View Single Post
Old 07-02-2018, 01:38 PM   #30
MA
Once Upon A Christmas
Moderator
Forum Legend
 
MA's Avatar
 
Join Date: May 20, 2017
Location: New Hampshire
Posts: 56,533
Default

Vancouver/Victoria Mon, June 27, 1988

from TV Guide-Western British Columbia edition


CBUT 2-CBC Vancouver
9:00 Professionals
10:00 Fred Penner's Place
10:15 Under the Umbrella Tree
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
noon All My Children
1:00 Midday
2:00 Guiding Light
3:00 Coronation Street
3:30 King of Kensington
4:00 Facts of Life
4:30 Sharon, Lois & Bram's Elephant Show
5:00 Video Hits
5:30 Three's Company
6:00 News
7:00 Then & Now
7:30 Danger Bay
8:00 Newhart
8:30 Degrassi Junior High
9:00 Blue Skies
10:00 The National
10:25 The Journal
11:00 News
11:35 Three's Company
12:05 Movie "Billy Liar" (bw)

KOMO 4-ABC Seattle
6:00 ABC/Local News
7:00 Good Morning America (guest Pat Benatar; Donald Trump and Robin Givens discuss that night's Tyson-Sparks bout)
9:00 Geraldo
10:00 Who's the Boss?
10:30 Home (detecting fetal abnormalities/making adobe bricks)
11:00 Ryan's Hope
11:30 Loving
noon All My Children
1:00 One Life to Live
2:00 General Hospital
3:00 Northwest Magazine (guest Natan Sharansky)
4:00 Win, Lose or Draw
4:30 Hollywood Squares
5:00 News
6:00 ABC World News Tonight
6:30 News
7:00 Wheel of Fortune
7:30 Jeopardy!
8:00 Baseball: ABC had plans to show NY Mets-Pittsburgh or Los Angeles-Houston (same-day tape)
11:00 News
11:30 ABC News Nightline
mid. Police Story
1:00 Avengers (bw)
2:00 News

KING 5-NBC Seattle
5:30 Business This Morning
6:00 NBC News at Sunrise
6:30 News
7:00 Today (visiting Aaron Spelling's house)
9:00 Good Company (connection between being molested as a child and being a molester as an adult; pt 1 of a weeklong series on local volunteers)
10:00 Wheel of Fortune
10:30 Win, Lose or Draw
11:00 Super Password
11:30 Scrabble
noon Sale of the Century
12:30 Concentration
1:00 Another World
2:00 Santa Barbara
3:00 Days of Our Lives
4:00 Scarecrow & Mrs. King
5:00 News
6:00 NBC Nightly News
6:30 News
7:00 Entertainment Tonight
7:30 Evening (segments on a local film-production company, and the Helms quints)
8:00 ALF
8:30 Hogan Family
9:00 Movie "Nightingales"
11:00 News
11:30 Wimbledon Update
11:45 Tonight Show (guest host Jay Leno welcomes Erma Bombeck)
12:45 Late Night with David Letterman (guest Dabney Coleman)
1:45 News
2:15 Entertainment Tonight
2:45 Evening (r)

CHEK 6-CTV Victoria
5:30 Jimmy Swaggart
6:00 Romper Room & Friends
6:30 Canada AM
9:00 Body Moves
9:30 What's Cooking
10:00 Another World
11:00 Young & the Restless
noon News
1:00 Cadillac Golf Classic
3:00 Days of Our Lives
4:00 Daily Edition
5:00 Gimme a Break!
5:30 News
7:00 Cadillac Golf Classic highlights
7:30 Dating Game
8:00 ALF
8:30 Family Ties
9:00 Jake & the Fatman
10:00 Magnum, PI
11:00 CTV National News
11:20 News
12:05 Magnum, PI
1:10 Simon & Simon
2:15 Movie "Acceptable Risks"

KIRO 7-CBS Seattle
5:00 CBS News Nightwatch
6:00 News
7:00 This Morning (America's Junior Miss is a guest)
9:00 Oprah Winfrey
10:00 Price is Right
11:00 Young & the Restless
noon News
1:00 As the World Turns
2:00 Guiding Light
3:00 Sally Jessy Raphael
4:00 Phil Donahue (credit card abuse)
5:00 News
6:00 CBS Evening News
6:30 News
7:00 Together Forever
7:30 People's Court
8:00 Blue Skies
9:00 Newhart
9:30 Designing Women
10:00 Magnum, PI
11:00 News
11:35 Magnum, PI
12:35 Hunter
1:45 Movie "Macabre"
3:05 Movie "Crime and Passion"

BCTV (CHAN) 8-CTV Vancouver
5:30 Jimmy Swaggart
6:00 Romper Room & Friends
6:30 Canada AM
9:00 Chain Reaction
9:30 Lingo
10:00 Guess What
10:30 What's Cooking
11:00 Another World
noon News
1:00 Cadillac Golf Classic
3:00 Phil Donahue (literacy)
4:00 General Hospital
5:00 News
5:30 Get Smart
6:00 News
7:00 Entertainment Tonight
7:30 Cadillac Golf Classic highlights
8:00 MacGyver
9:00 Jake & the Fatman
10:00 Blood of Others (premiere)
11:00 CTV National News
11:20 News
12:05 Art of Looking Young & Beautiful
12:35 Black Forest Clinic (aka Schwarzwaldklinik)
1:35 Simon & Simon
2:40 Movie "Author! Author!"

