Sitcoms Online - Main Page / Message Boards - Main Page / News Blog / Photo Galleries / DVD Reviews / Buy TV Shows on DVD and Blu-ray

View Today's Active Threads / View New Posts / Mark All Boards Read / Chit Chat Board


Sitcoms Online Message Boards - Forums  

Go Back   Sitcoms Online Message Boards - Forums > General Sitcoms News and Discussion

Notices

SitcomsOnline.com News Blog Headlines Twitter Facebook Instagram RSS

Fox Picks Up 2nd Season of Bless the Harts; Remembering Bill Macy of Maude
Sitcom Stars on Talk Shows; This Week in Sitcoms (Week of October 21, 2019)
SitcomsOnline Digest: Sunnyside Becomes First Casualty of 2019-2020 TV Season; Our Miss Brooks Arrives on DVD
Fri-Yay: Is It Time to Lower Our Expectations for Sitcom Ratings?; Antenna TV's Dennis the Menace Thanksgiving Weekend Marathon
Raven's Home Gets 4th Season on Disney; Nick Orders More All That Episodes
Sunnyside Pulled, Will & Grace Back Early; CBS All Access Comedy Returns for Season 3
Sarah Silverman Returning to HBO with Late Night Series; Craig Ferguson to Host ABC Game Show


New on DVD/Blu-ray (August/September/October)

Brooklyn Nine-Nine - Season Six Young Sheldon - The Complete Second Season My Three Sons - The Fourth Season - Volume One Modern Family - The Complete Tenth Season Life with Lucy - The Complete Series

08/06 - Caroline in the City - The Third Season
08/06 - Caroline in the City - The Fourth Season
08/13 - I Love Lucy - Colorized Collection
08/13 - Leave it to Beaver - Seasons One and Two
08/20 - Brooklyn Nine-Nine - Season Six
08/27 - Baskets - The Complete Season Four
08/27 - It's Always Sunny in Philadelphia - The Complete Thirteenth Season
09/03 - Bob's Burgers - The Complete 9th Season
09/03 - Fresh Off the Boat - The Complete Fifth Season
09/03 - The Goldbergs - The Complete Sixth Season
09/03 - Single Parents - The Complete Season One
09/03 - Young Sheldon - The Complete Second Season
09/04 - What We Do in the Shadows - The Complete First Season
09/10 - American Dad! - Volume 14
09/10 - The Jetsons - The Complete Original Series (Blu-ray) (WBShop.com)
09/11 - My Three Sons - The Fourth Season - Volume One
09/11 - My Three Sons - The Fourth Season - Volume Two
09/17 - Friends - The Complete Series (25th Anniversary)
09/17 - Modern Family - The Complete Tenth Season
09/19 - Angel from Hell - The DVD Edition
10/08 - Leave it to Beaver - The Complete Series
10/08 - Life with Lucy - The Complete Series
10/16 - Our Miss Brooks - Season 1 - Volume 1
10/16 - Our Miss Brooks - Season 1 - Volume 2
More TV DVD Releases / DVD Reviews Archive / SitcomsOnline Digest


Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07-05-2018, 11:58 AM   #31
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,557
Default

Disney Channel Schedule from the week of January 14th 1990 via The Spokesman Review

NOTE: There are some holes in these listings, mainly due to the fact that TV Week didn't have any listings between 6-8 am.

SUNDAY, JANUARY 14
8 am – Good Morning, Mickey!
8:30 – Superman
9:00 – Disney’s Wuzzles
9:30 – Donald Duck Presents
10:00 – MOVIE: “No Deposit, No Return”
(1976, Comedy) David Niven, Darren McGavin. Safecrackers help a brother and sister fake their own kidnapping and make their grandfather pay. (G; 105 minutes)
12 pm – Anne of Green Gables
1:00 – Born Free
1:50 – Disney Salutes the American Teacher
2:00 – MOVIE: “A Shining Season”
(1979, Docudrama) Timothy Bottoms, Allyn Ann McLerie. Terminally ill miler John Baker devotes his last year to handicapped children and a girls' track team. (NR; 100 minutes)
4:00 – MOVIE: "The Story of Robin Hood and His Merrie Men"
(1952, Adventure) Richard Todd, Joan Rice. Friar Tuck, Little John, Maid Marian and the rest help the forest outlaw fight the sheriff of Nottingham. (NR; 84 minutes)
5:30 – Animals of Africa
6:00 – Danger Bay
6:30 – MOVIE: "Thoroughly Modern Millie"
(1967, Musical-comedy) Julie Andrews, Mary Tyler Moore. A would-be flapper in 1920s New York saves her friend from white slavers in a Chinatown firecracker factory. (G; 138 minutes)
9:00 – Ready Steady Go!
The Who perform "Shout;" the Rolling Stones sing "I Am Waiting."
9:30 – Ready Steady Go!
Otis Redding performs "My Girl."
10:00 – MOVIE: "Solomon Northup's Odyssey"
(1984, Biography) Avery Brooks, John Saxon. A black man from New York State is kidnapped in 1841 and sold into slavery. Directed by Gordon Parks. (NR; 113 minutes)
12 am – MOVIE: "The Great Waldo Pepper"
(1975, Adventure) Robert Redford, Bo Svenson. A Former World War I pilot barnstorms with his partner and dogfights a German ace in Hollywood. (PG: Violence; 107 minutes)
2:00 – MOVIE: “A Shining Season”
(1979, Docudrama) Timothy Bottoms, Allyn Ann McLerie. Terminally ill miler John Baker devotes his last year to handicapped children and a girls' track team. (NR; 100 minutes)
3:40 – MOVIE: "Thoroughly Modern Millie"
(1967, Musical-comedy) Julie Andrews, Mary Tyler Moore. A would-be flapper in 1920s New York saves her friend from white slavers in a Chinatown firecracker factory. (G; 138 minutes)

MONDAY, JANUARY 15
8 am – Donald Duck Presents
8:30 – Dumbo’s Circus
9:00 – MOVIE: "The Treasure of Swamp Castle" (1980)
10:30 – You and Me, Kid
11:00 – Walt Disney Presents
12 pm – Lunch Box
12:30 - Kaleidoscope Concert
1:00 – MOVIE: "Once Upon a Brothers Grimm"
(1977, Musical) Dean Jones, Paul Sand. Jacob and Wilhelm Grimm enter a forest and become part of their own fairy tales. (NR; 102 minutes)
3:00 – Welcome to Pooh Corner
3:30 – Superman
4:00 – The Raccoons
4:30 – Donald Duck Presents
5:00 – Kids, Incorporated
5:30 – Mickey Mouse Club
6:00 – MOVIE: “Tom Thumb”
(1958, Fantasy) Russ Tamblyn, Alan Young. A forest queen rewards a woodcutter and his wife with a son just shy of six inches high. (G; 92 minutes)
8:00 – Anne of Green Gables
9:00 – MOVIE: "The Flame and the Arrow"
(1950, Adventure) Burt Lancaster, Virginia Mayo. An acrobatic rebel and his band of mountain men trick Hessian mercenaries in medieval Italy. (NR; 88 minutes)
10:30 – Ready Steady Go!
11:00 – Ozzie & Harriet
11:30 – MOVIE: “Charlotte Forten’s Mission: Experiment in Freedom”
(1985, Biography) Melba Moore, Ned Beatty. A young black woman from Philadelphia teaches freed slaves on an island near Beaufort, S.C. (NR; 114 minutes)
1:30 am – MOVIE: " Once Upon a Brothers Grimm"
(1977, Musical) Dean Jones, Paul Sand. Jacob and Wilhelm Grimm enter a forest and become part of their own fairy tales. (NR; 102 minutes)
3:30– MOVIE: "The Flame and the Arrow"
(1950, Adventure) Burt Lancaster, Virginia Mayo. An acrobatic rebel and his band of mountain men trick Hessian mercenaries in medieval Italy. (NR; 88 minutes)
5:00 – Walt Disney Presents

TUESDAY, JANUARY 16
8 am – Donald Duck Presents
8:30 – Dumbo’s Circus
9:00 – MOVIE: "The Magic Snowman"
(1987, Children) Justin Fried, Dragana Marjanovic. Snowman Lumi Ukko (voice of Roger Moore) advises a Yugoslavian boy about fishing and skating. (NR; 86 minutes)
10:30 – You and Me, Kid
11:00 – Walt Disney Presents
12 pm – Lunch Box
12:30 – Dumbo’s Circus
1:00 – MOVIE: "The Secret World of Polly Flint"
(1985, Children) Katie Reynolds, Susan Jameson. Sent to live with her strict aunt, a girl uses her imagination to visit a magical lost village. (NR; 96 minutes)
3:00 – Welcome to Pooh Corner
3:30 – Pontoffel Pock, Where Are You?
4:00 – The Raccoons
4:30 – Donald Duck Presents
5:00 – Kids, Incorporated
5:30 – Mickey Mouse Club
6:00 – MOVIE: “The Care Bears Movie”
(1985, Children) The bears use their Rainbow Rescue Beams against an evil spirit. Animated. Voices: Mickey Rooney, Georgia Engel, Harry Dean Stanton. (G; 75 minutes)
7:30 – Mouseterpiece Theater
8:00 – Lord of the Lions
"Adamson of Africa" George Adamson discusses his past motivation and life among the lions during an interview in the summer of 1989 at the Kora National Reserve in Kenya.
8:50 – Disney Salutes the American Teacher
Barbara Bush profiles dedicated teachers across the country.
9:00 – MOVIE: "Murder at the Gallop"
(1963, Mystery) Margaret Rutherford, Robert Morley. Agatha Christie's sleuth Miss Marple waddles around with the horsy set to prove murder. (NR; 81 minutes)
10:30 – Ready Steady Go!
The Dave Clark Five boats up the Thames to the sound of "Catch Us If You Can."
11:00 – Ozzie & Harriet
11:30 – MOVIE: "National Velvet"
(1945, Drama) Mickey Rooney, Elizabeth Taylor. An ex-jockey coaches an English girl to the Grand National. Directed by Clarence Brown. Best supporting actress Oscar for Anne Revere. (G; 125 minutes)
1:35 am – MOVIE: "The Secret World of Polly Flint"
(1985, Children) Katie Reynolds, Susan Jameson. Sent to live with her strict aunt, a girl uses her imagination to visit a magical lost village. (NR; 96 minutes)
3:30 – MOVIE: "Murder at the Gallop”
(1963, Mystery) Margaret Rutherford, Robert Morley. Agatha Christie's sleuth Miss Marple waddles around with the horsy set to prove murder. (NR; 81 minutes)
5:00 – Walt Disney Presents

WEDNESDAY, JANUARY 17
8 am – Donald Duck Presents
8:30 – Dumbo’s Circus
9:00 – MOVIE: "Hockey Night"
(1984, Drama) Megan Follows, Rick Moranis. A 14-year-old girl tries out as goalie for the coach of a small-town boys' team in Canada. (NR; 77 minutes)
10:30 – You and Me, Kid
11:00 – Walt Disney Presents
12 pm – Lunch Box
12:30 – Dumbo’s Circus
1:00 – Who’s In Charge, Here?
2:00 – The Fig Tree
3:00 – Welcome to Pooh Corner
3:30 – Pound Puppies
4:00 – The Raccoons
4:30 – Donald Duck Presents
5:00 – Kids, Incorporated
5:30 – Mickey Mouse Club
6:00 – MOVIE: “Unico in the Island of Magic”
(1984, Children) A baby unicorn hears of a magician who wants to turn all animals and people into puppets. Animated. (NR; 92 minutes)
7:30 – Danger Bay
Grant investigates sabotage at a fish plant.
8:00 – MOVIE: "The Time Machine"
(1960, Science fiction) Rod Taylor, Alan Young. H.G. Wells' Victorian traveler visits three world wars and the year 802701. Directed by George Pál. (G; 103 minutes)
10:00 – MOVIE: "Friendly Persuasion"
(1956, Drama) Gary Cooper, Dorothy McGuire. Indiana Quakers disagree over their son's desire to join the Civil War. Directed by William Wyler. (NR; 140 minutes)
12:30 am – MOVIE: "Something Wicked This Way Comes"
(1983, Suspense) Jason Robards, Jonathan Pryce. Mr. Dark comes to town with his pandemonium carnival and grants wishes for a price. From the Ray Bradbury novel. (PG: Adult situations, violence; 94 minutes)
2:00 – MOVIE: "Hockey Night"
(1984, Drama) Megan Follows, Rick Moranis. A 14-year-old girl tries out as goalie for the coach of a small-town boys' team in Canada. (NR; 77 minutes)
3:30 – MOVIE: "The Time Machine"
(1960, Science fiction) Rod Taylor, Alan Young. H.G. Wells' Victorian traveler visits three world wars and the year 802701. Directed by George Pál. (G; 103 minutes)

THURSDAY, JANUARY 18
8 am – Donald Duck Presents
8:30 – Dumbo’s Circus
9:00 – MOVIE: "Barry of the Great St. Bernard"
(1977, Adventure) Jean-Claude Dauphin, Pierre Tabard. The true story of a legendary 19th-century rescue dog raised by a Swiss Alps monk. (NR; 91 minutes)
10:30 – You and Me, Kid
11:00 – Walt Disney Presents
12 pm – Lunch Box
12:30 – Dumbo’s Circus
1:00 – MOVIE: "Mooncussers"
(1962, Children) Oscar Homolka, Kevin Corcoran. A 19th-century boy catches shipwreckers using fake beacons to lure ships to their doom. (NR; 85 minutes)
3:00 – Welcome to Pooh Corner
3:30 – Disney’s Wuzzles
4:00 – The Raccoons
4:30 – Donald Duck Presents
5:00 – Kids, Incorporated
5:30 – Mickey Mouse Club
6:00 – MOVIE: "The Journey of Natty Gann"
(1985, Adventure) Meredith Salenger, John Cusack. A teen leaves 1935 Chicago by rail, heading west with a wolf and a drifter to find her father. (PG: Language; 105 minutes)
8:00 – MOVIE: "Little Miss Broadway" [colorized]
(1938, Musical comedy) Shirley Temple, George Murphy. A singing-and-dancing orphan shows broke vaudevillians how to put on a show. (NR; 70 minutes)
9:30 – MOVIE: “Russkies”
(1987, Comedy-drama) Whip Hubley, Leaf Phoenix. Three boys full of Rambo befriend a stranded Soviet from a submarine off Key West, Fla. (PG, Adult situations; 99 minutes)
11:30 – MOVIE: “The Disorderly Orderly”
(1964, Comedy) Jerry Lewis, Glenda Farrell. A wacky orderly assumes symptoms of the patients in the sanitarium where he works. (NR; 90 minutes)
1 am – MOVIE: "Mooncussers"
(1962, Children) Oscar Homolka, Kevin Corcoran. A 19th-century boy catches shipwreckers using fake beacons to lure ships to their doom. (NR; 85 minutes)
3:00 – MOVIE: “Russkies”
(1987, Comedy-drama) Whip Hubley, Leaf Phoenix. Three boys full of Rambo befriend a stranded Soviet from a submarine off Key West, Fla. (PG, Adult situations; 99 minutes)
5:00 – Walt Disney Presents

FRIDAY, JANUARY 19
8 am – Donald Duck Presents
8:30 – Dumbo’s Circus
9:00 – MOVIE: “Almost Angels”
(1962, Children) Peter Weck, Vincent Winter. A schoolboy fights bad grades, bad peers and a bad father to stay in the Vienna Boys' Choir. (NR; 93 minutes)
10:35 – You and Me, Kid
11:05 – Walt Disney Presents
12 pm – Lunch Box
12:30 – Dumbo’s Circus
1:00 – MOVIE: "The Story of Robin Hood and His Merrie Men"
(1952, Adventure) Richard Todd, Joan Rice. Friar Tuck, Little John, Maid Marian and the rest help the forest outlaw fight the sheriff of Nottingham. (NR; 84 minutes)
2:30 – Grimm’s Fairy Tales
3:00 – Welcome to Pooh Corner
3:30 – Pound Puppies
4:00 – The Raccoons
4:30 – Donald Duck Presents
5:00 – Kids, Incorporated
5:30 – Mickey Mouse Club
6:00 – Don’t Eat the Pictures
7:00 – MOVIE: "The Emperor's New Clothes"
(1987, Children) Sid Caesar, Clive Revill. An emperor’s new clothes are just what they appear to be. From the Hans Christian Andersen fairy tale. (NR; 80 minutes)
8:30 – Videopolis: StarTracks
Neil Patrick Harris ("Doogie Howser, MD")
9:00 – MOVIE: “Star Wars”
(1977, Science fiction) Mark Hamill, Harrison Ford. Han Solo, Luke Skywalker, C3PO, R2D2 and Princess Leia are a long time ago in a galaxy far, far away. Directed by George Lucas. (PG: Violence; 123 minutes)
11:00 – MOVIE: "Murder at the Gallop"
(1963, Mystery) Margaret Rutherford, Robert Morley. Agatha Christie's sleuth Miss Marple waddles around with the horsy set to prove murder. (NR; 81 minutes)
12:30 am – MOVIE: "Spinout"
(1966, Musical comedy) Elvis Presley, Shelley Fabares. An auto racer/pop star flirts with a drummer, an heiress and the author of a book about men. (NR; 95 minutes)
2:30 – MOVIE: “Star Wars”
(1977, Science fiction) Mark Hamill, Harrison Ford. Han Solo, Luke Skywalker, C3PO, R2D2 and Princess Leia are a long time ago in a galaxy far, far away. Directed by George Lucas. (PG: Violence; 123 minutes)
4:30 – Scheme
5:00 – Walt Disney Presents

