7:30 Jim Henson's Muppet Babies
9:00 Pee-wee's Playhouse
9:30 Mighty Mouse: The New Adventures
10:00 Popeye & Son
10:30 Dennis the Menace
11:00 Teen Wolf
11:30 Galaxy High School
noon NCAA Tournament Preview
12:45 Big East Basketball Tournament semifinal
2:45 NCAA Tournament Preview
3:00 College Basketball: Iowa-Indiana
5:00 News
5:30 CBS Evening News
6:00 Mama's Family
6:30 She's the Sheriff
7:00 Magic of David Copperfield X
8:00 Tour of Duty
9:00 West 57th
10:00 News
10:30 Hardcastle & McCormick
11:30 It's a Living

KWQC 6-NBC Quad Cities
6:30 Kidsongs
7:00 Fraggle Rock
7:30 Smurfs
9:00 ALF
9:30 Alvin & the Chipmunks
10:00 Disney's Adventures of the Gummi Bears
10:30 New Archies
11:00 Foofur
11:30 I'm Telling
noon SEC Basketball Tournament semifinal (from Baton Rouge)
2:00 DuPont Classic tennis
4:00 Honda Classic golf
5:00 Cheers
5:30 NBC Nightly News
6:00 News
6:25 Iowa Lotto Show
6:30 Cosby Show
7:00 Facts of Life
7:30 227
8:00 Golden Girls
8:30 Amen
9:00 Hunter
10:00 News
10:30 Saturday Night's Main Event (from Nashville)
mid. Star Search
1:00 Entertainment This Week
2:00 News

KHQA 7-CBS Quincy
6:30 US Farm Report
7:00 Hello Kitty's Furry Tale Theater
7:30 Jim Henson's Muppet Babies
9:00 Pee-wee's Playhouse
9:30 Mighty Mouse: The New Adventures
10:00 Popeye & Son
10:30 Dennis the Menace
11:00 High School Basketball: IHSA Class A boys' semifinals (from Champaign)
2:30 Big East Basketball Tournament (JIP)
2:45 NCAA Tournament Preview
3:00 College Basketball: Iowa-Indiana
5:00 Hee Haw
6:00 High School Basketball: IHSA Class A boys' consolation game
8:00 High School Basketball: IHSA Class A boys' championship game
10:00 News
10:30 Magic of David Copperfield X
11:30 Star Trek: The Next Generation
12:30 Friday the 13th: The Series
1:30 News

WQAD 8-ABC Quad Cities
6:25 Inspirations
6:30 ThunderCats
7:00 Little Clowns of Happytown
7:30 Pound Puppies
8:00 My Pet Monster
8:30 Little Wizards
9:00 Real Ghostbusters
10:00 Bugs Bunny & Tweety
10:30 ThunderCats
11:00 High School Basketball: IHSA Class A boys' semifinals
2:30 Bowling: PBA National Championship (JIP)
3:30 ABC Wide World of Sports (World Weightlifting Championships; WBA lightweight champ Jose Luis Ramirez (100-8/82 KO) defends his belt against Pernell Whitaker (15-0/9 KO))
5:00 ABC World News Saturday
5:30 Babe Winkelman's Good Fishing
6:00 High School Basketball: IHSA Class A boys' consolation game
8:00 High School Basketball: IHSA Class A boys' championship game
10:00 News
10:30 Movie "Cutter's Way"
12:30 Siskel & Ebert
1:00 At the Movies
1:30 Movie "Murder is a One-Act Play"
3:00 News
3:30 Inspirations

WGN 9-Ind Chicago
5:00 Alice
5:30 Keys to Success
6:00 Superman (bw)
6:30 US Farm Report
7:00 Heart of Chicago
7:30 World Tomorrow
8:00 Charlando
8:30 People to People
9:00 Minority Business Report
9:30 Superman (bw)
10:00 Soul Train
11:00 High School Basketball: Chicago Public League semifinal
1:00 College Basketball: DePaul-Marquette
3:00 High School Basketball: Chicago Public League semifinal
5:00 Bustin' Loose
5:30 Charles in Charge
6:00 It's a Living
6:30 Mama's Family
7:00 Movie "The In-Laws"
9:00 News
9:30 INN News
10:00 Hogan's Heroes
10:30 Movie "The Pride and the Passion"
1:00 Tales from the Darkside
1:30 At the Movies
2:00 INN News
2:30 Tony Randall
3:00 Movie "Banjo Hackett"
4:50 Five Minutes to Live By

WGEM 10-NBC Quincy
6:15 Davey & Goliath
6:30 New Zoo Revue
7:00 Fraggle Rock
7:30 Smurfs
9:00 ALF
9:30 Alvin & the Chipmunks
10:00 Disney's Adventures of the Gummi Bears
10:30 New Archies
11:00 Foofur
11:30 By the Way
noon SEC Basketball Tournament semifinal
2:00 DuPont Classic tennis
4:00 Honda Classic golf
5:00 Babe Winkelman's Good Fishing
5:30 NBC Nightly News
6:00 News
6:30 Can You Be Thinner?
7:00 Facts of Life
7:30 227
8:00 Golden Girls
8:30 Amen
9:00 Hunter
10:00 News
10:30 Saturday Night's Main Event
mid. Lifestyles of the Rich & Famous

WTTW 11-PBS Chicago
7:00 Nightly Business Report
7:30 Square One Television
8:00 3-2-1 Contact
8:30 Degrassi Junior High
9:00 MotorWeek '88
9:30 Newton's Apple
10:00 Headline News
noon Sesame Street Special
1:05 National Geographic "Inside the Soviet Circus"
2:10 Nature
3:05 Hometime
3:40 Art of William Alexander
4:15 Rod & Reel
4:45 Justin Wilson's Louisiana Cookin'
5:25 Frugal Gourmet
6:00 Sneak Previews
6:25 McLaughlin Group
7:00 Great Moments from Nature (highlights from the past 5 seasons)
9:00 Nature "Elephant: Lord of the Jungle"
10:00 Doctor Who marathon: "Terror of the Autons" at 10, "Logopolis" at 11:30, "Castrovalva" at 1am, "The Mark of the Rani" at 2:30

KPLR 11-Ind St. Louis
6:00 US Farm Report
6:30 Urban Affairs
7:00 Mellinger Hour: Make Money at Home
8:00 Natural Weight Loss: Your Right to Be Lean
8:30 Where There's a Will, There's an A
9:00 Home Search
10:00 White Shadow
11:00 Movie "Take Down"
1:00 Big Eight Basketball Tournament semifinals
5:30 Greatest Sports Legends
6:00 MCC Basketball Championship (from Indianapolis)
8:30 Wonderful World of Disney
10:00 Cheers
10:30 Twilight Zone (bw)
11:00 Three Stooges (bw)
1:30 Solid Gold in Concert
2:30 Movie "The Big Sky" (bw)