KCTS 9-PBS Seattle
5:45 AM Weather
6:00 Body Pulse
6:30 Reading Rainbow
7:00 Sesame Street
8:00 Captain Kangaroo
8:30 Mister Rogers' Neighborhood
9:00 Sesame Street
10:00 Boomerang
10:30 Profiles of Nature
11:00 Beyond 2000
noon Winds of Everest
1:00 Nature of Things
2:00 Modern Maturity
2:30 Collectors
3:00 Sesame Street
4:00 3-2-1 Contact
4:30 Reading Rainbow
5:00 Mister Rogers' Neighborhood
5:30 Wild, Wild World of Animals
6:00 Nightly Business Report
6:30 MacNeil-Lehrer NewsHour
7:30 World of Survival
8:00 Adventure (1986 attempt to climb Gasherbrum IV in Pakistan)
9:00 Ocean Spirit "Turning Up the Volume"
10:00 The Queen & Her Ceremonial Horses
11:00 Movie "Romance on the High Seas"
12:35 MacNeil-Lehrer NewsHour
1:35 Evening Edition

CKVU 10-Ind/Vancouver
6:00 Circle Square
6:30 Men in Action
7:00 Love Me, Love Me Not
7:30 100 Huntley Street
8:30 It Figures
9:00 Geraldo
10:00 Knots Landing
11:00 Jackpot
11:30 New You
noon News
1:00 One Life to Live
2:00 People Will Talk
3:00 Oprah Winfrey (guest Dudley Moore)
4:00 Charmings
4:30 News
6:00 Inspector Gadget
6:30 Mr. Wizard's World
7:00 Wheel of Fortune
7:30 Jeopardy!
8:00 FashionTelevision
8:30 Hogan Family
9:00 Movie "The July Group"
10:30 Just the Ten of Us
11:00 Sports Page
11:30 Sportsnite
mid. Laverne & Shirley
12:30 Late Night with David Letterman
1:30 Movie "The Friends of Eddie Coyle"

KSTW 11-Ind Tacoma
5:00 Defenders of the Earth
5:30 Rambo
6:00 Jimmy Swaggart
6:30 Tom & Jerry
7:00 Dennis the Menace
7:30 Jetsons
8:00 Scooby-Doo
8:30 My Little Pony 'n Friends
9:00 Brady Bunch
9:30 Batman
10:00 Superior Court
10:30 Divorce Court
11:00 Judge
11:30 Superior Court
noon Dukes of Hazzard
1:00 Mork & Mindy
1:30 Get Smart
2:00 Art of Looking Young & Beautiful
2:30 Transformers
3:00 Beverly Hills Teens
3:30 Real Ghostbusters
4:00 Bugs Bunny & Friends
4:30 Woody Woodpecker
5:00 Gimme a Break!
5:30 Bosom Buddies (repeat of the pilot)
6:00 Gimme a Break!
6:30 WKRP in Cincinnati
7:00 M*A*S*H
7:30 Taxi
8:00 Swimsuit Edition 1988 (hosts Douglas Barr and Teri Copley)
9:00 Japan: Their Success-Our Future?
9:30 Smart Money
10:00 News
11:00 Barney Miller
11:30 Morton Downey Jr. (discussing the legal profession)
12:30 Benny Hill
1:00 Robert Vaughn Discovers
1:30 Mork & Mindy
2:00 I Spy
3:00 Barnaby Jones
4:00 $100,000 Pyramid
4:30 Adventures of the Galaxy Rangers

KVOS 12-Ind/CBS Bellingham
5:00 Hangin' In
5:30 Animal Express
6:00 CBS Morning News
6:30 Kids Club Cartoons
7:00 Jem
7:30 Flintstones
8:00 Scooby-Doo
8:30 Kids Club Cartoons
9:00 Leave It to Beaver
9:30 Phil Silvers
10:00 Wil Shriner (guests Mr. T and Roseanne Barr)
11:00 Hawaii Five-O
noon Perry Mason (bw)
1:00 Dick Van Dyke (bw)
1:30 Robin's Nest
2:00 Quincy
3:00 My Little Pony 'n Friends
3:30 GI Joe
4:00 Silver Spoons
4:30 Facts of Life
5:00 Three's Company
5:30 WKRP in Cincinnati
6:00 M*A*S*H
6:30 Barney Miller
7:00 A-Team
8:00 Movie "The Barefoot Contessa"
10:30 Doctor in the House
11:00 M*A*S*H
11:30 Honeymooners (bw)
mid. Breakthrough '88
12:30 Time Management
1:00 Program Yourself for Success
2:00 Hangin' In
2:30 Mind Power
3:30 Jeffersons
4:00 Headline News