SATURDAY, JANUARY 20
7 am: Welcome to Pooh Corner
7:30 – Dumbo’s Circus
8:00 – Good Morning, Mickey
8:30 – Superman
9:00 – Disney’s Wuzzles
9:30 – Donald Duck Presents
10:00 – MOVIE: "Alice in Wonderland"
(1985) Natalie Gregory, Red Buttons.
12 pm – Mickey Mouse Club
12:30 – Teen Win, Lose or Draw
1:00 – Lord of the Lions
2:00 – MOVIE: “Dennis the Menace”
(1987, Comedy-drama) Victor Dimattia, Patricia Estrin. A paleontologist promotes a dinosaur theme park after Dennis discovers an old bone. (NR; 94 minutes)
3:35 – Here’s Boomer
4:00 – MOVIE: “No Deposit, No Return”
(1976, Comedy) David Niven, Darren McGavin. Safecrackers help a brother and sister fake their own kidnapping and make their grandfather pay. (G; 105 minutes)
6:00 – Anne of Green Gables
7:00 – MOVIE: "Time Flyer"
(1985, Science fiction) Peter Coyote, Huckleberry Fox. A boy goes back to 1927 in an old neighbor's time machine to save his aviator grandfather's life. (NR; 100 minutes)
8:30 – Sidekicks
A schoolyard fight escalates into a serious confrontation.
9:00 – MOVIE: “Lucas”
(1986, Comedy-drama) Corey Haim, Kerri Green. School bullies pick on a scrawny 14-year-old in front of his 16-year-old summer dreamgirl. (PG-13: Language; 100 minutes)
11:00 – MOVIE: "Rooster Cogburn"
(1975, Western) John Wayne, Katharine Hepburn. One-eyed Marshal Cogburn helps a Bible-toting spinster find the men who killed her preacher father. (PG: Violence; 107 minutes)
1 am – MOVIE: “No Deposit, No Return”
(1976, Comedy) David Niven, Darren McGavin. Safecrackers help a brother and sister fake their own kidnapping and make their grandfather pay. (G; 105 minutes)
3:00 – MOVIE: “Lucas”
(1986, Comedy-drama) Corey Haim, Kerri Green. School bullies pick on a scrawny 14-year-old in front of his 16-year-old summer dreamgirl. (PG-13: Language; 100 minutes)
5:00 – Walt Disney Presents
AMackII is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2018, 12:34 PM   #32
MA
Once Upon A Christmas
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 57,814
Default

Northern Colorado/Casper/Cheyenne/Rapid City Mon, July 6, 1987

from TV Guide-Northern Colorado edition

KWGN 2-Ind Denver
5:00 Sanford & Son
5:30 Jeffersons
6:00 Richard Roberts
7:00 Scooby-Doo
7:30 Ghostbusters
8:00 Inspector Gadget
8:30 Woody Woodpecker & Friends
9:00 Blinky's Fun Club
9:30 Tom & Jerry
10:00 Charlie's Angels
11:00 I Love Lucy (bw)
11:30 Bob Newhart
noon Andy Griffith
12:30 McHale's Navy (bw)
1:00 I Love Lucy (bw)
1:30 Dick Van Dyke (bw)
2:00 Bewitched
2:30 ThunderCats
3:00 Tom & Jerry
3:30 Heathcliff
4:00 Smurfs' Adventures
4:30 Bugs Bunny & Friends
5:00 One Day at a Time
5:30 Mary Tyler Moore
6:00 Jeffersons
6:30 Bob Newhart
7:00 Movie "The Blue Lagoon"
9:00 News
9:30 INN News
10:00 Tales from the Darkside
10:30 Rockford Files
11:30 Saturday Night (host Madeline Kahn)
mid. Movie "Disaster on the Coastliner"
2:00 Movie "Atragon"
4:00 One Step Beyond (bw)
4:30 Sanford & Son

KTWO 2-NBC Casper
5:15 Before Hours
5:30 Morning Agriculture Report
6:00 NBC News at Sunrise
7:00 Today (guests are members of the Grateful Dead)
9:00 Phil Donahue (women's sex drives)
10:00 Super Password
10:30 Wordplay
11:00 Classic Concentration
11:30 Scrabble
noon Wheel of Fortune
12:30 Sale of the Century
1:00 Another World
2:00 Days of Our Lives
3:00 Santa Barbara
4:00 Superior Court
4:30 People's Court
5:00 NBC Nightly News
5:30 News
6:00 Entertainment Tonight
6:30 Too Close for Comfort
7:00 ALF
7:30 Valerie
8:00 Movie "Shattered Vows"
10:00 News
10:35 Tonight Show (guest host David Steinberg welcomes Larry King)
11:35 Late Night with David Letterman (guests Ben E. King and Spalding Gray)

KTVS 3-Sterling, KGWN 5-Cheyenne, KSTF 10-Scottsbluff (CBS/NBC)
6:00 CBS Morning News
6:30 Morning Program (guests Mae Jamison and Barbara Erskine)
8:00 $25,000 Pyramid
8:30 Card Sharks
9:00 Price is Right
10:00 Young & the Restless
11:00 Classic Concentration
11:30 Bold & the Beautiful
noon As the World Turns
1:00 Guiding Light
2:00 Days of Our Lives
3:00 Super Password
3:30 Sale of the Century
4:00 Scrabble
4:30 Wheel of Fortune
5:00 CBS Evening News
5:30 News
6:00 ALF
6:30 Valerie
7:00 Kate & Allie
7:30 My Sister Sam
8:00 Newhart
8:30 Designing Women
9:00 Cagney & Lacey
10:00 News
10:35 Three's Company
11:05 Simon & Simon
12:15 Movie "Benny's Place"

KOTA 3-Rapid City, KDUH 4-Scottsbluff, KHSD 11-Lead, KSGW 12-Sheridan/Gillette (ABC)
4:30 Morning Agricultural Report
5:00 ABC World News This Morning
6:00 Good Morning America (Tracy Austin with Wimbledon analysis)
8:00 Phil Donahue
9:00 Who's the Boss?
9:30 Bargain Hunters (premiere)
10:00 Ryan's Hope
10:30 Loving
11:00 All My Children
noon (3-11-12) Partyline
(4) Noon Review
12:30 Beverly Hillbillies
1:00 General Hospital
2:00 One Life to Live
3:00 Eight is Enough
4:00 Jeopardy!
4:30 Card Sharks
5:00 ABC World News Tonight
5:30 News
6:00 Baseball: ABC had Minnesota-NY Yankees and Los Angeles-St. Louis planned
9:00 Wheel of Fortune (normally at 6)
9:30 M*A*S*H (normally at 6:30)
10:00 News
10:35 ABC News Nightline
11:05 Monday Sportsnite
12:05 700 Club
1:05 True Confessions
1:35 News

KCNC 4-NBC Denver
4:45 Morning Agricultural Report
5:15 Before Hours
5:30 NBC News at Sunrise
6:00 News
7:00 Today
9:00 Little House on the Prairie
10:00 Super Password
10:30 Wordplay
11:00 Classic Concentration
11:30 Scrabble
noon News
12:30 Sale of the Century
1:00 Another World
2:00 Days of Our Lives
3:00 Wheel of Fortune
3:30 Phil Donahue (multiple personalities)
4:30 News
6:00 NBC Nightly News
6:30 News
7:00 ALF
7:30 Valerie
8:00 Movie "Shattered Vows"
10:00 News
10:35 Tonight Show
11:35 Late Night with David Letterman
12:35 News
1:15 Lifestyles of the Rich & Famous
2:15 $1,000,000 Chance of a Lifetime
2:45 Movie "Toys in the Attic" (bw)
4:30 TBA

KRMA 6-PBS Denver
6:15 AM Weather
6:30 Educational Technology
7:30 Captain Kangaroo
8:00 American History
8:30 World History
9:00 Polka Dot Door
9:30 Mister Rogers' Neighborhood
10:00 3-2-1 Contact
10:30 Reading Rainbow
11:00 Sesame Street
noon Wild, Wild World of Animals
12:30 OWL/TV
1:00 All Creatures Great & Small
2:00 Evening at Pops (Independence Day concert from the banks of the Charles in Boston)
3:30 Sesame Street
4:30 American History
5:00 World History
5:30 Nightly Business Report
6:00 MacNeil-Lehrer NewsHour
7:00 Assignment Adventure (studying bottlenose dolphins off the Normandy coast)
8:00 Spaceflight "Thunder in the Skies"
9:00 American Masters "Isaac in America" (season premiere)
10:00 Yes Minister
10:30 Human Face of the Pacific "Atoll Life in Kiribati"
11:00 Doctor Who "City of Death" (pt 1)
11:30 MotorWeek
mid. Jack Horkheimer: Star Hustler

KMGH 7-CBS Denver
5:00 CBS Morning News
6:30 Morning Program
8:00 $25,000 Pyramid
8:30 Card Sharks
9:00 AM Colorado
10:00 Price is Right
11:00 Young & the Restless
noon News
12:30 Bold & the Beautiful
1:00 As the World Turns
2:00 Guiding Light
3:00 Dating Game
3:30 Newlywed Game
4:00 News
5:00 CBS Evening News
5:30 News
6:00 Hollywood Squares
6:30 Entertainment Tonight
7:00 Kate & Allie
7:30 My Sister Sam
8:00 Newhart
8:30 Designing Women
9:00 Cagney & Lacey
10:00 News
10:35 Taxi
11:05 Simon & Simon
12:15 Movie "Benny's Place"
1:35 News
2:10 CBS News Nightwatch

KEVN 7-Rapid City, KIVV 5-Lead/Deadwood (NBC)
5:30 Ag Day
6:00 Jimmy Swaggart
6:30 NBC News at Sunrise
7:00 Today
9:00 Wheel of Fortune
9:30 Scrabble
10:00 Super Password
10:30 Wordplay
11:00 Days of Our Lives
noon Another World
1:00 Santa Barbara
2:00 Sale of the Century
2:30 Classic Concentration
3:00 She-Ra: Princess of Power
3:30 GI Joe: A Real American Hero
4:00 Magnum, PI
5:00 NBC Nightly News
5:30 News
6:00 Newlywed Game
6:30 Dating Game
7:00 ALF
7:30 Valerie
8:00 Movie "Shattered Vows"
10:00 News
10:30 Tonight Show
11:30 Late Night with David Letterman
12:30 News

KUSA 9-ABC Denver
5:00 Headline News
6:00 News
7:00 Good Morning America
9:00 Oprah Winfrey (literacy in the US)
10:00 Hour Magazine (guest Teri Austin)
11:00 All My Children
noon News
12:30 Love Connection
1:00 All My Children
2:00 One Life to Live
3:00 Judge
3:30 Card Sharks
4:00 Jeopardy!
4:30 News
6:00 ABC World News Tonight
6:30 Wheel of Fortune
7:00 Baseball (same-day tape)
10:00 News
10:35 M*A*S*H
11:05 ABC News Nightline
11:40 Monday Sportsnite
12:40 News
1:10 Tales of the Unexpected
1:40 Music City USA
2:10 Movie "Trackdown"
4:10 Headline News

KBHE 9-Rapid City, KPSD 13-Lead/Eagle Butte (PBS) (SDPB)
6:15 AM Weather
6:30 Body Pulse (premiere)
7:00 Fundamentals of Alcohol Problems
8:00 American Government Survey
8:30 Homestretch
9:00 Musical Masterpieces
9:30 Great American Woodlots
10:00 Radio Collectors (premiere)
10:30 Mechanical Universe & Beyond
11:30 Sesame Street
12:30 Knowzone
1:00 OWL/TV
1:30 Newton's Apple
2:00 Reading Rainbow
2:30 Sesame Street
3:30 Mister Rogers' Neighborhood
4:00 Square One Television
4:30 3-2-1 Contact
5:00 Captain Kangaroo
5:30 Nightly Business Report
6:00 MacNeil-Lehrer NewsHour
7:00 In Search of the Trojan War "The Women of Troy"
8:00 American Masters "Isaac in America" (season premiere)
9:00 Ossie & Ruby "The Eighty-Five Year Old Swinger" (finale)
9:30 Human Life of the Pacific "Atoll Life in Kiribati"
10:30 People, Pets & Dr. Marc
11:00 Dialogue (a cross-border debate as teams from Carleton University (Ottawa) and the US Air Force Academy debate as to whether the US should adopt a new healthcare system)
11:30 Pressler Report (discussing pesticides)

KFNR 11-Rawlins, KFNB 20-Casper (ABC/Fox)
5:00 Home Shopping Network
6:00 ABC World News This Morning
7:00 Good Morning America
9:00 Who's the Boss?
9:30 Bargain Hunters (premiere)
10:00 Ryan's Hope
10:30 Loving
11:00 All My Children
noon One Life to Live
1:00 General Hospital
2:00 Home Shopping Game
2:30 Crosswits
3:00 GI Joe
3:30 Big Valley
4:30 ABC World News Tonight
5:00 News
5:30 Bewitched
6:00 Baseball
9:00 New Gidget
9:30 Hollywood Squares
10:00 News
10:30 ABC News Nightline
11:00 Monday Sportsnite
mid. 700 Club
1:00 INN News
1:30 National Shopping Club

KBDI 12-PBS Broomfield
2pm Magic Brush of Gary Jenkins
2:30 Justin Wilson's Louisiana Cookin': Outdoors
3:00 We're Cooking Now
3:30 Homestretch
4:00 South American Journey (Inca life in modern Peru)
5:00 On Stage at Wolf Trap
6:00 Square One Television
6:30 3-2-1 Contact
7:00 Wonderful World of Disney "Herbie Goes to Monte-Carlo" (conclusion)
8:00 Movie "The Boy Friend"
9:50 Film
10:00 GED
11:00 Mystery! "Agatha Christie's Partners in Crime: The Cracker"
mid. Jack Horkheimer: Star Hustler

KTNE 13-PBS Alliance (NET)
6:45 AM Weather
7:00 Sesame Street
8:00 Captain Kangaroo
8:30 Zoobilee Zoo
9:00 Knowzone
9:30 Reading Rainbow
10:00 Frugal Gourmet
10:30 Cats & Dogs
11:00 Sewing Without Pins
11:30 Sesame Street
12:30 Knowzone
1:00 We're Cooking Now
1:30 Movie "Slaughter on Tenth Avenue" (bw)
3:30 Mister Rogers' Neighborhood
4:00 Sesame Street
5:00 3-2-1 Contact
5:30 Reading Rainbow
6:00 MacNeil-Lehrer NewsHour
7:00 Masterpiece Theatre "The Jewel in the Crown" (pt 7)
8:00 American Masters "Isaac in America" (season premiere)
9:00 Mothers by Daughters (pt 1)
10:00 Nightly Business Report
10:30 We'll Meet Again
11:30 Second City Television
mid. Jack Horkheimer: Star Hustler

KGWC 14-CBS Casper
6:00 CBS Morning News
6:30 Morning Program
8:00 $25,000 Pyramid
8:30 Card Sharks
9:00 Price is Right
10:00 Young & the Restless
11:00 Barney Miller
11:30 Bold & the Beautiful
noon As the World Turns
1:00 Guiding Light
2:00 Beverly Hillbillies
2:30 Defenders of the Earth
3:00 Love Connection
3:30 $1,000,000 Chance of a Lifetime
4:00 Magnum, PI
5:00 Jeopardy!
5:30 CBS Evening News
6:00 News
6:30 Wheel of Fortune
7:00 Kate & Allie
7:30 My Sister Sam
8:00 Newhart
8:30 Designing Women
9:00 Cagney & Lacey
10:00 News
10:35 M*A*S*H
11:05 Simon & Simon
12:15 Movie "Benny's Place"
1:35 Nightlife (guest Estelle Getty)

KCLO 15-CBS Rapid City
5:00 CBS Morning News
5:30 Good Morning KELO-Land
6:00 CBS Morning News
6:30 Morning Program
8:00 $25,000 Pyramid
8:30 Card Sharks
9:00 Price is Right
10:00 Young & the Restless
11:00 News
noon As the World Turns
1:00 Guiding Light
2:00 Bold & the Beautiful
2:30 Scooby-Doo
3:00 Captain 11 Presents
3:30 Entertainment Tonight
4:00 News
4:30 CBS Evening News
5:00 News
5:30 Hollywood Squares
6:00 Kate & Allie
6:30 My Sister Sam
7:00 Newhart
7:30 Designing Women
8:00 Cagney & Lacey
9:00 News
9:30 Simon & Simon
10:40 Movie "Benny's Place"
mid. CBS News Nightwatch
4:00 CBS Morning News
4:30 Morning Agriculture Report

KDVR 31-Fox Denver (Fox was weekends only at that point)
5:00 Carol Burnett & Friends
5:30 Rifleman (bw)
6:00 Jimmy Swaggart
6:30 Bullwinkle
7:00 He-Man & the Masters of the Universe
7:30 She-Ra: Princess of Power
8:00 Jayce & the Wheeled Warriors
8:30 My Little Pony 'n Friends
9:00 Munsters (bw)
9:30 My Three Sons
10:00 My Favorite Martian (bw)
10:30 Mayberry RFD
11:00 Dick Van Dyke
11:30 Make Room for Daddy (bw)
noon That's Incredible!
12:30 Rudolph & Frosty's Christmas in July (ch 31 usually ran movies at 12:30)
2:30 Cartoons
3:00 Flintstones
3:30 Silverhawks
4:00 Transformers
4:30 Batman
5:00 Wonder Woman
6:00 Starsky & Hutch
7:00 Movie "Tony Rome"
9:00 Quincy
10:00 Wanted: Dead or Alive (bw)
10:30 Late Show (guest host Louie Anderson)
11:30 Movie "The Heist"
1:30 Ask Dr. Ruth (discussing homosexuality)
2:00 Movie "The Fighting 69th"
4:00 Love, American Style
4:30 Please Don't Eat the Daisies
__________________
I love all three boys from Home Improvement.

And many other guys too.