KIIN 12-PBS Iowa City (IPTV)
7:00/7:30 Growing Years
8:00 Marketing
8:30 Spirit of the Land
9:00/9:30 GED
10:00 Model Railroading
11:00 Take Charge!
11:30 This Old House
noon MotorWeek '88
12:30 Hometime
1:00 Naturescene
1:30 Lap Quilting with Georgia Bonesteel
2:00 Grand Ole Opry
5:00 National Geographic
7:00 Lawrence Welk (big band tribute)
8:15 Great Performances (Lauren Bacall hosts a tribute to Humphrey Bogart)
10:15 Movie "The Compleat Beatles"

WJPT 14-Jacksonville/WIUM 22-Macomb/WQEC 27-Quincy (PBS)
9:30 Mister Rogers' Neighborhood
10:00 Sesame Street
11:00 Understanding Human Behavior
noon Community Focus (Quincy League of Women Voters-sponsored public forum on a referendum on a proposed Quincy school tax, recorded in February)
2:00 Joy of Painting
2:30 Frugal Gourmet
3:00 Sewing with Nancy
3:30 Cooking Plain & Fancy
4:00 German Professional Soccer
5:00 Degrassi Junior High
5:30 Art Beat
6:00 Here's to Your Health
7:00 Masterpiece Theatre "Day After the Fair" (pt 1)
8:00 Austin City Limits (guests Leo Kottke; and Schuyler, Knobloch & Bickhardt)
9:00 Wild America "Wild Turkey" (pt 1)
9:30 Take Charge! "No Place Like Home"
10:00 Mystery! "Inspector Morse: Service of All the Dead" (conclusion)

KLJB 18-Fox Quad Cities
6:30 World Tomorrow
7:00 Forgotten Children of the 80s
8:00 Mind Power
9:00 My Favorite Martian
9:30 Brady Bunch
10:00 Gomer Pyle, USMC
10:30 Small Wonder
11:00 Puttin' on the Hits
11:30 America's Top 10
noon American Bandstand
1:00 College Basketball: Ohio State-Michigan
3:00 Work'n with Wood
3:30 Hogan's Heroes
4:00 Friday the 13th: The Series
5:00 9 to 5
5:30 Marblehead Manor
6:00 High School Basketball: IGHSAU girls' 5-player championship
8:00 High School Basketball: IGHSAU girls' 6-player championship
10:00 Live on Tape
10:30 College Basketball: Illinois-Northwestern (same-day tape)
12:30/1:00 Bizarre

WHOI 19-ABC Peoria
6:30 Better Way
7:00 Little Clowns of Happytown
7:30 Pound Puppies
8:00 My Pet Monster
8:30 Little Wizards
9:00 Real Ghostbusters
10:00 Bugs Bunny & Tweety
10:30 Flintstone Kids
11:00 High School Basketball: IHSA Class A boys' semifinals
2:30 Bowling: PBA National Championship (JIP)
3:30 ABC Wide World of Sports
5:00 ABC World News Saturday
5:30 News
6:00 High School Basketball: IHSA Class A boys' consolation game
8:00 High School Basketball: IHSA Class A boys' championship game
10:00 News
10:30 Movie "A Little Sex"
12:30 ABC News

WICS 20-NBC Springfield
6:30 US Farm Report
7:00 Fraggle Rock
7:30 Smurfs
9:00 ALF
9:30 Alvin & the Chipmunks
10:00 Disney's Adventures of the Gummi Bears
10:30 Bullwinkle
11:00 Foofur
11:30 I'm Telling
noon SEC Basketball Tournament semifinal
2:00 DuPont Classic tennis
4:00 Honda Classic golf
5:00 Hee Haw
6:00 News
6:30 Wheel of Fortune
7:00 Facts of Life
7:30 227
8:00 Golden Girls
8:30 Amen
9:00 Hunter
10:00 News
10:30 Saturday Night's Main Event

WQPT 24-PBS Quad Cities
10:00 Television "Fun and Games"
11:00 Hometime marathon
2:00 Nova "The Mystery of the Master Builders"
3:00 Modern Maturity
3:30 Victory Garden
4:00 Systems Organizations
4:30 Computer Chronicles
5:00 Degrassi Junior High
5:30 Wild America "Wild Turkey" (pt 2)
6:00 WonderWorks "Anne of Green Gables: The Sequel" (pt 1)
8:00 Lawrence Welk (guest Barbara Mandrell)
9:15 Lawrence Welk (big band tribute)
10:30 Bix Tonight! (guests Red Rose Ragtime Band)
11:00 Austin City Limits (same guests as 14-22-27)

WEEK 25-NBC Peoria
6:30 I'm Telling
7:00 Fraggle Rock
7:30 Smurfs
9:00 ALF
9:30 Peoria Spelling Bee
10:30 New Archies
11:00 Foofur
11:30 Puttin' on the Hits
noon SEC Basketball Tournament semifinal
2:00 DuPont Classic tennis
4:00 Honda Classic golf
5:00 Everything You Wanted Know About Taxes
5:30 NBC Nightly News
6:00 News
6:30 Dom DeLuise
7:00 Facts of Life
7:30 227
8:00 Golden Girls
8:30 Amen
9:00 Hunter
10:00 News
10:30 Saturday Night's Main Event
mid. Pro Wrestling This Week
1:00 Headline News

KJMH 26-Ind Burlington
5:00 Hit Video USA
6:30 Ag Week
7:00 Lady Lovelylocks & the Pixietails
7:30 Popples
8:00 Get Along Gang
8:30 Sylvanian Families
9:00 Starcom
9:30 New Gidget
10:00 Fan Club
10:30 Rock & Roll & Then Some
11:00 Soul Train
noon Wrestling
1:00 College Basketball: Ohio State-Michigan
3:00 Big Eight Basketball Tournament semifinal
5:00/5:30 Tales from the Darkside
6:00 Solid Gold in Concert
7:00 College Basketball: Illinois-Northwestern
9:00 Movie "The Fall of the Roman Empire"
mid. INN News
12:30 Christian Science Monitor Reports
1:00 Weekend with Crook & Chase
1:30 Star Trek: The Next Generation
2:30 Hit Video YSA
3:25 Movie "Hard Hombre" (bw)

