View Single Post
Old 03-16-2019, 08:30 AM   #135
AMackII
Member
Senior Member
 
Join Date: Oct 23, 2015
Location: St. Louis
Posts: 7,528
Default

Oregon/Far North California Sat, Mar 24, 1973
from TV Guide-Oregon State edition
No programs on PBS affiliate KEET 13-Eureka

KATU 2-ABC Portland
6:30 What's New in School?
7:00 H.R. Pufnstuf
7:30 Jackson Five
8:00 Osmonds
8:30 Movie "Daffy Duck and Porky Pig Meet the Groovie Goolies"
9:30 Brady Kids
10:00 Bewitched
10:30 Kid Power
11:00 Funky Phantom
11:30 Lidsville
noon Soul Unlimited (guests Gladys Knight & the Pips, and Rufus Thomas)
1:00 What's New in School?
1:30 Third World
2:00 Sports Challenge (Len Dawson/Otis Taylor/Willie Lanier v Norm Van Brocklin/Tom Fears/Glenn Davis)
2:30 American Sportsman
3:30 Pro Bowlers Tour: Andy Granatelli STP Classic
5:00 ABC Wide World of Sports (Soviet women's gymnastics team at MSG/World Ice Dancing Championships/World Figure 8 Stock Car Championships)
6:30 News
7:00 Open Assignment (guest Merrill Mueller)
7:30 Our Valley, My Land (comparing land-use planning in the Willamette Valley with California's Santa Clara Valley)
8:00 Here We Go Again
8:30 A Touch of Grace
9:00 Julie Andrews (guests Donald O'Connor, Harve Presnell, and Frank Loesser)
10:00 Delphi Bureau
11:00 ABC News
11:15 News
11:30 Movie "The Strange Case of Doctor Rx" (bw)
12:50 Radar Men from the Moon (bw)
1:05 Movie "Weird Woman" (bw)

KOTI 2-CBS/NBC Klamath Falls, KOBI 5-CBS/ABC Medford
8:00 Bugs Bunny
8:30 Sabrina the Teenage Witch
9:00 Amazing Chan & the Chan Clan
9:30 Movie "The Haunted Horseman of Hagglethorn Hall"
10:30 Josie & the Pussycats
11:00 NIT Basketball Tournament semifinal
1:00 CBS Children's Film Festival "Tiko and the Shark"
2:00 Flintstones Comedy Hour
3:00 Archie's TV Funnies
3:30 (2) Fat Albert & the Cosby Kids
(5) Pro Bowlers Tour
4:00 (2) CBS Golf Classic (Bert Yancey/Tommy Aaron v Gene Littler/Miller Barber)
5:00 Lassie
5:30 Animal World (camels)
6:00 News
6:30 CBS Evening News
7:00 Hee Haw (guests Loretta Lynn, Conway Twitty, and Ray Griff)
8:00 All in the Family
8:30 Bridget Loves Bernie
9:00 Mary Tyler Moore
9:30 Bob Newhart
10:00 Carol Burnett
11:00 Movie "The Bandit of Zhobe"

KVDO 3-Ind Salem
4:30pm Sports Scope "To Keep and Bear Arms" (history and use of firearms in the US)
5:00 Laramie "Duel at Parkinson Town" (bw)
6:00 Man from UNCLE "The Love Affair" (bw)
7:00 Roller Game of the Week
8:30 Movie "Invasion of the Animal People" (bw)
10:00 Movie "The Art of Love" (bw)

KIEM 3-CBS/ABC/NBC Eureka
7:30 Jackson Five
8:00 Bugs Bunny
8:30 Sabrina the Teenage Witch
9:00 Amazing Chan & the Chan Clan
9:30 Movie "The Haunted Horseman of Hagglethorn Hall"
10:30 Josie & the Pussycats
11:00 NIT Basketball Tournament semifinal
1:00 CBS Children's Film Festival "Tiko and the Shark"
2:00 Film
2:30 Women's Golf: Cinderella Tournament
3:30 Pro Bowlers Tour
5:00 ABC Wide World of Sports
6:30 CBS Evening News
7:00 Hee Haw (listings don't indicate who the guests were)
8:00 All in the Family
8:30 Bridget Loves Bernie
9:00 Mary Tyler Moore
9:30 Bob Newhart
10:00 Carol Burnett
11:00 Movie "Murdock's Gang"