Netflix, please add Home Improvement

Goodnight, sweet prince. Harry Anderson 1952-2018

Errrrrrruuuuuuuuahhh?? - Tim Allen
MA is online now   Reply With Quote
Old 07-09-2018, 06:55 PM   #33
VIPERNATION23
Member
Forum Regular
 
Join Date: Dec 08, 2017
Location: Bronx, NY
Posts: 268
Default

KDOC-TV(56.1 Independent)Los Angeles TV Program Schedule Fall 2002
Weekdays
2:00am Paid Program
5:30am Life in The Word
6:00am The 700 Club
7:00am Life Today
7:30am Paid Program
9:00am Life in The Word
9:30am Southland Today
10:00am Streets of San Fransisco
11:00am Hawaii Five-O
12:00pm Perry Mason
1:00pm Matlock
2:00pm We The Jury
2:30pm The Soundtrack Channel
3:00pm Saved By The Bell
3:30pm The Munsters
4:00pm The Addams Family
4:30pm Saved By The Bell
5:00pm The Soundtrack Channel
6:00pm Family Ties
6:30pm The Cosby Show
7:00pm Roseanne
7:30pm America's Dumbest Criminals
8:00pm KDOC-TV Big Movie
10:00pm Paid Program(M-T)/Horse Racing(W-TH)/Bikini Beach(F)
10:30pm Paid Program
11:00pm Living Faith Church
11:30pm Wally George's Hot Seat
12:00am Paid Program
Saturdays
2:00am Paid Program
5:00am Wally George's Hot Seat
5:30am Wally George's Hot Seat
6:00am Paid Program
6:30am Sports Fishing
7:00am Tomorrow's World
7:30am The Pet Place
8:00am Paid Program
10:00am South Asian Entertainment
11:00am Paid Program
5:00pm The Soundtrack Channel
6:00pm Extreme Sports
6:30pm Anyplace Wild
7:00pm State Police
7:30pm Horse Racing
8:00pm KDOC-TV Adrenaline Theatre
10:00pm Macabre Theatre
12:00am Paid Program
1:00am Bikini Beach
1:30am Paid Program
Sundays
2:00am Paid Program
8:00am In Search
8:30am Willie Jordan
9:00am Rhema Praise
9:30am Jimmy Swaggart
10:30am The Key of David
11:00am Paid Program
2:00pm Dr. Gene Scott
2:30pm Dr. Gene Scott
3:00pm Dr. Gene Scott
3:30pm Dr. Gene Scott
4:00pm Dr. Gene Scott
4:30pm Paid Program
5:00pm Living in Fullness
5:30pm Time in The Word
6:00pm Paid Program
7:30pm Horse Racing
8:00pm Dr. Gene Scott
8:30pm Dr. Gene Scott
9:00pm Dr. Gene Scott
9:30pm Dr. Gene Scott
10:00pm-2:00am Paid Program
VIPERNATION23 is online now   Reply With Quote
Old 07-09-2018, 08:51 PM   #34
VIPERNATION23
Member
Forum Regular
 
Join Date: Dec 08, 2017
Location: Bronx, NY
Posts: 268
Default

KDOC-TV(56.1 Independent)Los Angeles TV Program Schedule Fall 2003
Weekdays
2:00am Paid Program
6:00am The 700 Club
7:00am Life Today
7:30am Life in The Word
8:00am Success n' Life
9:00am Paid Program
10:00am Ironside
11:00am Streets of San Fransisco
12:00pm Perry Mason
1:00pm Matlock
2:00pm In The Heat of The Night
3:00pm Hawaii Five-O
4:00pm The Cosby Show
4:30pm Saved By The Bell
5:00pm Becker
5:30pm Roseanne
6:00pm Becker
6:30pm The A-Team
7:30pm Various(Roseanne/Columbo/Oaktree Horse Rasing)
10:00pm Dr. Gene Scott
10:30pm Dr. Gene Scott
11:00pm Paid Program(M-TH)/Friday Night Lights(F)
11:30pm Paid Program
12:00am Living Faith
12:30am Wally George
1:00am Paid Program
Saturdays
2:00am Paid Program
6:30am Sports Fishing
7:00am Tomorrow's World
7:30am Pet Place
8:00am Paid Program
1:00pm Friday Night Lights
1:30pm Paid Program
5:00pm Family Ties
5:30pm Roseanne
6:00pm The Cosby Show
6:30pm Saved By The Bell
7:00pm Missing
7:30pm Oaktree Horse Racing
8:00pm 21 Jump Street
9:00pm In The Heat of The Night
10:00pm McCloud
12:00am Paid Program
12:30am Southland Today
1:00am Paid Program
Sundays
2:00am Paid Program
6:30am Kingdom Come Ministries
7:00am Bam Crawford Ministries
7:30am Power Point w/Dr. Willoughby
8:00am In Search
8:30am Willie Jordan
9:00am Jimmy Swaggart
10:00am Paid Program
7:00pm Dr. Gene Scott
7:30pm Dr. Gene Scott
8:00pm Dr. Gene Scott
8:30pm Dr. Gene Scott
9:00pm Dr. Gene Scott
9:30pm Dr. Gene Scott
10:00pm Dr. Gene Scott
10:30pm Dr. Gene Scott
11:00pm In Touch
12:00am Fairplex Horse Racing
12:30am Southland Today
1:00am Paid Program
VIPERNATION23 is online now   Reply With Quote
Old 07-11-2018, 09:24 AM   #35
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,557
Default

Hawaii, September 20, 1992
From The Honolulu Advertiser/Star-Bulletin TV Week

2-KHON (NBC)

5:30AM Meet The Press
6:30 NFL Live
7AM NFL Football: Denver Broncos at Philadelphia Eagles (live)
10AM Quest For Speed
10:30 "Arizona Bushwackers" (1968)
12:30PM Infomercials
2PM "Children Of A Lesser God" (1986)
4PM NBC Nightly News
4:30 Inside Edition
5PM Let's Go Fishing
5:30 Hari's Kitchen
6PM Channel 2 News
6:30 Behind The Crown
7PM I Witness Video
8PM NBC Movie: "Danger Island" (made-for-TV, 1992; network premiere)
10PM Channel 2 News
10:30 Sports Final
11PM Infomercials
12Mid Secret Service


4-KITV (ABC)

6AM Not Just News
6:30 Business World
7AM Insight
7:30 First Assembly of God Maui
8AM Pastor Han
9AM Oral Roberts
9:30 Infomercials
10AM Aloha Week Floral Parade
12Noon Infomercials
1PM Special: "Merton: A Film Biography"
2PM This Week
3PM On The Money
3:30 New WKRP in Cincinnati
4PM Entertainment Tonight
5PM News
5:30 ABC World News Sunday
6PM Life Goes On ("Roc To The Future"; season premiere)
7PM America's Funniest Home Videos (season premiere)
7:30 America's Funniest People (season premiere)
8PM ABC Movie: "Somebody's Daughter" (made-for-TV, 1992; network premiere)
10PM News
10:30 Lifestyles of The Rich & Famous (season premiere)
11:30 Infomercials
1AM News

5-KFVE (Independent)

6:30 Navy News This Week
7AM Infomercials
1PM "Memories Never Die" (made-for-TV, 1982)
3PM Knights & Warriors
4PM American Gladiators
5PM Star Search
6PM 21 Jump Street
7PM "The Westerner" (1940)
9PM Hunter
10PM "The Prince and The Pauper" (1937)
12Mid Teleline
12:30AM "The Last Time I Saw Paris" (1957)
2:30 "Crashout" (1955)
4:30 "Chasity" (1969)

9-KGMB (CBS)

5AM Sunday Morning
6:30 NFL Today
7AM NFL Football: San Francisco at NY Jets (live)
10AM NFL Football: Los Angeles Rams at Miami (live)
1PM Infomercials
3:30 Weekend Travel Guide
4PM Life Choices
4:30 CBS Evening News
5PM KGMB 9 News
5:30 60 Minutes
6:30 Hawaiian Moving Company
7PM Murder She Wrote ("Murder In Milan"; season premiere)
8PM CBS Movie: "Terror On Track 9" (made-for-TV, 1992; network premiere)
10PM KGMB 9 News
10:30 KGMB 9 News Special: "Hurricane Iniki"
11PM Larry Jones
11:45 Infomercials (sign-off at 12:15AM)

11-KHET (PBS)

7:30AM Sesame Street
8:30 Shining Time Station
9AM Lamb Chop's Play-Along
9:30 Long Ago & Far Away
10AM Mister Roger's Neighborhood
10:30 Barney & Friends
11AM Reading Rainbow
11:30 McLaughin Group
12Noon Adam Smith's Money World
12:30PM Firing Line
1PM Sneak Previews
1:30 Frugal Gourmet
2PM Strip Quilting
2:30 This Old House
3PM Heartland Cooking
3:30 Julia Child & Company
4PM Undersea World of Jacques Cousteau
5PM Great Performances
6PM Lawrence Welk
7PM Magic of Bing Crosby
8PM American Experience ("The Kennedys, Part 1")
10PM Spectrum Hawaii
10:30 "Robin Hood and the Last Arrow" (made-for-British TV, 1983)
11:30 Wild America

13-KHNL (Fox)

5AM Captain Planet & The Planeteers
5:30 Wonderful World Of Disney
6:30 Ultraman
7AM Infomercials
8:15 Gourmet Paradise
8:45 TBS Sunday Morning (Japanese programming)
10AM Oda Nobunaga
11AM Abarenbo Shogun
12Noon Sasurai Keiji
1PM Show by Shobai NY
2PM Infomercials
4:30 Roggin's Heroes
5PM Special: "Baywatch Summerfest" (behind the scenes on Baywatch)
6PM Bill & Ted's Adventures
6:30 Parker Lewis
7PM In Living Color
7:30 Roc
8PM News
8:05 Married...With Children
8:35 Herman's Head
9:05 Flying Blind
9:35 Down The Shore
10:05 Coach Dave Shoji (University of Hawaii's Women's volleyball coach)
10:35 Tokyo Grand Sumo Tournament
11:05 George Michael's Sports Machine
11:35 Arsenio Hall
12:35AM "Sphinx" (1981)

14-KWHE (Independent)

5AM Abundant Life Fellowship
6AM Wayne Anderson
7AM Assembly of God Maui
7:30 Joy Christian Center
8AM Kenneth Copeland
9AM Oral Roberts
9:30 Frederick K. Price
10:30 Joy Christian Center
11AM World Harvest Church
12Noon James Kennedy
1PM Reginald Cherry
1:30 Assembly of God Maui
2PM Jesuit Journal
2:30 This Is The Life
3PM Seeds of Faith
3:30 Your Life
4PM Door of Faith
4:30 Trumpets of Zion
5PM Hawaii: Pray
5:30 L. Repass
6PM Wayne Anderson
7PM Abundant Life Fellowship
8PM Day of Discovery
8:30 Set Free
9PM James Kennedy
10PM John Ankenberg
10:30 Brother Kalles
11PM Lester Summerall
12:30AM Ever Increasing Faith
1AM Benny Hinn
1:30 Manna
2AM John Ankenberg
2:30 James Robinson
3AM Kenneth Copeland
4AM World Harvest

20-KHAI (Independent)

9AM Leroy Jenkins
9:30 Ever Increasing Faith
10AM Women Today
11AM Operation Shark Hunt
12Noon Sharon Cuneta
1PM Infomercials
4PM Filipino Beat
5PM Philippines Today
6PM Best of Ed Sullivan (series premiere)
7PM "Nikutai No Mon" (Japanese, 1988)
9PM Abare Kyuan
10PM Lifeline
10:30 Ever Increasing Faith
11PM Infomercial (sign-off at 11:30PM)

26-KOBN (TBN)

5AM James Kennedy
6AM Chuck Smith
6:30 Richard Jackson
7AM Day Of Discovery
7:30 George Vanderman
8AM In Touch
9AM Ed Young
10AM Cornerstone
11AM Wayne Anderson
12Noon Raul Ries
12:30PM Chuck Smith
1PM E.V. Hill
1:30 Jack Hayford
2:30 Lloyd Ogilive
3PM Superbook
3:30 Flying House
4PM Praise The Lord
7PM E.V. Hill
7:30 Goodwin
8PM Sakulow
8:30 Reginald Cherry
9PM Praise The Lord
11PM James Kennedy
12Mid Behind The Scenes
12:30AM Raul Ries
1AM Joseph Goode
1:30 Meadowlark Lemon
2AM Richard Jackson
2:30 City of Refuge Church
3:30 Cornerstone
4AM James Kennedy

32-KBFD (Independent)

12Noon Perlas USA
1PM Painting Within
2PM TBA
4:30 Chinese Programming
6:30 Youth Life
7:40 Nostalgic Song Stage
8:40 Three Kingdoms
9:40 Loving Neighbors
10:30 Entertainers
11PM South and North Window
AMackII is offline   Reply With Quote
Old 07-13-2018, 07:21 AM   #36
MA
Once Upon A Christmas
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 57,814
Default

Boston/Providence Sun, July 13, 1974
from TV Guide-Eastern New England edition

WGBH 2/WGBX 44-PBS Boston (ch 2 and 44 simulcast programs on Sundays)
3:30pm (2 only) Course of Our Times
4:00 Sesame Street
5:00 Behind the Lines
6:00 Say Brother
7:00 Zoom
7:30 Naturalists
8:00 Evening at Pops (guest Benny Goodman)
9:00 Masterpiece Theatre "The Music Halls of Edwardian England"
10:00 Firing Line (Carl Bernstein and Bob Woodward discuss investigative journalism)

WFSB 3-CBS Hartford
6:30 What's Happening
7:00 Christopher Closeup (self-help for children's new concept in teaching)
7:30 Que Pasa?
8:00 Insight "The Death of Superman"
8:30 My Neighbor's Religion
9:00 Que Hay de Nuevo?/What's New?
9:30 We Believe
10:00 Lamp Unto My Feet (discussing the African drought)
10:30 Marshall Efron's Sunday School (discussing the power of faith)
11:00 Camera Three (depression, pt 1)
11:30 Everywoman
noon Face the Nation
12:30 Challenge
1:00 Movie "Ring of Fire"
2:30 CBS Tennis Classic: quarterfinal, Marty Riessen v Arthur Ashe
3:30 CBS Sports Spectacular (Reno Rodeo Challenge/USSR-Japan women's volleyball/CBS Eye on Sports)
5:30 Consumer Rip-Off
6:00 CBS News Retrospective "Resources for Freedom" (bw/first aired in 1954; John Hart provides an update in color)
7:00 News
7:30 Apple's Way
8:30 Mannix
9:30 60 Minutes
10:30 Face the State
11:00 News
11:15 CBS News
11:30 Movie "Tiger Shark" (bw)

WBZ 4-NBC Boston
6:30 International Zone (UN study of nursing opportunities in the West Indies)
7:00 Living Word
7:15 Davey & Goliath
7:30 A Show of Faith
8:00 Nosotros Theatre "Siempre en el ruedo"
10:30 For Kids Only (Newton Rec Dept summer program participants interview Mass. Conservative Party member Jack Molesworth and Longfellow Racket Club teaching pro Bill Drake)
11:00 Community Auditions
11:30 News
noon Movie "Agent for HARM"
1:30 Meet the Press
2:00 Baseball: California-Boston
5:00 The New England Mind
5:30 Johnny Mann's Stand Up & Cheer (Arte Johnson appears in a show on parades)
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Wild Kingdom
7:30 Wonderful World of Disney "The Adventures of Chip 'n' Dale" (first aired in 1962)
8:30 McCloud
10:30 Protectors
11:00 News
11:30 Don Kirshner's Rock Concert (guests Martha Reeves, Leo Kottke, Larry Raspberry & the Highsteppers, and Kansas)

WCVB 5-ABC Boston
4:30 Good Morning! (guests Don Ameche, James Higgins, and Dr. Timothy Johnson)
6:00 This is the Life
6:30 Christopher Closeup (marriage after 20 yrs: conflicts after the children have left home)
7:00 Bible Answers
7:30/7:45 Davey & Goliath
8:00 Pixanne
8:30 Fantasy Funhouse
9:00 Jabberwocky
9:30 Make a Wish (visiting Maine's Redington Pond School)
10:00 Kid Power
10:30 Discovery "Land of the Flaming Gorge"
11:00 Looking Ahead (preventing shingles/segment on travel)
11:30 New Heaven/New Earth
noon News
12:30 Your Place & Mine (discussing rape)
1:00 Outlook: New England (visit to Mattapan)
1:30 Issues & Answers
2:00 Movie "Arch of Triumph" (bw)
4:30 Hollywood & the Stars (bw/pt 1)
5:00 National Geographic "The Mystery of Animal Behavior"
6:00 News
6:30 Ozzie's Girls
7:00 5 at Large (tennis camp for youth in Deerfield)
7:30 FBI
8:30 Movie "Riot"
10:30 News
11:00 Tom Jones (guests Sammy Davis Jr., and the Band of the Welsh Guards)
mid. ABC News
12:15 Movie "Charlie Chan in Murder Over New York" (bw)
1:30 New Heaven/New Earth (guests are 3 Jehovah's Witnesses)
2:00 Outlook: New England (as 1pm)

WTEV 6-ABC New Bedford
7:15 Farmer's Corner
7:45 Protestant Church Service
8:15 Jewish Service
8:45 Catholic Mass
9:30 Lassie "Deadly Surf"
10:00 Kid Power
10:30 Osmonds
11:00 H.R. Pufnstuf
11:30 Make a Wish (Birds of Prey Project at San Francisco Zoo; studying penguins)
noon Passport to Adventure
12:30 Portuguese Among Us
1:00 Congressional Conversation (hosted by Senators Edward W. Brooke (R-MA) and Claiborne Pell (D-RI))
1:30 Issues & Answers
2:00 Baseball: California-Boston
5:00 Lawrence Welk (songs with an international flavor)
6:00 News
6:30 Reasoner Report
7:00 Police Surgeon
7:30 FBI
8:30 Movie "Riot"
10:30 Evil Touch
11:00 News
11:30 Race of the Week
mid. David Susskind (guest Bernard Cornfeld)
1:30 ABC News

WNAC 7-CBS Boston (ch 7 has used a Circle 7-style logo for years, but used an Octagon 7 logo in those days)
6:30 Agriculture USA
7:00 Marshall Efron's Sunday School (return, discusses creation)
7:30 Mayberry RFD
8:00 Bailey's Comets
8:30 Amazing Chan & the Chan Clan
9:00 Book Mark
9:15 Catholic Mass
10:00 Lamp Unto My Feet
10:30 Today's Health (discussions on childhood diabetes and discovering vision problems in children, plus an interview with a GYN)
11:00 Urban Arts (street art in Boston)
11:30 Newsmakers
noon Movie "Who's Minding the Mint?"
2:00 Face the Nation
2:30 CBS Tennis Classic
3:30 CBS Sports Spectacular
5:30 News
6:00 CBS News Retrospective "Resources for Freedom" (bw)
7:00 Black News
7:30 Apple's Way
8:30 Mannix
9:30 60 Minutes
10:30 Felony Squad
11:00 Police Surgeon
11:30 CBS News
11:45 Movie "From Here to Eternity: (bw)
1:45 News
2:15 Book Mark

WTNH 8-ABC New Haven
7:00 This is the Life
7:30 Worship for Shut-Ins
8:00 Catholic Mass
8:30 Insight
9:00 Make It Real
9:30 Captain Noah
10:00 Kid Power
10:30 Osmonds
11:00 H.R. Pufnstuf
11:30 Make a Wish
noon Connecticut Scene
12:15 Speaking for the Consumer
12:30 Dialogue (William Cahm discusses modern improvements in communcations)
1:00 Eighth Day (Hartford PD's sponsorship of a celeb golf tourney fundraiser for Newington Children's Hospital)
1:30 Issues & Answers
2:00 Movie "Johnny Holiday" (bw)
3:45 Movie "Operation Warhead" (bw)
5:30 You Asked for It
6:00 Partridge Family
6:30 Yale '74
7:00 Untamed World
7:30 FBI
8:30 Movie "Riot"
10:30 Evil Touch
11:00 News
11:30 Don Kirshner's Rock Concert (guests the Allman Brothers Band, Wet Willie, the Marshall Tucker Band, and Martin Mull)
1:00 ABC News
1:15 Speaking for the Consumer