WMBD 31-CBS Peoria
7:00 Hello Kitty's Furry Tale Theater
7:30 Jim Henson's Muppet Babies
9:00 Pee-wee's Playhouse
9:30 Mighty Mouse: The New Adventures
10:00 Bugs Bunny & Tweety
10:30 Dennis the Menace
11:00 Teen Wolf
11:30 Galaxy High School
noon NCAA Tournament Preview
12:45 Big East Basketball Tournament semifinal
2:45 NCAA Tournament Preview
3:00 College Basketball: Iowa-Indiana
5:00 Muppet Show
5:30 CBS Evening News
6:00 News
6:30 D.C. Follies
7:00 Magic of David Copperfield X
8:00 Tour of Duty
9:00 West 57th
10:00 News
10:30 Movie "The Boys from Brazil"

WFLD 32-Fox Chicago
6:00 Esta Semana
7:00 32 This Week
8:00 Walleye Magazine
8:30 Real Estate Showcase
9:00 Natural Weight Loss: Your Right to Be Lean
9:30 Three Stooges/Our Gang (bw)
11:00 Wrestling
noon Movie "The Invisible Man Returns" (bw)
1:30 Movie "Gog"
3:30 It's a Living
4:00 Wonderful World of Disney
5:00 Small Wonder
5:30 What's Happening Now!!
6:00 Too Close for Comfort
6:30 Family Ties
7:00 Boys Will Be Boys
7:30 Women in Prison
8:00 New Adventures of Beans Baxter
8:30 Mr. President
9:00 Mission: Impossible
10:00 Taxi
10:30 Friday the 13th: The Series
11:30 Movie "The Fan"
1:35/2:35 Outer Limits (bw)

WYZZ 43-Fox Bloomington
6:30 Lady Lovelylocks & the Pixietails
7:00 Popples
7:30 Get Along Gang
8:00 Comic Strip (airing the week's episodes in one shot)
10:30/11:30 Wrestling
12:30 Star Search
1:30 Natural Weight Loss
2:00 Marblehead Manor
2:30 We Got It Made
3:00 What's Happening Now!!
3:30 It's a Living
4:00 Mama's Family
4:30 T & T
5:00 Star Trek: The Next Generation
6:00 Hee Haw (co-host Charley Pride/guests the Osborne Brothers, and Patti Loveless; presumably this was the episode as well on ch 7 and 20?)
7:00 College Basketball: Illinois-Northwestern
9:00 Boys Will Be Boys
9:30 Women in Prison
10:00 New Adventures of Beans Baxter
10:30 Mr. President
11:00 Friday the 13th: The Series
mid. Movie "Sailor Beware" (bw)

WTVP 47-PBS Peoria
8:30 Faces of Japan
9:00 Business of Management
10:00 Business File
11:00 Take Charge!
11:30 Hometime
noon Frugal Gourmet
12:40 Victory Garden
1:20 Bodywatch
1:55 This Old House
2:35 Madeleine Cooks
3:15 Joy of Painting
3:50 Art of William Alexander
4:30 Julia Child
5:10 OWL/TV
5:30 Adventures in Scale Modeling
6:00 Lawrence Welk (guest Barbara Mandrell)
7:10 WonderWorks "Anne of Green Gables: The Sequel" (conclusion)
9:15 Lawrence Welk (big band tribute)
11:00 James Taylor in Concert

WYZZ 55-Fox Springfield
7:00 Christian Science Monitor Reports
7:30 Tuning In
8:00 TBA
8:30 Natural Weight Loss
9:00 Mind Power
10:00 Wild Wild West
11:00 High School Basketball: IHSA Class A boys' semifinals
2:30 Cisco Kid
3:00 World Cup Skiing
4:00 Throb
4:30 Small Wonder
5:00 Star Search
6:00 High School Basketball: IHSA Class A boys' consolation game
8:00 High School Basketball: IHSA Class A boys' championship game
10:00 Wrestling
11:00 Movie "Look What's Happened to Rosemary's Baby"
12:30 Forever Gold
AMackII is online now   Reply With Quote
Old 03-13-2019, 06:10 AM   #133
MA
Once Upon A Christmas
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 56,517
Default

Ottawa Tues, Mar 11, 1980
from Tele (Ottawa's Le Droit was one of the affiliated papers for this supplement, which served 5 French dailies and was based at Montreal daily La Presse)

OTA Channels
CBOT 4-CBC
9:15 Friendly Giant
9:30 Ontario Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
noon Galloway's Gallery
12:30 Wicks
1:00 Today from Quebec
2:00 Edge of Night
2:30 Take 30
3:00 Bob McLean
4:00 Beyond Reason
4:30 All in the Family
5:00 Beachcombers
5:30 Mary Tyler Moore
6:00 Evening News
7:00 Happy Days
7:30 Country Report
8:00 Happy Days
8:30 Raes (guests Peter Allen and Rex Smith)
9:00 Three's Company
9:30 the fifth estate
10:30 Man Alive "Alive is Not Alive" (discussing confessions)
11:00 The National
11:27 The Local
11:45 The Good Life
12:15 House Calls

CKGN 6-Global
6:00 Seneca Telecollege
7:00 PTL Club
8:00 Hammy Hamster
8:30 NFB Film
9:00 New Ed Allen
9:30 100 Huntley Street
11:00 Bonnie Prudden
11:30 Money Talks
noon News at Noon
1:00 Celebrity Cooks
1:30 Sue Lumsden
2:00 Afternoon Movie "McCloud: The Man with the Golden Hat"
4:00 Hercules
4:30 Battle of the Planets
5:00 Starsky & Hutch
6:00 Global Early News
7:00 Family Feud
7:30 Bob Newhart
8:00 What Will They Think of Next!
8:30 Man About the House
9:00 Movie "Crash"
11:00 Late News
11:30 Sports Probe
mid. Merv Griffin (guests Robert Stack, Steve Landsberg, Brett Livingstone-Strong, Margo Lynch, Lofus Weinstock, and Jamie Lee Curtis)
1:30 Gong Show

WWNY 7-CBS/NBC/ABC Watertown (receivable in some parts of the market)
6:55 American Trails
7:00 Today
7:25 Library News
7:30 Today
8:25 WWNY News
8:30 Today
9:00 Captain Kangaroo
10:00 Jeffersons
10:30 Celebrity Whew!
11:00 Price is Right
noon Doctors
12:30 Search for Tomorrow
1:00 Young & the Restless
2:00 As the World Turns
3:00 Guiding Light
4:00 One Day at a Time
4:30 Hollywood Squares
5:00 New High Rollers
5:30 Beverly Hillbillies
6:00 WWNY News
6:30 CBS Evening News
7:00 Ward Hamilton
7:30 Diff'rent Strokes
8:00 Happy Days
8:30 Laverne & Shirley
9:00 CBS Movie
11:00 WWNY News
11:30 Florida Primary Coverage
mid. Barnaby Jones
1:00 Movie "Badlands"