KPIC 4-Roseburg, KCBY 11-Coos Bay, KVAL 13-Eugene (CBS/NBC)
7:00 Houndcats
7:30 Roman Holidays
8:00 Jetsons
8:30 Pink Panther
9:00 Underdog
9:30 Barkleys
10:00 Sears Women's Classic golf
11:00 NCAA Basketball Tournament doubleheader: East v Midwest, followed by Mideast v West at 1
3:00 Periscope
4:00 Lloyd Bridges' Water World (Drag Boat Nationals)
4:30 Porter Wagoner (guest Jerry Clower)
5:00 That (Good Ole) Nashville Music (guests George Jones, Tammy Wynette, and Harold Morrison)
5:30 Buck Owens
6:00 News
6:30 NBC Nightly News
7:00 National Geographic (life in an undersea capsule)
8:00 World Premiere "Chase"/"Partners in Crime" (pilots)
11:00 Movie "How I Spent My Summer Vacation"

KOIN 6-CBS Portland
7:00 Sunrise Semester "Personality Theory and Creativity"
7:30 RFD 6
8:00 Bugs Bunny
8:30 Sabrina the Teenage Witch
9:00 Amazing Chan & the Chan Clan
9:30 Movie "The Haunted Horseman of Hagglethorn Hall"
10:30 Josie & the Pussycats
11:00 NIT Basketball Tournament semifinal
1:00 CBS Children's Film Festival "Tiko and the Shark"
2:00 Movie "Mystery Island"
4:00 CBS Golf Classic
5:00 Outdoors
5:30 News
6:00 CBS Evening News
6:30 Thrillseekers (guest Lou Unser)
7:00 Hee Haw (as KOBI/KOTI)
8:00 All in the Family
8:30 Bridget Loves Bernie
9:00 Mary Tyler Moore
9:30 Bob Newhart
10:00 Carol Burnett
11:00 News
11:20 Movie "It Happened One Summer"

KVIQ 6-NBC/ABC Eureka
8:00 Jetsons
8:30 Pink Panther
9:00 Underdog
9:30 Barkleys
10:00 Sears Women's Classic golf
11:00 NCAA Basketball Tournament doubleheader
3:00 I Love Lucy (bw)
3:30 Across the Fence
4:00 KVIQ Education Report
4:30 Perry Mason "The Howling Dog" (bw)
5:30 Lawrence Welk (movie themes)
6:30 Emergency!
7:30 Little People
8:00 World Premiere "Chase"/"Partners in Crime" (pilots)
11:00 Movie "An Affair to Remember"

KOAC 7-PBS Corvallis
3:30pm Caroline's Corner (bw)
3:45 It's Happening (bw, Easter lily bulbs-filmed on the Oregon coast, which grew 90% of the US supply of Easter lilies)
4:00 Folk Guitar (bw)
4:30 Oregon Week in Review (bw)
5:00 Wall Street Week
5:30 Washington Week in Review
6:00 Firing Line (William F. Buckley Jr. debates the British welfare state with British Labor MP Shirley Williams)
7:00 NET Opera Theatre "Can-Can to Barcarolle"
8:00 Alexis Weissenberg: The Piano
8:30 Oregon at Work
9:00 Film Odyssey "Sawdust and Tinsel" (bw/after the film, Charles Champlin interviews critic Stanley Kauffmann)

KRCR 7-ABC/NBC/CBS Redding
7:00 Houndcats
7:30 Roman Holidays
8:00 Jetsons
8:30 Pink Panther
9:00 Underdog
9:30 Barkleys
10:00 Sealab 2020
10:30 Runaround
11:00 NCAA Basketball Tournament doubleheader
3:00 Death Valley Days
3:30 Pro Bowlers Tour
5:00 ABC Wide World of Sports
6:30 NBC Nightly News
7:00 Hee Haw (as KOBI/KOTI)
8:00 World Premiere "Chase"/"Partners in Crime" (pilots)
11:00 Ski West
11:30 Movie "Beloved Infidel" (bw)