WMUR 9-ABC Manchester
8:30 Day of Discovery
9:00 Oral Roberts
9:30 Herald of Truth (discusses hate)
10:00 Faith for Today "Adam was a Lonely Man"
10:30 Osmonds
11:00 H.R. Pufnstuf
11:30 Make a Wish
noon Wrestling
1:00 Roller Game
2:00 Movie "Man from Oklahoma" (bw)
3:00 Movie "The Avengers" (bw)
4:30 Movie "Thunder Pass" (bw)
6:00 Car & Track (NASCAR Winston 500 highlights)
6:30 Issues & Answers
7:00 Wild Kingdom
7:30 FBI
8:30 Movie "Riot"
10:30 Felony Squad
11:00 News
11:15 Insight "The Killer" (bw)

WJAR 10-NBC Providence
6:00 Christopher Closeup (as ch 3)
6:30 This is the Life
7:00 Dialogue
7:30 The Week Starts Here
8:00 Melting Pot
8:30 URI Urban Journal
9:00 Jetsons
9:30 Go! (visit to Tulsa State Fair)
10:00 Rex Humbard
11:00 Black Profile
11:30 Perspective
noon News Conference
12:30 Meet the Press
1:00 Movie "The Condemned of Altona" (bw)
3:00 Avengers
4:00 I Love Lucy (bw)
4:30 Thrillseekers
5:00 Seven Seas
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 Wild Kingdom
7:30 Wonderful World of Disney "The Adventures of Chip 'n' Dale"
8:30 McCloud
10:30 New Treasure Hunt
11:00 News
11:30 Name of the Game

WPRI 12-CBS Providence
7:30 Brother Buzz
8:00 Kathryn Kuhlman
8:30 Soul Village
9:00 Oral Roberts
9:30 Day of Discovery
10:00 To Be Equal
10:30 Portugal in America
11:00 Face the News
11:30 Fishin' Hole
noon Face the Nation
12:30 Movie "Spencer's Mountain"
2:30 CBS Tennis Classic
3:30 CBS Sports Spectacular
5:30 NFL Championship Games "Elements of Victory" (Cleveland v Green Bay, 1965)
6:00 CBS News Retrospective "Resources for Freedom" (bw)
7:00 News
7:30 Apple's Way
8:30 Mannix
9:30 60 Minutes
10:30 News
11:00 Protectors
11:30 Dragnet
mid. Movie "A Distant Trumpet"

WSMW 27-Ind Worcester
8:00 Day of Discovery
8:30 Old Time Gospel Hour
9:30 Gospel Singing Jubilee
10:30 Portuguese Among Us
11:00 Rex Humbard
noon Bowling
1:00 Bold Journey (bw; boat trip from Hawaii to Tahiti)
1:30 Capture
2:00 Day of Discovery
2:30 Movie "Let's Go Navy" (bw)
4:00 Movie "Curly Top" (bw)
5:30 Safari to Adventure
6:00 Wild Kingdom
6:30 Bowling
7:30 Movie "My Gal Sal"
9:30 David Susskind "Divorced and Abandoned: POWs Who Came Home to Nothing"

WSBE 36-PBS Providence
6pm Not for Black Only
6:30 Insight
7:00 Zoom
7:30 Journey to Japan
8:00 Evening at Pops
9:00 Masterpiece Theatre "The Music Halls of Edwardian England"

WSBK 38-Ind Boston
7:55 News
8:00 Worship for Shut-Ins
8:30 Nutty Squirrels
9:00 Mellotunes
9:30 Mr. Magoo & Friends
10:00 Porky Pig & Friends
10:30 Bugs Bunny & Friends
11:00 Hour of Power
noon Builder's Showcase
12:30 Wally's Workshop
1:00 Day of Discovery
1:30 Bruins Highlights
2:00 NFL Championship Games "The Last Showdown" (1969 AFC final: Kansas City-Oakland)
2:30 Wagon Train
4:00 Laugh Classics (bw)
4:30 Movie "That's the Spirit" (bw)
6:00 Audubon Wildlife Theatre
6:30 Bold Ones
7:30 World Team Tennis: Toronto/Buffalo v Boston (Boston was based at BU's Walter Brown Arena)
10:00 Ask the Manager
10:30 The Drum
11:00 Human Dimension
11:30 Massachusetts Council of Rabbis

WEDN 53-PBS Norwich
4pm TBA
4:30 Jazz a la Montreux
6:00 Family Theatre
7:00 Zoom
7:30 Journey to Japan
8:00 Evening at Pops
9:00 Masterpiece Theatre "The Music Halls of Edwardian England"

WLVI 56-Ind Boston
7:30 Huckleberry Hound
8:00 Speed Racer
8:30 Batman
9:00 Lost in Space
10:00 Flintstones (1 hr)
11:00 Little Rascals (bw)
11:30 Gilligan's Island (guest star Phil Silvers)
noon Movie "It's Always Fair Weather"
2:00 Movie "Summer Stock"
4:00 Movie "Neptune's Daughter"
6:00 Movie "Mr. Imperium"
7:30 Movie "Torrid Zone" (bw)
9:30 Norman Vincent Peale
10:00 Point of View
10:30 Lou Gordon (guests Dr. I.S. Wolfe (whose father died in a LA shootout in May) and Alex Karras)
MA is online now   Reply With Quote
Old 07-14-2018, 02:34 PM   #37
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,557
Default

Retro: Anchorage Mon, June 19, 1972
from TV Viewer

KENI 2-NBC
10:30 NBC Sunday Night News
11:00 Dinah's Place
11:30 Concentration
noon Sale of the Century
12:30 Who, What or Where Game
1:00 Three on a Match
1:30 Days of Our Lives
2:00 Doctors
2:30 Another World
3:00 Return to Peyton Place
3:30 Somerset
4:00 Hollywood Squares
4:30 Women's Touch
5:00 Electric Company (KAKM didn't launch until 1975)
5:30 Jeopardy!
6:00 News Hour
7:00 Monday Night Baseball: Detroit-Minnesota
10:00 Late News
10:30 Tonight Show
mid. NBC Nightly News

KTVA 11-CBS
7:30 News
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Sesame Street
10:00 Hostess House
11:00 Lucy Show
11:30 My Three Sons
noon Family Affair
12:30 Love of Life
1:00 Where the Heart is
1:30 Search for Tomorrow
2:00 As the World Turns
2:30 Love is a Many-Splendored Thing
3:00 Guiding Light
4:00 Edge of Night
4:30 Amateur's Guide to Love
5:00 Pebbles & Bamm-Bamm
5:30 CBS Evening News
6:00 Eyewitness News
7:00 My Three Sons
7:30 Gunsmoke "Scavengers"
8:30 All in the Family
9:00 Here's Lucy (guest star Helen Hayes)
9:30 Doris Day
10:00 Arnie
10:30 Face the Nation
11:00 Late News
11:15 CBS Late Movie "Quick Before It Melts"

KIMO 13-ABC
8:30 sign-on
9:30 Password
10:00 Let's Make a Deal
10:30 Newlywed Game
11:00 Split Second
11:30 All My Children
noon Noon News
12:05 Studio 13
2:00 What Every Woman Wants to Know
2:30 Dating Game
3:00 General Hospital
3:30 One Life to Live
4:00 Love, American Style
4:30 Daniel Boone
5:30 Dick Van Dyke
6:00 Polar Raceway Report
6:30 Galloping Gourmet
7:00 Marcus Welby, MD "Don't Phase Me Out"
8:00 Monday Night Movie "Curse of the Fly"
10:00 KIMO Evening News
10:25 Ruben's Weather
10:30 ABC Monday Night Special "Hollywood-The Dream Factory" (Dick Cavett narrates this look at Tinseltown's Golden Age)
AMackII is offline   Reply With Quote
Old 07-14-2018, 02:44 PM   #38
MA
Once Upon A Christmas
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 57,814
Default

Calgary Sun, July 18, 1993
from TV Guide, Calgary Cable edition
listed in order of cable channels (Calgary-Rogers); Spokane and Detroit channels in MT

(2/30-2/14) KSPS 7-PBS Spokane
7:00 Mister Rogers' Neighborhood
7:30 Barney & Friends
8:00 Long Ago & Far Away
8:30 Reading Rainbow
9:00 Lamb Chop's Play-Along!
9:30 Barney & Friends
10:00 Club Connect
10:30 Where in the World is Carmen Sandiego?
11:00 Ghostwriter
11:30 Trailside: Make Your Own Adventure
noon Travels in Europe
12:30 View of Britain
1:00 Washington Week in Review
1:30 Wall Street Week
2:00 Firing Line
2:30 Tony Brown's Journal
3:00 National Geographic
4:00 Editors
4:30 Asia Now
5:00 European Journal
5:30 Hometime
6:00 New Yankee Workshop
6:30 This Old House
7:00 Ghostwriter
8:00 Nature "Monkeys on the Edge" (from 1990)
9:00 Masterpiece Theatre "The Ginger Tree" (pt 1)
10:00 Evening at Pops (guest James Taylor)
11:00 James Taylor: Squibnocket (from 1992)
mid. Alive TV "Father's Daze"
12:30 Movie "Summer Stock" (bw)
2:25 Jack Horkheimer: Star Hustler

(3-3) KHQ 6-NBC Spokane
5:00 NBC News Nightside
6:30 Infomercials
8:00 Day of Discovery
8:30 News
9:30 Meet the Press
10:30 Infomercials
1:00 Star Search
2:00 Big Apple Classic women's golf
4:00 Infomercials
5:00 Wheel of Fortune
5:30 Emergency Call
6:00 Rush Limbaugh
6:30 NBC Nightly News
7:00 News
7:30 Inside Edition Weekend
8:00/9:00 iWitness Video
10:00 Movie "Wild Texas Wind"
mid. News
12:35 George Michael Sports Machine
1:05 Movie "The Wicked Lady"
3:05 Infomercial
3:35 NBC News Nightside

(5-5) CFCN 4-CTV Calgary
5:55 Thought for the Day
6:00 News
6:30/7:00 Adventures of Teddy Ruxpin
7:30 OWL/TV
8:00 My Secret Identity
8:30 Travel Travel
9:00 Terry Winter
9:30 MovieTelevision
10:00 Calgary Stampede Chuckwagon Races
10:35 Calgary Stampede highlights
11:00 Question Period
11:30 Sunday Edition
12:30 Toon Inn
1:00 Travel Travel
1:30 Canada In View
2:00 Show Jumping (from Calgary's Spruce Meadows facility)
4:00 Matlock
5:00 Murder, She Wrote
6:00 News
6:30 Focus on Stampede
7:00 W5
8:00 60 Minutes
9:00 Calgary Stampede Chuckwagon Races
9:35 Calgary Stampede highlights
10:00 Movie "Bump in the Night"
mid. CTV National News
12:30 Herman's Head
1:00 You Bet Your Life
1:30 Cheers
2:00 Infomercial
2:30 Cheers

(6-6) CBRT 9-CBC Calgary
7:30 British Open golf
11:30 Toronto Molson Indy auto race
2:00 Calgary Stampede
4:00 WKRP in Cincinnati
4:30 Coronation Street omnibus
6:00 Wonderful World of Disney "And the Children Shall Lead"
7:00 Road to Avonlea
8:00 Calgary Stampede (same-day tape)
10:00 CBC News: Sunday Report
10:30 Venture
11:00 News
11:25 Sunday Sports Extra
11:40 Toronto Molson Indy auto race

(7-7) CKKX 2-Ind Calgary
6:00 News
6:30 Sports at 11
7:00 Movie Show
7:30 Monty's Traveling Reptile Show
8:00 Ballooner Landing
8:30 Alberta This Week
9:00 Gardener's Journal
9:30 Powers That Be
10:00 Commish
11:00 Movie "Every Which Way But Loose"
1:30 Movie "McCabe & Mrs. Miller"
3:30 Movie "Blazing Saddles"
5:30 News
6:00 Star Trek: Deep Space Nine
7:00 Northern Exposure
8:00 Quantum Leap
9:00 Calgary Stampede highlights
9:30 Calgary Stampede Chuckwagon Races
10:00 News
10:30 OutWest
11:00 Sports at 11
11:30 Calgary Stampede highlights
mid. Calgary Stampede Chuckwagon Races
12:30 Infomercial
1:00 A Current Affair
1:30 Who's the Boss?

(8-8) KXLY 4-ABC Spokane
6:30 EWU Education
7:00 T-Rex
7:30 British Open golf
11:30 Kenneth Copeland
12:30 This Week with David Brinkley
1:30 Romeyn's Domain
2:00 Gee Bee: History Flies Again
3:00 Gunsmoke
4:00 Toronto Molson Indy auto race (same-day tape)
6:00 Star Trek: Deep Space Nine
7:00 News
7:30 ABC World News Sunday
8:00 Life Goes On
9:00 America's Funniest Home Videos
9:30 America's Funniest People
10:00 Thorn Birds (pt 1, first shown in 1983)
mid. News
12:30 Untouchables
1:30 Star Trek: Deep Space Nine
2:30 News
3:00 ABC World News Now

(10-10) Community Channel
9:30 Calgary Stampede
11:00 Not Just Another Stampede Show
noon Faith to Live By
12:30 So That's How the City Works?
1:00 Economics of Staying in School
1:30 Gentle Yoga
2:00 Un mensaje de fe y esperanza
2:30 Sounds of India
3:00 Bonjour Calgary
3:30 Calgary Stampede
5:00 Albertans for Quality Education
6:00 CFCN signed news
6:30 Multi-Faith at Work
7:00 Down to Earth
7:30 Lee Richardson: In Touch
8:00 Calgary Stampede
9:30 Crime: Does Tough Justice Work?
10:30 NUTV Presents
11:00 Beaches Jazz Festival

(11-11) CBRFT 16-SRC Calgary
8:00 Tao Tao
8:30 Calimero
9:00 Alice au pays des merveilles (anime take on Alice in Wonderland)
9:30 Manigances
10:00 Le Jour du Seigneur
11:00 Second regard
11:30 Toronto Molson Indy auto race
2:00 Jardins d'aujourd'hui
2:30 Hroizons
3:30 La semaine verte
4:30 Les inventions de la vie
5:00 Visions d'ici
6:00 Le Telejournal
6:10 Decouverte
7:00 Surprise sur prise
8:00 Les Beaux Dimanches (Daniel Lemire in concert/performance of Beethoven's 7th Symphony)
10:05 Le Telejournal
10:25 Nouvelles du sport
10:40 Reves d'Afrique
12:15 Cinema "Le Schpountz" (bw)

(12-12) KREM 2-CBS Spokane
7:30 Infomercials
8:30 Northwest Home & Garden
9:00 CBS News Sunday Morning (flooding on the Mississippi/visiting the National Marbles Tournament)
10:30 Face the Nation
11:00 On the Money with Brian Banmiller
11:30 Yardworks!
noon Baseball's Funniest Bloopers
1:00 Exploring Idaho
1:30 Ameritech Senior Classic golf
4:00 Lifestyles of the Rich & Famous
5:00 Movie "The Hidden"
7:00 CBS Evening News
7:30 News
8:00 60 Minutes
9:00 Murder, She Wrote
10:00 Movie "With a Vengeance"
mid. News
12:30 CBS News
12:45 Infomercial
1:15 Lifestyles of the Rich & Famous
2:15 Runaway with the Rich & Famous
2:45 Why Didn't I Think of That?
3:15 CBS News Up to the Minute

(13-13) Access Network
8:00 Kitty Cats
8:30 Polka Dot Door
9:00 Today's Special
9:30 Sharon, Lois & Bram's Elephant Show
10:00 Paul Hann & Friends
10:30 Christopher Columbus
11:00 Return to Magic Library
11:15 Art's Place
11:30 OWL/TV
noon Writing Workshop
12:30 Marketing for Everyone
1:00 39 Weeks & Counting
1:30 Child Care: Your Choice
2:00 Let's Learn Japanese
2:30 Understanding Human Behavior I
3:00 World at War
4:00 Understanding Human Behavior II
5:00 NFB Presents
6:00 Sharon, Lois & Bram's Elephant Show
6:30 Eric's World
7:00 National Geographic Voyager
8:00 Passports
9:00/10:00 Performance

(24-16) CKRD 6-CBC Red Deer
7:00 On the Road Again
7:30 British Open golf
11:30 Toronto Molson Indy auto race
2:00 Calgary Stampede
4:00 Don't Move, Improve!
4:30 Scott Pruitt Story
5:00 Hogan Family
5:30 Perfect Strangers
6:00 Wonderful World of Disney "And the Children Shall Lead"
7:00 Road to Avonlea
8:00 Calgary Stampede
10:00 CBC News: Sunday Report
10:30 Venture
11:00 Alberta This Week
11:30 OutWest
mid. Infomercials
1:30 Toronto Molson Indy auto race

(31-41) WDIV 4-NBC Detroit
5:00 Inside Washington
5:30 TBA
6:00 Sunday Today (a Florida program using dolphins to aid human rehabilitation)
7:00 Columbo
9:00 Real Estate Classifieds
9:30 Meet the Press
10:30 Ed & Brooks
11:00 Movie "Johnny Dangerously"
1:00 This Week in Baseball
1:30 Super Sports Follies
2:00 Big Apple Classic women's golf
4:00 News
4:30 NBC Nightly News
5:00/6:00 iWitness Video
7:00 Movie "Wild Texas West"
9:00 News
9:30 Sports Final Edition
10:00 Comedy Showcase
11:00 Infomercials
mid. NBC News Nightside
3:30 NBC News at Sunrise
4:00 Newsbeat Today

(40-18) CKKX Encore (cable channel mainly airing CKKX local programming)
10:30 News
11:00 It Figures
11:30 Calgary Stampede
12:30 It Figures
1:00 Movie Show
1:30 Fish'N Canada
2:00 Sports at 11
2:30 It Figures
3:00 Movie Show
3:30 Fish'N Canada
4:00 Sports at 11
4:30 Movie Show
5:00 FashionTelevision
5:30 Alberta This Week
6:00 Movie Show
6:30 News
7:00 It Figures
7:30 OutWest
8:00 News
8:30 FashionTelevision
MA is online now   Reply With Quote
Old 07-14-2018, 06:25 PM   #39
mets82
Member
Senior Member
 
mets82's Avatar
 
Join Date: Mar 14, 2011
Location: Connecticut
Posts: 4,803
Default

Quote:
Originally Posted by AMackII View Post
Retro Schedules of each Cable TV channel from October 10th, 1991. from Idaho edition, TV GUIDE; all times MT