CBOFT 9-SRC
9:00 En mouvement
9:15 Les 100 tours de Centour
9:30 Animagerie
9:45 Virginie
10:00 Passe-Partout
10:30 Cours scolaires de l'Ontario
11:00 Au fil de la semaine
11:30 Les enfants du 47A (Kids from 47A)
noon Papa, cher Papa (Father Dear Father)
12:30 Les Coqueluches
1:30 Le Telejournal
1:35 Femme d'aujourd'hui
2:30 Cinema "Comment denicher un mari"
4:00 Bobino
4:30 Mordicus
5:00 Les Pierrafeu (Flintstones)
5:30 La vie secrete des animaux
6:00 Actualite
7:00 Ce soir
7:30 Propulsion CTF
8:00 Race du monde
8:30 Jamais deux sans toi
9:00 Telejeans
10:00 L'Age de l'energie (pt 8)
10:30 Le Telejournal
11:05 Telejournal Regional
11:20 Rencontres (Claude Levi-Strauss, conclusion)
11:50 Cinema "Reves de gloire"

CJOH 13/8-CTV
6:00/6:30 University of the Air
7:00 Canada AM
9:00 Mad Dash
9:30 Sandy, Bill & Friends
10:30 Definition
11:00 What's Cooking
11:30 Romper Room
noon Flintstones
12:30 Young & the Restless
1:30 Alan Hamel (guests Jerry Van Dyke, Marilyn Sokal, Barbi Benton, and Albert Lowry)
2:30 Another World
4:00 Here's Lucy
4:30 Cross-Wits
5:00 Newlywed Game
5:30 M*A*S*H
6:00 Newsline
7:00 Diff'rent Strokes
7:30 Stars on Ice
8:00 Quincy
9:00 Taxi
9:30 Hello Larry
10:00 Hart to Hart
11:00 CTV National News
11:23 Nightline
mid. Late Night Movie "Remember When"

CICO 24-TVO
8:00 Real Story
8:30 Polka Dot Door
9:00 Hattytown Tales
9:10 Les aventures de Babar
9:15 Report Canada
9:20 Readalong
9:30 Wild Animals of the World
10:00 Write On
10:05 H&G Mystery Theatre
10:10 Parlez-moi
10:20 See, Hear
10:25 Write On
10:30 Cucumber
11:00 Les Boucanniers d'eau douce
11:20 Le Jardin des sensations
11:30 Inside Out
11:45 Guess What
noon Electric Company
12:30 People & Pets
1:00 In Their Shoes
1:15 Write On
1:20 Parlez-moi
1:30 Report Canada
1:50 Readalong
2:00 Calling Captain Consumer
2:10 Ecology
2:30 Jeremy
2:45 Inside Out
3:00 Le Temps des incertitudes
4:00 Passe-Partout
4:30 Mister Rogers' Neighborhood
5:00 Sesame Street
6:00 Polka Dot Door
6:30 Fables of the Green Forest
6:55 Barbapapa
7:00 Parlez-moi
7:10 Like No Other Place
7:30 Magic Shadows
8:00 Kidnapped
8:30 The Real Story
9:00 National Geographic
10:00 Cope
10:30 Dimensions in Science
11:00 The Real Story
11:30 TBA
mid. Witness to Yesterday

CIVO 30-RQ
10:00 Le Marche aux images
11:00 Math Patrol/Readalong/Write On
11:30-11:40 Parlez-moi
1:30 Sunrunners
1:50 Les Oraliens
2:05 Passe-Partout
2:30 Le Marche aux images
3:30 Les lundis de Pierre Nadeau
4:30 Destins du siecle
5:30 La publicite au Quebec
6:00 Les fables de Lafontaine
6:30 On aura tout vu
7:00 La Periode de Questions
8:00 Debats sue la question referendaire (referendum-related debates from the National Assembly)

CHOT 40-TVA
8:25 CHOT vous informe
8:45 Bonjour le monde
10:00 Votre amie Suzanne
10:30 Sans detour
11:15 Saturnin le petit canard
11:30 Les P'tits Bonshommes
12:13 CHOT vous informe
12:15 Le 10 vous informe (from CFTM Montreal)
12:30 Cine-Quiz "Le Clair de terre"
2:30 Janette veut savoir
3:30 Fanfan Dede
4:00 Les Satellipopettes
4:30 Ma sorciere bien-aimee (Bewitched)
5:00 Les mysteres de l'Ouest (Wild Wild West)
6:00 CHOT vous informe
6:30 Les Tannants
7:30 Le clan Beaulieu
8:00 La conquete de l'Ouest
9:00 Hawaii 5-O (Hawaii Five-O)
10:00 Shirley (guest Louise Forestier)
10:30 La Quotidienne draw
10:31 Nouvelles TVA
11:00 Sports
11:10 La couleur du temps
11:25 Festival Annie Girardot "La mandarine"
1:00 Derniere edition (CFTM)

Cable
Ottawa Cable 12
5:30pm Who Says
6:00 Mind Your Mental Health
7:00 TBA
8:00 Carleton Board of Education 1980 Public Speaking Contest
8:30 Insight
9:00 Breath of Life
9:30 I Didn't Know That
10:00 The Other Side

Skyline Cable 12
noon Signed Newsline (last night's CJOH news with sign language interpretation)
1:00 Chez nous, chez vous
2:00 Droit de parole
3:00 Information Gloucester
3:30 Born a Woman
5:30 Who Says
5:55 Contact
6:00 Mind Your Mental Health
7:00 Ca se passe chez nous
8:00 Hellenic Kaleidoscope
8:30 Insight
9:00 Breath of Life
9:30 I Didn't Know That
10:00 The Other Side
10:30 Data 80

WROC 8-NBC Rochester
5:55 News for Little People
6:00 700 Club
7:00 Today (news at :25)
9:00 Cross-Wits
9:30 Midmorning Break
10:00 Card Sharks
10:30 Hollywood Squares
11:00 New High Rollers
11:30 Wheel of Fortune
noon Chain Reaction
12:30 Password Plus
1:00 Days of Our Lives
2:00 Doctors
2:30 Another World
4:00 TV8 Matinee Movie
6:00 NewsCenter 8
6:30 NBC Nightly News
7:00 M*A*S*H
7:30 Newlywed Game
8:00 Misadventures of Sheriff Lobo
9:00 The Big Show
10:30 United States
11:00 NewsCenter 8
11:30 Florida Primary Coverage
mid. Tonight Show
1:30 Tomorrow