KCPQ 13-Fox Tacoma
5:30 Headline News
6:00 Our Gang (bw/Little Rascals)
6:30 Zoobilee Zoo
7:00 GI Joe
7:30 Flintstones
8:00 Dinosaucers
8:30 Teddy Ruxpin
9:00 $25,000 Pyramid
9:30 Card Sharks
10:00 Partridge Family
10:30 Odd Couple
11:00 Hour Magazine (guest Fred Silverman)
noon Rockford Files
1:00 Movie "Conrack"
3:00 Smurfs' Adventures
3:30 Flintstones
4:00 DuckTales
4:30 Double Dare
5:00 Happy Days
5:30 Benson
6:00 Love Connection
6:30 A Current Affair
7:00 Hill Street Blues
8:00 Korea: The Forgotten War (narrated by Robert Stack)
10:00 Korean War: The Untold Story (participants recall the war)
11:00 Love Connection
11:30 Late Show (guests Pebbles, and John Walsh)
12:30 SCTV Network
1:00 Movie "The Legend of Hell House"
2:55 Headline News

CBUFT 26-SRC Vancouver
11:00 Felix et Ciboulette
11:30 Casper
noon Premiere Edition
12:15 Cette Terre si fragile
1:15 Cinema "Bien joue, Matt Helm"
3:15 Aujourd'hui en France
3:30 Palme d'Or
4:00 Le petit castor
4:30 Les Schtroumpfs (Smurfs)
5:00 D'une serie a l'autre
6:00 TBA
7:00 Ce soir
7:30 Cinema "Funny Lady"
10:30 Le Telejournal
10:55 Le Point
11:30 Reilly, l'As des espions (Reilly, Ace of Spies)

Knowledge Network (cable)
8:00 Today's Special
8:30 Size Small Country
8:55 Adventures of Parsley
9:00 Polka Dot Door
9:30 With It
10:00 Heavy Duty Mechanics Upgrade
10:30 Introducing Biology
11:00 Caller's Choice
noon World at War: WW II
1:00 Doctor, Doctor
1:30 Spotlight
2:00 Stewards of Justice
3:00 Polka Dot Door
3:30 Rainbow
3:45 Hatty Town
4:00 Today's Special
4:30 Dr. Snuggles
4:55 Danger Mouse
5:00 Brendon Chase
5:30 Anthropology of Modern Life
6:30 CPR: You Can Save a Life
7:00 Westland
7:30 Living Body
8:00 Norman McLaren: A Tribute
10:00 Edward & Mrs. Simpson
11:00 Cross Currents "Human Rights II"

Multicultural Channel (cable)
6pm Indian Movie "Ujala"
9:00 Japanese TV
10:00 Greek TV
11:00 Multicultural Announcements

Cathay International TV (pay-TV; Cantonese)
noon SIB Files
12:45 City Japes
1:05-1:55 Beauty of Different Look
6:00 430 Space Shuttle
6:25 Women Today/Word a Day
7:00 News/Community Bulletin
7:30 Price of Growing Up
8:15 Enjoy Yourself Tonight
9:10 Born to Be King
9:55 TBA
10:15 Word a Day/News


Cable Community Channels
Vancouver/Richmond/Burnaby
9:00 Chinatown Today
9:30 Places of Worship
10:00 Sports Digest
10:30 Richmond program
11:00 West Side Profiles
11:30 Kitsilano program
noon Nexus
1:00 TBA
2:00 Coming of Age
2:30 Burnaby programs
3:30 Music Victoria
4:00 Victoria Magazine
5:00 Toronto's Festival of Fashion
6:00 Nine O'clock
7:00 Waterline
7:30 Progressive Tennis
8:00 Pressure Point
8:30 Vancouver Focus
9:00 Contact
9:30 Conversation
10:00 Complaint Dept.

Delta
4pm Delta Council Work Session
5:30 Junior Girls' Softball
6:30 SPCA
7:00 Delta Municipal Council
10:00 Magazine
10:30 Street Talk

Fraser
1pm Simulcast of Vancouver programs
4:00 Investment Watch
5:00 Country Corner
6:00 4 Tonight
7:00 Community Calendar
7:30 30 Minutes
8:00 Horse of a Different Color
8:30 British Columbia Golden Gloves Boxing Championships

North Shore
No scheduled programs

Victoria
9:00 Simulcast of Vancouver programs
4:00 Vancouver Island Fishing Series
4:30 TBA
5:00 Music Victoria
5:30 Arts Calendar
6:00 Sports Scene
9:00 Victoria Magazine
10:00 TBA
10:30 MLA Report

Western
6:30pm Chamber of Commerce
7:00 Community Connection
7:30 Teen Talk
8:00 South Asian Mosaic
8:30 TBA
9:00 All About Pets
10:00 South Asian Mosaic

White Rock
6pm Lower Mainland Dance Recital
7:30 Press Forum
8:00 Semiahmoo Magazine
9:00 Soviet-American Writers
__________________
I love all three boys from Home Improvement.

And many other guys too.

Netflix, please add Home Improvement

Goodnight, sweet prince. Harry Anderson 1952-2018

Errrrrrruuuuuuuuahhh?? - Tim Allen
MA is offline   Reply With Quote