A&E
5:00 Women in Politics
6:00 Movie "Company of Killers"
8:00 Mrs. Columbo
9:00 Fugitive
10:00 David Letterman
11:00 Avengers
Noon Movie "McGuire, Go Home!"
2:00 City of Angels
3:00 Fugitive
4:00 Avengers
5:00 David Letterman
6:00 Kingdom of the Wild
7:00 Brute Force
8:00 Prisoner
9:00 Evening at the Improv
10:00 Kingdom of the Wild
11:00 Brute Force
Mid. Prisoner
1:00 Evening at the Improv
2:00 Movie "The Captive Heart"
4:00 Rising Damp
4:30 Preview

AMC
5:15 Movie "The Falcon in San Francisco"
6:30 Movie "This Man is Mine"
8:00 Movie "The Bride of Frankenstein"
9:30 This is Your Life
10:00 Movie "The Falcon Strikes Back"
11:30 Movie "The Falcon in San Francisco"
1:00 Movie "Finishing School"
2:30 This is Your Life
3:00 Movie "Flight for Freedom"
5:00 Movie "Son of Frankenstein"
7:00 Movie "The Spoilers"
9:00 Movie "Flight for Freedom"
11:00 Movie "Son of Frankenstein"
1:00 Movie "The Spoilers"
2:30 Movie "Sing Boy Sing"
4:00 Movie "Footlight Fever"

CNN
5:00 News
5:30 Business Day
6:00 News
9:30 Crier & Co.
10:00 News
11:00 Sonya Live
Noon News
2:00 EarlyPrime
3:30 Showbiz Today
4:00 News
5:00 MoneyLine
5:30 Crossfire
6:00 News
7:00 Larry King Live
8:00 News
9:00 Sports Tonight
9:30 MoneyLine
10:00 News
11:00 Showbiz Today
11:30 News
12:30 Sports Tonight
1:00 Crossfire
1:30 News
1:45 CNN Newsroom
2:00 Larry King Live
3:00 Showbiz Today
3:30 News
4:30 Business Morning

C-SPAN
6:00 Viewer Call-In
7:30 public affairs programs
4:30 Viewer Call-In
6:00 public affairs programs
(TVG only gave program highlights)

Disney Channel
7:00 Mousercise
7:30 Jump, Rattle & Roll
8:00 Good Morning, Mickey!
8:30 Care Bears
9:00 Gummi Bears
9:30 Welcome to Pooh Corner
10:00 Under the Umbrella Tree
10:30 Dumbo's Circus
11:00 Donald Duck Presents
11:30 Music Box
Noon Wuzzles
12:30 Raccoons
1:00 Care Bears
1:30 Lunch Box
2:00 20,000 Leagues Under the Sea
3:00 Raffi
4:00 Under the Umbrella Tree
4:30 Gummi Bears
5:00 Donald Duck Presents
5:30 Jump, Rattle & Roll
6:00 Kids Incorporated
6:30 Mickey Mouse Club
7:00 Teen Win, Lose or Draw
7:30 Movie "The Man Called Flintstone"
9:00 Movie "Peter Pan"
10:30 50 Years of Disney Magic
12:30 Tribute to John Lennon
2:30 Movie "Cleoptra" (both parts aired, pt 2 started at 4:20)

Discovery Channel
7:00 Assignment
8:00 On the Go!
8:30 Great Chefs of San Francisco
9:00 Low Cholesterol Gourmet
9:30 Pasquale's Kitchen Express
10:00 Homeworks
10:30 Easy Does It
11:00 On the Go!
11:30 Great Chefs of the West
Noon Low Cholesterol Gourmet
12:30 Pasquale's Kitchen Express
1:00 Homeworks
1:30 Easy Does It
2:00 Mother Nature
2:30 Wildlife Chronicles
3:00 Nature of Things
4:00 Beyond 2000
5:00 World Monitor
5:30 Tinseltown: Futurists
6:00 Hunters in the Sky
6:30 GI Diary
7:00 Beyond 2000
8:00 Coast to Coast
9:00 Natural World
10:00 On Location with Art Wolfe
11:00 World Monitor
11:30 Tinseltown: American Hero
Mid. Nature of Things
1:00 sign-off

ESPN
5:00 SportsCenter
7:00 Basic Training Workout
7:30 Bodyshaping
8:00 SportsCenter
9:00 Getting Fit
10:00 Bodies in Motion
10:30 Bodyshaping
11:00 Scholastic Sports America
11:30 Bodybuilding: NPC Men's Junior Nationals
12:30 Black College Sports Today
1:00 Inside the Senior PGA Tour
1:30 Golf: Las Vegas Invitational
4:00 Thoroughbred Digest
4:30 Up Close
5:00 SportsCenter
5:30 SpeedWeek
6:00 Auto Racing: SCCA World Challenge
6:30 Drag Racing: IHRA US Open Nationals
7:00 Boxing
9:00 Outside the Lines
9:30 SportsCenter
10:30 Motorcycle Racing: AMA Camel Pro Series
11:30 Truck Competition
Mid. Thoroughbred Digest
12:30 SportsCenter
1:00 Up Close
1:30 Golf: Las Vegas Invitational
3:30 Getting Fit
4:00 Bodies in Motion
4:30 Up Close

Family Channel
5:00 Batman
5:30 Popeye
6:00 Augie Doggie
6:30 Littles
7:00 Waltons
8:00 700 Club
9:00 Heart to Heart
9:30 Commercial Programs
10:30 Healthy Kids
11:00 Movie "I'd Climb the Highest Mountain"
1:00 Eating Well
2:00 ALF (animated version)
2:30 Heroes on Hot Wheels
3:00 Super Mario Super Show
3:30 Popeye
4:00 Rin Tin Tin K-9 Cop (rebadged-pardon the pun-version of Canadian show Katts & Dog)
4:30 New Zorro
5:00 Waltons
6:00 That's My Dog
6:30 You Asked for It Again
7:00 Father Dowling Mysteries
8:00 700 Club
9:00 T and T
9:30 Movie "Man from the Alamo"
11:00 Commercial Programs
Mid. 700 Club
1:00 Commercial Programs
3:30 Larry Lea
4:00 Marilyn Hickey
4:30 James Robison

HBO East
(TVG lists both East and West feeds in some Western editions)
5:00 Movie "The Worst Witch" cont'd
5:30 Baby-Sitter's Club
6:00 Babar
6:30 Wonderful Wizard of Oz
7:00 Inside the NFL
8:00 Movie "Back to the Beach"
9:30 Movie "Hard Times"
11:15 Movie "Dream House"
1:00 Behind the Screams
1:30 Movie "Young Einstein"
3:00 Baby-Sitter's Club
3:30 Movie "Baby Boom"
5:30 Movie "Back to the Beach"
7:00 Movie "Watchers II"
9:00 Inside the NFL
10:00 Dream On
10:30 Sessions
11:00 Movie "Body Chemistry"
12:30 Movie "The Presidio"
2:10 Movie "Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan"
4:00 Movie "The Poseidon Adventure"

HBO West
5:00 Young Comedians cont'd
5:35 Movie "Cookie"
7:10 Movie "The Worst Witch"
8:30 Baby-Sitter's Club
9:00 Babar
9:30 Wonderful Wizard of Oz
10:00 Inside the NFL
11:00 Movie "Back to the Beach"
12:30 Movie "Hard Times"
2:15 Movie "Dream House"
4:00 Behind the Screams
4:30 Movie "Young Einstein"
6:00 Baby-Sitter's Club
6:30 Movie "Baby Boom"
8:30 Movie "Back to the Beach"
10:00 Movie "Watchers II"
Mid. Inside the NFL
1:00 Dream On
1:30 Sessions
2:00 Movie "Body Chemistry"
3:30 Movie "The Presidio"

Lifetime
5:00 It Figures
5:30 Everyday Workout
6:00 Image Workshop
7:00 Growing Up Together
7:30 What Every Baby Knows
8:00 Frugal Gourmet
8:30 Sister Kate
9:00 Tracey Ullman
9:30 Open House
10:00 Image Workshop
11:00 Supermarket Sweep
11:30 Shop 'Til You Drop
Noon Moonlighting
1:00 Attitudes
2:00 Movie "Fighting Back"
4:00 Supermarket Sweep
4:30 Shop 'Til You Drop
5:00 Tracey Ullman
5:30 Open House
6:00 LA Law
7:00 Movie "The Red Spider"
9:00 Spenser: For Hire
10:00 Garry Shandling
10:30 Molly Dodd
11:00 Commercial Programs

Cinemax
5:10 Movie "The Stone Killer"
7:00 Movie "Man & Boy"
9:00 Movie "Red Sun"
11:00 Movie "Trouble Along the Way"
1:00 Movie "Gremlins 2: The New Batch"
3:00 Movie "Buchanan Rides Alone"
4:30 Movie "Gay Purr-ee"
6:00 Movie "Cahill, United States Marshal"
8:00 Movie "Spencer's Mountain"
10:00 Movie "Ghost"
12:30 Movie "THX 1138"
2:00 Movie "Best of the Best"
3:40 Movie "Bits & Pieces"

MTV
5:00 Awake on the Wild Side
6:00 Day in Rock
6:15 Awake on the Wild Side
7:00 Karen Bryant
10:00 Half Hour Comedy Hour
10:30 Day in Rock
10:45 Adam Curry
2:30 Yo! MTV Raps
3:00 Most Wanted
4:00 Club MTV
4:30 Remote Control
5:00 Half Hour Comedy Hour
6:00 Day in Rock
6:15 Prime with Martha Quinn
6:30 Liquid TV
7:00 Tom Petty
7:30 Tom Petty Videos
8:00 Most Wanted
9:00 Half Hour Comedy Hour
9:30 Big Picture
10:00 Totally Pauly
Mid. Half Hour Comedy Hour
12:30 Remote Control
1:00 Videos
4:00 Awake on the Wild Side

Nickelodeon/Nick at Nite
5:00 Mr. Wizard's World
5:30 Yogi Bear
6:00 Inspector Gadget
6:30 Danger Mouse
7:00 Lassie
7:30 Maya the Bee
8:00 Eureeka's Castle
9:00 Elephant Show
9:30 Fred Penner's Place
10:00 David the Gnome
10:30 Little Koala
11:00 Noozles
11:30 Maya the Bee
Noon Littl' Bits
12:30 Jeff's Collie
1:00 Flipper
1:30 Looney Tunes
2:00 Inspector Gadget
2:30 Yogi Bear
3:00 Mork & Mindy
3:30 Hey Dude
4:00 What Would You Do?
4:30 Get the Picture
5:00 Danger Mouse
5:30 Looney Tunes
6:00 Mork & Mindy
6:30 Superman
7:00 Dick Van Dyke
7:30 Get Smart
8:00 Dragnet
8:30 Alfred Hitchcock
9:00 Green Acres
9:30 Mister Ed
10:00 Looney Tunes
10:30 Dobie Gillis
11:00 Patty Duke
11:30 My Three Sons
Mid. Donna Reed
12:30 America 2Night
1:00 Alfred Hitchcock
1:30 Dragnet
2:00 Superman
2:30 Dick Van Dyke
3:00 Get Smart
3:30 Mister Ed
4:00 Lassie
4:30 Kidsworld

Showtime
5:00 Movie "Penitentiary" cont'd
5:30 Movie "Cindy's Love Games"
7:00 Movie "Manhattan Melodrama"
9:00 Gambler
10:30 Owl TV
11:00 Movie "The Wackiest Ship in the Army"
1:00 Movie "Power"
4:15 Gambler
5:00 Owl TV
5:30 Movie "Courage of Lassie"
7:05 Coast to Coast
8:05 Movie "Roxanne"
10:00 Movie "Delta Force II"
Mid. Richard Jeni
1:00 Movie "After Dark, My Sweet"
3:00 Movie "The Iron Triangle"
4:35 Movie "The Swindle"

TBS
5:05 Tom & Jerry
6:05 I Dream of Jeannie
6:35 Bewitched
7:05 Little House on the Prairie
8:05 Love Boat
10:05 Perry Mason
11:05 Movie "Red Alert"
1:05 Tom & Jerry
2:35 Brady Bunch
3:05 Happy Days
3:35 Good Times
4:05 Too Close for Comfort
4:35 Andy Griffith
5:05 Beverly Hillbillies
5:35 Sanford & Son
6:05 Movie "The Adventures of Robin Hood"
8:05 Movie "Robin & Marian"
10:20 Movie "The Man Who Would Be King"
1:05 Movie "Shalako"
3:20 Three Stooges
3:35 CNN Headline News
4:05 I Love Lucy
4:35 Flintstones

TNN
7:00 VideoMorning
10:00 Cookin' USA
10:30 Going Our Way
11:00 Top Card
11:30 Be A Star
Noon Crook & Chase
12:30 On Stage
1:00 Cookin' USA
1:30 Top Card
2:00 Club Dance
3:00 VideoPM
5:30 Be A Star
6:00 On Stage
6:30 American Music Shop
7:00 Nashville Now
8:30 Crook & Chase
9:00 On Stage
9:30 American Music Shop
10:00 Nashville Now
11:30 Crook & Chase
Mid. Club Dance
1:00 sign-off

TNT
5:00 Fun Zone
6:00 Popeye
7:00 Fraggle Rock
7:30 Pink Panther
8:00 Dallas
9:00 Knots Landing
10:00 Movie "Morgan the Pirate"
Noon Movie "The Return of Monte Cristo"
2:00 Movie "Let's Scare Jessica to Death"
4:00 Gilligan's Island
4:30 Bugs Bunny
6:00 Movie "Mommie Dearest"
8:45 Movie "Trog"
10:45 Movie "Possessed" (colorized)
1:00 Movie "Untamed"
3:00 Then Came Bronson
4:00 Woody Woodpecker

USA Network
5:00 Denver, the Last Dinosaur
5:30 Voltron
6:00 Jem
6:30 Snorks
7:00 Scooby-Doo
7:30 Smurfs
8:00 New Mike Hammer
9:00 Divorce Court (x2)
10:00 Judge (x2)
11:00 Superior Court (x2)
Noon Chain Reaction
12:30 Win, Lose or Draw
1:00 Hollywood Squares
1:30 Scrabble
2:00 $25,000 Pyramid
2:30 Press Your Luck
3:00 Just the Ten of Us
3:30 My Two Dads
4:00 Smurfs
4:30 Scooby-Doo
5:00 MacGyver
6:00 Gonzo Games
6:30 Beyond Reality
7:00 Movie "Caddyshack"
9:00 MacGyver
10:00 Equalizer
11:00 Movie "The Eiger Sanction"
1:30 Movie "Joe Kidd"
3:30 Commercial Programs

WGN
5:00 Success N Life
6:00 DuckTales
6:30 Bozo
7:30 Bewitched
8:00 Magnum, PI
9:00 Joan Rivers
10:00 Geraldo
11:00 News
Noon Now It Can Be Told
12:30 Andy Griffith
1:00 Honeymooners
1:30 Saved by the Bell
2:00 DuckTales
2:30 Chip 'n Dale Rescue Rangers
3:00 Flintstones (x2)
4:00 Video Power
4:30 Saved by the Bell
5:00 I Dream of Jeannie
5:30 Now It Can Be Told
6:00 Movie "Lock, Stock & barrel"
8:00 News
9:00 Night Court
9:30 Kojak
10:30 Movie "The Competition"
1:00 Joan Rivers
2:00 Movie "Dual Alibi"
4:00 Shepherd's Chapel
4:30 Faith 20
I bolded that because something jumped out at me. He was a pedophile.
__________________
http://www.superbowlgreatness.blogspot.com/

Please check out my blog. I vent on all things. TV, sports etc. you name it. Its also a work in progress. Check out and see what you think.
mets82 is offline   Reply With Quote
Old 07-15-2018, 06:53 AM   #40
MA
Once Upon A Christmas
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 57,814
Default

Quote:
Originally Posted by mets82 View Post
I bolded that because something jumped out at me. He was a pedophile.
And that ended his television career.
MA is online now   Reply With Quote
Old 07-17-2018, 06:05 AM   #41
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,557
Default

Retro: Kentucky Saturday, November 18, 1978

From TV Guide, Kentucky Edition:

WAVE Ch. 3 Louisville (NBC)

6:30 University Of Louisville Gallery
7 AM Farming With Jack Crowner
7:30 Kentucky Afield
8 AM Galaxy Goofups
8:30 Fantastic Four
9 AM Godzilla Super 90
10:30 Daffy Duck
11 AM Yogi's Space Race
12 N Fabulous Funnies
12:30 Flintstones
1 PM Batman (Cesar Romero as the Joker)
1:30 Little Rascals
1:45 Little Rascals
2 PM Movie: "The Comedians" (not a comedy, but
the story of people caught up in "Papa Doc"
Duvalier's reign of terror in Haiti--Elizabeth
Taylor and Richard Burton star)
4:30 Nashville On The Road (guest: Johnny Russell)
5 PM Mel Tillis Time (James Drury reads "Where Have All
Our Heroes Gone?"; also Lynn Anderson, the Singing
McSpeak Brothers)
5:30 Donna Fargo
6 PM News
6:30 NBC News (anchor not given)
7 PM Cross-Wits (Jamie Farr, Alice Ghostley, Lyle Waggoner,
Altovise Davis (Mrs. Sammy Davis Jr.))
7:30 Emphasis
8 PM CHiPs
9 PM Pilot: "Frankie And Annette: The Second Time Around"
(reunion of Frankie Avalon and Annette Funicello)
10 PM Lifeline (Roger Freeman, chief of emergency obstetrics
at Long Beach, CA, Memorial Medical Center)
11 PM News
11:30 Saturday Night Live (hostess Carrie Fisher; the Blues Brothers)
1 AM Don Kirshner's Rock Concert (highlights of the 1977-78 season:
Peter Allen, Chuck Berry, Stephen Bishop, Andy Gibb, the Brothers
Johnson, Kansas, Bob Marley and the Wailers, the Ohio Players, the
Spinners)

WLWT Ch. 5 Cincinnati (NBC)