WHEC 10-CBS Rochester
6:00 Sunrise Semester
6:30 Eddie Meath
7:00 CBS Morning News
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Eddie Meath
9:30 My Three Sons
10:00 Tic Tac Dough
10:30 Celebrity Whew!
11:00 Price is Right
noon Noon at 10
12:30 Search for Tomorrow
1:00 Young & the Restless
2:00 As the World Turns
3:00 Guiding Light
4:00 Bewitched
4:30 Merv Griffin
6:00 TV10 News
7:00 CBS Evening News
7:30 Carol Burnett & Friends
8:00 White Shadow
9:00 Movie
11:00 TV10 News
11:30 Florida Primary Coverage
mid. Barnaby Jones
1:00 Movie "Badlands"

WOKR 13-ABC Rochester
6:25 Romper Room
6:55 Eyewitness News
7:00 Good Morning America
9:00 Phil Donahue
10:00 AM Rochester
10:55 Eyewitness News
11:00 Laverne & Shirley
11:30 Family Feud
noon $20,000 Pyramid
12:30 Ryan's Hope
1:00 All My Children
2:00 One Life to Live
3:00 General Hospital
4:00 Mike Douglas
5:30 All in the Family
6:00 Eyewitness News
6:30 ABC World News Tonight
7:00 Happy Days Again
7:30 PM Magazine
8:00 Happy Days
8:30 Laverne & Shirley
9:00 Three's Company
9:30 Taxi
10:00 Hart to Hart
11:00 Eyewitness News
11:30 Florida Primary Coverage
mid. Movie "Black Market Baby"
1:30 Eyewitness News
MA is offline   Reply With Quote
Old 03-14-2019, 07:55 AM   #134
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,216
Default

Retro: Harlan, KY, Monday, December 21, 1987
Source: Harlan Daily Enterprise via Google News Archive.
Listings ran from 7AM to 2AM.

02 - WSJK (PBS) Sneedville
8:00 In-school programming
3:00 Captain Kangaroo
3:30 Sesame Street
4:30 Mister Rogers
5:00 Square One TV
5:30 3-2-1 Contact
6:00 Modern Maturity
6:30 Nightly Business Report
7:00 MacNeil/Lehrer Newshour
8:00 Making of a Continent
9:00 Evening at Pops
10:00 In Search of Love with Leo Buscaglia (author and lecturer Leo Buscaglia profiles people including actor Mike Farrell and foster parents the Lamermayers, who have enriched their own lives by sharing generously with others)
11:00 Nightly Business Report
11:30 sign-off

03 - WSAZ (NBC) Huntington
7:00 Today
9:00 High Rollers
9:30 Scrabble
10:00 Sale of the Century
10:30 Classic Concentration
11:00 Wheel of Fortune
11:30 Win, Lose or Draw
12:00 Super Password
12:30 News
1:00 Days of Our Lives
2:00 Another World
3:00 Santa Barbara
4:00 Mr. Cartoon
5:00 Family Ties
5:30 Cheers
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 PM Magazine
7:30 Hollywood Squares
8:00 Movie: "The Little Match Girl" (1987)
10:00 Christmas in Washington (Marilyn McCoo, Jack Jones, 10-year-old violinist Stefan Milenkovic, the Vienna Boys Choir and the US Naval Academy Glee Club join host Barbara Mandrell for this holiday special)
11:00 News
11:30 Best of Carson
12:30 Late Night with David Letterman
1:30 Ask Dr. Ruth
2:00 Home Shopping Network

05 - WCYB (NBC) Bristol
7:00 Today
9:00 Donahue
10:00 Sale of the Century
10:30 Classic Concentration
11:00 Oprah Winfrey
12:00 News
12:30 Win, Lose or Draw
1:00 Days of Our Lives
2:00 Another World
3:00 Santa Barbara
4:00 Various programs
5:00 The A-Team
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 PM Magazine
7:30 Hollywood Squares
8:00 Movie: "The Little Match Girl" (1987)
10:00 Christmas in Washington
11:00 News
11:30 Best of Carson
12:30 Late Night with David Letterman
1:30 Crook and Chase

06 - WATE (ABC) Knoxville
7:00 Good Morning America
9:00 Will Shriner
10:00 Hour Magazine
11:00 Who's the Boss?
11:30 Mr. Belvedere
12:00 News
12:30 Loving
1:00 All My Children
2:00 One Life to Live
3:00 General Hospital
4:00 Divorce Court
4:30 Superior Court
5:00 People's Court
5:30 Andy Griffith Show
6:00 News
6:30 ABC World News Tonight
7:00 Andy Griffith Show
7:30 Halls High School Choir
8:00 MacGyver
9:00 NFL Football: Dallas Cowboys vs. Los Angeles Rams
12:00 News
12:30 Nightline
1:00 Love Connection

10 - WBIR (CBS) Knoxville
7:00 CBS Morning News
7:30 The Morning Program
9:00 Donahue
10:00 Sally
10:30 Card Sharks
11:00 Price is Right
12:00 News
12:30 Young and the Restless
1:30 Bold and the Beautiful
2:00 As the World Turns
3:00 Guiding Light
4:00 Oprah Winfrey
5:00 Three's Company
5:30 Jeopardy!
6:00 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Wheel of Fortune
7:30 Charlie's Christmas Project
8:00 Garfield Christmas Special Animated (Jon, Odie and Garfield travel "over the river and through the woods" to the family farm for an old-fashioned Christmas)
8:30 Claymation Christmas Celebration (The California Raisins are joined by dinosaurs Herb and Rex in this musical salute to Christmas; from Academy Award winner Will Vinton, creator of the Claymation animation technique)
9:00 Newhart
9:30 Designing Women
10:00 Cagney and Lacey
11:00 News
11:30 Carol Burnett and Friends
12:00 Night Heat
1:00 Movie: "Pleasure Cove" (1979)

11 - WJHL (CBS) Johnson City
7:00 CBS Morning News
7:30 The Morning Program
9:00 Richard Simmons Slim Cooking
9:30 Truth or Consequences
10:00 $25.000 Pyramid
10:30 Card Sharks
11:00 Price is Right
12:00 News
12:30 Young and the Restless
1:30 Bold and the Beautiful
2:00 As the World Turns
3:00 Guiding Light
4:00 Magnum, P.I.
5:00 Divorce Court
5:30 People's Court
6:00 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Christmas to Remember
8:00 Garfield Christmas Special Animated
8:30 Claymation Christmas Celebration
9:00 Newhart
9:30 Designing Women
10:00 Cagney and Lacey
11:00 News
11:30 Hunter
12:30 Movie: "Honeyboy" (1982)