KGW 8-NBC Portland
6:30 Oregon at Work "Tax Alternatives for Oregon" (pt 2)
7:00 Houndcats
7:30 Roman Holidays
8:00 Jetsons
8:30 Pink Panther
9:00 Underdog
9:30 Barkleys
10:00 Sealab 2020
10:30 Runaround
11:00 NCAA Basketball Tournament doubleheader
3:00 Sears Women's Classic golf (4 hr delay)
4:00 Lee Trevino's Golf for Swingers (guests Willie Mays and Dick Shawn)
4:30 Boris Karloff Presents Thriller (bw)
5:30 News
6:00 NBC Nightly News
6:30 Parent Game
7:00 UFO
8:00 World Premiere "Chase"/'Partners in Crime" (pilots)
11:00 News
11:15 Movie "The Pleasure Seekers"

KEZI 9-ABC/CBS Eugene
7:00 H.R. Pufnstuf
7:30 Jackson Five
8:00 Osmonds
8:30 Movie "Daffy Duck and Porky Pig Meet the Groovie Goolies"
9:30 Brady Kids
10:00 Bewitched
10:30 Kid Power
11:00 Funky Phantom
11:30 Lidsville
noon Soul Unlimited
1:00 Treehouse Club
1:30 Public Pulse
1:45 Public Affairs
2:00 Roller Derby
3:00 World Wide Sportsman
3:30 Pro Bowlers Tour
5:00 ABC Wide World of Sports
6:30 UFO "The Computer Affair"
7:30 Protectors
8:00 Here We Go Again
8:30 A Touch of Grace
9:00 Julie Andrews
10:00 Delphi Bureau
11:00 Movie "Lisa" (followed by ABC News)

KMED 10-NBC/ABC Medford
7:00 Houndcats
7:30 Roman Holidays
8:00 Jetsons
8:30 Pink Panther
9:00 Underdog
9:30 Barkleys
10:00 Sealab 2020
10:30 Runaround
11:00 Sears Women's Classic golf (1 hr delay)
noon NCAA Basketball Tournament doubleheader (JIP)
3:00 Movie: TBA
5:00 ABC Wide World of Sports
6:30 NBC Nightly News
7:00 Paul Lynde
7:30 TBA
8:00 World Premiere "Chase"/"Partners in Crime" (pilots)
11:00 News
11:05 Movie "Ironside" (series pilot)

KPTV 12-Ind Portland
7:15 News
7:30 You! (discussing group health plans)
8:00 Number 12 Northwest "Issues: Environmental Concerns of the Legislature"
8:30 Oregon at Work
9:00 Gardening for Fun
10:00 Modesto Rios
10:30 Wally's Workshop
11:00 Voyage to the Bottom of the Sea
noon Movie "The Hound of the Baskervilles"
2:00 It Takes a Thief
3:00 NHL Action
3:30 Fishin' Hole
4:00 Boxing from the Olympic (Fili Castro-Danny Lopez (bantamweight), Ortemio Jeronimo-Carlos Villareal (bantamweight), Javier Ayala-Shinichi Kadota (lightweight))
5:00 Billy Walker's Country Carnival (guests Marion Worth, the Osborne Brothers, and Sammi Smith)
5:30 Buck Owens (guests Freddie Hart, David Frizzell, Tony Booth, and Mayf Nutter)
6:00 That (Good Ole) Nashville Music (guests Porter Wagoner, Dolly Parton, and Tommy Jackson)
6:30 Audubon Wildlife Theatre
7:00 American Adventure
7:30 Passport to Travel (visiting Majorca)
8:00 Northwest Traveler "Western Mexican Adventure"
8:30 Portland Wrestling
10:00 News
10:30 Roller Derby
11:30 Movie "High Sierra" (bw)
AMackII is offline   Reply With Quote