6:30 Better Way...
7 AM U.S. Farm Report
7:30 Hot Fudge
8 AM Galaxy Goofups
8:30 Fantastic Four
9 AM Godzilla Super 90
10:30 Daffy Duck
11 AM Yogi's Space Race
12 N Fabulous Funnies
12:30 Bay City Rollers
1 PM Lone Ranger
1:30 Our Gang
1:45 Little Rascals
2 PM To Tell The Truth (Kitty Carlisle, Bill Cullen,
Peggy Cass, Gene Shalit)
2:30 Movie: "Colossus: The Forbin Project"
4:30 Do-It-Yourself With Homer Formby
5 PM Kinsfolk Korner (something that sounds like a
local version of "Hee Haw")
5:30 Sha Na Na (guest: Chubby Checker)
6 PM News
6:30 Consumer Buyline
7 PM Lawrence Welk (the Music Makers celebrate Thanksgiving)
8 PM CHiPs
9 PM Pilot: "Frankie And Annette: The Second Time Around"
10 PM Lifeline
11 PM News
11:30 Saturday Night Live
1 AM Dick Tracy
1:30 Movie: "The World Of Suzie Wong"
3:30 Movie: "Revenge Is My Destiny"

WCPO Ch. 9 Cincinnati (CBS)

5:55 Farm News
6 AM Sunrise Semester: "American Character"
6:30 Call The Doctor (topic: diabetes, rerun from Sun 11 AM)
7:30 Mayberry R.F.D.
8 AM All-New Popeye Hour
9 AM Bugs Bunny/Road Runner Show
10:30 Tarzan And The Super 7
12 N Space Academy
12:30 Fat Albert And The Cosby Kids
1 PM Movie: "Beneath The 12-Mile Reef"
3 PM Movie: "Gunfight At Comanche Creek"
4:30 CBS Sports Spectacular (World Series of Poker--Gabe Kaplan
is one of the participants; NHRA World Finals; World's Strongest
Men, part 6)
6 PM News
6:30 CBS News (Bob Schieffer)
7 PM Candid Camera (saleslady Fannie Flagg demonstrates her line
of practical-joke gadgets; people consider how a driver got
his car stuck in a preposterous spot)
7:30 Please Stand By
8 PM CBS Movie: "The Bible"
11 PM News
11:30 Movie: "Not With My Wife, You Don't!"
2 AM Movie: "Daring Game"
4 AM Here And Now
4:30 News

WHAS Ch. 11 Louisville (CBS)

7:30 That Girl (Danny, Tony, and Terre Thomas appear in this episode)
8 AM All-New Popeye Hour
9 AM Bugs Bunny/Road Runner Show
10:30 Tarzan And The Super 7
12 N Space Academy
12:30 Fat Albert And The Cosby Kids
1 PM Bugs Bunny And Friends
1:30 30 Minutes (anorexia nervosa is the topic; Christopher Glenn
and Betsy Aaron anchor)
2 PM Daktari
3 PM Women's Tennis: singles final in the Colgate Series Championships
from Palm Springs
4:30 Horse Race: Kentucky Jockey Club Stakes, live from Churchill Downs
5 PM Bonanza
6 PM News
6:30 CBS News
7 PM Hee Haw (Mel Tillis, Roy Head, Gerald Smith)
8 PM CBS Movie: "The Bible"
11 PM News
11:30 College Football: Florida-Kentucky, taped earlier today
2 AM News (time approximate)

WKRC Ch. 12 Cincinnati (ABC)

6 AM Kids Are People Too (50th-anniversary salute to Mickey Mouse,
delay from Sun 10 AM)
7:30 Partridge Family
8 AM Scooby's All-Stars
9:30 Challenge Of The Superfriends
11 AM Fangface
11:30 Pink Panther
12 N Bowling
12:30 College Football Pregame Show
12:45 College Football: Teams TBA
4 PM College Football: Teams TBA, most likely USC-UCLA,
time approximate
7 PM Hee Haw (time approximate)
8 PM Battle Of The Network Stars (captains: Gabe Kaplan (ABC),
McLean Stevenson (CBS), Robert Conrad (NBC); participants
include Robin Williams, Valerie Bertinelli, William Shatner, Robert
Urich, Lou Ferrigno, Brianne Leary, Maren Jensen, Pat Klous,
Joseph Bottoms, Billy Crystal, LeVar Burton)
10 PM Fantasy Island (guests: Connie Stevens, Barbi Benton, Bert Convy)
11 PM News
11:30 Movie: "The Beguiled"
1:35 Movie: "Those Fantastic Flying Fools"
3:35 Movie: "The Lost World"

WKPC Ch. 15 Louisville (PBS)

12 N Cinematic Eye (analysis of the 1954 English comedy "Hobson's Choice")
12:30 Movie: "Hobson's Choice"
2:20 Films
2:30 Psychology On Film
3 PM Nova ("A Whisper From Space" describes how radio astronomy may
offer clues to the universe's origin.)
4 PM Crockett's Victory Garden
4:30 Julia Child & Company
5 PM Consumer Survival Kit
5:30 Burglar-Proofing
6 PM Other School System
6:30 By-Line
7 PM Adams Chronicles (the "corrupt bargain" of 1824 in which Henry
Clay threw his support to John Quincy Adams for President in
exchange for being named Secretary of State--doesn't sound like
much now, but in the 1820s it was a scandal)
8 PM Once Upon A Classic ("Dominic," Part 7)
8:30 Movie: "Bonjour Tristesse"
10:30 Soundstage (Ry Cooder performs)
11:30 Movie: "The Bells Of St. Trinian's"

WLEX Ch. 18 Lexington (NBC)

6:30 Ag-USA
7 AM U.S. Farm Report
7:30 Dusty's Treehouse
8 AM Galaxy Goofups
8:30 Fantastic Four
9 AM Godzilla Super 90
10:30 Daffy Duck
11 AM Yogi's Space Race
12 N Wrestling
1 PM Extension People
1:30 Bluegrass Personalities
2 PM Public Affairs
2:30 Movie: "Paradise, Hawaiian Style" (Elvis Presley)
4:15 Movie: "All In A Night's Work" (Dean Martin, Shirley
MacLaine)
6 PM Porter Wagoner (guest: Lois Johnson)
6:30 NBC News
7 PM Lawrence Welk
8 PM CHiPs
9 PM Pilot: "Frankie And Annette: The Second Time Around"
10 PM Lifeline
11 PM News
11:30 Saturday Night Live
1 AM Star Trek

WXIX Ch. 19 Cincinnati (Ind.)

6:15 Perspective
7 AM Bugs And Porky
7:30 Woody Woodpecker
8 AM Flintstones
8:30 Brady Kids
9 AM Tom And Jerry
9:30 Popeye
10 AM Lost In Space
11 AM Laurel And Hardy (says this is animated)
11:30 Movie: "News Hounds" (the Bowery Boys)
1 PM Movie: "War Arrow"
2:30 Movie: "Sherlock Holmes Faces Death"
4 PM Movie: "Live A Little, Love A Little" (Elvis Presley)
6 PM Movie: "Lili"
7:30 Movie: "Gypsy Colt"
9 PM Porter Wagoner (guest: Lois Johnson)
9:30 Marty Robbins' Spotlight (Bill Anderson and Ralph Emery
help salute Eddie Rabbitt)
10 PM Nashville On The Road (guest: Freddy Fender)
10:30 That Nashville Music (Cal Smith, Johnny Russell, Johnny
Gimble)
11 PM Juke-Box
11:30 College Football: Florida-Kentucky, taped earlier today

WKYT Ch. 27 Lexington (CBS)

7 AM Movie: "Trail Of Kit Carson" (Allan "Rocky" Lane, aka the
voice of Mr. Ed)
8 AM All-New Popeye Hour
9 AM Bugs Bunny/Road Runner Show
10:30 Tarzan And The Super 7
12 N Space Academy
12:30 Fat Albert And The Cosby Kids
1 PM Ark II
1:30 30 Minutes
2 PM Kidsworld (Frankie Valli, a music camp in Michigan)
2:30 Tobacco Talk
3 PM Women's Tennis (same as Ch. 11)
4:30 CBS Sports Spectacular (same as Ch. 9)
6 PM News
6:30 CBS News
7 PM Hee Haw
8 PM CBS Movie: "The Bible"
11 PM News
11:30 College Football: Florida-Kentucky, taped earlier today

WLKY 32 Alive Louisville (ABC)

7 AM King Kong (the '60s animated show)
7:30 Marlo And The Magic Movie Machine (highlights of 1966;
the career of Pele)
8 AM Scooby's All-Stars
9:30 Challenge Of The Superfriends
11 AM Fangface
11:30 Pink Panther
12 N ABC Weekend Special: "Soup For President"
12:30 College Football Pregame Show
12:45 College Football: Teams TBA
4 PM College Football: Teams TBA, most likely USC-UCLA
(time approximate)
7 PM Lawrence Welk (time approximate)
8 PM Battle Of The Network Stars
10 PM Fantasy Island
11 PM News
11:30 Movie: "The Midnight Man"
2:30 ABC News (Sylvia Chase/Tom Jarriel)

WDRB Ch. 41 Louisville (Ind.)

7 AM New Shapes: Education
7:30 Gospel Singing Jubilee (the Florida Boys, the Dixie
Echoes, the Speers)
8 AM Underdog
8:30 Jetsons
9 AM PTL Club
11 AM Wrestling
12 N Movie: "The Bowery Boys Meet The Monsters"
1:20 Movie: "Tarzan Goes To India" (Jock Mahoney, from '62)
3:15 Movie: "Bad Men Of Missouri"
4:40 Movie: "Big Foot--Man Or Beast?"
6:30 Juke-Box (Twiggy's guests are Rod Stewart, the Sutherland
Brothers and Quiver, Alvin Stardust, Be-Bop Deluxe)
7 PM Hot City (Carol Douglas, Bob McGilpin)
8 PM Dolly (Jim Ed Brown, Helen Cornelius)
8:30 Marty Robbins' Spotlight (Minnie Pearl helps salute Mel Tillis)
9 PM Porter Wagoner (the Hinsons)
9:30 Wilburn Brothers (the Cates Sisters)
10 PM Rap
10:30 Herald Of Truth
11 PM 700 Club
12:30 Warren Roberts

WTVQ Ch. 62 (Ch. 36) Lexington (ABC)

7 AM Hot Fudge
7:30 The Archies
8 AM Scooby's All-Stars
9 AM Challenge Of The Superfriends
11 AM Fangface
11:30 Pink Panther
12 N ABC Weekend Special
12:30 College Football Pregame Show
12:45 College Football: Teams TBA
4 PM College Football: Teams TBA, most likely
USC-UCLA, time approximate
7 PM Jacques Cousteau (penguins, time approximate)
8 PM Battle Of The Network Stars
10 PM Fantasy Island
11 PM News
11:15 ABC News
11:30 Movie: "Newman's Law"
1:30 Movie: "Strait-Jacket"

E Kentucky Educational Television (WKZT/23 Elizabethtown,
WKSO/29 Somerset, WKMR/38 Morehead, WKLE/46 Lexington,
WKON/52 Owenton, WCVN/54 Covington, WKMJ/68 Louisville) (PBS)

10 AM Cinematic Eye
10:30 Movie: "Hobson's Choice"
12:20 Films
12:30 New Shapes: Education
1 PM GED Series
1:30 GED Series
2 PM Guten Tag (German lessons)
2:30 Teaching Life Science
3 PM Lilias, Yoga And You
3:30 Crockett's Victory Garden
4 PM Julia Child & Company
4:30 Antiques
5 PM Pro Soccer
6 PM Nova (same as Ch. 15)
7 PM Once Upon A Classic ("Dominic," part 5)
7:30 Congressional Outlook (whether U.S. arms sales
abroad should be limited)
8 PM Local Government: Alternatives
9 PM The Long Search (Zulu Zionism, an outgrowth of
Christian missionary activity in Africa)
10 PM Scenes From A Marriage (conclusion)
11 PM Monty Python's Flying Circus
AMackII is offline   Reply With Quote
Old 07-19-2018, 12:04 PM   #42
MA
Once Upon A Christmas
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 57,814
Default

Detroit Sun, July 17, 1977
from Detroit Free Press

WJBK 2-CBS Detroit
6:25 News
6:30 University of Michigan
7:00 America's Black Forum
7:30 Rex Humbard
8:30 Day of Discovery
9:00 Mass for Shut-Ins
9:30 With This Ring
9:45 Jewish Community Highlights
10:00 People
10:30 It is Written
11:00 Inspiration Time
11:30 Face the Nation (guest Rep. Thomas L. Ashley (D-OH))
noon Job Opportunity
12:30 Focus Detroit
1:00 Captive Nations (representatives of various Eastern European communities discuss life behind the Iron Curtain)
1:30 Kidsworld
2:00 Truth or Consequences
2:30 Movie "Dough Boys"
4:00 CBS Sports Special (boxing from Miami Beach)
6:00 News
7:00 60 Minutes
8:00 Rhoda
8:30 Phyllis
9:00 Switch
10:00 Delvecchio
11:00 News
11:30 Name of the Game
1:00 Late Movie "Heat of Anger"
2:30 Focus Detroit

WWJ 4-NBC Detroit
6:00 NBC Religious Program "Ecce Homo"
7:00 Family Living
7:30 University of Michigan "Country of Old Men: And What's a Life?"
8:00 Church at the Crossroads
8:25 Newsworthy
8:30 Oral Roberts
9:00 Bonanza
10:00 Lone Ranger
10:30 Beat the Champ
11:00 June Brown
11:30 Christopher Closeup "Feeding the Hungry" (look at Catholic Relief Services)
noon Target
12:30 Meet the Press
1:00 Pro & Con
1:30 Baseball: Detroit-Toronto
4:30 Pleasant Valley Golf Classic (JIP)
5:30 Andy Williams (guest Peggy Lee)
6:00 News
6:30 Profiles (discussing obstetrics and gynecology; what we can learn from Chinese healthcare centers)
7:00 Wonderful World of Disney "The Secret of Old Glory Mine"
8:00 NBC Mystery Movie "McCloud: The Great Taxicab Stampede"
9:30 NBC Movie "Night Terror"
11:00 News
11:30 NBC Late Movie "The Entertainer"
1:30 Classroom

WXYZ 7-ABC Detroit
7:00 Faith for Today
7:30 This is the Life
8:00 Soundings "Heritage of Black Music" (pt 2)
8:30 Daedal Doors
9:00 Abbott & Costello "Abbott and Costello Meet the Killer"
10:30 Hot Fudge
11:00 New Adventures of Gilligan
11:30 Animals, Animals, Animals
noon Issues & Answers
12:30 Directions (interview with Oolly Picon)
1:00 Sunday Movie "Gidget Gets Married"
2:30 Insight
3:00 Woman to Woman (guest Carroll Stoner)
3:30 Ethni-City
4:00 Racers "Off Road Racing"
4:30 Movie "The Deadly Bees"
6:00 News
6:30 King Kong: Fact or Fantasy
7:00 Nancy Drew Mysteries
8:00 Six Million Dollar Man
9:00 ABC Sunday Movie "The Long Goodbye"
11:00 News
11:30 ABC News
11:45 Movie "Fragment of Fear"

CBET 9-CBC Windsor
8:30 Crossroads
9:00 Kalvak's Arctic Visions
9:30 Access (look at X-Kalay Foundation, which works on rehab of alcoholics and drug addicts)
10:00 Music to See
10:30 Man Alive
11:00 Meeting Place (St. Catherine's Anglican, Capilano (North Vancouver) BC)
noon Journal
12:15 Way Out
12:30 Bless This House
1:00 Softly, Softly-Task Force
2:00 VIP
2:30 CBC Sports (Equestrian Grand Prix)
4:00 Great Debate "That zoos should be done away with"
5:00 Movie "Die, Die, My Darling"
7:00 Beachcombers
7:30 Last of the Wild
8:00 Images of Canada "Journey Without Arrival: A Personal Point of View from Northrup Frye" (return)
9:00 Duchess of Duke Street
10:00 SuperSpecial: Murray McLauchlan
11:00 The National
11:15 Nightbeat
11:20 News
11:45 Movie "Privilege"

WTOL 11-CBS Toledo
7:00 Sylvester & Tweety
7:30 Patches/Pockets
8:30 Community Showcase
9:00 Stop Gap
9:30 Acorn Alex
10:00 Insight
10:30 All Things New
11:00 Camera Three "Mahler in New York" (pt 2)
11:30 Face the Nation
noon Comment
12:30 Championship Fishing
1:00 Pop! Goes the Country
1:30 Baseball: Detroit-Toronto
4:00 CBS Sports Special
6:00 CBS Evening News
6:30 Hotline
7:00 60 Minutes
8:00 Rhoda
8:30 Phyllis
9:00 Switch
10:00 Delvecchio
11:00 News
11:30 Movie "Rachel and the Stranger"
1:00 News

WSPD 13-NBC Toledo
7:00 With This Ring
7:15 Davey & Goliath
7:30 Children's Gospel Hour
8:00 Rex Humbard
9:00 Toledo Sings
9:30 Faith for Today
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Worship for Shut-Ins
11:30 Mass for Shut-Ins
noon Job Market Exchange
12:30 Meet the Press
1:00 Kidsworld
1:30 Movie "Three Guns for Texas" (3 Laredo episodes)
4:00 Pleasant Valley Golf Classic
5:30 13 Reports
6:00 Minority Report
6:30 NBC Nightly News
7:00 Wonderful World of Disney "The Secret of Old Glory Mine"
8:00 NBC Mystery Movie "McCloud: The Great Taxicab Stampede"
9:30 NBC Movie "Night Terror"
11:00 News
11:30 Movie "The Violent Ones"
1:15 News

WXON 20-Ind Detroit
7:00 Jerry Falwell
8:00 Liberty Temple
8:30 Hour of Deliverance
9:00 Ernest Angley
9:30 Herald of Truth
10:00 Leroy Jenkins
10:30 Batman
11:00 Popeye
11:30 Marvel Super Heroes: Incredible Hulk
noon Jetsons
12:30 Beatles
1:00 Sportstalk (guest Bob Kaufman)
1:30 Movie "Captain from Toledo"
3:00/3:30 Twilight Zone
4:00 Movie "Unknown World"
5:30 Nanny & the Professor
6:00 Auston Summer Fashion Scope (from Detroit Yacht Club)
7:00 Jerry Falwell
8:00 700 Club (Marines Lt-Col Myri Allinder discusses modern warfare)
9:30 Amazing Grace
10:00 Gerald Derstein
10:30 Jimmy Swaggart
11:00 World Championship Tennis: Stockton v Alexander