13 - WLOS (ABC) Asheville
7:00 Good Morning America
9:00 Newlywed Game
9:30 Dating Game
10:00 Geraldo
11:00 Who's the Boss?
11:30 Mr. Belvedere
12:00 Jeopardy!
12:30 Loving
1:00 All My Children
2:00 One Life to Live
3:00 General Hospital
4:00 The Judge
4:30 Gimme a Break!
5:00 The A-Team
6:00 News
6:30 ABC World News Tonight
7:00 Wheel of Fortune
7:30 Jeopardy!
8:00 MacGyver
9:00 NFL Football: Dallas Cowboys vs. Los Angeles Rams
12:00 News

18 - WLEX (NBC) Lexington
7:00 Today
9:00 Donahue
10:00 Sale of the Century
10:30 Classic Concentration
11:00 Wheel of Fortune
11:30 Win, Lose or Draw
12:00 News
12:30 Scrabble
1:00 Days of Our Lives
2:00 Another World
3:00 Santa Barbara
4:00 Love Connection
4:30 Superior Court
5:00 People's Court
5:30 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Newlywed Game
7:30 Dating Game
8:00 Movie: "The Little Match Girl" (1987)
10:00 Christmas in Washington
11:00 News
11:30 Best of Carson
12:30 Late Night with David Letterman
1:30 Sally
2:00 News

19 - WKPT (ABC) Kingsport
7:00 Good Morning America
9:00 PTL Club
10:00 700 Club
11:00 Dating Game
11:30 Matchmaker
12:00 Ryan's Hope
12:30 Loving
1:00 All My Children
2:00 One Life to Live
3:00 General Hospital
4:00 The Judge
4:30 Newlywed Game
5:00 The Jeffersons
5:30 M*A*S*H
6:00 News
6:30 ABC World News Tonight
7:00 Gimme a Break!
7:30 Facts of Life
8:00 MacGyver
9:00 NFL Football: Dallas Cowboys vs. Los Angeles Rams
12:00 News
12:30 Nightline
1:00 Entertainment Tonight
1:30 News
2:00 Hit Videos USA

26 - WTVK (NBC) Knoxville
7:00 Today
9:00 Dallas
10:00 Sale of the Century
10:30 Classic Concentration
11:00 Wheel of Fortune
11:30 Win, Lose or Draw
12:00 Super Password
12:30 Scrabble
1:00 Days of Our Lives
2:00 Another World
3:00 Santa Barbara
4:00 Hollywood Squares
4:30 $100.000 Pyramid
5:00 Little House on the Prairie
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Family Ties
7:30 M*A*S*H
8:00 Movie: "The Little Match Girl" (1987)
10:00 Christmas in Washington
11:00 News
11:30 Best of Carson
12:30 Late Night with David Letterman

27 - WKYT (CBS) Lexington
7:00 CBS Morning News
7:30 The Morning Program
9:00 Young and the Restless
10:00 $25.000 Pyramid
10:30 Card Sharks
11:00 Price is Right
12:00 News
12:30 Geraldo
1:30 Bold and the Beautiful
2:00 As the World Turns
3:00 Guiding Light
4:00 Magnum, P.I.
5:00 Andy Griffith
5:30 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Diff'rent Strokes
7:30 Three's Company
8:00 Garfield Christmas Special Animated
8:30 Claymation Christmas Celebration
9:00 Newhart
9:30 Designing Women
10:00 Cagney and Lacey
11:00 News
11:30 M*A*S*H
12:00 Entertainment Tonight
12:30 Laverne and Shirley

KET (PBS) 29 Somerset/35 Hazard
7:15 AM Weather
7:30 Captain Kangaroo
8:00 Sesame Street
9:00 Varied programs
4:00 Sesame Street
5:00 Mister Rogers
5:30 Square One TV
6:00 Spoonful of Lovin'
6:30 Nightly Business Report
7:00 DeGrassi Junior High
7:30 Naturescene
8:00 Great Performances: Christmas with Flicka
9:00 Caroling, Caroling
9:30 University Journal
10:00 MacNeil/Lehrer Newshour
11:00 News
11:30 sign-off

36 - WTVQ (ABC) Lexington
7:00 Good Morning America
9:00 Dukes of Hazzard
10:00 Hour Magazine
11:00 Who's the Boss
11:30 The Jeffersons
12:00 Gimme a Break!
12:30 Loving
1:00 All My Children
2:00 One Life to Live
3:00 General Hospital
4:00 Oprah Winfrey
5:00 Jeopardy!
5:30 News
6:30 ABC World News Tonight
7:00 Wheel of Fortune
7:30 Family Ties
8:00 MacGyver
9:00 NFL Football: Dallas Cowboys vs. Los Angeles Rams
12:00 News
12:30 Nightline
1:00 High Rollers

39 - WETO (Ind) Greenville
7:00 Scooby-Doo
7:30 My Little Pony and Friends
8:00 Smurfs' Adventures
8:30 Heathcliff
9:00 Jimmy Swaggart
9:30 Morning Stretch
10:00 I Dream of Jeannie
10:30 Gomer Pyle
11:00 Perry Mason
12:00 Bonanza
1:00 Rawhide
2:00 Partridge Family
2:30 Real Ghostbusters
3:00 Dennis the Menace
3:30 Jem
4:00 Brave Starr
4:30 G.I. Joe
5:00 Duck Tales
5:30 Silver Spoons
6:00 Hardcastle and McCormick
7:00 Andy Griffith Show
7:30 Benson
8:00 Movie: "It Came Upon the Midnight Clear" (1984)
10:00 Simon and Simon
11:00 $100.000 Pyramid
11:30 Wilton Norton Report
12:30 9 to 5
1:00 The Untouchables
2:00 Home Shopping Overnight Service

43 - WKCH (Ind) Knoxville
7:00 Transformers
7:30 Thundercats
8:00 G.I. Joe
8:30 My Little Pony
9:00 Richard Roberts
10:00 700 Club
11:00 PTL Club
12:00 Bewitched
12:30 Movie: TBA
2:30 Silverhawks
3:00 Scooby-Doo
3:30 Smurfs' Adventures
4:00 Jem
4:30 Duck Tales
5:00 Varied programs
6:00 Silver Spoons
6:30 Too Close for Comfort
7:00 The A-Team
8:00 Movie: "Sweet Smell of Success" (1957)
10:00 Barbara Mandrell and the Mandrell Sisters Christmas
11:00 Wilton North Report
12:00 Championship Wrestling
1:00 Matchmaker

56 - WDKY (Ind) Lexington
7:00 G.I. Joe
7:30 Transformers
8:00 Adventures of the Galaxy Rangers
8:30 She-Ra: Princess of Power
9:00 Richard Roberts
10:00 700 Club
11:00 PTL Club
12:00 Movie: TBA
2:00 Superfriends
2:30 The Flintstones
3:00 Dennis the Menace
3:30 Smurfs' Adventures
4:00 Real Ghostbusters
4:30 Duck Tales
5:00 What's Happening!!
5:30 Brady Bunch
6:00 Star Trek
7:00 Benson
7:30 Cheers
8:00 Daniel Boone
9:00 Movie: "Hello, Dolly!"
11:00 Wilton Norton Report
12:00 Mission: Impossible
1:00 Independent Network News