WDHO 24-ABC Toledo
7:15 Let Freedom Ring
7:30 This is the Life
8:00 Jimmy Swaggart
8:30 Hour of Power
9:30 Big Blue Marble
10:00 Flintstones
10:30 Dick Van Dyke
11:00 Gomer Pyle, USMC
11:30 Animals, Animals, Animals
noon Issues & Answers
12:30/1:00 On the Issue
1:30 Medix
2:00 Mod Squad
3:00 Bewitched
3:30 Movie "Love, Hate, Love"
5:00 TBA
6:00 $25,000 Pyramid
6:30 Muppet Show (guest Ethel Merman)
7:00 Nancy Drew Mysteries
8:00 Six Million Dollar Man
9:00 ABC Movie "The Long Goodbye"
11:00 News
11:15 700 Club

CICA 32-TVO Windsor
8:30 Polka Dot Door
9:00 Hattytown Tales
9:15 Jeremy
9:30 People & Places
9:50 Tell Me a Story
10:00 Adaptations to Aquatic Life
10:30 Outreach Ontario
11:00 Our Heritage
11:30 Colargol
11:45 L'Atelier des pissenlits
12:15 Elans d'athletes
12:45 Les recits de Tuktu
1:00 Villages et visages
1:30 A la rencontre des grands musiciens
2:00 Rencontre avec l'ecrivain
2:30 Clinton Special
3:40 Ritual of the Rains
4:00 Initiation a la decoration interieure
4:30 Electric Company
5:00 Sesame Street
6:00 Polka Dot Door
6:30 Witness to Yesterday
7:00 Youth Under the Influence
7:30 Olympic Profile
8:00 Outreach Ontario
9:00 Pallisers
10:00 Grandeur nature
10:30 Chez nous

WKBD 50-Ind Detroit
7:55 Jot
8:00 Show My People
8:30 Jimmy Swaggart
9:00 Hour of Power
10:00 Little Rascals
10:30 Three Stooges
11:00 Flintstones
11:30 Movie "Stand Up and Cheer"
1:00 Bill Kennedy Movies "Green Dolphin Street"
4:00 Movie "Sailor of the King"
6:00 Star Trek
7:00 Movie "Boy on a Dolphin"
9:00 Music Hall America (Frank Gorshin welcomes Moe Bandy, Crystal Gayle, and Martin Mull)
10:00 Crossfire
11:30 For My People

WTVS 56-PBS Detroit
7:00 Play & Leisure
9:30 Varieties of Man & Society
noon Science & Ecology
2:30 Concerts on the Lawn (Luther Allison performs)
3:00 Great Performances (Leonard Bernstein conducts the Boston Symphony)
4:30 Latin Consortium
5:00 Arlo Guthrie & Pete Seger in Concert
6:00 All-Star Soccer: Bolton v Wolverhampton
7:00 At Performance at Wolf Trap (guests Galina and Valery Panov)
8:00 Evening at Pops (guests Claude Kipnis Mime Theatre)
9:00 Masterpiece Theatre "Poldark"
10:00 Forsyte Saga
11:00 David Susskind "How Children Feel About Themselves and the World Around Them/Experts on Child Behavior"

WGPR 62-Ind Detroit
7:00 Jack Rehburg
8:00 Evangelist Baptist Church
8:30 Singing Pruitts
9:00 Dr. B.D. Law
9:15 Hicks Temple
9:30 Holy Cross Baptist Church
10:00 I Spy
11:00 Withit
11:30 Black on Black
noon Washington Forum
12:30 This Week in Baseball
1:00 Big Tim Wrestling
2:00 CAP Time
4:00 Dwight Thompson
4:30 Sharing
5:00 Yugoslav Variety
6:00 Shiloh Church
6:30 Ralph Wilkerson at Melodyland
7:00 Balkan Hour
7:30 Gospel Time
8:00 Lebanon-Middle East Show
9:00 Arabic Movie
10:00 PTL Club

CBEFT 78-SRC Windsor
9:00 Mini-Fee
9:30 Le roi Leo
10:00 Le Jour du Seigneur
11:00 Second regard
noon La semaine verte
1:00 D'hier a demain
2:00 Le francophonissime
2:30 Univers des sports (Equestrian Grand Prix)
4:00 L'Heure des quilles (bowling)
5:00 Rencontres
5:30 Son et brioches
6:00 Une fenetre sur le monde
6:30 Le Telejournal/L'Oeil apprivoise
7:00 Quinze ans plus tard
7:30 Les Beaux Dimanches (TDH Plus/Les grandes fleuves du monde: la Loire/Carcajou et le petit blanc)
10:30 Le Telejournal
10:45 Sports-Dimanche
11:00 Cine-Club "L'Invitation"
MA is online now   Reply With Quote
Old 07-19-2018, 12:04 PM   #43
MA
Once Upon A Christmas
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 57,814
Default

Detroit Sun, July 17, 1977
from Detroit Free Press

WJBK 2-CBS Detroit
6:25 News
6:30 University of Michigan
7:00 America's Black Forum
7:30 Rex Humbard
8:30 Day of Discovery
9:00 Mass for Shut-Ins
9:30 With This Ring
9:45 Jewish Community Highlights
10:00 People
10:30 It is Written
11:00 Inspiration Time
11:30 Face the Nation (guest Rep. Thomas L. Ashley (D-OH))
noon Job Opportunity
12:30 Focus Detroit
1:00 Captive Nations (representatives of various Eastern European communities discuss life behind the Iron Curtain)
1:30 Kidsworld
2:00 Truth or Consequences
2:30 Movie "Dough Boys"
4:00 CBS Sports Special (boxing from Miami Beach)
6:00 News
7:00 60 Minutes
8:00 Rhoda
8:30 Phyllis
9:00 Switch
10:00 Delvecchio
11:00 News
11:30 Name of the Game
1:00 Late Movie "Heat of Anger"
2:30 Focus Detroit

WWJ 4-NBC Detroit
6:00 NBC Religious Program "Ecce Homo"
7:00 Family Living
7:30 University of Michigan "Country of Old Men: And What's a Life?"
8:00 Church at the Crossroads
8:25 Newsworthy
8:30 Oral Roberts
9:00 Bonanza
10:00 Lone Ranger
10:30 Beat the Champ
11:00 June Brown
11:30 Christopher Closeup "Feeding the Hungry" (look at Catholic Relief Services)
noon Target
12:30 Meet the Press
1:00 Pro & Con
1:30 Baseball: Detroit-Toronto
4:30 Pleasant Valley Golf Classic (JIP)
5:30 Andy Williams (guest Peggy Lee)
6:00 News
6:30 Profiles (discussing obstetrics and gynecology; what we can learn from Chinese healthcare centers)
7:00 Wonderful World of Disney "The Secret of Old Glory Mine"
8:00 NBC Mystery Movie "McCloud: The Great Taxicab Stampede"
9:30 NBC Movie "Night Terror"
11:00 News
11:30 NBC Late Movie "The Entertainer"
1:30 Classroom

WXYZ 7-ABC Detroit
7:00 Faith for Today
7:30 This is the Life
8:00 Soundings "Heritage of Black Music" (pt 2)
8:30 Daedal Doors
9:00 Abbott & Costello "Abbott and Costello Meet the Killer"
10:30 Hot Fudge
11:00 New Adventures of Gilligan
11:30 Animals, Animals, Animals
noon Issues & Answers
12:30 Directions (interview with Oolly Picon)
1:00 Sunday Movie "Gidget Gets Married"
2:30 Insight
3:00 Woman to Woman (guest Carroll Stoner)
3:30 Ethni-City
4:00 Racers "Off Road Racing"
4:30 Movie "The Deadly Bees"
6:00 News
6:30 King Kong: Fact or Fantasy
7:00 Nancy Drew Mysteries
8:00 Six Million Dollar Man
9:00 ABC Sunday Movie "The Long Goodbye"
11:00 News
11:30 ABC News
11:45 Movie "Fragment of Fear"

CBET 9-CBC Windsor
8:30 Crossroads
9:00 Kalvak's Arctic Visions
9:30 Access (look at X-Kalay Foundation, which works on rehab of alcoholics and drug addicts)
10:00 Music to See
10:30 Man Alive
11:00 Meeting Place (St. Catherine's Anglican, Capilano (North Vancouver) BC)
noon Journal
12:15 Way Out
12:30 Bless This House
1:00 Softly, Softly-Task Force
2:00 VIP
2:30 CBC Sports (Equestrian Grand Prix)
4:00 Great Debate "That zoos should be done away with"
5:00 Movie "Die, Die, My Darling"
7:00 Beachcombers
7:30 Last of the Wild
8:00 Images of Canada "Journey Without Arrival: A Personal Point of View from Northrup Frye" (return)
9:00 Duchess of Duke Street
10:00 SuperSpecial: Murray McLauchlan
11:00 The National
11:15 Nightbeat
11:20 News
11:45 Movie "Privilege"

WTOL 11-CBS Toledo
7:00 Sylvester & Tweety
7:30 Patches/Pockets
8:30 Community Showcase
9:00 Stop Gap
9:30 Acorn Alex
10:00 Insight
10:30 All Things New
11:00 Camera Three "Mahler in New York" (pt 2)
11:30 Face the Nation
noon Comment
12:30 Championship Fishing
1:00 Pop! Goes the Country
1:30 Baseball: Detroit-Toronto
4:00 CBS Sports Special
6:00 CBS Evening News
6:30 Hotline
7:00 60 Minutes
8:00 Rhoda
8:30 Phyllis
9:00 Switch
10:00 Delvecchio
11:00 News
11:30 Movie "Rachel and the Stranger"
1:00 News

WSPD 13-NBC Toledo
7:00 With This Ring
7:15 Davey & Goliath
7:30 Children's Gospel Hour
8:00 Rex Humbard
9:00 Toledo Sings
9:30 Faith for Today
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Worship for Shut-Ins
11:30 Mass for Shut-Ins
noon Job Market Exchange
12:30 Meet the Press
1:00 Kidsworld
1:30 Movie "Three Guns for Texas" (3 Laredo episodes)
4:00 Pleasant Valley Golf Classic
5:30 13 Reports
6:00 Minority Report
6:30 NBC Nightly News
7:00 Wonderful World of Disney "The Secret of Old Glory Mine"
8:00 NBC Mystery Movie "McCloud: The Great Taxicab Stampede"
9:30 NBC Movie "Night Terror"
11:00 News
11:30 Movie "The Violent Ones"
1:15 News

WXON 20-Ind Detroit
7:00 Jerry Falwell
8:00 Liberty Temple
8:30 Hour of Deliverance
9:00 Ernest Angley
9:30 Herald of Truth
10:00 Leroy Jenkins
10:30 Batman
11:00 Popeye
11:30 Marvel Super Heroes: Incredible Hulk
noon Jetsons
12:30 Beatles
1:00 Sportstalk (guest Bob Kaufman)
1:30 Movie "Captain from Toledo"
3:00/3:30 Twilight Zone
4:00 Movie "Unknown World"
5:30 Nanny & the Professor
6:00 Auston Summer Fashion Scope (from Detroit Yacht Club)
7:00 Jerry Falwell
8:00 700 Club (Marines Lt-Col Myri Allinder discusses modern warfare)
9:30 Amazing Grace
10:00 Gerald Derstein
10:30 Jimmy Swaggart
11:00 World Championship Tennis: Stockton v Alexander

WDHO 24-ABC Toledo
7:15 Let Freedom Ring
7:30 This is the Life
8:00 Jimmy Swaggart
8:30 Hour of Power
9:30 Big Blue Marble
10:00 Flintstones
10:30 Dick Van Dyke
11:00 Gomer Pyle, USMC
11:30 Animals, Animals, Animals
noon Issues & Answers
12:30/1:00 On the Issue
1:30 Medix
2:00 Mod Squad
3:00 Bewitched
3:30 Movie "Love, Hate, Love"
5:00 TBA
6:00 $25,000 Pyramid
6:30 Muppet Show (guest Ethel Merman)
7:00 Nancy Drew Mysteries
8:00 Six Million Dollar Man
9:00 ABC Movie "The Long Goodbye"
11:00 News
11:15 700 Club

CICA 32-TVO Windsor
8:30 Polka Dot Door
9:00 Hattytown Tales
9:15 Jeremy
9:30 People & Places
9:50 Tell Me a Story
10:00 Adaptations to Aquatic Life
10:30 Outreach Ontario
11:00 Our Heritage
11:30 Colargol
11:45 L'Atelier des pissenlits
12:15 Elans d'athletes
12:45 Les recits de Tuktu
1:00 Villages et visages
1:30 A la rencontre des grands musiciens
2:00 Rencontre avec l'ecrivain
2:30 Clinton Special
3:40 Ritual of the Rains
4:00 Initiation a la decoration interieure
4:30 Electric Company
5:00 Sesame Street
6:00 Polka Dot Door
6:30 Witness to Yesterday
7:00 Youth Under the Influence
7:30 Olympic Profile
8:00 Outreach Ontario
9:00 Pallisers
10:00 Grandeur nature
10:30 Chez nous

WKBD 50-Ind Detroit
7:55 Jot
8:00 Show My People
8:30 Jimmy Swaggart
9:00 Hour of Power
10:00 Little Rascals
10:30 Three Stooges
11:00 Flintstones
11:30 Movie "Stand Up and Cheer"
1:00 Bill Kennedy Movies "Green Dolphin Street"
4:00 Movie "Sailor of the King"
6:00 Star Trek
7:00 Movie "Boy on a Dolphin"
9:00 Music Hall America (Frank Gorshin welcomes Moe Bandy, Crystal Gayle, and Martin Mull)
10:00 Crossfire
11:30 For My People

WTVS 56-PBS Detroit
7:00 Play & Leisure
9:30 Varieties of Man & Society
noon Science & Ecology
2:30 Concerts on the Lawn (Luther Allison performs)
3:00 Great Performances (Leonard Bernstein conducts the Boston Symphony)
4:30 Latin Consortium
5:00 Arlo Guthrie & Pete Seger in Concert
6:00 All-Star Soccer: Bolton v Wolverhampton
7:00 At Performance at Wolf Trap (guests Galina and Valery Panov)
8:00 Evening at Pops (guests Claude Kipnis Mime Theatre)
9:00 Masterpiece Theatre "Poldark"
10:00 Forsyte Saga
11:00 David Susskind "How Children Feel About Themselves and the World Around Them/Experts on Child Behavior"

WGPR 62-Ind Detroit
7:00 Jack Rehburg
8:00 Evangelist Baptist Church
8:30 Singing Pruitts
9:00 Dr. B.D. Law
9:15 Hicks Temple
9:30 Holy Cross Baptist Church
10:00 I Spy
11:00 Withit
11:30 Black on Black
noon Washington Forum
12:30 This Week in Baseball
1:00 Big Tim Wrestling
2:00 CAP Time
4:00 Dwight Thompson
4:30 Sharing
5:00 Yugoslav Variety
6:00 Shiloh Church
6:30 Ralph Wilkerson at Melodyland
7:00 Balkan Hour
7:30 Gospel Time
8:00 Lebanon-Middle East Show
9:00 Arabic Movie
10:00 PTL Club

CBEFT 78-SRC Windsor
9:00 Mini-Fee
9:30 Le roi Leo
10:00 Le Jour du Seigneur
11:00 Second regard
noon La semaine verte
1:00 D'hier a demain
2:00 Le francophonissime
2:30 Univers des sports (Equestrian Grand Prix)
4:00 L'Heure des quilles (bowling)
5:00 Rencontres
5:30 Son et brioches
6:00 Une fenetre sur le monde
6:30 Le Telejournal/L'Oeil apprivoise
7:00 Quinze ans plus tard
7:30 Les Beaux Dimanches (TDH Plus/Les grandes fleuves du monde: la Loire/Carcajou et le petit blanc)
10:30 Le Telejournal
10:45 Sports-Dimanche
11:00 Cine-Club "L'Invitation"
MA is online now   Reply With Quote
Old 07-20-2018, 05:19 PM   #44
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,557
Default

Retro: Cable Channels Mon 6/21/93
from TV Guide: Minnesota State edition
All times CT

Morning
5:00
A&E Victory at Sea
AMC Movie "Desert Passage"
DIS Mousercise
ESPN Bodies in Motion
FAM-WGN Marilyn Hickey
HBO Movie "Innerspace"
LIF Infomercials
MTV Rude Awakening
NICK Mr. Wizard's World
TNT Pink Panther

5:05
TBS Leave It to Beaver

5:30
A&E Preview
CNN Business Morning
DIS Music Box
ENC Movie "The Battle of the Sexes"
ESPN Fitness Pros
FAM Life Today
NICK Lassie
USA First Business
WGN Kenneth Copeland

5:35
MAX Movie "Irma La Douce"
TBS Tom & Jerry

6:00
A&E French Revolution
CNN News
DIS Gummi Bears
ESPN SportsCenter
FAM Augie Doggie
NICK Yogi Bear
SHO Owl TV
TNT Bugs Bunny
USA Real Ghostbusters
WGN In Touch

6:15
AMC Movie "The Bamboo Blonde"

6:30
CNN Business Day
DIS Adventures in Wonderland
FAM Flintstone Kids
LIF It Figures
NICK Looney Tunes
SHO Bunch of Munsch
USA GI Joe

7:00
A&E In Search of...
CNN News
C-SPAN Viewer Call-In (to 8:30)
DIS Fraggle Rock (live action)
ENC Movie "Loverboy"
ESPN SportsCenter
FAM Inspector Gadget
HBO Larry Miller
LIF Your Baby & Child
NICK Paper Camera
SHO Movie "Pathfinder"
USA Scooby Doo
WGN Flintstones

7:05
TBS Gilligan's Island (colorized)

7:30
AMC Movie "A Girl, a Guy and a Gob"
DIS Welcome to Pooh Corner
FAM Popeye
LIF What Every Baby Knows
NICK Mocassin Flats
USA Real Ghostbusters
WGN Bozo

7:35
TBS Bewitched

8:00
A&E Movie "The Sugerland Express"
CNN News
DIS Under the Umbrella Tree
DISC Video Trips
ESPN Body by Jake
HBO Wimbledon Tennis
LIF Thirtysomething
MAX Movie "The Brothers Karamazov"
MTV Videos
NICK Eureeka's Castle
TNN VideoMorning
TNT Adventure Quest
USA Denver the Last Dinosaur

8:05
TBS Little House on the Prairie

8:25
SHO Movie "LA Story"

8:30
DIS Dumbo's Circus
ESPN Bodyshaping
FAM Heroes on Hot Wheels
TNT Jonny Quest
USA Dinosaucers
WGN COPS

9:00
AMC Movie "Crack in the World"
DIS Mouse Tracks
DISC Travel Magazine
ENC Movie "Planet of the Apes"
ESPN SportsCenter
FAM 700 Club
LIF Movie "David"
TNT Charlie's Angels
USA Murder, She Wrote
WGN Perry Mason

9:05
TBS Movie "The Spell"

9:30
CNN Living in the '90s
DIS Jump, Rattle & Roll
DISC Great Chefs-the New Grade

10:00
A&E Fugitive
CNN News
DIS Gummi Bears
DISC Low Cholesterol Gourmet
ESPN Fitness Pros
FAM 700 Club Flashback
MTV Jams
NICK Elephant Show
SHO Movie "Encino Man"
TNT Charlie's Angels
USA Divorce Court
WGN Joan Rivers

10:30
CNN CNN & Co
DIS Lunch Box
DISC Graham Kerr
ESPN Getting Fit
FAM Crosswits
MAX Movie "The Take"
NICK Cappelli & Company
USA Judge

10:35
TBS Andy Griffith

11:00
A&E Delvecchio
AMC Movie "Mr. Blandings Builds His Dream House"
CNN News
DIS Walt Disney Presents
DISC Easy Does It
ENC Movie "I Never Sang for My Father"
ESPN Bodies in Motion
FAM Trivial Pursuit-The Interactive Game
LIF Moonlighting
NICK Fred Penner's Place
TNN Country Kitchen
TNT Movie "Love Tapes"
USA Judge
WGN Geraldo

11:05
TBS CHiPs

11:30
DISC Homeworks
ESPN Bodyshaping
FAM Trivial Pursuit
NICK Cinderella
SHO Movie "Disaster in Time"
TNN Cookin' USA
USA Superior Court

Afternoon
Noon
A&E Rockeford Files
CNN Sonya Live
DIS Movie "101 Dalmatians"
DISC Pasquale's Kitchen Express"
ESPN Glory Days
FAM $100,000 Name That Tune
LIF Supermarket Sweep
MAX Movie "California Suite"
MTV Beach MTV
NICK Muppet Babies
TNN Crook & Chase
USA Hollywood Squares
WGN News

12:05
TBS Movie "Rio Grande" (colorized)

12:30
DISC Great Chefs of Chicago
ENC Previews
ESPN Equestrian Competition: Oak Springs Classic
FAM Let's Make a Deal
LIF Shop 'Til You Drop
NICK David the Gnome
USA Sale of the Century

1:00
A&E Movie "Blood Feud" (pt 1)
AMC Movie "Paint Your Wagon"
CNN News
DISC Low Cholesterol Gourmet
ENC Movie "Max Dugan Returns"
FAM New Zorro
HBO Movie "Little Sister"
LIF Anything But Love
NICK Dennis the Menace
TNN Be a Star
TNT Movie "Earth II"
USA Joker's Wild
WGN Joan Rivers

1:30
DIS My Little Pony Tales
DISC Graham Kerr
ESPN Fishing: Arthur Smith/Evinrude Kingfish, Dolphin & Wahoo Tournament
FAM My Three Sons
LIF Tracey Ullman
NICK Flipper
SHO Movie "They Came to Cordura"
TNN Ten Seconds
USA Tic Tac Dough

1:45
MAX Movie "Fraternity Road"

2:00
CNN News
DIS Fraggle Rock
DISC Easy Does It
ESPN Jet Skiing: Busch World Cup Tour
FAM Littles
LIF Jane Pratt
MTV Totally Different Pauly
NICK Yogi Bear
TNN Cookin' USA
USA Press Your Luck
WGN Baseball: Chicago Cubs-Pittsburgh

2:05
TBS Tom & Jerry

2:30
DIS Adventures in Wonderland
DISC Homeworks
FAM Super Mario Bros.
HBO Movie "Feds"
NICK Looney Tunes
TNN On Stage
USA Scrabble

2:35
TBS Flintstones

3:00
A&E Fugitive
CNN EarlyPrime
DIS Care Bears
DISC Video Trips
ENC Movie "White Lightning"
ESPN World Roller Hockey League
FAM Popeye
LIF Movie "Better Off Dead"
MTV Videos
NICK Underdog
TNN Club Dance
TNT Movie "Drums of Africa"
USA $25,000 Pyramid

3:05
TBS Jetsons

3:30
CNN Inside Politics
DIS Quack Attack
FAM Inspector Gadget
MAX Movie "Return of the Seven"
NICK Muppet Babies
USA $100,000 Pyramid

3:35
SHO Movie "Best of the Best"
TBS Brady Bunch

4:00
A&E Ellery Queen
AMC Reflections on the Silver Screen
CNN EarlyPrime
DIS Kids Incorporated
DISC Beyond 2000
ESPN 1987 NBA Finals Highlights: LA Lakers-Boston
FAM Rin Tin Tin K-9 Cop (known as Katts & Dog in Canada, where this was filmed)
HBO Movie "Star Trek VI: The Undiscovered Country"
MTV Lip Service
NICK Hey Dude
TNN Be a Star
USA American Gladiators

4:05
TBA Saved by the Bell

4:30
AMC Movie "Macao"
CNN Showbiz Today
DIS Mickey Mouse Club
ESPN Up Close
FAM New Zorro
MTV Grind
NICK Salute Your Shorts
TNN VideoPM

4:35
TBS Saved by the Bell

5:00
A&E Rockford Files
CNN News
C-SPAN News from Moscow
DIS Movie "Old Yeller"
DISC Mother Nature
ESPN Thoroughbred Digest
FAM Life Goes On
LIF Supermarket Sweep
MAX Movie "Gator"
MTV Jams
NICK What Would You Do?
TNT Bugs Bunny
USA GI Joe

5:05
TBS Jeffersons

5:30
C-SPAN Viewer Call-In (to 7:00)
DISC Wildlife Chronicles
ENC Movie "Anne of the Thousand Days"
ESPN Max Out
LIF Shop 'Til You Drop
MTV Most Wanted
NICK Wild & Crazy Kids
SHO Movie "Encino Man"
TNT Captain Planet
USA Real Ghostbusters
WGN Saved by the Bell

5:35
TBS Andy Griffith

Evening
6:00
A&E In Search of...
AMC Movie "Abe Lincoln in Illinois"
CNN Moneyline
DISC Planet Earth
ESPN SportsCenter
FAM Waltons
HBO Wimbledon Highlights
LIF Unsolved Mysteries
MTV Beavis & Butt-Head
NICK Looney Tunes
TNT Jetsons
USA Quantum Leap
WGN Paradise Beach

6:05
TBS Beverly Hillbillies

6:30
CNN Crossfire
DIS Noah's Animals
ESPN Jet Skiing: Budweiser Tour
MTV Totally Different Pauly
NICK Bullwinkle
TBS Baseball: Atlanta-Philadelphia
WGN Dugout

7:00
A&E David L. Wolper Presents
CNN News
DIS Avonlea
DISC Natural World
ESPN Baseball (teams not listed)
FAM Young Riders
HBO Movie "The Godfather Part III"
LIF LA Law
MAX Movie "Memoirs of an Invisible Man"
NICK Get Smart
TNN Crook & Chase
TNT Movie "North by Northwest"
USA Murder, She Wrote
WGN Baseball: Texas-Chicago White Sox

7:30
MTV Prime Time
NICK Dick Van Dyke
TNN Texas Connection

7:50
DIS Making Their Mark

8:00
A&E Sherlock Holmes Mysteries
AMC Movie "The Matchmaker"
CNN Larry King Live
DIS Movie "Titanic" (from 1953)
DISC On Location with Art Wolfe
ENC Movie "The Young Lions"
FAM Father Dowling Mysteries
LIF Movie "She Knows Too Much"
NICK Dragnet
TNN Nashville Now
USA WWF Wrestling

8:30
NICK Lucy SHow

8:35
SHO Making of What's Love Got to Do with It?

8:45
MAX Movie "To Protect & Serve"

9:00
A&E Lovejoy
CNN News
DISC Tobacco Wars
FAM 700 Club
MTV Beavis & Butt-Head
NICK Mary Tyler Moore
SHO Movie "Ring of Fire"
TNN Cheyenne Frontier Days with Charlie Daniels
USA Silk Stalkings

9:30
MTV Most Wanted
NICK Mary Tyler Moore
TBS Movie "Torrid Zone" (colorized)

10:00
A&E Evening at the Improv
AMC Reflections on the Silver Screen
CNN Sports Tonight
DIS John & Yoko's Imagine
DISC Natural World
ESPN Baseball Tonight
FAM Scarecrow & Mrs. King
LIF Thirtysomething
MTV Beavis & Butt-Head
NICK Alfred Hitchcock
TNN Club Dance
TNT Movie "The Long Good Friday"
USA MacGyver
WGN News

10:15
MAX Movie "Out on Bail"

10:30
AMC Movie "Macao"
CNN Moneyline
ESPN SportsCenter
MTV Comikaze
NICK Superman
WGN Kojak

10:45
SHO Movie "Eye of the Tiger"

11:00
A&E David L. Wolper Presents
CNN News
DIS Genesis: No Admittance
DISC On Location with Art Wolfe
ENC Movie "Casino Royale"
FAM Bonanza
HBO Movie "ALien 3"
LIF Unsolved Mysteries
MTV Alternative Nation
NICK F Troop
TNN Crook & Chase
USA Hitchhiker

11:30
CNN Crossfire
ESPN IMSA Auto Racing: Exxon Supreme Series
NICK Dobie Gillis
TBS National Geographic Explorer
TNN Texas Connection
USA Ray Bradbury Theater
WGN Movie "Brazil"

Late Night
Midnight
A&E Sherlock Holmes Mysteries
AMC Movie "The Matchmaker"
CNN Larry King Live
DIS Movie "My Cousin Rachel"
DISC Tobacco Wars
FAM Infomercials
LIF Unsolved Mysteries
MAX Movie "Double Revenge"
MTV Speed Racer
NICK Patty Duke
TNN Nashville Now
USA Hollywood Insider

12:20
SHO Movie "My Own Private Idaho"

12:30
ESPN Checkered Flag
LIF Infomercials
MTV Dreamtime
NICK Donna Reed
TNT Hot Blood
USA Dog House

1:00
A&E Lovejoy
CNN News
DISC Planet Earth
ESPN Sports Reporters
FAM 700 Club
HBO Rosie Perez Presents Society's Ride
NICK Get Smart
TNN Cheyenne Frontier Days with Charlie Daniels
USA Infomercials

1:30
CNN Sports Tonight
ENC Movie "Antarctica"
ESPN SportsCenter
HBO Movie "Tiger Claws"
MAX Movie "Q&A"
NICK Dick Van Dyke
TBS Movie "Agatha Christie's 'A Caribbean Mystery'"

2:00
A&E Evening at the Improv
AMC Movie "Abe Lincoln in Illinois"
CNN Showbiz Today
DIS Movie "Titanic"
ESPN Up Close
FAM-WGN Infomercials
NICK Lucy Show

2:05
SHO Movie "House IV"

2:20
TNT Movie "His Kind of Woman"

2:30
CNN News
ESPN National High-School Cheerleading Championships
NICK Mary Tyler Mooore
WGN Bob Newhart

2:45
CNN Newsroom

3:00
A&E Movie "Blood Feud" (pt 1)
CNN News
HBO Dream On
NICK Dragnet
WGN Movie "Happy"

3:30
CNN CNN & Co
ENC Movie "The Last Married Couple in America"
ESPN SpeedWeek
HBO Movie "Hot Under the Collar"
NICK Alfred Hitchcock
TBS Some Fun Now

3:35
TBS Honeymooners

3:40
SHO Comedy Club Network

3:45
MAX Movie "Clean & Sober"

3:55
AMC Movie "The Saint's Vacation"

4:00
CNN Sports Tonight
DIS John & Yoko's Imagine
ESPN Basic Training Workout
NICK Superman

4:05
TBS All in the Family

4:10
SHO Movie "Disaster in Time"

4:30
CNN News
ESPN Getting Fit
NICK Nick News

4:35
TBS CNN Headline News
AMackII is offline   Reply With Quote
Old 07-20-2018, 07:22 PM   #45
MA
Once Upon A Christmas
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 57,814
Default

Winnipeg/Fargo/Grand Forks Sat, July 20, 1963
from TV Guide, Dakota-Winnipeg edition

CBWT 3-CBC Winnipeg
1pm Baseball: Cleveland-NY Yankees
3:15 Film Short
3:30 Rendezvous with Adventure
4:00 Inquisitive Giant (pt 1, construction of giant radio telescope in Jodrell Bank, England)
4:20 Solar Eclipse (live from Grand' Mere, QC)
4:50 Inquisitive Giant (pt 2)
5:00 Countrytime "Borneo" (interview with 2 Malaysian radio producers from Sarawak)
5:30 Maurice Pearson
5:45 News/Weather
6:00 Beverly Hillbillies
6:30 Lucy-Desi Comedy Hour "Lucy Meets Milton Berle"
7:30 Red River Jamboree
8:00 Movie "I'm All Right, Jack"
10:00 CBC National News
10:10 Thriller "The Twisted Image"
11:10 Movie "Lucky Me"

KXJB 4-CBS Fargo/Valley City
7:00 Captain Kangaroo
8:00 Alvin
8:30 Mighty Mouse
9:00 Rin Tin Tin
9:30 Roy Rogers
10:00 Sky King
10:30 CBS News
11:00 Theater
11:30 Cartoons
11:45 Baseball: Cleveland-NY Yankees
2:30 Theater
3:00 PGA Championship
4:00 Whirlybirds "Guilty of Old Age"
4:30 Western Theater
5:30 Hawkeye
6:00 News/Sports/Weather
6:30 Lucy-Desi Comedy Hour "Lucy Wins a Race Horse" (guest stars Betty Grable and Harry James)
7:30 Have Gun-Will Travel
8:00 Miss Universe Pageant (live from Miami Beach)
9:30 Defenders "The Iron Man"
10:30 News./Weather/Sports
11:00 Movie "The White Tower"

WDAY 6-NBC Fargo
7:30 Ruff & Reddy (c)
8:00 Shari Lewis (c/guest Pierre Olaf)
8:30 King Leonardo (c)
9:00 Fury
9:30 Make Room for Daddy
10:00 Mr. Wizard "Simple Motors"
10:30 Movie "Top Man"
noon Magic Ranch
12:15 Baseball: Los Angeles-Milwaukee
3:00 Cartoon Theater
3:30 Senator's Report
4:00 Top Star Bowling
5:00 Ranch Party
5:30 North Dakota Golf Tournament
6:00 News/Sports/Weather
6:30 Joey Bishop "Joey's Dramatic Debut" (c)
7:00 Saturday Night at the Movies "Decision Before Dawn"
9:25 Sam Benedict "Some Fires Die Slowly"
10:25 Sports/Weather/News
10:55 Movie "Feudin', Fussin' and a Fightin' "

CBWFT 6-SRC Winnipeg
5:30pm Champion
6:00 Tele-Show
6:30 Telejournal
6:45 Conte d'enfant
7:00 Sports d'ete (Valleyfield (QC) boat races)
8:00 Ici Interpol (Interpol Calling)
8:30 Billet de faveur "La fleche brisee" (Broken Arrow)
10:00 Composez 999 (Call 999; 999 was an early version of 911)
10:30 Cinema "Bonnes a tuer"

CJAY 7-CTV Winnipeg
2:45pm News/Club Calendar
3:00 We Want an Answer
3:30 Your Government
4:00 Teen Dance Party
5:00 News Review of the Week
5:30 Kids Bids
6:00 Canadian Little League: action from St-Boniface, a neighborhood in the 'Peg
7:30 Gunsmoke
8:30 Story of a Test Pilot (profile of Lockheed chief test pilot Herman "Fish" Salmon)
9:00 77 Sunset Strip
10:00 Mystery Theater
11:00 CTV National News
11:15 Sports/Weather
11:30 Movie "Walk East on Beacon"

KNOX 10-ABC Grand Forks
9:00 Cartoonies
9:30 Beany & Cecil
10:00 Bugs Bunny
10:30 Allakazam "The King of the Lost Balloons"
11:00 My Friend Flicka
11:30 Theater
3:00 ABC Wide World of Sports (Gold Cup Regatta hydroplane race/Championship Motorcycle Races)
4:30 Theater
6:00 TBA
6:30 Hootenanny (from Penn State with guests the Limeliters, the Carter Family, Will Holt, and the Phoenix Singers)
7:00 Lawrence Welk (an Italian theme, with guest Sylvia Livoti)
8:00 Boxing: from MSG, Philly middleweight George Benton (47-8-1, 27 KO) vs Chicago light-heavyweight Allen Thomas (19-1-1, 11 KO) in a 10-rounder
8:45 Make That Spare
9:00 News/Sports/Weather
9:30 Gallant Men "Next of Kin"
10:30 Movie "Silent Partner"

KEND 11-ABC Fargo
9:00 Cartoonies
9:30 Beany & Cecil
10:00 Bugs Bunny
10:30 Allakazam "The King of the Lost Balloons"
11:00 My Friend Flicka
11:30 Film Feature
12:30 Discovering America
1:00 Theater 30
1:30 Movie: TBA
3:00 ABC Wide World of Sports
4:30 Theater
5:00 Movie "Jim Hanvey, Detective"
6:30 Hootenanny
7:00 Lawrence Welk
8:00 Boxing: Benton v Thomas
8:45 Make That Spare
9:00 Gallant Men "Next of Kin"
10:00 Movie "The Great Train Robbery"

KCND 12-ABC/NBC Pembina
10:00 Cartoonies
10:30 Beany & Cecil
11:00 Bugs Bunny
11:30 Allakazam "The King of the Lost Balloons"
noon My Friend Flicka
12:30 Movie: TBA
2:30 Movie "Girl Who Dared"
4:00 ABC Wide World of Sports (as 10/11)
5:30 Thrills & Skills
6:00 Film Feature
6:30 Gallant Men "Next of Kin"
7:30 Hootenanny
8:00 Lawrence Welk
9:00 Boxing: Benton v Thomas
9:45 Make That Spare
10:00 News
10:15 Fin & Feather
10:30 Movie (replay of 2:30pm movie)
MA is online now   Reply With Quote
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT -4. The time now is 05:09 PM.


Although the administrators and moderators of the Sitcoms Online Message Boards will attempt to keep all objectionable messages off this forum, it is impossible for us to review all messages. All messages express the views of the author, and neither the owners of the Sitcoms Online Message Boards, nor vBulletin Solutions Inc. (developers of vBulletin) will be held responsible for the content of any message. The owners of the Sitcoms Online Message Boards reserve the right to remove, edit, move or close any thread for any reason.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.