57 - WYMT (CBS) Hazard
7:00 CBS Morning News
7:30 The Morning Program
9:00 Trapper John, M.D.
10:00 $25.000 Pyramid
10:30 Card Sharks
11:00 Price is Right
12:00 News
12:30 Young and the Restless
1:30 Bold and the Beautiful
2:00 As the World Turns
3:00 Guiding Light
4:00 Leave It to Beaver
4:30 Beverly Hillbillies
5:00 Marshal Dillon
5:30 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Gunsmoke
8:00 Garfield Christmas Special Animated
8:30 Claymation Christmas Celebration
9:00 Newhart
9:30 Designing Women
10:00 Cagney and Lacey
11:00 News
11:30 Hunter
12:30 Movie: "Honeyboy" (1982)
AMackII is online now   Reply With Quote
Old 03-16-2019, 08:30 AM   #135
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,216
Default

Oregon/Far North California Sat, Mar 24, 1973
from TV Guide-Oregon State edition
No programs on PBS affiliate KEET 13-Eureka

KATU 2-ABC Portland
6:30 What's New in School?
7:00 H.R. Pufnstuf
7:30 Jackson Five
8:00 Osmonds
8:30 Movie "Daffy Duck and Porky Pig Meet the Groovie Goolies"
9:30 Brady Kids
10:00 Bewitched
10:30 Kid Power
11:00 Funky Phantom
11:30 Lidsville
noon Soul Unlimited (guests Gladys Knight & the Pips, and Rufus Thomas)
1:00 What's New in School?
1:30 Third World
2:00 Sports Challenge (Len Dawson/Otis Taylor/Willie Lanier v Norm Van Brocklin/Tom Fears/Glenn Davis)
2:30 American Sportsman
3:30 Pro Bowlers Tour: Andy Granatelli STP Classic
5:00 ABC Wide World of Sports (Soviet women's gymnastics team at MSG/World Ice Dancing Championships/World Figure 8 Stock Car Championships)
6:30 News
7:00 Open Assignment (guest Merrill Mueller)
7:30 Our Valley, My Land (comparing land-use planning in the Willamette Valley with California's Santa Clara Valley)
8:00 Here We Go Again
8:30 A Touch of Grace
9:00 Julie Andrews (guests Donald O'Connor, Harve Presnell, and Frank Loesser)
10:00 Delphi Bureau
11:00 ABC News
11:15 News
11:30 Movie "The Strange Case of Doctor Rx" (bw)
12:50 Radar Men from the Moon (bw)
1:05 Movie "Weird Woman" (bw)

KOTI 2-CBS/NBC Klamath Falls, KOBI 5-CBS/ABC Medford
8:00 Bugs Bunny
8:30 Sabrina the Teenage Witch
9:00 Amazing Chan & the Chan Clan
9:30 Movie "The Haunted Horseman of Hagglethorn Hall"
10:30 Josie & the Pussycats
11:00 NIT Basketball Tournament semifinal
1:00 CBS Children's Film Festival "Tiko and the Shark"
2:00 Flintstones Comedy Hour
3:00 Archie's TV Funnies
3:30 (2) Fat Albert & the Cosby Kids
(5) Pro Bowlers Tour
4:00 (2) CBS Golf Classic (Bert Yancey/Tommy Aaron v Gene Littler/Miller Barber)
5:00 Lassie
5:30 Animal World (camels)
6:00 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Hee Haw (guests Loretta Lynn, Conway Twitty, and Ray Griff)
8:00 All in the Family
8:30 Bridget Loves Bernie
9:00 Mary Tyler Moore
9:30 Bob Newhart
10:00 Carol Burnett
11:00 Movie "The Bandit of Zhobe"

KVDO 3-Ind Salem
4:30pm Sports Scope "To Keep and Bear Arms" (history and use of firearms in the US)
5:00 Laramie "Duel at Parkinson Town" (bw)
6:00 Man from UNCLE "The Love Affair" (bw)
7:00 Roller Game of the Week
8:30 Movie "Invasion of the Animal People" (bw)
10:00 Movie "The Art of Love" (bw)

KIEM 3-CBS/ABC/NBC Eureka
7:30 Jackson Five
8:00 Bugs Bunny
8:30 Sabrina the Teenage Witch
9:00 Amazing Chan & the Chan Clan
9:30 Movie "The Haunted Horseman of Hagglethorn Hall"
10:30 Josie & the Pussycats
11:00 NIT Basketball Tournament semifinal
1:00 CBS Children's Film Festival "Tiko and the Shark"
2:00 Film
2:30 Women's Golf: Cinderella Tournament
3:30 Pro Bowlers Tour
5:00 ABC Wide World of Sports
6:30 CBS Evening News
7:00 Hee Haw (listings don't indicate who the guests were)
8:00 All in the Family
8:30 Bridget Loves Bernie
9:00 Mary Tyler Moore
9:30 Bob Newhart
10:00 Carol Burnett
11:00 Movie "Murdock's Gang"

KPIC 4-Roseburg, KCBY 11-Coos Bay, KVAL 13-Eugene (CBS/NBC)
7:00 Houndcats
7:30 Roman Holidays
8:00 Jetsons
8:30 Pink Panther
9:00 Underdog
9:30 Barkleys
10:00 Sears Women's Classic golf
11:00 NCAA Basketball Tournament doubleheader: East v Midwest, followed by Mideast v West at 1
3:00 Periscope
4:00 Lloyd Bridges' Water World (Drag Boat Nationals)
4:30 Porter Wagoner (guest Jerry Clower)
5:00 That (Good Ole) Nashville Music (guests George Jones, Tammy Wynette, and Harold Morrison)
5:30 Buck Owens
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 National Geographic (life in an undersea capsule)
8:00 World Premiere "Chase"/"Partners in Crime" (pilots)
11:00 Movie "How I Spent My Summer Vacation"

KOIN 6-CBS Portland
7:00 Sunrise Semester "Personality Theory and Creativity"
7:30 RFD 6
8:00 Bugs Bunny
8:30 Sabrina the Teenage Witch
9:00 Amazing Chan & the Chan Clan
9:30 Movie "The Haunted Horseman of Hagglethorn Hall"
10:30 Josie & the Pussycats
11:00 NIT Basketball Tournament semifinal
1:00 CBS Children's Film Festival "Tiko and the Shark"
2:00 Movie "Mystery Island"
4:00 CBS Golf Classic
5:00 Outdoors
5:30 News
6:00 CBS Evening News
6:30 Thrillseekers (guest Lou Unser)
7:00 Hee Haw (as KOBI/KOTI)
8:00 All in the Family
8:30 Bridget Loves Bernie
9:00 Mary Tyler Moore
9:30 Bob Newhart
10:00 Carol Burnett
11:00 News
11:20 Movie "It Happened One Summer"

KVIQ 6-NBC/ABC Eureka
8:00 Jetsons
8:30 Pink Panther
9:00 Underdog
9:30 Barkleys
10:00 Sears Women's Classic golf
11:00 NCAA Basketball Tournament doubleheader
3:00 I Love Lucy (bw)
3:30 Across the Fence
4:00 KVIQ Education Report
4:30 Perry Mason "The Howling Dog" (bw)
5:30 Lawrence Welk (movie themes)
6:30 Emergency!
7:30 Little People
8:00 World Premiere "Chase"/"Partners in Crime" (pilots)
11:00 Movie "An Affair to Remember"

KOAC 7-PBS Corvallis
3:30pm Caroline's Corner (bw)
3:45 It's Happening (bw, Easter lily bulbs-filmed on the Oregon coast, which grew 90% of the US supply of Easter lilies)
4:00 Folk Guitar (bw)
4:30 Oregon Week in Review (bw)
5:00 Wall Street Week
5:30 Washington Week in Review
6:00 Firing Line (William F. Buckley Jr. debates the British welfare state with British Labor MP Shirley Williams)
7:00 NET Opera Theatre "Can-Can to Barcarolle"
8:00 Alexis Weissenberg: The Piano
8:30 Oregon at Work
9:00 Film Odyssey "Sawdust and Tinsel" (bw/after the film, Charles Champlin interviews critic Stanley Kauffmann)

KRCR 7-ABC/NBC/CBS Redding
7:00 Houndcats
7:30 Roman Holidays
8:00 Jetsons
8:30 Pink Panther
9:00 Underdog
9:30 Barkleys
10:00 Sealab 2020
10:30 Runaround
11:00 NCAA Basketball Tournament doubleheader
3:00 Death Valley Days
3:30 Pro Bowlers Tour
5:00 ABC Wide World of Sports
6:30 NBC Nightly News
7:00 Hee Haw (as KOBI/KOTI)
8:00 World Premiere "Chase"/"Partners in Crime" (pilots)
11:00 Ski West
11:30 Movie "Beloved Infidel" (bw)

KGW 8-NBC Portland
6:30 Oregon at Work "Tax Alternatives for Oregon" (pt 2)
7:00 Houndcats
7:30 Roman Holidays
8:00 Jetsons
8:30 Pink Panther
9:00 Underdog
9:30 Barkleys
10:00 Sealab 2020
10:30 Runaround
11:00 NCAA Basketball Tournament doubleheader
3:00 Sears Women's Classic golf (4 hr delay)
4:00 Lee Trevino's Golf for Swingers (guests Willie Mays and Dick Shawn)
4:30 Boris Karloff Presents Thriller (bw)
5:30 News
6:00 NBC Nightly News
6:30 Parent Game
7:00 UFO
8:00 World Premiere "Chase"/'Partners in Crime" (pilots)
11:00 News
11:15 Movie "The Pleasure Seekers"

KEZI 9-ABC/CBS Eugene
7:00 H.R. Pufnstuf
7:30 Jackson Five
8:00 Osmonds
8:30 Movie "Daffy Duck and Porky Pig Meet the Groovie Goolies"
9:30 Brady Kids
10:00 Bewitched
10:30 Kid Power
11:00 Funky Phantom
11:30 Lidsville
noon Soul Unlimited
1:00 Treehouse Club
1:30 Public Pulse
1:45 Public Affairs
2:00 Roller Derby
3:00 World Wide Sportsman
3:30 Pro Bowlers Tour
5:00 ABC Wide World of Sports
6:30 UFO "The Computer Affair"
7:30 Protectors
8:00 Here We Go Again
8:30 A Touch of Grace
9:00 Julie Andrews
10:00 Delphi Bureau
11:00 Movie "Lisa" (followed by ABC News)

KMED 10-NBC/ABC Medford
7:00 Houndcats
7:30 Roman Holidays
8:00 Jetsons
8:30 Pink Panther
9:00 Underdog
9:30 Barkleys
10:00 Sealab 2020
10:30 Runaround
11:00 Sears Women's Classic golf (1 hr delay)
noon NCAA Basketball Tournament doubleheader (JIP)
3:00 Movie: TBA
5:00 ABC Wide World of Sports
6:30 NBC Nightly News
7:00 Paul Lynde
7:30 TBA
8:00 World Premiere "Chase"/"Partners in Crime" (pilots)
11:00 News
11:05 Movie "Ironside" (series pilot)

KPTV 12-Ind Portland
7:15 News
7:30 You! (discussing group health plans)
8:00 Number 12 Northwest "Issues: Environmental Concerns of the Legislature"
8:30 Oregon at Work
9:00 Gardening for Fun
10:00 Modesto Rios
10:30 Wally's Workshop
11:00 Voyage to the Bottom of the Sea
noon Movie "The Hound of the Baskervilles"
2:00 It Takes a Thief
3:00 NHL Action
3:30 Fishin' Hole
4:00 Boxing from the Olympic (Fili Castro-Danny Lopez (bantamweight), Ortemio Jeronimo-Carlos Villareal (bantamweight), Javier Ayala-Shinichi Kadota (lightweight))
5:00 Billy Walker's Country Carnival (guests Marion Worth, the Osborne Brothers, and Sammi Smith)
5:30 Buck Owens (guests Freddie Hart, David Frizzell, Tony Booth, and Mayf Nutter)
6:00 That (Good Ole) Nashville Music (guests Porter Wagoner, Dolly Parton, and Tommy Jackson)
6:30 Audubon Wildlife Theatre
7:00 American Adventure
7:30 Passport to Travel (visiting Majorca)
8:00 Northwest Traveler "Western Mexican Adventure"
8:30 Portland Wrestling
10:00 News
10:30 Roller Derby
11:30 Movie "High Sierra" (bw)
AMackII is online now   Reply With Quote
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT -4. The time now is 09:30 AM.


Although the administrators and moderators of the Sitcoms Online Message Boards will attempt to keep all objectionable messages off this forum, it is impossible for us to review all messages. All messages express the views of the author, and neither the owners of the Sitcoms Online Message Boards, nor vBulletin Solutions Inc. (developers of vBulletin) will be held responsible for the content of any message. The owners of the Sitcoms Online Message Boards reserve the right to remove, edit, move or close any thread for any reason.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.